Pamiątki z wakacji - scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci 6-letnich
TEMAT ZAJĘĆ: Pamiątki z wakacji.USYTUOWANIE TEMATU W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO: Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.CELE OGÓLNE:- rozwijanie umiejętności słuchania innych,- rozwijanie aktywności twórczej,- rozwijanie płynności słownej,- rozwijanie percepcji wzrokowej, - kształtowanie sprawności manualnej,- kształtowanie spostrzegawczości,- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie.CELE DYDAKYCZNE:- zna wybrane imiona rówieśników i imię nauczyciela,- potrafi budować proste i logiczne zdania,- potrafi koncentrować uwagę na zapamiętywaniu wrażeń wzrokowych,- umie wyszukiwać przedmioty o określonych cechach,- ułoży rysunek składający się z kilku elementów,- wyodrębnia zbiory przedmiotów na podstawie podobieństwa,- wypowiada się na dany temat.CELE WYCHOWAWCZE:- respektuje zasadę zgłaszania się,- zna zasady współpracy w grupie,- bierze aktywny udział w zabawach.OBSZARY EDUKACJI: językowa, ruchowa, matematyczna, społeczna.METODY PRACY: pogadanka, pokaz, opis, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne.FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna.ŚRODKI I MATERIAŁY: pamiątki z wakacji, rysunek pocięty w puzzle, karteczki w czterech kolorach, blok, nożyczki, klej.PRZEBIEG ZAJĘĆ:1. Powitanie. Prowadząca zaprasza dzieci do zabawy powitalnej „Witam wszystkich, którzy...”¬ - potrafią liczyć do 10,¬ - znają cyfrę 5,¬ - wiedzą jak wygląda trójkąt,¬ - rozpoznają kierunki: w lewo, w prawo,¬ - potrafią połączyć się w pary.2. Zabawa „Czyj to głos?” – rozpoznawanie kolegów i koleżanek po głosie.Dzieci siedzą w kole. Jedno z nich wchodzi do środka koła i zakrywa sobie oczy.Dziecko wskazane przez nauczycielkę podchodzi do dziecka w środku koła, staje za nim i woła do niego po imieniu. Dziecko z zasłoniętymi oczami musi odgadnąć imię dziecka stojącego za nim i wołającego go po imieniu. Jeżeli zgadnie siada na swoje miejsce w kole, a do środka wchodzi kolejne dziecko. Jeżeli nie, odgaduje imię następnego dziecka.3. Pogadanka na temat przyniesionych pamiątek z wakacji:- Przeliczanie pamiątek.- Klasyfikowanie pamiątek pod względem podobieństwa, tworzenie zbiorów.4. Zabawa „Co się zmieniło?”Ułożenie pamiątek z wakacji na podłodze. Prowadząca prosi o obserwowanie przez kilka sekund przedmiotów ułożonych na podłodze. Następnie dzieci odwracają się tyłem do wnętrza koła, w tym czasie prowadząca chowa kilka pamiątek lub zmienia ich ułożenie. Zadaniem dzieci jest wskazanie, które przedmioty zniknęły lub zmieniły miejsce.5. Zabawa ruchowa „Kolory”:Każda osoba otrzymuje jedną kolorową karteczkę (karteczki są w 4 kolorach). Przyczepia ją do ubrania. Prowadząca zabawę wydaje polecenia, które wykonują tylko osoby wskazane przez nią, np. kolor niebieski podskakuje trzy razy, fioletowy przesiada się o jedno miejsce dalej, czerwony staje na jednej nodze, zielony klaszcze 3 razy, niebieski.... itd.6. Zabawa „Przedmioty”:Wybierz jeden przedmiot (pamiątkę), ale nie mów jaki. Przyjrzyj mu się dokładnie, tak jakbyś miał sporządzić jego plan. Dziecko po kolei opowiada o wybranym przedmiocie, nie nazywając go. Zadaniem grupy jest odgadnąć, o jakim przedmiocie mowa.7. Rozdanie kart pracy – puzzle:- Dopasuj wszystkie elementy tak, aby powstał rysunek. Przyklej na kartce i pokoloruj.8. Ewaluacja - ocena zajęć przez uczniów. Rozdanie kartek: Proszę aby każdy z was narysował buźkę, która będzie odpowiadała nastrojowi zajęć. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Zofia Serwińska
annkrzpk3636