Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej
Temat: Dzieci obrońcami przyrody. My chcemy grać w zielone Jerzego
Bielunasa.
1.Czas realizacji: 45 min.
2.Cele:
a)ogólne: Uczeń:
· Rozróżnia podstawowe gatunki liryczne( min. wiersz i piosenkę).
· Podejmuje decyzje.
· Formułuje wnioski.
· Rozróżnia podstawowe środki stylistyczne.
· Rozwija wyobraźnię.
b)operacyjne: Uczeń:
· Zna pojęcie strofy, refrenu, (bez rozróżniania ich rodzajów).
· Potrafi w tekście odnaleźć epitety i porównania.
· Potrafi sporządzić obraz na podstawie informacji zawartych w utworze
· Potrafi określić czym dla niego jest przyroda.
· Dostrzega i uzasadnia potrzebę ochrony przyrody.
3. Metody pracy:
· Akrostych
· Drzewko decyzyjne
· Przekład intersemiotyczny
· Praca tekstem
· Pogadanka
4. Formy pracy:
· Grupowa
· Jednostkowa
5. Pomoce dydaktyczne:
· Treść utworu Jerzego Bielunasa My chcemy grać w zielone.
· Karta pracy.
6. Tok lekcyjny:
a)Faza przygotowawcza:
· Sprawdzenie obecności
· Uczeń dyżurny zapisuje temat na tablicy
· Uczniowie z pomocą nauczyciela rozwiązują akrostych – PRZYRODA (załącznik nr 1 ). Następnie uczniowie przepisują akrostych do zeszytów.
b) Faza realizacyjna:
· Uczeń, poproszony kilka dni wcześniej o przygotowanie, płynnie odczytuje tekst Jerzego Bielunasa
· Nauczyciel mówi uczniom, że odczytany kilka minut wcześniej utwór, to nie tylko wiersz, ale także piosenka
· Uczniowie wyszukują w tym tekście elementów, które świadczą o tym, że wiersz Bielunasa to także piosenka (wyodrębniają zwrotki oraz refren)
· Uczniowie podkreślają w tekście epitety
· Uczniowie rysują w zeszytach świat dorosłych i świat dzieci na podstawie informacji zawartych w My chcemy grać w zielone
· Uczniowie uzupełniają „drzewko decyzyjne”(załącznik nr 2)
· Prezenter każdej z grup przedstawia wyniki pracy
c)Faza podsumowująca:
· Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji nauczyciel pomaga dzieciom wyciągnąć ogólne wnioski (np. dzieci opowiadają się za tym, że przyroda jest bardzo ważna i należy ją chronić).
· Nauczyciel zadaje pracę domową: Opowiedz rodzicom o naszej dzisiejszej lekcji. Przekonaj ich, że naprawdę warto dbać o przyrodę.
· Nauczyciel wręcza każdemu z uczniów dyplom Obrońcy Przyrody .
Załącznik nr 1.
Przykładowy akrostych: Przyroda
P- iękno
R- ozwój
Z- wierzęta
Y-
R- yby
O- wady
D- rzewo
A- ntarktyda
Załącznik nr 2
Instrukcja dla grup
ü dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.
ü w grupie wybierzcie lidera oraz osobę, która zaprezentuje wyniki Waszej pracy.
ü W trakcie pracy przyjaźnie ze sobą rozmawiajcie.
ü Wykonujcie zadania w wyznaczonym czasie.
Życzę twórczych pomysłów
ZADANIE:
Czas: 15min.
Uzupełnijcie otrzymane „drzewko decyzyjne”.
Sytuacja wymagająca rozstrzygnięcia:
Czy ludzie powinni chronić przyrodę?
4
INSPIRACJE