mitologia.doc

(33 KB) Pobierz

               Malaczyńska Kalina

      Z greckiej mitologii znamy opowieść o złotym jabłku, które Eros, bogini niezgody, rzuciła pomiędzy zgromadzonych mieszkańców Olimpu w trakcie uczty weselnej, na którą jej nie zaproszono. Jabłko trafiło w ręce Parysa, który miał ofiarować je najpiękniejszej bogini. Hera, żona Zeusa, obiecała mu, że jeśli to jej ofiaruje złoty owoc, otrzyma za niego potęgę. Atena obiecała mu bogactwo. Afrodyta przyrzekła mu jednak najpiękniejszą kobietę świata – i to ona otrzymała jabłko. Nagrodą była Helena.
 
                    Choć Troja jest inspirowana Iliadą, film opowiada także o wydarzeniach, o których dzieło Homera milczy.

                   – Nasz film to zbiór elementów różnych opowieści, choć naszym głównym źródłem była Iliada – mówi Petersem reżyser filmu „Troja”. – Jedną z różnic pomiędzy filmem a historią opowiedzianą przez Homera jest brak bogów. W Iliadzie bogowie są bezpośrednio zamieszani w wydarzenia – walczą, pomagają, snują intrygi. U nas nie. Są elementy religii, bohaterowie wierzą w bogów, ale tylko się o nich mówi – bogowie nie są częścią naszej opowieści. Nie pasowali ze względu na realizm pozostałych elementów naszej historii, jaki udało nam się osiągnąć.

                     Jak widać sam reżyser mówi o jednej z najistotniejszych różnic między wyprodukowanym w 2004 roku filmie o wojnie Trojańskiej.
Autorem scenariusza adaptacji mitu był David Benioff
W rolach głównych wystąpili: Brad Pitt, Orlando Bloom, Eric Bana, Sean Bean, Brendan Gleeson, Peter O'Toole, Brian Cox
                   Film ten nie wątpliwie jest wielkim osiągnięciem kinematografii. Jednak dla osób pasjonujących się mitologiom grecką mógł on się okazać pomyłką. Powodem tego jest wiele nieścisłości między filmem, a mitem. Oczywiste jest, że artysta ( w tym wypadku reżyser i scenarzysta) ma prawo do własnej wizji dlatego mówi się że filmy są na podstawie tekstu literackiego lub nim inspirowane. Sam sposób przedstawienia tej historii, choć bardzo komercyjny i często mijający się z mitologią, bardzo zapada w pamięć. Jednak w filmie opuszczono na tyle istotnych wątków, że nie da się tego przemilczeć.

               Po pierwsze, Parys porywając Helenę, był żonaty z Ojnone. W filmie ani słowa o tym. Pominięto też fakt, że Helena która była siostrą Klitajmestry przed ucieczką z Parysem wydała Menelaosowi na świat córkę Herminę.

               Następną różnicą jest to, że z Bryzeidy zrobili kapłankę Apolla. A w woli ścisłości to Chryzeida była kapłanką Apolla, a właściwie córką sługi Apolla. Została schwytana przez Greków i oddana Agamemnonowi jako niewolnica. A Bryzeida, była księżniczką, która została oddana Achillesowi. Agamemnon zmuszony oddać Chryzeidę z powodu gniewu bogów, zażądał branki herosa. Achilles w odwecie za odebranie mu Bryzeidy postanowił nie brać dłużej udziału w wojnie. A nie jak w filmie, bo Bryzeida go do tego przekonała.

               Żądanie Agamemnona spowodowało, że w wojnę zaczęli ingerować bogowie. „Wszyscy z walczących władców mieli w swych rodach jakiegoś boga, boginkę albo choćby jedną z nimf.” Prócz Zeusa, który postanowił w tym wypadku nie mieszać się w sprawy ludzi bogowie brali aktywny udział w bitwach i to oni właściwie decydowali o wygranej, jednej ze stron. Odtąd była to podwójna wojna.

                    Nie można również zapomnieć, że Hektor pierworodny z 50 synów króla Priama lękał się Achillesa ulubieńca bogów. Staje on herosowi naprzeciw dopiero po długiej gonitwie pod murami Troi.

              W filmie Parys ucieka z ukochaną z płonącego miasta. Uśmierciwszy wcześniej Achillesa. Śmierć Achillesa jest akurat zgodne z mitologią. Jednak według mitologi Parys po uzyskaniu obrażeń w jednej z bitew, raniony przez Menelaosa udaje się w góry do swojej żony Ojnone (która zamieszkała tam gdy Parys przybył do Troii z Heleną), bo tylko ona mogła uleczyć go z ran, które nabył. Ale się kobita odmawia pomocy mężowi. I się jej nie dziwię. Zatem Parys wraca do Troi i umiera. Po śmierci Parysa piękna Helena zostaje żoną jego brata Deifobosa( który również nie został umieszczony w filmie). W adaptacji nie tylko Parys nie odchodzi w bramy Hadesu, ale i również nie bierze udziału w bitwach.

              Agamemnon w filmie ginie w Troi z rąk Bryzeidy. Mitologia jest innego zdania. Agamemnon zdobył miasto, spalił je, wziął w niewolę Kasandrę i wrócił do żony Klitajmestry. Gdzie Klitajmestra z pomocą swojego kochanka Ajgistosa, zabija męża. Zarówno Agamemnon, Kasandra jak i ich dwóch synów zostali pozbawieni głów toporem przez kochanków. Wg mitów Agamemnon szczycił się, że nie może zginąć w walce, bo przepowiedziano mu, że żaden mąż go nie zabije. No to zrobiła to żona. Jego żona. 

              Po całkowitym upadku Troi Helena, o którą ta nieszczęsna wojna wybuchła Kiedy zobaczyła walące się mury Troi, wróciła do Menelaosa, który wybaczył jej zdradę. Jednak w niekrótkim czasie i ona umiera zostawiając córkę. Menelaos po śmierci żony pozostaje natomiast do końca życia wdowcem.

              Nieścisłości między filmem, a mitologią było dużo, ale film i tak mi się podobał. Taka nowa mitologia według Hollywood.

             

 

 

 

Jeszcze są drobnie błędy w wykonani filmu od strony technicznej:         

-Słońce wschodzi na zachodzie.

-Statki płynące w stronę troi nie mogły być aż tak liczne bo same zasłaniały by sobie wiatr.

                                    

                                     

                                      

                                                                                       Źródła: „ Iliada” Homera

                                                                                            „Wojna trojańska” Parandowskiego

                                                                                                  Film „Troja”

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin