2.pdf

(873 KB) Pobierz
SCENARIUSZ
DBMOTO,COJEMIJKSPĘDZMCZS
CELE:
1. Pokaanie dieciom ależnoci midy poobem odżywiania i aktywnocią iycną
a stanem zdrowia i samopoczuciem.
2. Zaponanie dieci produktami łużącymi drowiu i produktami niewkaanymi do
spożycia
3.
Uczenie dzieci dokonywania właciwych wyborów żywieniowych i odpowiedialnoci a to,
co jedą
POMOCE:
1. Przynieioneprzezdziecizdjcia ikarteczkiodrodziców.
Dwa dni przed przeprowadzeniem lekcji nauczyciel prosi dzieci o przyniesienie na
lekcj ich djd okreu niemowlcego, predkolnego, obecnego i djcia woich
rodiców. Dieci mają też prynied od rodiców kartecki natpującymi
informacjami: wzrost i waga dziecka – jako noworodka, w wieku 4 lat i w wieku
6 lat.
2. Kontury ludzika – SłabeuzkaiSiłaczka
Plik konturem ludika należy wydrukowad w 6 egemplarach (po dwa dla każdej
z trzech grup 1 ). Trzy arkusze z konturem Siłacka należy nakleid na sztywny karton.
Zarówno wykły papier e Słabeukiem, jak i karton Siłackiem należy agiąd
u dołu w ten poób, aby możliwe było potawienie ludików.
3. Trzyzetawykolorowychkwadracikóworaztrzyzetawykwadracikówczarnychi szarych.
Kwadraciki o wymiarach ok 1x1 cm należy wyciąd papieru kolorowego – mogą to
robid dzieci na lekcji lub też pomoce te mogą byd wceniej prygotowane pre
naucyciela Różne kolory kwadracików ymboliują różnorodnod pożywienia
Z kolei kwadraciki carne i are ymboliują niedrowe pożywienie
4.
Rysunki miseczek lub jednorazowe plastikowe miseczki.
Sed miecek – po 2 dla każdej 3 grup – należy wyciąd papieru lub kartonu.
Można też apewnid wykłe miecki jednoraowe
1 Dziecimożnapodzielidnadowolnąilodgrup– każdejgrupienależyzapewnidwzytkiepotrzebnepomoce
1
811993937.008.png
5. Zestawy modeliproduktów.
Należy wyciąd try etawy modeli natpujących produktów marchew, batoniki,
jajko, pieczywo raowe, rytki, jogurt, ryba, pomidor, chipy, jabłko, gruki, żelki
Podca ajd dieci bdą umiecad je w mieckach
6. Karta pracy ucznia „Dbamoto,cojemijakpdzamcza”
PLAN:
1. Wprowadzenie: Zapoznanie dzieci z tematem lekcji i obejrzenie djd.
2. Rozmowa na temat: Co prawia, że dieci roną i jak mienia i ich pożywienie?
3. Zabawa edukacyjna: „Ponaj Słabeuka i Siłacka”.
4. Podsumowanie: W jaki poób pożywienie ora aktywnod iycna wpływają na nae
zdrowie i samopoczucie?
5.
Wiedza w praktyce: Co robid, aby byd drowym i radonym?
PRZEBIEGZJĘD
1. WprowadzenieZapoznaniedzieciztematemlekcjiiobejrzeniezdjd
Dieci oglądają woje djcia okreu niemowlcego, predkolnego, obecne, djcie woich
rodiców ora wypełnione pre rodiców kartecki – wzrost i waga dziecka po urodzeniu, w wieku
4 i 6 lat.
2. RozmowanatematCoitałowciągutychkilkulat,żezniemowlakówdziecitałyi
uczniami?
Zdjęciarodzicówpozwalajądzieciomuwiadomidobie,jakbędąwyglądałyzakilkanacielat
Co prawiło, że dieci uroły?
Co jet niebdne, aby organim mógł i rowijad?
Dziecipodająpropozycje
Podumowanie tej cci lekcji udiałem dieci i odpowied na pytanie Co jet niebdne, aby
organim mógł i rowijad? Swoje odpowiedi dieci predtawiają w potaci ryunków na tablicy
lub pokaują je a pomocą getów
pożywienie do jedenia
woda do picia
powietrze do oddychania
ruch, aktywnod iycna
2
Romowa diedmi na temat
Jak mienia i kład i rodaj pożywienia w ależnoci od wieku niemowlaki, predkolaki,
tare dieci i doroli?
Jakie ruchy i cynnoci diecko może wykonywad na różnych etapach życia (od niemowlaka
do ucznia)?
3. Zabawa edukacyjna: „PoznajSiłaczka iSłabeuzka”.
Dieci należy podielid na 3 grupy Każda grup otrymuje naklejony na karton model Siłacka oraz
wydrukowany na papierze model Słabeuka, a także etaw kolorowych kwadracików ora etaw
kwadracików carnych i arych Różne kolory kwadracików ymboliują różnorodnod pożywienia
i dieci bdą wyklejały nimi kontury Siłacka Kwadracikami carnymi i arymi dieci bdą
wyklejały kontury Słabeuka Słabeuek le i odżywia, jego dieta nie jet uromaicona.
Dieci naklejają kwadraciki, wypełniając kontury ludików Spotreżenie: model kartonowy stoi
proto i nie prewraca i, jet mocny Naucyciel proponuje, aby nawad go Siłackiem Drugi
model (papierowy) prewraca i Naucyciel proponuje nawad go Słabeukiem
Siłacek to ludik, który dba o to, aby dobre i odżywiad Je drowe produkty, unika łodycy
i łodkich napojów Uprawia port, nie pda dużo cau pred komputerem i telewizorem.
W wiąku tym jet drowy, ilny, radony Caem ludie mogą byd łabi, nie mied iły, na
prykład powodu choroby, ale na ludik Słabeuek jet łaby, bo nie dba o to, co je i nie jet
aktywny fizycznie.
Nauczyciel odczytuje wierszyki, a dzieci dopaowują je do potaci Siłacka lub Słabeuka
Jetemłaby,ledwietoję,
Niemamiłybiegadikakadięboję,
Dziecimówiąnamnieleo,
jawciążzapadamwen
Czaembiegam,czaemchodzę,
Dzijetdobrze,jutrogorzej,
Głowamnieboliikurcze mam w nodze,
Czaemniechcemiiębiegad,boniemamjużiły,
Razjetemmarkotny,leczbywamteżmiły
Jetemilny,pełenżycia,
Biegam,haam,pływam,kaczę,
Tyle rzeczy do odkrycia,
Możedziiajteżzobaczę
Conowego,ciekawego,hej,hola!
3
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Który ludik podoba wam i najbardiej?
Którym tych ludików chciałybycie byd, dlacego?
Jak mylicie, dlacego potacie pierwego i drugiego wieryka były łabe, nie miały iły,
le i cuły, a ludik Siłacek kakał i biegał?
Naucyciel cyta dieciom dwa wieryki, a dieci atanawiają i, do których potaci one paują
Bardzolubięchipy,bardzolubięcolę,
Nigdyniejemwarzyw,czekoladęwolę,
Niemamczaunaniadanie,
Oglądamreklamy,niełuchamię mamy.
Jadam warzywa,
Niedlamniełodycze,
Bochcębydzdrowy,
Tymwłanieięzczycę!
CzaemmówięiotrzeOli
Pijwodęzamiatcoli!
Dieci uaadniają, dlacego poób żywienia opiany w drugim wieryku pauje do Siłacka,
a pierwy do Słabeuszka.
4. PodumowanieWjakipoóbpożywienieorazaktywnodizycznawpływająnanaze
zdrowie i samopoczucie?
Na to, cy jetemy drowi, ilni, dobre i ucymy, ma również wpływ to, co jemy, a także cy
jetemy aktywni, cy i ruamy Składniki pożywienia, po odpowiednich premianach wewnątr
organizmu, wpływają na wrot i rowój naego ciała
Dieci w grupach, poród różnych artykułów pożywcych – chipsy, łodki napój gaowany,
batoniki, żelki, rytki, jogurt, keir, ryba, jabłko, marchewka, razowe pieczywo – wybierają produkty
i układają je odpowiednio w miecce Siłacka ora w miecce Słabeuka
5. Wiedza w praktyce.
Co robid, aby byd drowym i radonym?
Ucniowie podieleni na 3 grupy ukają poobów, aby achcid dieci, które le i odżywiają
(jedą łodyce, chipy itd) do racjonalnego odżywiania i ora wikenia aktywnoci iycnej
Jak dieci oceniają woje wycaje żywieniowe i aktywnod?
PRACA DOMOWA:
Karty pracy ucznia „Dbam o to, co jem i jak pdam ca”
4
(wpizwojeimięinazwiko)
KARTA PRACY UCZNIA
DBMOTO,COJEMIJKSPĘDZMCZS
ProimyRodzicówopomocwprzeczytaniudzieckupoleceoorazwprawdzeniuwykonanychzadao
1. Narysuj na odwrocie kartki lub na dodatkowej kartce, jak wyglądałe jako niemowlak, jako
predkolak, jak wygląda tera, jak wyobraża obie, że bdie wyglądad a 10 lat?
2. Zakrel, co powiniene/powinna jed, aby prawidłowo i rowijad i byd drowym/drową
5
811993937.009.png 811993937.010.png 811993937.011.png 811993937.001.png 811993937.002.png 811993937.003.png 811993937.004.png 811993937.005.png 811993937.006.png 811993937.007.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin