hospitacja - karnawał.doc

(42 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

DATA: 17.01.2008

GRUPA: II

TEMAT KOMPLEKSOWY: „W KARNAWALE CZAS NA BALE”

TEMAT DNIA: „TAŃCZYMY WESOŁO”

CELE GŁÓWNE:

1.      Nauka wiersza D. Gellner „Dziki taniec”,

2.      Estetyczne wykonywanie dowolną techniką masek karnawałowych.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

1.      Rozwijanie myślenia i pamięci odtwórczej,

2.      Doskonalenie spostrzegawczości,

3.      Kształtowanie sprawności wzrokowo – ruchowo – słuchowej.

METODA:

-          Elementy metod Pedagogiki Zabawy,

-          Rytmika wg Dalcroza,

-          Elementy metody Freneta,

-          K. Orffa.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

L.p.

SYTUACJA EDUKACYJNA

CEL OPERACYJNY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

1.

Powitanie: Zabawa na dobry początek z balonikiem wg Pedagogiki zabawy „Proszę podaj swoje dłonie”.

Integruje się z grupą.

Balon, nagranie cd

2.

Wprowadzanie w temat zajęć: Składanie puzzli na tablicy. Opowiadanie za co przebrały się dzieci na bal.

Składa puzzle.

Opisuje stroje osób na balu.

Puzzle obrazkowe

3.

Recytacja przez nauczyciela wiersza D. Gellner „Dziki taniec”.

Nauczyciel recytuje wiersz przebrany za dziewczynkę tańczącą na balu.

Słucha z zaciekawieniem tekstu wiersza

Sukienka z gazety,  koraliki, kapelusz, koronkowa różą

4.

Rozmowa na temat treści wiersza:

-       O czym opowiadał wiersz?

-       Jaki to był taniec?

-       Jakie części ciała tańczyły taniec?

-       Jakie części garderoby tańczyły taniec?

Wypowiada się całym zdaniem

 

5.

Nauka wiersza „ Dziki taniec” poprzez rytmizowanie tekstu wiersza na balonie.

Wystukuje rytm wiersza  na balonie

Baloniki dla każdego dziecka

6.

Wykonanie w parach (chłopiec i dziewczynka) na tle recytacji wiersza „ Dziki taniec” spódnicy oraz kapelusza z gazet

Projektuje stroje z gazet

Gazety

7.

Interpretacja ruchowa w zaprojektowanych strojach do wiersza „Dziki taniec”

Interpretuje ruchem tekst wiersza dziki taniec

Zaprojektowane stroje

8.

Słuchanie i wybór melodii odpowiedniej do tekstu wiersza

Wybiera melodię odpowiadającą tematowi wiersza

Nagranie cd

9.

Interpretacja ruchowa treści wiersza do wybranej muzyki

Porusza się w rytm muzyki

Nagranie cd

10.

Ćwiczenia oddechowe „Balonik”.

Dzieci leżą swobodnie na plecach, ręce złożone na przeponie (baloniki). Podczas głębokiego, dość szybkiego wdechu „Baloniki” napełniają się powietrzem. Na dany znak- długi wydech na głosce ssss... (powietrze z sykiem uchodzi z dziurawego balonika) 

Reguluje siłę wdechu i wydechu

 

11.

Recytacja wiersza przez :

-dziewczynki

-chłopców

-chętne dzieci

Recytuje tekst wiersza

 

12.

Wykonanie masek karnawałowych- swobodny wybór techniki.

Prezentacja gotowych masek oraz omówienie sposobu wykonania.

Samodzielnie wybiera technikę wykonania maski karnawałowej

Cekiny, piórka, kulki z bibuły, plastelina

13.

Porządkowanie miejsca pracy

Sprząta miejsce swojej pracy

 

14.

Rewia masek. Prezentowanie wykonanych masek na tle muzyki „Karnawał zwierząt”

Prezentuje wykonaną maskę.

Odczuwa zadowolenie z efektów własnej pracy.

Samodzielnie wykonane maski, nagranie cd

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI :

D. Gellner „Dziki taniec”

To jest taniec!

Taniec dziki!

Tańczy grzywka!

I kucyki!

Tańczą ręce!

Tańczy głowa!

I sukienka kolorowa.

Koraliki! I buciki!

Tańczą taniec!

Taniec dziki!

W oczach taniec mam

I w uszach,

i na czubku

kapelusza.

I w kieszeni-

tej dziurawej.

W nodze lewej!

W nodze prawej!

W palcu małym!

W palcu dużym!

W koronkowej

złotej róży!

I gdzie jeszcze?

Zapomniałam.

Bo się strasznie

zasapałam!

 

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin