Sierotka marysia.doc

(47 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV

 

 

 

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV.

Czas trwania zajęć – 45 min.

 

 

Temat: Baśniowy świat krasnali na podstawie fragmentu powieści Marii Konopnickiej

pt. O krasnoludkach i sierotce Marysi.

 

1. Cele lekcji:

a) ogólne:

- zapoznanie uczniów z bohaterami utworu O krasnoludkach…

- zastosowanie słownictwa oceniającego

- kształtowanie wyobraźni uczniów

- wdrażanie umiejętności wyrażania własnych opinii, sądów, wniosków

b) operacyjne:

Uczeń:

- opowiada historię o krasnoludkach

- opisuje postaci utworu

- odnajduje w tekście potrzebne mu informacje

- potrafi poprzeć swoje zdanie odpowiednim fragmentem z książki

- rozwija umiejętności pracy w grupie

- dostrzega cechy baśni

 

2. Metody i formy pracy:

metoda: słowna, praca z tekstem, dyskusja, praca w grupie, tabela charakteryzująca krasnoludki (załącznik)

formy: indywidualna, zbiorowa

 

3.Środki dydaktyczne:

- fragment powieści O krasnoludkach

- słoneczko przygotowane przez prowadzącą (załącznik)

- słownik

 

4. Przebieg lekcji:

a) faza przygotowawcza:

Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności).

Uczniowie z pomocą nauczyciela odnajdują w słowniku definicję baśni, zapisują ja w zeszytach. Nauczyciel rozdaje uczniom słoneczka przedstawiające cechy baśni (później wkleją je do zeszytów).Zapisuje temat lekcji na tablicy, a uczniowie w zeszytach (wyjaśniam czemu będzie poświęcona lekcja).

 

 

 

b) faza realizacyjna

Nauczyciel odczytuje fragment powieści znajdujący się w podręczniku. Uczniowie streszczają odczytany utwór. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Każda grupa otrzyma jeden punkt do opracowania. Wyniki ich pracy zostaną zapisane na tablicy w postaci tabeli. Określam zasady pracy w grupach (każda osoba z danej grupy pełni jakąś funkcję – składają się z lidera, sekretarza, prezentera, pomocnika i łącznika z nauczycielem).W celu usprawnienia pracy rozdaje uczniom karteczki o kolorze czerwonym, zielonym i żółtym (czerwony – potrzebujemy pomocy, zielony – zakończyliśmy pracę, żółty – potrzebujemy więcej czasu). W czasie, gdy uczniowie pracują w grupach nauczyciel przerysowuje tabelę na tablicę. Prezenterzy przedstawiają zebrane informacje reszcie klasy i zapisują na tablicy. Wszyscy przerysowują tabelę do zeszytów.

 

c) faza podsumowująca:

Utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji (pytam uczniów, czy wszystko jest dla nich zrozumiałe).

 

5. Praca domowa:

Jak wyobrażasz sobie krasnoludka? Narysuj lub namaluj go.

 

6. Załączniki:

 

 

Załącznik nr 1

 

 

                                  

                                           KRASNOLUDKI 

Jak je nazywano?

       Wygląd

Czym się    zajmowały?        

     Jakie były?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Załącznik nr 2

Zakończona morałem (dobro zwycięża zło).

Zwierzęta i przyroda mają ludzkie cechy (posiadają magiczną moc).

Zdarzenia i postacie  fantastyczne.

Baśnie na ogół kończą się szczęśliwie.

Nieokreślony czas i miejsce.


 

 

 

 

 

 

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin