Analiza pracy wychowawczo- dydaktycznej za II półrocze w gr. „PAJACYKI”
Grupa liczy 25 dzieci w tym 14 dziewczynek i 11 chłopców. Praca w grupie opierała się na programie H. Czerniawskiej oraz programie ekologicznym „Dbamy o przyrodę” i wychowawczym „Wychowanie to nasz wspólny trud”. Codzienne zajęcia zmierzały do osiągnięcia przez dzieci wiedzy i umiejętności określonych jako standardy dla dzieci 4-letnich. Większość dzieci osiągnęła te standardy. Wyjątek stanowią Zuzia i Jakub, którzy ze względu na duże opóźnienie mowy mają problem z komunikacją werbalną oraz czynnym udziałem w zajęciach zorganizowanych opartych na mowie. Obydwoje dzieci nie potrafi powiedzieć żadnego wierszyka ani zaśpiewać piosenki, których grupa nauczyła się w ciągu roku. Praca z obrazkiem u Zuzi opiera się na wskazywaniu lub nazywaniu pojedynczych elementów lub czynności. Jakub wykazuje niechęć do wypowiadania się na temat ilustracji natomiast historyjkę wg wzoru układa z pomocą nauczyciela.
Zuzia poczyniła bardzo duży postęp w rozwoju spostrzegawczości, analizy i syntezy wzrokowej oraz rozwoju słownika biernego. Nauczyła się też respektowania zasad i umów dotyczących funkcjonowania w grupie. Jakub poczynił znacznie mniejsze postępy w tej dziedzinie i nadal jest przyczyną wielu konfliktów w grupie. Swoim zachowaniem wyraźnie odbiega od poziomu rówieśników.
Efekty pracy wychowawczej:
- Dużym sukcesem wychowawczym jest adaptacja w grupie Natalii S. Oraz pokonanie blokady werbalnej wobec osób dorosłych. Od II półrocza dziewczynka rozmawia prawie ze wszystkimi pracownikami przedszkola, komunikuje swoje potrzeby i dzieli się własnymi przeżyciami i doświadczeniami, coraz częściej wypowiada się głośno na zajęciach. Nie przełamała się jednak do recytacji wierszyka z okazji Święta Rodziny, gdy widownia była pełna obcych dla niej osób.
- Wszystkie dzieci poznały i zaakceptowały zawarte umowy dotyczące zgodnej i bezpiecznej zabawy. W związku z tym konflikty zdarzały się bardzo rzadko. Dzieci nauczyły się bawić w zespołach kilku osobowych, podejmowały zabawy z podziałem na role i nie wymagały interwencji nauczyciela.
- W ciągu roku były zapoznawane z następującymi prawami: do bezpieczeństwa, do zabawy, do poszanowania własności osobistej, do poszanowania godności, akceptacji. Większość dzieci podczas rozmów wykazywała się zrozumieniem tych praw i starała się wprowadzać je w życie.
- Dzieci zaczęły dostrzegać nie tylko własne potrzeby ale także innych dzieci i osób. Bardzo chętnie przygotowywały upominki dla najbliższych i niespodzianki w formie przedstawień, w których wszystkie aktywnie uczestniczyły. Przygotowywały prace plastyczne na wystawy organizowane w przedszkolu. Z ochotą pomagały w prostych czynnościach nauczycielowi oraz sobie nawzajem.
Efekty kształcenia:
- Większość dzieci potrafi swobodnie komunikować się w sposób werbalny i poza werbalny, w wypowiedziach posługują się zdaniami rozwiniętymi a nieliczni zdaniami prostymi.
- Często stosowane zabawy twórcze wpłynęły na rozwój słownika czynnego i zasób przymiotników
- Większość dzieci opowiada całą akcję przedstawioną na obrazku, radzą sobie z układaniem historyjki obrazkowej wg wzoru.
- Rozumieją treść ustnych opowiadań, odpowiadają na zadawane pytania, sami wymyślają dalszy ciąg historyjek.
- Większość dzieci prawidłowo artykułuje wszystkie głoski, kilkoro ma problem z głoską „r” i „sz”. Jedno dziecko nieprawidłowo artykułuje zgłoskę „tr”
- Od II półrocza wprowadziłam codzienne zajęcia usprawniające zręczność manualną i efekty są ogromnie satysfakcjonujące. Wszystkie dzieci potrafią narysować postać ludzką z zaznaczonymi podstawowymi częściami ciała. Tylko Jakub rysuje głowonogi ale i to jest ogromny sukces ponieważ na początku roku nie potrafił nawet prawidłowo trzymać kredki i był na etapie bazgrot. Zdecydowanie podniósł się poziom rysunków dowolnych. Dzieci dobrze radzą sobie z wycinaniem i lepieniem najsłabiej z wydzieraniem.
- W ciągu II półrocza dzieci przygotowały dwa przedstawienia, w którym tylko troje dzieci nie miało swojej roli mówionej (Zuzia, Natalia, Jakub).
- Dzieci poznały wiele zabaw i piosenek, nauczyły się już śpiewać w zespole a niektóre próbują również samodzielnie.
- Prawidłowo określają stosunki przestrzenne oraz wielkość, grubość, szerokość, długość i wagę przedmiotów. Większość przelicza liczebnikami głównymi w zakresie 10, a wszystkie w zakresie 3.
Efekty pracy opiekuńczej:
- Dzieci usamodzielniły się w czynnościach samoobsługowych, szczególnie w ubieraniu i rozbieraniu. Wszystkie samodzielnie korzystają z łazienki i ubikacji, sprzątają po sobie zabawki i dbają o ład w sali szczególnie po zajęciach z wycinania lub wydzierania.
- Stworzona życzliwa atmosfera pozwoliła dzieciom na nabranie zaufania do wychowawcy i wszystkie dzieci bez problemów rozstawały się z rodzicami w szatni i pogodne samodzielnie wchodziły na salę. Częściej niż dotychczas dzieliły się swoimi wrażeniami i problemami.
- Prawidłowo sprawowana opieka zapewniła dzieciom poczucie bezpieczeństwa a zawarcie umów i wyjaśnienie konsekwencji ich nieprzestrzegania pozwoliło uniknąć niebezpiecznych wypadków.
Wnioski do dalszej pracy:
1. Częściej organizować zajęcia otwarte dla rodziców aby umożliwić rodzicom dostrzeżenie możliwości rozwojowych swojego dziecka i uzyskać wsparcie w oddziaływaniach wychowawczych.
2. Skierować do Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej Jakuba P. w celu konsultacji psychologicznej i logopedycznej.
masssage