Scenariusz zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia dla dzieci
5 – letnich.
TEMAT: Inscenizacja wiersza J. Brzechwy pt. Na straganie” z wykorzystaniem sylwet oraz kukiełek warzyw.
Cel główny:
· Poznawanie języka literackiego, poszerzanie wiedzy, rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia, uczuć, kształtowanie postaw i rozumienia wartości uniwersalnych.
· Swobodne improwizowanie słownie i ruchowo utworu literackiego.
· Ukazanie piękna literatury dla dzieci i właściwego jej odbioru.
Cele pośrednie:
• Słuchanie krótkiego utworu literackiego ilustrowanego sylwetami - ćwiczenie uwagi przez
dłuższy okres czasu.
• Wzbogacanie słownictwa o nowe zwroty, pojęcia i wyrażenia: nazwy warzyw, cechy
charakterystyczne warzyw.
• Umiejętne zastosowanie pojęć i wyrażeń podczas udzielania wypowiedzi na temat
wysłuchanego utworu.
• Dostrzeganie humoru zawartego w wierszu.
Cele operacyjne; dziecko:
- wdraża się do właściwego odbioru utworu literackiego,
- poznaje popularne warzywa oraz te mniej znane (np. brukselka, kalarepka, seler),
- poznaje pozawerbalne sposoby komunikowania się między ludźmi (mimika, gest),
- stosuje w praktyce formy grzecznościowe, tj. proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia,
- zwraca uwagę na walory zdrowotne warzyw,
- rozwija umiejętności estetycznego poruszania się przy muzyce,
- potrafi sprawnie ułożyć puzzle i estetycznie przykleić powstały obrazek.
Forma: praca z całą grupą.
Metody:
-czynna: metoda zadań stawianych dziecku, metodą ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń,
-słowna: rozmowa, metody żywego słowa,
-oglądowa: metoda obserwacji i pokazu.
Środki dydaktyczne:
wiersz J. Brzechwy Pt. „Na straganie”, bilety dla dzieci, sylwety warzyw, naturalne okazy warzyw występujące w treści wiersza, plansza przedstawiająca stragan z warzywami, kolorowe szablony ogórka, pomidora i cebuli z tasiemkami do przywiązywania dzieciom w czasie zabawy ruchowej, nagranie piosenki pt. „Ogórek”, tacki papierowe, klej, pędzle do kleju, puzzle warzyw.
Prowadząca:
Czas trwania zajęcia: około 30 min.
Przebieg zajęcia:
Przywitanie:
Dzieci stoją na dywanie w kole i wspólnie z nauczycielką witają się - wspólnie śpiewają piosenkę:
Wszyscy są, witam was, zaczynamy – już czas.
Jestem ja, jesteś ty; raz, dwa, trzy. /2 – 3x/
· Przygotowałam dla Was niespodziankę. Ale zanim Wam o niej opowiem, chciałabym, abyście odszukali w Sali pewne bileciki, które pozwolą Wam uczestniczyć w bardzo ciekawym zajęciu. Bilety te czekają na Was w kilku miejscach w naszej Sali. Leżą na talerzykach, które są ukryte. Chcąc odnaleźć bilety musimy pójść śladami, które zostawiła nam Pani Jesień. Są to ścieżki z sylwet liści, które właśnie doprowadzą nas do biletów. Zanim jednak ruszymy w drogę, musimy się do niej przygotować. Rozruszamy się przy piosence. Bardzo proszę, aby każde dziecko wybrało sobie emblemat na szyję z sylwetą warzywa. (dzieci wybierają emblematy)
· A teraz przyjrzyjcie się jeszcze raz swojemu znaczkowi i zapamiętajcie go. Gdy puszczę z magnetofonu piosenkę, wszystkie warzywa (dzieci) tańczą. Gdy jednak piosenka ucichnie, podchodzimy do dużego znaczka z takim samym warzywem, jakie mamy na swoim emblemacie i ustawiamy się obok tego znaczka. (zabawę powtarzamy 3,4-krotnie)
· Słuchajcie dzieci, czy jesteśmy już gotowi do wyruszenie w podróż po śladach pozostawionych przez Panią Jesień? A co zrobimy z biletami, gdy już je odnajdziemy? Włożymy je do woreczka, a następnie wszyscy usiądziecie przed tablicą. No to ruszamy w drogę. Dzieci szukają biletów. Po odnalezieniu biletów wkładają je do woreczka i zajmują miejsca przed tablicą.
Część główna zajęcia:
Nauczycielka zaprasza dzieci do tablicy uderzaniem w talerze. Następnie mówi:
- Uwaga, uwaga, zapraszam was do zaczarowanego świata warzyw. Posłuchajcie:
Na straganie – J. Brzechwa
Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy:
- Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze.
- Cóż się dziwić, mój szczypiorku leżę tutaj już od wtorku…
Rzecze na to kalarepka:
- Spójrz na rzepę, ta jest krzepka.
Groch po brzuszku rzepę klepię:
- Jak tam rzepko? Coraz lepiej.
- Dzięki, dzięki panie grochu, jakoś żyje się po trochu.
Lecz pietruszka – z tą jest gorzej, blada, chuda, spać nie może.
- A to feler – westchnął seler.
Burak stroni od cebuli, a cebula doń się czuli.
- Mój buraczku, mój czerwony, czy byś nie chciał takiej żony?
Burak tylko nos zatyka
- Niech no pani prędzej zmyka, ja chcę żonę mieć buraczą, bo przy Pani wszyscy płaczą.
- A to feler – jęknął seler.
Naraz słychać głos fasoli:
- Gdzie się pani tu gramoli?
- Nie bądź dla mnie taka wielka – odpowiada jej brukselka.
- Widzieliście jaka krewka – zaperzyła się marchewka.
- Niech rozsądzi nas kapusta,
- Co? Kapusta? Głowa pusta.
A kapusta rzecze smutnie.
- Moi drodzy, po co kłótnie, po co wasze spory głupie – wnet i tak zginiemy w zupie.
- A to feler jęknął seler.
Podczas recytacji nauczycielka umieszcza na tablicy sylwety warzyw.
Po zakończeniu recytacji wiersza nauczycielka omawia z dziećmi jego treść zadając pytania:
· Jaki był tytuł tego wiersza?
· O czym było wiersz?
· Czy pamiętacie, jakie warzywa występowały w wierszu?
· Jaka była pietruszka? (blada, chuda)
· A jaka była cebula? (wszyscy od niej stronią, bo przy niej płaczą)
· A jaki był buraczek? (czerwony) …
· Czy pamiętacie fragment wiersza, który powtarzał się kilka razy? ("A to feler - westchnął seler")
· Co stało się na końcu z warzywami?
Propozycja inscenizacji wiersza przygotowanymi sylwetami warzyw. Zachęcenie dzieci do wzięcia udziału w inscenizacji. Nauczycielka czyta wiersz a dzieci przedstawiają jego treść w formie teatru samorodnego. Wszystkie dzieci mówią frazę: „A to feler, jęknął seler”.
Podziękowanie za piękne przedstawienie, zaproszenie do dalszej pracy.
· Co jeszcze możemy zrobić z warzyw?
· A może zrobilibyśmy kolorowe talerze pełne witamin?
· Na stole przygotowałam dla was papierowe talerzyki, klej, pędzle i koperty, w których ukryły się warzywa. Aby dowiedzieć się, jakie to są warzywa, musicie przygotowane przeze mnie puzzle ułożyć w całość i nakleić na talerzyki. Usiądźcie przy stolikach i zabierzcie się do pracy. Gdy talerzyki pełne witamin będą gotowe – umieścimy je w holu naszego przedszkola, aby zachęcały swoim wyglądem wszystkie dzieci do spożywania warzyw, gdyż są zdrowe i mają mnóstwo witamin.
· Po południu zachęcam, abyście pobawili się w teatr. Zostawiam Wam kukiełki (sylwety) i bilety do teatru.
Podczas pracy przy stoliczkach dzieci słuchają piosenek z kasety.
Zakończenie zajęcia:
Dzieci otrzymują karteczki ze swoimi imionami i umieszczają je obok talerzyków. Następnie wspólnie bawią się przy piosence „Ogórek” – próbują zaśpiewać jej refren. Po skończonej zabawie wspólnie porządkujemy stoliczki.
Dzieci dziękują sobie za zabawę podczas zajęcia uściskiem ręki, poklepaniem się po plecach…
nowiny