Photoshop - lekcja 3 (praca z warstwami)(1).doc

(2500 KB) Pobierz
Lekcja 1

3

Lekcja 3                           

Adobe Photoshop – Praca z warstwami

3

 

 

 

Praca z warstwami


Zarówno program Adobe Photoshop jak i ImageReady pozwala umieszczać tworzoną lub wklejaną grafikę na różnych płaszczyznach, zwanych warstwami, i operować na nich. W tej lekcji poznasz podstawowe zagadnienia związane z pracą na warstwach. Nauczysz się:

·               Operować grafiką na warstwach

·               Tworzyć nowe warstwy

·               Pokazywać i ukrywać warstwy

·               Wybierać warstwy

·               Usuwać grafikę z warstw

·               Zmieniać położenie warstw, aby uzyskać odpowiednią kompozycję

·               Modyfikować parametry warstw w celu uzyskania określonych efektów

·               Łączyć warstwy

·               Tworzyć warstwy tekstowe

·               Stosować style warstw w celu uatrakcyjnienia grafiki

·               Zapisywać obraz z wieloma warstwami i spłaszczać warstwy

Lekcja powinna zakończyć się po około 120 minutach całkowitym opanowaniem materiału. Wykonywane ćwiczenia dotyczą programu Adobe Photoshop, ale bez większego wysiłku mogą zostać powtórzone w programie ImageReady. Co też zaleca się zrobić jeśli materiał nie jest do końca przyswojony. Przygotuj się do przećwiczenia lekcji i skopiuj do lokalnego katalogu Moje dokumenty katalog Photoshop–Lekcja3 z podanej przez prowadzącego lokalizacji.

Organizacja pracy na warstwach

Każdy plik graficzny stworzony w Photoshopie zawiera jedną lub więcej warstw. Nowe pliki przeważnie zawierają tylko warstwę tła wypełnioną jednolitym kolorem, obrazem lub przeźroczystą. Wszystkie operacje związane z warstwami można wykonać za pomocą palety Layers.

Wszystkie nowe powstające warstwy w obrazie są przeźroczyste dopóki nie wypełnimy ich grafiką. Praca z warstwami jest podobna do pracy z arkuszami przeźroczystej folii z narysowanymi rysunkami na poszczególnych arkuszach. Każdy z arkuszy może być pojedynczo modyfikowany, usuwany lub przesuwany względem innych. Kiedy ułożymy je razem w stos, otrzymamy jedną z wielu możliwych kombinacji.

Tworzenie i przeglądanie warstw

Rozpoczniemy lekcję od otwarcia pliku i przeniesienia warstwy do innego obrazu.

1       Otwórz plik L3_warstwy_pocz.psd z katalogu Photoshop-Lekcja3, który znajduje się na twoim dysku twardym w katalogu Moje dokumenty.

Teraz dodamy do otwartego dokumentu nową warstwę, przez przeciągnięcie obrazu z innego pliku.

2       Otwórz plik L3_warstwy_zegar.psd.

3       Wybierz teraz narzędzie Move - .

4       Przytrzymaj klawisz Shift i przeciągnij obraz z pliku L3_warstwy_zegar.psd do pliku L3_warstwy_pocz.psd. Umieść go nad zdjęciem klawiatury (Przytrzymanie klawisza Shift podczas przeciągania, powoduje automatyczne wycentrowanie obiektu w nowym dokumencie).

Teraz zegarek pojawi się na nowej warstwie, Layer 1, w pliku L3_warstwy_pocz.psd. Możesz to zobaczyć na palecie Layers.

Zdjęcie zegara w pliku L3_warstwy_zegar.psd

Zdjęcie przeniesione do pliku L3_warstwy_pocz.psd

5       Zamknij okno z dokumentem L3_warstwy_zegar.psd.

6       Jeśli paleta Layers nie jest widoczna, wybierz Window à Show Layers, aby ją wyświetlić. Możesz powiększyć sobie okno palety, jest ono najważniejsze podczas pracy z warstwami. Wygodniej jest widzieć wszystkie warstwy jednocześnie w palecie, wtedy ma się obraz całości i łatwo można się zorientować, co jest nie tak z tworzonym obrazem.

Paleta Laers w programie Photoshop

Paleta Laers w programie ImageReady

1 – Minimalizacja/Maksymalizacja lub zamknięcie palety, 2 – Nowa warstwa (na rysunku zaznaczona), 3 – Kolumna Pokaż/Ukryj warstwę, 4 – Dodanie stylu na warstwie, 5 – Dodanie maski na warstwie, 6 – Nowa warstwa ustawień, 7 – Nowa warstwa dopasowująca, 8 – Nowa warstwa, 9 – Kosz, 10 – Poprzednia klatka animacji, 11 – Następna klatka animacji.

Możesz używać palety Layers do włączania, wyłączania, kasowania, zmiany położenia, zmiany nazwy i łączenia warstw. W palecie Layers wyświetlane są wszystkie warstwy z nazwą warstwy i miniaturką przedstawiającą obraz na warstwie. Miniaturka zawsze zawiera aktualny widok warstwy, ponieważ jest na bieżąco aktualizowana.

Zmienimy teraz nazwę warstwy, użyjemy w tym celu okna dialogowego Layers Properties.

7       Aktualnie wybraną warstwą w palecie Layers jest teraz warstwa z obrazem zegara (Layer 1). Wybierz teraz z menu palety opcję Layer Properties.

8       W oknie dialogowym, które teraz się wyświetliło, wprowadź w polu Name nazwę dla warstwy np. Zegar i kliknij OK. Teraz warstwa nazywa się „Zegar”.

Paleta Layers pokazuje, że plik zawiera oprócz zegara dodatkowo trzy inne warstwy. Niektóre z tych warstw są teraz widoczne, a niektóre są ukryte. O tym czy warstwa jest widoczna informuje nas ikonka z symbolem oka - , która znajduje się z lewej strony palety Layers, osobno dla każdej warstwy. Możesz ukrywać lub pokazywać warstwę, klikając na tą ikonę.

9       Kliknij teraz na tą ikonkę, aby ukryć warstwę z zegarem i kliknij powtórnie, aby ją pokazać.

Tworzenie obrazu przy pomocą warstw (tłumaczenie z wbudowanej pomocy Adobe Photoshop)

W programie Adobe Photoshop, możesz użyć 8000 warstw różnego typu: warstwy łączone, warstwy ustawień, warstwy efektów. Dla każdej warstwy jest przechowywany sposób nakładania na sąsiednią oraz stopień przeźroczystości. Jednak ilość warstw dla pojedynczego dokumentu w twoim systemie może być ograniczona przez wielkość pamięci operacyjnej komputera. Ponieważ takie warstwy jak warstwy ustawień czy efektów zabierają znaczną część pamięci, rzeczywista ilość możliwych d o utworzenia warstw znajduje się na poziomie 1000.

Nowo dodana warstwa zostaje umieszczone nad warstwą zaznaczona w palecie Layers. Możesz stworzyć nową warstwę na wiele sposobów:

·         Przez stworzenie nowej warstwy lub zmianę selekcji na warstwę.

·         Przez konwersję tła na warstwę lub dodanie tła do obrazku.

·         Przez umieszczenie, przeniesienie lub wklejenie selekcji lub innego obrazu do obrazu edytowanego.

·         Przez stworzenie tekstu przy użyciu narzędzia Type Tool.

·         Przez używanie kształtów (Shape) lub narzędzie Pen Tool do stworzenia nowej warstwy zawierającą ścieżkę wycinającą (Clipping Patch).

Zaznaczanie i usuwanie zawartości warstwy

Zauważ, że kiedy przesuwasz zegar nad zdjęciem klawiatury, przesuwa się on razem z białym tłem, które otacza obraz. Ta część obrazu przesłania klawiaturę i jest w naszym przypadku całkowicie zbędna. Usuniemy tą część obrazu na warstwie, powodując, że stanie się ona w tym miejscu przeźroczysta i odsłoni klawiaturę, która jest pod nią. Użyjemy do tego celu narzędzia Eraser Tool.

1       Upewnij się, że masz zaznaczoną warstwę z zegarem. Aby ją wybrać, kliknij na nazwie warstwy w palecie Layers.

Zaznaczona warstwa zostanie podświetlona, obok nazwy warstwy pojawi się symbol pędzla, który oznacza, że masz możliwość edycji tej warstwy

2       Ukryj teraz warstwę, na której znajduje się klawiatura (będziesz mógł lepiej ocenić obraz na warstwie z zegarem). Kliknij na ikonkę z okiem - , znajdującą się obok warstwy tła (Background).

Obraz klawiatury zniknie i zostanie tylko warstwa z zegarem na tle szachownicy. Taki rodzaj tła oznacza, że w tych miejscach warstwa jest przeźroczysta.

3       Wybierz narzędzie Magic Eraser Tool - , jest ono ukryte pod narzędziem Eraser Tool - .

Możesz ustawić tolerancję dla narzędzia Magic Eraser. Jeśli ustawisz niską tolerancję narzędzia, wykasuje ono tylko białą powierzchnię obrazu. Jeśli ustawisz zbyt dużą może ono usunąć też część zegara, którego przecież nie chcemy usunąć. Musisz ustalić to eksperymentalnie.

4       W pasku opcji wybranego narzędzia, w polu Tolerance, wprowadzaj różne wartości tolerancji (my użyliśmy wartość 22) i próbuj usuwać białą powierzchnię otaczającą obraz. Jeśli nie jesteś zadowolony z uzyskanego efektu i chcesz cofnąć ostatnią operację, użyj komendy Edit à Undo i próbuj jeszcze raz z innym parametrem Tolerance.

Pamiętaj, że tło szachownicy oznacza przeźroczystą warstwę.

5       Włącz z powrotem warstwę tła prze kliknięcie w kolumnie sterującej ukrywaniem warstwy, tak, aby pojawiła się tam ikonka z okiem.

Teraz w miejscach gdzie została usunięta powierzchnia tła z warstwy zegara będzie widoczna klawiatura.

Zegar na białym tle, które usuwamy narzędziem Magic Eraser Tool

Usunięcie zbędnego tła, widać szachownicę oznaczającą przeźroczystość

Przywrócenie widoczności warstwy tła (Background)

Reorganizacja warstw

Porządek, w jakim są ułożone warstwy w obrazie jest wywołany organizacją położenia warstw na zasadzie stosu. Takie ułożenie warstw określa jak wygląda obraz w całości (po nałożeniu warstw). Możesz zmieniać położenie warstw a co za tym idzie ukrywać część obrazu z jednej warstwy za drugą.

Teraz przeorganizujesz warstwy tak, aby zegar znalazł się na samej górze stosu a więc na pierwszym planie.

1       Uwidocznij warstwy z łożyskiem i zaworem, przez kliknięcie w odpowiednim miejscu palety Layers.

Zauważ, że zegar jest częściowo przesłonięty przez górne warstwy.



Włączanie widoczności warstw

Wynik nałożenia na siebie warstw

2       Teraz, operując na palecie Layers, chwyć i przeciągnij warstwę z zegarem na samą górę pozycję w stosie warstw. Kiedy zobacz cienką czarną linię nad warstwą z łożyskiem, zwolnij przycisk myszki.

Teraz zegar powinien się znajdować na pierwszym planie, a warstwa powinna być na samej górze w palecie Layers.



Przestawianie warstwy z zegarem

Wynik - zegar na pierwszym planie

Zmiana przeźroczystości i trybu nałożenia warstwy.

Warstwa z zegarem przykrywa teraz wszystko, co jest pod spodem w części, w której nie jest przeźroczysta. Masz możliwość ustalenia, w jakim stopniu warstwa jest nieprzeźroczysta. Uczynimy teraz warstwę z zegarem trochę przeźroczystą tak, aby były widoczne też warstwy pod nią. Możemy też zmienić sposób, w jaki warstwy dolne są widoczne przez półprzezroczystą warstwę górną. W Photoshopie istnieje wiele trybów nakładania na siebie warstw, w dalszej części zajęć poznasz...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin