scenariusz_20_2005_jesienne_dary_lasu.doc

(28 KB) Pobierz
Jesienne dary lasu

Jesienne dary lasu

Przydadzą się:

„Świerszczyk” nr 20/2005

atlasy grzybów

duże arkusze papieru, flamastry

klej, koła i kwadraty z papieru kolorowego

Przewidywane osiągnięcia ucznia:

• Twórczo współpracuje w grupie i rozwiązuje różne problemy.

• Zna roślinność lasów w Polsce i swoim regionie.

• Wie, jakie korzyści daje nam las, i podaje przykłady.

• Zna wybrane gatunki grzybów, wskazuje grzyby trujące.

• Układa plan wydarzeń do tekstu.

• Zamienia równoważniki zdań na zdania.

• Twórczo rozwiązuje zadanie plastyczne – wykonuje składanki techniką origami.

 

Przebieg zajęć:

◙ „Czy warto chodzić do lasu?” – wykorzystanie techniki sześć myślowych kapeluszy (De Bono) z grupy metod aktywizujących (patrz: Jadwiga Krzyżewska „Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej” część1, AU-OMEGA, Suwałki  - strona 85)

 

◙ Ustalenie, co daje nam las, jakie mamy korzyści (praca w grupach). Wykonanie przez grupy map pamięci, prezentacja map, porównanie wyników prac grup i wysunięcie wniosków.

 

◙ Głośne czytanie baśni „Mucha” Magdaleny Sypek („Świerszczyk” nr 20/2005) przez nauczyciela. Ustalenie myśli przewodniej opowiadania.

 

◙ Układanie planu wydarzeń przedstawionych w opowiadaniu w formie równoważników zdań. Zamiana równoważników zdań na zdania oznajmujące.

 

◙ Jakich grzybów nie należy spożywać i dlaczego? – oglądanie atlasów grzybów, wyszukiwanie zdjęć oraz informacji na temat grzybów jadalnych i trujących, podawanie nazw grzybów, które można zbierać. Dzielenie się nową wiedzą z koleżankami i kolegami.

 

◙ Wykonanie obrazów jesiennego lasu i jego darów techniką orgiami płaskiego z kół i kwadratów wyciętych z kolorowego papieru – praca plastyczna według pomysłów dzieci.

Uwaga! Można zaproponować wykonanie origami przestrzennego i wykorzystanie składanek na makiecie lasu. Przykłady  składanek do wykorzystania można znaleźć w publikacji Doroty Dziamskiej „Papierowe składanki” (pakiet „Już w szkole”, Wydawnictwo Nowa Era), a także na stronie internetowej:

 

http://www.origami.art.pl/

 

◙ Podsumowanie zajęć:

-          Wystawa prac uczniów.

-          Co wiemy o lesie i jego jesiennych darach dla zwierząt i ludzi? – rundka odpowiedzi.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin