Globalizacja a zmiana społeczno-gospodarcza.doc

(28 KB) Pobierz
Globalizacja a zmiana społeczno- gospodarcza

Globalizacja a zmiana społeczno- gospodarcza

 

-          System światowy jest pewnego rodzaju całością zespoloną wspólnym podziałem pracy. Rozróżnia on dwa rodzaje systemów światowych: światowe imperia- stanowiące jedność polityczną, takie np. jak Chiny, Grecja, Rzym; oraz światowe gospodarki- które nie są jednością polityczną.

-          Koncepcje globalizacyjne stanowią swoiste zerwanie z przekonaniem o uniwersalnym i celowym rozwoju społecznym. Po drugie globalizację pojmują one jako proces, który się dzieje, jest niedokończony. Stąd poczucie niepewności i braku bezpieczeństwa. Po trzecie, koncepcje te zwracają uwagę, iż trudno obecnie zrozumieć całą złożoność zachodzących procesów, analizując tylko to, co dotyczy wybranego państwa czy regionu.

-          Na globalizację składa się wiele procesów oraz wymiarów życia społecznego.

-          Procesy globalizacyjne powinniśmy raczej postrzegać jako względnie otwarte i nie dające się wpisywać w liniowe modele zmiany społecznej.

-          5 historycznych faz globalizacji w Europie: 1.faza zalążkowa(początek XVI w. do połowy wieku XVIII); 2.faza startu(do połowy lat dwudziestych XX w.); 3.faza walki o hegemonię(do połowy lat sześćdziesiątych); 4.faza niepewności, ujawniająca tendencje kryzysowe, zwłaszcza w latach dziewięćdziesiątych. Globalizacja zaczyna się więc ok. 1500r., co mniej więcej odpowiada okresowi uznanemu przez Wallersteina za czas formowania się systemu światowego.

-          Malcolm Waters: „globalizacja jest bezpośrednią konsekwencją ekspansji kultury europejskiej, która w następstwie osadnictwa, kolonizacji i naśladownictwa kulturowego rozprzestrzenia się na cały glob. Jest ona także specyficznie powiązana z rozwojem gospodarki kapitalistycznej.

-          4 typy globalizacji: 1.globalizacja płytka, 2.globalizacja ekspansywna, 3.gtlobalizacja głęboka, 4.globalizacja rozproszona

-          1.przykładem są szlaki handlowe łączące Europę z Chinami i Bliskim Wschodem u progu ery nowożytnej. Rozległy zasięg kontaktów handlowych; 2.dokonywała się w okresie wczesnego imperializmu zachodniego. Fazę tę charakteryzował rozległy zasięg kontaktów i wzajemność oddziaływań przy niewielkiej intensywności kontaktów i równie niewielkiej prędkości samych procesów globalizacji; 3. cechują ją wszystkie wymienione wyżej wskaźniki. Wielkie imperia XIX w.; 4. charakteryzuje ją bark zdolności oddziaływania zwrotnego, a to dlatego, że podlega ono mediacji i regulacji przez państwo oraz instytucje i organizacje na szczeblu międzynarodowym.

-          Globalizacja oznacza nakładanie się na siebie powiązań, kompetencji oraz uprawnień władczych państw narodowych oraz rozmaitych aktorów ponadnarodowych. Jest to proces zmiany społecznej dotyczącej właśnie państwa narodowego. Implikuje ona zmiany dotyczące sposobu zorganizowania oraz funkcjonowania współczesnych społeczeństw.

-          Globalność przypomina, że od dawna żyjemy w społeczeństwie globalnym, że nie istnieją już wyizolowane, zamknięte obszary. Żaden kraj nie jest w stanie odizolować się od pozostałych. Termin globalność denotuje pewien stan istniejący, któremu towarzyszy świadomość, że świat współczesny stanowi jedno wspólne miejsce. Możemy powiedzieć, że świat jest zjednoczony, choć nie zintegrowany w funkcjonalistycznym rozumieniu tego słowa.

-          Globalizm odnosi się do procesów gospodarczych. Oznacza szczególny sposób zarządzania finansami w skali świata. Można zatem powiedzieć, że stanowi on swoisty plan rozwojowy, nad którym czuwa światowa elita finansistów, przywódców najpotężniejszych państw oraz prezesów ponadnarodowych korporacji.

-          Globalizacja- proces gospodarczy, który polega na pogłębianiu się zależności i powiązań wynikających z ujednolicenia rynków, produkcji, zatrudnienia.

-          Globalizacja to proces tworzenia światowego rynku towarów i kapitału oraz towarzyszące mu kształtowanie się nowego ładu instytucjonalnego koordynującego owe przepływy.

-          Państwa tracą suwerenność gospodarczą, ponieważ nie w pełni kontrolują procesy gospodarcze na swoim terytorium

-          Głównym zadaniem państwa staje się negocjowanie zasad wymiany i współpracy na styku tego , co lokalne, z tym, co globalne, zasad korzystnych dla obywateli tego kraju.

-          Triada to grupa ok. dwudziestu najwyżej rozwiniętych gospodarczo krajów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej oraz Azji Wschodniej. Mimo, iż zamieszkuje je 16 procent ludności świata, stanowią one najbardziej znaczący segment współczesnej gospodarki światowej.   

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin