Cement.doc

(112 KB) Pobierz
Oznaczenie normalnej konsystencji cementu

 

1.      Oznaczenie normalnej konsystencji cementu

Oznaczenie normowej konsystencji cementu wykonuje sie za pomocą aparatu Vicata. 

Określenie ilości wody wymaganej do uzyskania konsystencji normowej uzyskuje się na podstawie wielokrotnych prób zanurzania bolca w zaczynie cementowym o różnej zawartości wody

Wykonanie

Przyrząd regulujemy przed badaniem, w tym celu umieszczamy bolec na leżącej płytce szklanej i ustawiamy wskazówkę w punkcie zerowym skali, następnie podnosimy bolec do pozycji wyjściowej. Płytkę szklaną natłuszczamy przed danym badaniem zaczynu.

Przygotowanie zaczynu cementowego

Odważamy 500 ±1 g cementu.

Odmierzamy przy badanej próbie ilość wody w cylindrze pomiarowym.

Wlewamy wodę do miski do mieszania zaczynu, cement ostrożnie wsypujemy do wody, aby uniknąć strat wody lub cementu, czas wsypywanie cementu nie może być krótszy od 5s i nie może przekroczyć 10 s. Następnie po wsypaniu cementu mieszamy zaczyn przez 90 s, następnie przyczepiony do bocznych cement ścianek ściągamy łopatką (15s) i ponownie mieszamy 90 s. Całkowity czas mieszania wynosi 3 min.

 

Napełnienie pierścienia

Wymieszany zaczyn cementowy natychmiast wlać z pewnym nadmiarem do pierścienia, który uprzednio został umieszczony na lekko natłuszczonej płytce szklanej, nadmiar zaczynu ścinamy ostrożnie, aby zaczyn cementowy w pierścieniu miał gładką powierzchnię.

 

Próba zanurzania bolca

Aparat Vicata został wyregulowany przed badaniem. Pierścień Vicata i płytkę szklaną natychmiast po wyrównaniu powierzchni zaczynu ustawiamy współśrodkowo pod bolcem aparatu Vicata. Bolec ostrożnie opuszczamy na powierzchnię zaczynu. Próbę zanurzenia bolca należy przeprowadzić po 4 min od zakończenia wsypywania cementu do miski (czas zerowy). Odczytujemy głębokość zanurzenia w momencie, kiedy bolec przestanie się zagłębiać, jednak najpóźniej po 30 s.

Badanie zaczynów cementowych, zwierające różne ilości wody, powtarzamy do momentu, aż odstęp między końcem bolca a płytką szklaną osiągnie 6±1mm.

 

WYNIKI

 

Cement

Woda

Zanurzenia bolca

Ilość wody

l.p

g

g

mm

%

1

500

145

-

29,0

2

500

135

29

27,0

3

500

130

31

26,0

4

500

140

10

28,0

5

500

142

8

28,4

6

500

144

4

28,8

7

500

143

8

28,6

8

500

142,5

7

28,5

 

Formowanie beleczek

Skład zaprawy:

Cement               450g

Woda                            256,5 cm3

Piasek                            1350g

 

Dodajemy wodę do misy i dodajemy cementu, w ciągu następnych 30 s dodajemy piasek w ciągu kolejnych 30s..Mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Beleczki formujemy bezpośrednio po wymieszaniu zaprawy. Nakładamy do formy w 3 porcjach

Odkładamy na tydzień do wykonania ćwiczenia na zginanie i ścinanie

 

 

         Wytrzymałość na zginanie

Wykonanie

Badana beleczka jest nakładana w aparacie do badań powierzchnią boczną tak, aby jej oś podłużna była prostopadła rolek podporowych. Rolka obciążającą przenosi obciążenie pionowo na przeciwległą powierzchnie boczną beleczki, równomiernie zwiększając nacisk o (50 +-10)N/s, aż do zlamania beleczki. Połówki beleczek wykorzystywane są do badanie wytrzymałości na ściskanie.

 

 

- wytrzymałość na zginanie [N/mm2]

b- długość boczna przekroju beleczki w mm

- obciążenie łamiące na środku beleczki w N

l – odległość między podporami w mm

 

WYNIKI

 

 

b

l

Ft

Rt

l.p

mm

mm

N

N/mm2

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Wytrzymałość na ściskanie

Wykonanie

Połówki beleczek umieszczamy boczną powierzchnią na środku płytki z dokładnością ±0,5mm, kierunku wzdłużnym, aby czołowe powierzchnie beleczki wystawały około 10 mm poza płytki lub płytki pomocnicze. Obciążenie przez cały czas zwiększa się równomiernie ( 2400+-200)N/s, aż do zgniecenia beleczki.

- wytrzymałość na ściskanie

- najwyższe obciążenie przy zgnieceniu próbki [N]

 

 

WYNIKI

 

pow. płytek

Ft

Rt

l.p

mm2

N

N/mm3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin