Jak dokarmiać ptaki 2.doc

(98 KB) Pobierz



 

 

 

 

 

 

Jak dokarmiać ptaki, aby im nie szkodzić?


 

 



Jednym z powodów, dla których niektóre gatunki ptaków chętnie zasiedlają miasta  i wsie, jest występująca tam obfitość pokarmu. W pobliżu siedzib ludzkich zawsze znajduje się dużo odpadków, które są chętnie wykorzystywane przez ptaki. Wiele osób, zwłaszcza w okresie zimowym, mniej lub bardziej regularnie dokarmia ptaki. Robiąc to trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, iż
w większości przypadków nie jest to aż tak bardzo potrzebne, jakby się nam z pozoru wydawało. Ptaki przecież nie zawsze korzystały ze stołu suto zastawionego im przez człowieka, a mimo do doskonale sobie radziły.                                                                                    

    Poprzez masowe dokarmianie, prowadzone w dodatku w niewłaściwych okresie, wiele gatunków (zwłaszcza ptaków wodnych) zatraciło instynkt wędrówkowy i zamiast opuszczać nasze okolice na czas chłodów i słoty pozostają na miejscu, licząc na pomoc człowieka, która jednak nie zawsze przychodzi. Dotyczy to np. łabędzi niemych odlatujących niegdyś na zimę w cieplejsze rejony Europy, a obecnie w zdecydowanej większości zimujących w naszym kraju. Niestety w wielu przypadkach karmiąc ptaki czynimy im więcej szkody niż pożytku. Jeśli już decydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków, przestrzegajmy tych kilku podstawowych zasad.

 


 

W stadach łabędzi, muszących pomieścić się na niewielkiej powierzchni niezamarzniętej wody, dochodzi do ciągłych walk. Na te ciągłe "przepychanki" ptaki tracą znaczne ilości energii.

 

 

Zasady prawidłowego dokarmiania ptaków

 

·         Pamiętaj, że lepiej w ogóle nie karmić ptaków niż robić to źle!

·         Gdy rozpoczniesz dokarmianie, musisz to robić regularnie przez całą zimę (nie dotyczy to ptaków wodnych - patrz następny punkt). Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dokarmianiu mogą być dla nich niebezpieczne.

·         Nie karm ptaków wodnych - kaczek, łysek, łabędzi i mew poza zimą. Można je karmić w czasie silnych mrozów, kiedy zamarza większość zbiorników wodnych.

·         Wieszając karmnik dla drobnych ptaków np. sikor czy kowalików, pamiętaj by nie umieszczać go zbyt blisko gęstych krzewów. Są one dobrą kryjówką dla kotów, które w miastach często polują na ptaki.

·         Utrzymuj czystość w karmniku. Regularnie usuwaj z niego niezjedzone resztki pokarmu i odchody ptaków.

Czym karmić ptaki?

·        Pokarm musi być zawsze świeży, nie może być zepsuty, spleśniały ani też solony (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków). Ptakom wodnym podawaj karmę rozdrobnioną i w takiej ilości, aby została całkowicie zjedzona w czasie jednego karmienia.

·        Ptakom wodnym podawaj gotowane (bez soli) lub surowe warzywa, ziarno, kasze i płatki owsiane. Pieczywo, zwłaszcza rozmoczone i spleśniałe, nie jest dla nich właściwym pokarmem. Powoduje ono schorzenia przewodu pokarmowego ptaków, prowadzące czasami nawet do śmierci.

·         Drobne ptaki wróblowate (np. sikory, kowaliki, dzwońce, trznadle, wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion, np. - słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu. Dla sikor i dzięciołów można także wieszać kawałki niesolonej słoniny. Pamiętajmy jednak o tym by słonina nie wisiała dłużej niż dwa tygodnie. Nawet jeśli ptaki jej nie zjedzą trzeba ją wyrzucić, gdyż po tym czasie jest już zjełczała i szkodzi ptakom.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin