Smacznie i zdrowo - scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci 6-letnich
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA DZIECI 6 – LETNICHDATA: 23.11.2009TEMAT ZAJĘĆ: Smacznie i zdrowo.OSOBA PROWADZĄCA: Zofia SerwińskaUSYTUOWANIE TEMATU W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO: Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.CELE OGÓLNE:- dostrzeganie i nazywanie oznak złego samopoczucia,- kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi od 1 do 4, - utrwalanie pojęć: "w", "wewnątrz", "na zewnątrz" oraz "w prawo", "w lewo",- poznawanie zasad właściwego odżywiania się,- formułowanie ustnych wypowiedzi na podany temat,- kształcenie umiejętności wnioskowania o stałej lic2bie elementów w zbiorze niezależnie odsposobu ułożenia,- poznawanie literatury dziecięcej,- ćwiczenie słuchu fonemowego.CELE DYDAKTYCZNE:- podaje przyczyny złego samopoczucia,- wyjaśnia znaczenie słowa "morał",- zna produkty żywnościowe, o których mówi się, że służą zdrowiu,- porządkuje wyrazy według podanej cechy, dzieli je na sylaby i głoski,- przelicza elementy,- zna pojęcia "wewnątrz", "na zewnątrz", orientuje się w przestrzeni (z prawej, z lewej...), - koloruje liście według podanego schematu,- estetycznie wykona pracę plastyczną.CELE WYCHOWAWCZE:- respektuje zasadę zgłaszania się,- zna zasady współpracy w grupie,- bierze aktywny udział w zabawach.OBSZARY EDUKACJI: językowa, ruchowa, plastyczna, matematyczna, społeczna.METODY PRACY: pogadanka, wiersz, opis, pokaz, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne.FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna.ŚRODKI I MATERIAŁY: wiersz Stanisława Jachowicza „Chory kotek”, ilustracje do wiersza, kółka, woreczki, kolorowe ilustracje przedstawiające produkty żywnościowe: mleko, jaja, ser, masło, twarożek, mięso, ryby, pieczywo, ziemniaki, kaszę, groch, fasolę, warzywa, owoce, soki; owoce i warzywa; karty pracy, kartki, kredki.PRZEBIEG ZAJĘĆ:1. Powitanie:Wszystkie osoby stają w kręgu. Prowadząca wypowiada różne powitania. Dzieci, które uważają, że zostały powitane, podnoszą ręce i machają do pozostałych.- Witamy tych, którzy mają na sobie sukienkę. - Witamy tych, którzy lubią zakupy.- Witamy tych, którzy lubią niespodzianki.- Witamy tych, którzy mają spinki we włosach.- Witamy tych, którzy lubią dobrą zabawę.- Witamy tych, którzy przybyli na nasze dzisiejsze spotkanie.2. „Jesienne listki” - zabawa ruchowa:Na czas zabawy dzieci zamieniają się w „jesienne listki”, które swobodnie wirują - biegają po sali. Na hasło nauczycielki: Wiatr odpoczywa – „listki” opadają na podłogę, przybierając różne pozycje, np. skręcony listek. Na hasło: Wiatr się wzmaga - dzieci w szybszym tempie biegają po sali. Zabawę można powtórzyć kilka razy.3. „Warzywa i owoce, które lubimy” - poznawanie, nazywanie oraz grupowanie warzyw i owoców:- Oglądanie warzyw i owoców przyniesionych przez dzieci. Omawianie różnic: koloru, kształtu, wielkości, chropowatości, ciężaru, twardości, itd.- Segregowanie według wybranej cechy, np. według rodzaju - warzywa, owoce.- Utrwalanie nazw warzyw i owoców.- Czytanie globalne wyrazów - nazw warzyw i owoców. Podział na głoski, przyporządkowanie wyrazu do odpowiedniego zbioru (owoców lub warzyw).- Swobodne wypowiedzi dzieci - Który owoc jest, twoim zdaniem, najsmaczniejszy? Uzasadnij wybór.4. „Dzieci do domu, dzieci na spacer!” - zabawa ruchowa:Nauczycielka buduje "domki", czyli rozkłada kółka, woreczki w dość dużych odstępach i przy każdym ustawia jedno dziecko. Na polecenie nauczyciela: Idziemy na spacer! - wszyscy rozchodzą się w różnych kierunkach. Biegają, podskakują, omijając "domki", aby ich nie zburzyć. Na hasło: Dzieci do domu! - uczestnicy zabawy nie wracają na swoje miejsca, lecz stają w najbliższym "domku". Zabawę można urozmaicić i utrudnić, likwidując jeden lub dwa "domki". Wtedy dzieci muszą się pośpieszyć, żeby nie zostać bez "domku".5. Czytanie przez nauczyciela wiersza Stanisława Jachowicza „Chory kotek”:Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku.I przyszedł kot doktor:"Jak się masz, koteczku?”"Źle bardzo" i łapkę wyciągnął do niego.Wziął za puls pan doktor poważnie choregoI dziwy mu prawi:"Zanadto się jadło,Co gorsza, nie myszki, lecz szynki i sadło;Źle bardzo... gorączka! Źle bardzo, koteczku!Oj, długo ty, długo poleżysz w łóżeczkuI nic jeść nie będziesz, kleiczek i basta.Broń Boże kiełbaski, słoninki lub ciasta!""A myszki nie można? - zapyta koteczekLub z ptaszka małego choć parę udeczek?""Broń Boże! Pijawki i dieta ścisła!Od tego pomyślność w leczeniu zawisła".I leżał koteczek; kiełbaski i kiszkiNietknięte; z daleka pachniały mu myszki.Patrzcie, jak złe łakomstwo! Kotek przebrał miarę,Musiał więc nieboraczek srogą ponieść karę.Tak się i z wami, dziateczki, stać może;Od łakomstwa strzeż was Boże!6. Rozmowa na temat skutków objadania się - na podstawie wiersza, obserwacji i doświadczeń dzieci:- Dlaczego kotek zachorował?- Jaką radę dał kotkowi pan doktor?- Jaki wniosek (morał) można wysnuć z historii o chorym kotku?- Czy ludzie mogą jeść wszystkie produkty żywnościowe bez umiaru?7. Zapoznanie z produktami żywnościowymi, o których mówi się, że służą zdrowiu:Nauczycielka przekazuje informacje; w tym czasie chętne dziecko wybiera i umieszcza na tablicy kolorowe obrazki przedstawiające produkty, które wymienia nauczycielka.Aby zdrowo żyć ludzie powinni się zdrowo odżywiać. Najistotniejsze składniki pożywienia to białka, węglowodany, tłuszcze, sole mineralne i witaminy. Mnóstwo białka znajduje się w produktach mlecznych: mleku, serach, maśle, oraz jajkach, mięsie, rybach. Białka są potrzebne do budowy ciała. Węglowodany dostarczają energii potrzebnej do aktywnego ruchu, uprawiania sportów, biegania, zabawy, uczenia się i pracy. Dużo węglowodanów znajduje się w pieczywie, ziemniakach, kaszy, grochu, fasoli. Witaminy zapobiegają powstawaniu chorób. Znajdują się we wszystkich warzywach, owocach oraz przetworach warzywnych i owocowych: sałatkach, surówkach i sokach.Natomiast należy unikać cukru i słodyczy. Powodują one powstawanie różnych chorób, np. próchnicy zębów. 8. „Zdrowe i niezdrowe jedzenie” – praca plastyczna:Dzieci dzielą kartkę z bloku na połowę i rysują po jednej stronie produkty żywnościowe, które służą zdrowiu, a po drugiej stronie te, które szkodzą zdrowiu.9. Utrwalanie pojęć: "wewnątrz", "na zewnątrz", przeliczanie w zakresie 4:Policz krasnoludki w czerwonych czapeczkach.- Dokończ rysowanie domku z muchomora i umieść w nim krasnale w czerwonych czapeczkach.- Ile jest krasnali w domku, a ile na zewnątrz?10. Utrwalanie znajomości kierunków: prawa, lewa strona. Kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 4:Wiewiórki robią zapasy na zimę. Pomóż im odszukać drogi do dziupli.- Wiewiórkę z szyszką połącz z pierwszym drzewem z prawej strony kartki.- Wiewiórkę z żołędziem połącz z pierwszym drzewem z lewej strony kartki.- Wiewiórkę z orzechem połącz z drugim drzewem z lewej strony kartki.- Które drzewo zostało dla ostatniej wiewiórki?11. Ćwiczenia doskonalące umiejętności wnioskowania o stałej liczbie elementów w zbiorze niezależnie od różnego rozkładu liczby na składniki (układu elementów zbioru):Policz liście w zielonym pudełku. Ile jest liści zielonych , a ile żółtych?- Pokoloruj liście w pozostałych pudełkach, tak jak wskazują liczby.12. Utrwalanie znajomości liczb od 1 do 4:- Narysuj na kostkach domina tyle kropek, ile wskazują liczby.- Policz palce na każdej ilustracji. Wklej w każde okienko odpowiednią liczbę z wyklejanki.13. Ewaluacja - ocena zajęć przez uczniów:Zabawa „Termometr uczuć” - dzieci określają juk czuły się podczas zajęć, oznaczając własne odczucia na skali od 0 do 10.
Zofia Serwińska
Lesznowola
annkrzpk3636