SPRAWOZDANIE 4.doc

(39 KB) Pobierz
Zeżuła Paweł; Biotechnologia I gr

 

 

 

FIZJOLOGIA ROŚLIN

 

 

SPRAWOZDANIE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sabina Spyrka

Biotechnologia I

Gr. 4

 

OPOLE  2008

 

 

Ćwiczenie 1.

Przyrost masy i objętości kiełkujących nasion.

 

1. Przebieg:

              Ważymy 10 nasion soi i następnie mierzymy ich objętość. Nasiona zostawiamy                      na godzinkę zanurzone w wodzie Po tym czasie ponownie mierzymy ich objętość i ważymy je.

2. Analiza:

 

 

waga [g]

objętość [cm3]

przed

1,825

3

po

2,625

5

             

Zarówno waga jak i objętość nasion po zanurzeniu przez godzinę w wodzie wzrastają. Co za tym idzie można wysnuć wnioski, iż nasiona kiełkujące zwiększają swoją masę                            i objętość. 

 

 

Ćwiczenie 2.

Energia kiełkowania.

1. Przebieg:

              Na szalkę Petriego nakładamy ligninę zwilżoną wodą i kładziemy 10 nasion rzeżuchy. Szalkę odstawiamy na okno (ok.20oC). Po dwóch dniach odczytujemy wyniki z szalki stojącej w temperaturze 20oC.

2. Analiza:

              Wykiełkowało wykiełkowało 7 na 10  nasion. Co za tym idzie energia kiełkowania tej hodowli równa jest 70%.

             

             

 

Ćwiczenie 3.

Wykrywanie obecności amylazy w nasionach kukurydzy.

1. Przebieg:

              Na płytkę wypełnioną wodą ze skrobią nakładamy pięć przekrojonych nasion kukurydzy, zostawiamy wszystko na godzinę. Po tym czasie delikatnie usuwamy nasiona kukurydzy i polewamy płynem Lugola.              

2. Analiza:

              W miejscach w których leżały nasiona kukurydzy po polaniu płynem Lugola, pokazały się jaśniejsze plamki. Nastąpił więc w tych miejscach rozkład skrobi na cukry proste pod wpływam amylazy z nasion kukurydzy (sacharoza z płynem Lugola barwi się na brązowo, natomiast nie reaguje z cukrami prostymi). Wnioskiem jest więc fakt, iż nasiona kukurydzy zawierają amylazę.

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 5.

Wpływ światła na kiełkowanie nasion.

 

1. Przebieg:

              Na dwie szalki nakładamy zwilżoną ligninę. Na każdą odliczamy po 10 nasion szarłatu. Jedną szalkę zostawiamy na oknie, drugą umieszczamy w ciemni. Po dwóch dniach odczytujemy wyniki.

2. Analiza:

              W świetle na 10 nasion wykiełkowało 7, a w ciemni na 10 nasion wykiełkowało 3 nasiona. Wniosek jest jednoznaczny: szarłat to roślina pozytywnie fotoblastyczna.

 

 

Ćwiczenie 6.

Wpływ temperatury na kiełkowanie.

 

1. Przebieg:

              Na trzy szalki Petriego nakładamy ligninę zwilżona wodą i kładziemy po 10 nasion rzeżuchy. Jedną szalkę kładziemy na okno (ok.20oC), drugą zostawiamy na łaźni wodnej (ok.30oC), trzecią wkładamy do lodówki (ok.10oC). Po tygodniu liczymy ilość nasion skiełkowanych w każdej temperaturze.

2. Analiza:

              W temperaturze 20oC wykiełkowało 9/10, w temperaturze 10oC 0/10, zaś                               w temperaturze 30oC 5/10. Jak widać po naszych wynikach temperatura w której kiełkują roślinki ma bardzo ważne znaczenie. Temperaturą optymalna dla rzeżuchy jest temperatura około 20oC. 

 

Ćwiczenie 7.

Hamujące działanie bielma.

 

1. Przebieg:

              Na szalkę nakładamy krążek ligniny. W jednym miejscu szalki układamy nasiona jabłek w łupince. Na drugiej miejscu układamy nasiona pozbawione łupinki, ale z bielmem.               W trzecim miejscu nasiona bez bielma. Szalkę kładziemy na oknie. Po tygodniu określamy zdolność kiełkowania wszystkich nasion.

2. Analiza:

              Niestety ćwiczenie to zupełnie nam nie wyszło, ponieważ zbyt delikatnie zwilżyliśmy ligninę i układ całkowicie wysechł. Żadne z nasionek nie wykiełkowało. Ale przypuszczalnie nasionka pozbawione bielma powinny wykiełkować w największej ilości, zaś nasionka bez łupinki ale z bielmem powinny wykiełkować w najmniejszej ilości, bądź w ogóle nie wykiełkować.

             

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin