KONSPEKTY J.POLSKI-waśko.doc

(26 KB) Pobierz
Natalia Waśko

 

KONSPEKT

DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

 

 

Klasa                                : V

Temat                               : Stanisław Tarkowski, opiekuńczy i odważny mężczyzna? – H. Sienkiewicz

                                            pt. „W pustyni i w puszczy”

Cele główne                      : zapoznanie się z fragmentami powieści

                                          : uczeń samodzielnie tworzy charakterystykę bohatera

                                          : uczeń uczy się wyciągać wnioski i oceniać daną postać literacką

Cele operacyjne               : uczeń zna treść fragmentów lektury

                                          : uczeń czyta tekst ze zrozumieniem

                                          : uczeń umie odszukać we fragmentach odpowiednich cytatów dotyczących

                                            charakterystyki

                                          : uczeń potrafi analizować poszczególne fragmenty

Metody pracy                   : pogadanka, metoda otwarte ucho (uczniowie siadają w okręgu, odpowiadają

                                            na pytanie nauczyciela CZY LUBIĄ OCENIAĆ INNYCH? Każdy uczeń

                                            wypowiada swoje zdanie.

Formy pracy                     : z cała klasą

 

Środki dydaktyczne         : książka

 

Literatura                          : „W pustyni i w puszczy”

 

Czas                                    : 45 minut

 

Przebieg lekcji                    :

Faza wstępna:

 

     1. Sprawdzenie listy obecności (czynności organizujące)

     2. Napisanie tematu lekcji na tablicy

     3. Pogadanka z uczniami na temat tego, czy należy oceniać innych i jak to robić

Faza właściwa:

 

      1. Przypomnienie co to jest charakterystyka i jakie są jej podstawowe elementy

      2. Głośne odczytanie fragmentów lektury (przyniesionych przez nauczyciela) przez czterech

          uczniów po fragmencie

      3. Krótka pogadanka na temat sytuacji przedstawionej w tekście

4. Zastosowanie metody otwarte ucho

5. Wspólne wyciąganie wniosków, krótka notatka do zeszytu (Stanisław to jeszcze na pewno

    Staś)

Faza końcowa:

 

*Dyskusja na temat przedstawionej postaci Stasia

*Czy i dlaczego warto jest oceniać i być ocenianym?

 

                                                                  

Zgłoś jeśli naruszono regulamin