Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 – letnich
Data: 12.10.2009r.
Grupa: „Stokrotki” – pięciolatki
Prowadząca: Justyna Szymkiewicz – Waksmańska
Temat: „Kosz pełen owoców” – zagadki tematyczne.
Cele ogólne:
- wdrażanie i przestrzeganie zasad higieny przed spożywaniem owoców,- kształtowanie mowy dziecka poprzez stosowanie rożnych form aktywności oraz sytuacji sprzyjających rozwojowi mowy;- pogłębianie wiadomości o owocach.
Cele operacyjne:
- zna i przestrzega zasady higieny związanej z jedzeniem owoców;
- potrafi wyjaśnić, dlaczego należy myć owoce przed spożyciem;
- wie, że owoce zawierają witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka;
- rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek oraz udzielanie odpowiedzi na stawiane pytania;
- wypowiada się pełnymi zdaniami.
Metody:
- słowna;
- problemowa.
Formy pracy: zespołowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne: zagadki o owocach, ilustracja z wyrazem do globalnego czytania, historyjka obrazkowa „Myj owoce”, wiersz „Śliweczka i jabłko” do ćwiczeń graficznych.
Przebieg:
1. Zagadki dotyczące owoców.
2. Przedstawienie dzieciom wiersza W. Chotomskiej pt. „Myj owoce”.
3. Rozmowa na temat treści wiersza:
· Jakich owocach opowiada wiersz?
· Gdzie rosną drzewa, na których rodzą się jabłka?
· Czy znacie jeszcze inne owoce rosnące na drzewach?
· Czy dzieci powinni jeść owoce?
· Dlaczego to jest takie ważne, żeby dzieci i dorośli jedli owoce, cóż takiego w nich jest ważnego?
· A jeśli byśmy nie myli, ani rąk, ani owoców, to jakie mogły by być tego konsekwencje – co mogło by się wtedy wydarzyć?
· A po zjedzeniu owoców wiecie, co myjemy?
4. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”.
5. Historyjka obrazkowa „Myjemy owoce”.
6. Ćwiczenia grafomotoryczne „Śliweczka i jabłko”.
7. Zakończenie – zabawa rozluźniająca mięśnie dłoni „Świeci słońce, deszczyk pada”.
annkrzpk3636