sciaga USG6.doc

(128 KB) Pobierz
1

3

 

1.Zchar genezę samorząd

Samorząd jako pojęcie prawne  powstał wówczas, kiedy zostały spełnione 3 przesłanki:kiedy stosu panującego w pańs absolutnym do poddany ze stosun władzy zaczął się zmieniać na stosu prawne

gdy jednostka fizyczna poza prawami prywatnymi zaczęła nabywać prawa publiczne-kiedy powstające państwo konstytucyjne, państwo praworządne na mocy swej ustawodawczej władzy zorganizowało zwią gmin dla swoich celów i włączyło je jako jednostki publiczno  prawne w swój organizm.Przełomowe znaczenie dla powstania samorządu  miał upadek państwa feudalnego i zniesienie społeczeństwa stanowego. Upadek społecz stanowe oznacza powstanie demokracji obywatelskiej. Rewolucja Francuska uznała początkowe prawa naturalne gmin w efekcie stwierdzono, że gmina posiada swą własną prywatną sferę działania, w tym względzie stoi ona w podobnym stosunku do państwa jak pojedyńczy człowiek odnośnie do swych prywatnych spraw.

2.Przedst def samorządu

Samorząd wg J Panejko – jest opartą na przepisach ustawy zdecentralizowaną administracja państwową, wykonywaną przez lokalne organy, niepodległe hierarchicznie   innym organom i samodzielne w granicach  ustawy i ogólneg porządku prawne.Samorząd jest działalno  adm pańs o charakterze lokalnym lub specjalnym wykonywaną samodzielnie przez związki publicz- prawne obdarzone władzą na podstawie i w granicach ustaw państwow.

3. Schara reprezentowane w nauce prawa administr 3 teorie samorządu.

Teoria naturalistyczna- podstawą tej teorii jest nauka o pouvoir municipal, która jest w rzeczywistości nauką o 4- tej władzy przysługujacej gminom.Na jej mocy gmina posiada:-samoistne prawo bytu, a zatem także prawo zupełnej swobody w oznaczonym zakresie działania-prawo zarządzan swymi sprawami  bez ingerencji państwa.

Wg teorii naturalistycznej samorząd przeciwdziała się państwu jako czynnik od niego niezależny. Zgodnie z teorią o   wolności gminywyprowadzonej z naturalnego prawa komuny, gmina jest starsza od państ, to państ od gminy może wywodzić swe prawa. Gmina jako związek nie utworzony przez państ jest nietykalna dla państwa.

Teoria państwowa samorządu pojawiła się na bazie krytyki wyższej na podstawie suwerenności pańs, samorząd jako element struktury pańs zakłada, że państwo wykonu władzę bezpośredn przez własne organy, ale może część swej władzy przekazać miejscowem społecze jako odrębnemu podmioto prawnemu wchodzącem w stosunki prawne z państwem. Wg tej teorii istota samorządu polega na wykony praw zwierzch odstąpionych przez pańs korporacjom samorządo jako własne prawo.

Teoria polityczna- dopatruje się w urządzeniach samorząd nie tyle rozwiązań prawnych ile pewnej myśli polityczn. Istotę samorządu widzi się tutaj albo w osobowym składzie organów samorząd albo w udziale społeczeńst w administracji publicznej.

4. Prze def sam gospodar.

Def J. Huberta to związek zorganizowany na zasadach przedstawicielstwawspólnych kolektywnych interesów osób należących do określonego stanu gospodarczego lub zawodu. Sam gosp. różni się od sam. Terytorialnego tym, że ten ostatni organizuje ogół osób zamieszkujących na określonym terytorium bez względu na ich osobiste interesy to sam gosp zrzesza biorąc pod uwagę przede wszystkim kwalifikacje i interesy życiowe tak więc innymi słowy sam gosp. Ma charakter nie terytorialny publiczno prawnyc związk przymusow występującyc jako związku ekonomiczne 

5. Scha genezę samor gospo

cechy rzemieślnicze-były zwiastunem gospodarczym sięgają początków X w. Powstał po to by reprezentow osoby trudniące się określony rzemiosłem. Powstały w X i XI w. Noszące nazwę Ministeriów na obszarze Lombardii Pawia, Mediolan. W Polsce początek przypada na wiek XIII przeniesiona struktura modelu z Europy Zach. Rzemiosło Wlkwiek XIV, nie zachowały się jednak żadne dowody, z XV w, zachowały się statuty szewców, gorbany. Cechy to były organizacj przymusowe, reglamentowały ceny na  wytwarzane towary, zrzeszali się rzemieślnicy na ogół z tego sameg rzemi.Sądownict cechowe- polegało na rozstrzyg sporów mistrzowsk Związki czeladnicze- działały na rzecz swoich członków, organizowały organizacje samopomocowe np.(tworzyły kasy chorych).

Izby gospodarcze – początek wiąże się z powstan reprezentacji interesów handlu. Pierwowzory izb handlowych powstały w Hiszpanii. IX w. – Barcelona – utworzono związek kupiecki zajmujący się handle morskim „Consulado del Mar”.XII w. W większych portach Hiszpanii powstają kolegia kupieckie, miały one charakter półurzędowy. Wykształciły się w Europie 2 odmienne formy instytucjonalizacji więzi ekonomicznych, - obligatoryjne i dobrowolne. Powstały 2 modele izb gospodarczych.1.Izby samorządowe – zrzeszały na zasadzie obligatoryjny 2.Izby o charakter stowarzyszeniow- które  zrzeszały na zasadzie pełnej dobrowolności Na ziemiach Polskich: początki, połowa XIX w. W zachodnich regionach kraju handlowcy i przemysłowcy zaczęli tworzyć korporacje samorządowe. W zaborze rosyjskim nie powstały żadne izby. W zaborze austryjackim, izby przemysł- handlowe. W 1850r. rozpoczęł swoje funkcjonowa największa w województwac zachodnich Izba Handlowa w Poznaniu. Do końca XIX w.powstały jeszcze 3 izby w Toruniu, Bydgosz, Grudziąd.

6. Przed klasyfika samorzą

sam terytorialny i sam nie terytorialny S.T. – są to takie związki publiczno- prawne np. gminy, w których działalność jest wykonywana wyłącznie w obrębie granic terytorialnych.

S. nie  ter.-są to związki publiczno- prawne  w których działalność oparta jest na innym kryterium niż obszar np. wykonywanie zawodu.

klasyf sampowszechny, samspecjalnyS.P. –szersze ujęcie samorządu terytorialne można zamiennie stosować to oznacza zasadniczy brak kryterium materialnego, powszechność spraw.S.S.- dotyczy pewnej kategorii spraw lub osób, a więc nie jest działalności powszechną

klasyfi  sam zakładowy, sam korporacyjny   S.Z.- grupa obywatel stanowiąc podstawę samorządu zakładowego, nie jest związana Jest istnienie materialnyc lub finansowy środków służących działalnoś określonego celu,podejmowa w instytucjonalnych ramach zakładu np. uniwersytecS.K.-  opiera się na przymusowych związkach osób, które są wyodrębnione bez względu na wolę bezpośrednio zainteresowanych. Jednostki S.K. posiadają osobowość prawną i wykonują część zadań publicznych na zasadzie niezależności od państwa.Sam korporacyjny dzieli się: samorząd terytorialny i samorząd specjalnyklasyfikacje sam ogólnospołeczny i sam grup społecznychS.O.- wyraża się w systemi przedstawicielskic organów władzy państwowej, a więc określa kompetencje administracyjne S. grup społ. – wyraża się w funkcjonowaniu różnych samorządowych organizacji społecznych, nie ma charakteru powszechnego, zatem nie jest konieczna dla jego istnienia pełnienie przezeń funkcji adm.

7. Schar działalność izb roln w okresie międzywoj

Sam rolniczy najlepiej rozwijał się na obszarze byłego zaboru pruskiego. Rozpo ministra byłej dzielnicy pruskiej z dn. 24.02.20r.-Dekret ministra byłej dzielnicy pruskiej  z dn. 24.02.20r.-Rozp  ministra byłej dzielnicy pruskiej z dn. 09.03.21r., dot. Izb rolnic- Roz Prezy Rzej zdn.22.03.28 r. o izbach rolniczych-Roz Prez Rzeczposp z dn. 27.10.32r. o zmianach  w roz Prezyd Rzecz z d 22.03.28O utworze izb jak i o ustaleniu ich siedzib i wielko okręgów decydo Min Prze i Hand i Mini Rol – izby rolnicze.

8. Rozwią izb rolni po II w ś kiedy nastąpiło i z jakich przyczyn?

W marcu 45 roku pojawiły się izby rolnicze, rozwijały się w zachodnich terenach Polski.Izby powoływały Powiatowe biura rolne w terenie, w Wielkopolsce było 12, na ziemi lubuskiej 7. Izba Poznańska odnosiła  duże sukcesy po II wojnie światowej np. sprawne przeprowadzenie akcji sierpniowej. Nie wszystkie izby rozwijały się jednakowo, więc opinia o izbach rolniczych była nie najlepsza. Polska zmierzała do rządów centralistycznych więc dlatego nie traktowano ich poważnie. Pierwsze sympotomy świadczące o rychłej likwidacji izb rolniczych miały miejsce już w grudniu 1944r. kiedy to powołano Zw Samopomocy Chłopskiej, który postulował likwidacje izb.  Na kongresie ZSCH stwierdzono, że izby muszą być zlikwidowane i przejęte przez związki samopomocy chłopskiej. Kluczowy akt prawny 26.08.1946 dekret rady ministrów o zniesienie izb rolniczych. Większość uprawnień izb przejął związek samopomocy chłopskiej

9. Wymień podst zadania izb rolnic obecnie działających

Obejmuje on przede wszystkim zagadnienia, których realizacja zapewnia podniesienie rangi pracy na roli oraz wpływa na społeczno- ekonomiczny rozwój wsi polskiej. W szczególności należy tu wymienić:-sporządzenie analiz, ocen, opinii i wniosków z zakresu produkcji rolnej oraz rynku rolnego i przedstawienie ich organom administracji rządowej i samorządu terytorialnego,-występowanie do organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego z inicjatywą w zakresie regulacji prawnych oraz opiniowanie projektó przepisów,-prow działań na rzecz tworzenia rynku rolnego oraz poprawy warunków zbytu płodów rolnych i produktów rolnych,-prowadzenie analiz kosztów i opłacalności produkcji rolnej,-podejmowanie działań na rzecz rozwoju infrastruktury rolnictwa i wsi oraz poprawy struktury agrarnej,-podnoszenie kwalifikacji osób zatrudnionych w rolnictwie,- prowadzenie listy rzeczoznawców oraz przyznawani tytułów kwalifikacyjn w zakresie rolnictwa, na zasadach reślonych w odrębnych przepisach,-kształtowanie i upowszechnianie zasad etyki i rzetelnego postępowania w działalności gospodarczej,-kształto świadomo ekologicz producentów rolnych,-inicjowanie działań mających na cele powoływanie i wspieranie zrzeszeń i stowarzy producentów rolnych,-działanie na rzecz poprawy jakości produktów rolnych,-promowani eksportu produktów rolnych,

10. Wymień i schar  organy samorzą izb rolniczych

walne zgromadzenie, komisja rewizyjna, zarząd, rady powiatowe izbyWalne zgrom- jest najwyższym organem izby. Kadencja walnegzgromadzenia trwa 4 lata, licząc od dnia wyborów. Zarząd zwołuje W.Z. co najmniej dwa razy w roku. Zarząd zwołuje również  w.z. na wniosek komisji rewizyjnej albo na wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków w.z.

Do wyłącznej właściwości w.z. należy:-uchwalanie i zmiana statutu-uchwalanie regulaminu obrad-podejmowanie uchwał w sprawie absolutorium dla zarządu-uchwalani budżetu-podejmowanie uchwał w sprawie wysokości składki członkowskiej Zarząd- wybierany jest spośród członków walneg zgromadzenia izby. W skład zarządu wchodzą: prezes, wiceprezes, i 3 członkowie. Zarząd wybierany jest na pierwszym posiedzeniu nowo wybraneg zgromadzenia, Do właściwości zarządu należą wszystkie sprawy izby nie zastrzeżone ustawą lub statutem dla innych organów a w szczególności:przygotowywanie projektów uchwał walnego zgromadzenia-opracowywanie projektów budżetu, wraz z planem finansowym-ustalanie zasad wynagradza pracowników biura izby oraz ustalanie wysokości wynagrodz dyrektora biura.Zarząd realizuje swoje zadania przy pomocy biura. Biurem kieruje dyrektor, który w stosunku do pracowników biura wykonuje czynności z zakresu prawa  pracy. Dyrektora biura powołuje i odwołu zarz.Rada powiatowa- izby działa na obszarze powiatu. Pracami rady powiatowej kieruje jej przewodniczący. Do zadań rady powiatowej izby należy-wydawanie opinii w sprawach zgłoszonych przez zarząd lub walne zgromadzenie izby.-  realizacja innych obowiązk określonych w statucie izbyKomisja rewizyjna- składa się z 5-ciu osób wybranych spośród członków walnego zgromadzenia.Do zadań komisji rewizyjnej należy w szczególno:-ontrola wykonywania uchwał walnego zgromadzenia-kontrola działalności finansowej izby

Członek komisji rewizyjnej nie może być jednocześnie członkiem zarządu.

11. Omów zas przepr wyboró do wal zgroma izb rolni.

Czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do walnego zgromadzenia mają członkowie izby. Członkowie w.z. są wybierani spośród członków izby w wyborach pośrednich, dwustopniowyc przeprowadzan w głosowaniu tajnym. Członkowie w.z. wybierani są wg zasad :-w okręgu wybor obejmującym obszar jednej gminy wybiera się członków rady powiatowej izby, z tym że:-w okręgu wyborczym, w którym powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 4 tys. ha, wybiera się jednego członka tej rady-w okręgu wyborczym, w którym powierzchnia użytków rolnych przekracza 4 tys. ha, wybiera się dwóch członków tej radyDo czasu wyboru przewodnicz obrady pierwszego posiedzenia w.z. prowadzi najstarszy wiekiem członek w.z. obecny naposiedzenu

12. Przed zas gosp. finan izb rol

Dochody izb pochodzą:-ze środków na realizację zadań zleconych przez administrację rządową lub samorządową-z udziałów lub akcji spółek- z innego majątku izby-z darowizn, zapisów, dotacji i innych wpłat-ze składek członkowskich-z opłat z tytułu usług świadczonych przez izbę

 

13. Zas członkos w izba rolnicCzłonkami samorządu rolniczeg z mocy prawa są:-osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku w rozumieniu przepisów opodatkurolnym,-osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych,-członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w tych spółdz. wkłady gruntowe

14.  Wy i schara organy samorIzb Przem. – Handlo w okresie międzywo.

Zebranie Plenarne, Prezydium oraz Sekcje.

Zebranie Plenarne – zbierało się raz na kwartał w trybie zwyczajnym, a w nadzwyczajny – na wniosek Min. Przemysłu i Handlu, na wniosek Prezesa Izby, na wniosek con. 1/3 radców Izby. Najważniejsze zadania Zebr. Plenarnego to: przedstawiało władzom państw. Projekty ustawodawstwa związanego z  problematyką badawczą, uchwalało wewnętrz akty prawne regulujące działalność organów Izby, Prezydium (prezes i 4 wicepr). Zadaniem ich było zastępstwo Zebrania Plenarnego w okresach między jego zebraniami. Biuro Izby na czele z Dyrektorem ( jednak to nie organ samorządowy, lecz statutowy).Dyrektor i personel organizowali działalność Izby Nadzór nad Izbami sprawował Minister Przem. I Handlu.

15.  Schara zas przepr wybo do Izb Prze.-Handl w okr międzyw.

Kadencja trwała początkowo 6 lat, a od 1932r. 5 lat. Czynne prawo wyborcze po opłaceniu państw podatku przemysłowego mieli: osoby fizyczne bez różnicy płci, które w okręgu posiadały przed. Handlowe lub trudniły się samoistnie handlem lub przemysłem, przedsi. Przem i  handl.. Wszyscy posiadali jednakowe prawa.. Bierne prawo wyborcze  posiadały osoby po ukończeniu 30 lat życia, uprawnione do czynnego prawa wyborczego do izb.

16.  Podst zadania Izb Przem – Handl (i rzem  w okresie międ

zgłaszani wniosków i udzielanie władzom uwag i spostrzeżeń na ich żądanie  lub z własnej inicjatywy.zakładanie,prowadzenie i popieranie szkół zawodowych i dokształcającychwyznaczanie osób powołanych do wydawania opinii i stwierdzania stanu faktycznego oraz innych działań wymagających wiarygodności i znajomości rzeczy.Wydawanie władzom opinii i zaświadczeń o zwyczajach handlowych i rzemieślniczych.tworzenie sądów polubownych.

17.  Izby Prze- Handl po II w – funkcjon i przyczy rozwiązan.

Chciano reaktywować sam. Gospod. przemysłu i handlu.– postanowiono tu, Ze Izby te pozostają jednostkami samorz. gospodarczego, ale zakres kompetencji Izb ograniczony został wyłącznie do firm prywatnych. Instrukcja ta wprowadzała nową strukturę kierowania sektorem przemysłu w Polsce, bo nakazywała powoływan przy wojew. i powiat. Radach wydziałów przemysł  Szczególnie dobrze rozwijała się Izba Poznańska – od II1945r.  W miarę upływu czasu coraz gorsza sytuacja – walka z handlem prywatnym. Powołano Komisje i Likwidatorów Izb – nastąpiło przejęcie majątku, nieruchomości i ksiąg Izb

18 Sam Gosp. W Polsc po1989r.

Były dziełem władz komunist. u schyłku swego rządu – zasada całkowitej dobrowolnoś zrzeszania się.Mankamenty ustawy z 30.05.89.to:zasada dobrowolności przynależno, sposób powoływania Izb Gospod. w trybie inicjatywy założycielsk samych zainteresowa, forma uzyskania osobowości prawnej przez wpis do rejestru Izb Gospod. Wszystkie Izby więc to wyłącznie stowarz-nie gwarantują zabezp interesów członków. Dziś nie ma jednolitego modelu Izb Gospod.- czy ma to być stowarz, czy związek publiczno-prawny. W 1991r. opracowanie projektu o Izba Gospo.-odrzucono go,potem w 1993r., w tych projektach pomieszanie problematyki związanej z funkcj dobrowolnych zrzeszeń przedsiębio, utworzonych głównie w celu reprezentowania ich interesów z problematyką samorządu gospoda  nadawanie stowarzyszeniom gospod.,a więc związkom o char prywatnym, atrybutu powszejest nierozsądne, ponieważ ich organizacja wewnętrzna, status prawny i pozycja w strukturze administracy nie ma nic wspólnego z samorz. Gospod Izby działające obecnie w Polsce w oparciu o ustawę z 1989r. są wyłącznie stowarzysz.

19.  Gene i rozwój Samo Rzemieśl w Polsce X X w.

Geneza sięga przełomu wieku XIX i XX i związana jest z obszarem byłego zaboru pruskiego. Pirewsze izby utworzono 1.04.1900r. w Poznaniu i Bydgoszczy.  W czasie okupacji zlikwidowane. Po II wojnie św. Weszła w życie ustawa z 19 VII 39r. o Izbach Rzemieśln. I ich związku, znowelizowana dekretem z 21IV 48r. o zmianie ustawy o Izb. Rzem. I ich zw....-wprowadz obowią kontrolowania Cechów nowością tu było wprowadze przymusu cechowego tzn., że musieli się zrzeszać w cechy. 13XII46r. utworzono Związek 14 Izb Rzemieślniczych, Uchwalono jednolitą ustawę z IX56r. o Izbach Rzem. i Związku Izb Rzemieślniczych - Izby w jeszcze większym stopniu nadzoro przez państwo oraz Związkowi Izb Rzem Kolejna nowelizacja- w 1989r. tj. w III RP. Ustawa z 22III89r. o Rzemioś – regulowała m.i.n. kwestie definicji, kwalifikacji zawodowych, prawa i obowiązki rzemieślnika. Istotna zmiana – n szczeblu krajowym jest Związek Rzemios PolskiegoW tej chwili jest w Polsce 26 Izb Rzemi. Są społe – zawod organizacja samorz. rzemiosła posiadającymi osobowość prawną.

20. Schar struktu organi samorz. rzemie w Pol – obecnie.

Są obecnie 3  szczeble:

cechy spółdzielnie rzemieślnicze

izby  rzemieślZwiązek Rzemiosła PolskiegoInne jednostki tworzone przez organizacje wymienione

21.  Wymień organy samorządo Izb Rzemieślnicz.

Walne Zgroma zedstawicieli, 2) Rada, 3) Odwoławczy Sąd Rzemieśl, 4)Komisja Rewizyjna.

Walne Zgromad Przedstawicieli: składa się z przedstawicieli organów należących do Izby Rzemieślnicze, zwoływane raz w roku w trybie zwyczajnym lub nadzwyczajnym(1/3 lub Rada). Zadania to: ustalanie kierunków rozwoju rzemiosła i zrzeszonych organów na okresy roczne i wieloletnie, uchwalanie statutu i jego zmian, wybór i odwołanie prezesa Izby, członków rady Rada: między walnymi zgromadz sprawuje funkcję zarządzającą i wykonawczą, przewodniczący to prezes izby, zebrania raz w miesiącu. Zadania: roczne plany gospodarczo-finansowe, uchwały w sprawach nabycia nieruchomości, przedstawia Waln Zgromadz sprawozdania z działalno, uchwały w przedmiocie przyjmowania, wykreślania i wykluczenia Odwoławczy Sąd Rzemieślniczy: 6 członków przez Walne Zgromadzenie. Zadania: rozpatrywanie odwołania od orzeczeń i postanowień sądów cechowych. Od orzeczenia lub postanowieni sądu nie przysługują środki odwoławcze. Komisje Rewizyjne: Przewodniczący i 4 członków przez Walne Zgromadzenie. Zadania: kontrola całokształtu działalności izby, okresowe badanie ksiąg i dokumentów finansowy, Kadencja organów trwa 4 lata, na czele dyrektor wybierany przez Radę Izby, finansowanie ze składek członkowskich

22.  Prze pods zadan Izb Rzem.

reprezentowanie zrzeszonych organizacji wobec organów admin. państwowej, samorząd i innych instytucji.udzielanie organizacjom będącym członkami izb pomocy instruktażowej, doradczej, zwł. W zakresie prawnym, organizacyjny, podatkowym, ekonomicznym i finansowym.organizowanie kursów, seminariów i szkoleń.

czuwanie nad szkoleniem uczniów  w zakładach rzemieślniczych i otaczanie ich opieką oraz współpraca z terenowymi organiza admin. pań stopnia wojewódzki w zakresie szkolenia w zasad. Szkołach zawod. i ośrodkach dokształcania zawodowego.Powoływ rzeczozna i wyznaczanie ich do wydawania opinii w sprawach dotyczących rzemiosła.

23. Sam Gosp w Euro współcz.

W Europie występują 2 modele samorządów gospodarczych.

Model francuski zw. kontynentalnym – zakłada obligatoryjną przynależność do I. Gospod. Wybrały go m.i.n.  Francja, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Holandia, Hiszpania, Austria, Szwajcaria, Słowacja.

Model anglosaski – dobrowolna przynależność do Izb Gospod. Funkcjonują w reżimie prawa prywatnego – stowarz. Występują w Wlk. BrytaIrlandii, Belgii, Portugalii, Danii, Norwegii, Czechach, Polsce.

Zadania: reprezentow interesów ekon członków, przedstawianie władzom opinii, postulatów; wydawanie świadec towarowych; prawo wypowiadania się wobec projektów aktów prawnych dot. ustawodawstwa gospodarczego.

24.Gene i rozwój samo  zawod.

Początki w połowie XIXw.  Franciszek Józef wydał ustawę o ustroju adwokatury „Ordynacja Adwokacka” 6.VII.1868r., na obszarze Niemiec pierwsze izby adwokackie pojawiły się w 1878 r. , a w 1871r. pierwsze izby notarialne na terenie Austrii. Korporacja lekarska 1888r. Niemcy. W tym samym roku Izba Lekarska w Poznaniu, 1891r. izby lekarskie w Austrii. Miał i ma na celu ochronę zawodów, które ze względu na dobro społeczne wymagają najwyższyc kwalifikacjizawodowych i etycznycht.j. lekarz, adwokat, biegli                                                       

25. Samo  zawo w II Rzeczposp

Na ziemiach Polskich rozwój nastąpił w okresie II RP. Samorząd zawodowy był związkiem publiczno- prawnym z jasno określonymi podstawami. Państwu zależało aby reprezentujący interesy swojego środowiska sam. Zawo wykonyw prawidłowo powierzone mu zadania oraz cechował się wysokim morale i kwalif.

26.Przed def samo zawodowego.

Jest to organizacyjna forma zrzeszania się osób wykonujących ten sam zawód, której celem jest m.in. reprezentowanie ich interesów wobec władz państwo, doskonalenie zawodowe i czuwanie nad etyką wykonywania zawodu oraz ochrona socjalna tychże osób, a także realizowanie szeregu zadań typowych dla związków publiczno-prawnych. Właśnie publiczno-prawny zakres działań samorządu zawodowego decyduje o jego istocie i wyróżnia go spośród organizacji o charakte typowo zrzeszeniowym.

27.Wymień organy izby adwokackiej i scharakteryzuj

zgromadzenie izby,  okręgowa radaadwokacka,sądscyplinarny, komisja rewizyjna

Zgromadzenie izby – składa się z adwokatów wykonujących zawód oraz delegatów pozostałych adwokatów. Do zakresu działania zgromadzenia izby adwokackiej należy:wybór delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury

wybór dziekana, prezesa sądu dyscyplinarnego,przewodniczącego komisji rewizyjnej oraz członków i zastępców członków okręgowej rady adwokackiej, sądu dyscyplinarnego i komisji rewizyjnejuchwalenie budżetu izby i ustalenie wysokości składek rocznych na potrzeby izby

określanie minimalnej i maksymalnej liczby członków izby adwokackiejrozpatrywanie i zatwierdzanie corocznych sprawoz z działalności okręgowej rady adwokackiejZwyczajne zgromadzenie izby zwoływane przez okręgową radę adwokacką odbywa się raz do roku.Nadzwyczajne zgromadzenie zwołuje się na żądanie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, okręgowej rady adwokackiej, Zgromadzenie zwołuje się w ciągi 6 tygodni od zgłoszenia żądania.

Okręgowa rada adwokacka – składa się z dziekana 5 – 15 członków i 2-4 zastępców członków.Prezesowi sądu dyscyplinarn i przewodniczącemu komisji rewizyjnej przysługuje prawo do uczestnictwa w posiedzeniach okręgowej radyadwokackiej. Okręgowa rada adwokacka wybiera ze swego grona jednego lub dwóch wicedziekanów, sekretarza, w razie potrzeby zastępcą sekretarza, skarbnika i rzecznika dyscyplinarnego, którzy łącznie z dziekanem stanowią prezydium rady.Do zakresu działania okręgowej rady adwokackiej należy występowanie do organów rejestrowych lub ewidencyjnych z wnioskiem o wszczęcie postępowania o wykreślenie z rejestru lub ewidencji podmiotu prowadzącego działalność w zakresie pomocy prawnej niezgodnie z przepisami ustawy. Okręgowa rada adwokacka prowadzi listę adwokatów i aplikantów adwokackich, której odpis przesyła corocznie Naczelnej Radzie Adwokackiej, właściwym prezesom sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i właściwym prokuratorom apelacyjnym i okręgowym oraz zawiadamia o zmianach na tej liście.Sąd dyscyplinarny – składa się z prezesa, wiceprezesa,  6 do 23 członków oraz 3 zastępców członków. Sąd dyscyplinarny orzeka w kompletach składających się z 3 sędziów. Do zakresu działania sądu należy wydawanie orzeczeń w spraw dyscyplinarnychczłonków izby.

Komisja rewizyjna – składa się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, 3 do 5 członk oraz 2 zastępców członków. Do jej zakresu działania należy kontrolna działalności finansowej i gospodarczej okręgowej rady adwokackiej oraz kontrolna wykonywani uchwał zgromadzenia

 

28. Wym organy adwokatury i scharakteryzuj 1 z nich

Krajowy Zjazd Adwokatury, Naczelna Rada Adwokacka, Wyższy Sąd Dyscyplinarny, Wyższa Komisja Rewizyjna.

Krajowy Zjazd Adwokatury- stanowią delegaci, wybrani w proporcji do liczby członków izby, ustalonej przez Naczelną Radę Adwokacką, jednakże nie mniej niż 6 delegatów z każdej izby. W Krajowym Zjeździe uczestniczą, nie będący delegatami, członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej oraz dziekani okręgowych izb adwokackich. Krajowy Zjazd odbywa się co 3 lata, zjazd zwołuje Naczelna Rada Adwokacka. Do zakresu działania KZA należy w szczególności :

wybór prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i przewodniczącego Wyższej Komisji Rewizyjnejwybór nie będących dziekanami adwokatów wchodzących w skład NRA

wybór członków i zastępców członków Wyższeg Sądu DyscypliWyższej Komisji Rewizyjnejustalanie liczby izb adwokackich

Naczelna Rada Adwokacka-tworzą : prezes  NRA, adwokaci wybrani przez Krajowy Zjazd Adwokatury, dziekani okręgowych rad adwokackich. Siedzibą NRA jest m. St. Warszawa. Do zakresu działania NRA należy:reprez adwokaturyuchylanie sprzecznych z prawem uchwał zgromadizbynadzór nad działalności Prezydium NRAustalanie zasięgu terytorialnego izb adwokackich oraz ich siedzib

Wyższy Sąd Dyscyplinar- składa się z 23 członków oraz 3 zastępców członków. Członkowie Wyższego Sądu wybierają spośród siebie 1 lub 2 wiceprezesów. WSD w składzie 3 sedziów rozpoznaje jako instancja odwoławcza sprawy rozpoznawan w pierwszej instancji przez sądy dyscyplinarn.

Wyższa Komis Rewizyjna –wykonuje kontrolę finansowej i gospodarc działalności Naczelnej Rady Adwokackiej oraz kontrolę wykonywania uchwał Krajowego Zjazdu Adwokatury. Wyższa Komisja Rewizyjna składa się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i 4 członków oraz 2 zastępców członków

29. Wy zada samo adwokackieg

tworzenie warunków do wykonywania ustawowych zadań adwokaturyreprezentowanie adwokatury i ochrona jej praw,

sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o wykonywaniu zawodu adwokata

doskonalenie zawodow adwokatów i kształce aplikantów adwokackich,

30. Kto posiada prawo wykonywani zawodu adwokata:

jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasow zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata,korzysta w pełni z praw publicznych oraz ma pełną zdolnośc do czynności prawnychukończył wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia uznane w Polsceodbył w Polsce aplikację adwokacką i złożył egzamin adwokacki

31. Co tojesdeontologia lekarskajest to dział etyki lekarskiej, traktujący o obowiązkach lekarsk, zbiór przepisów określający zasady moralne postępowania lekarzy, relacja lekarz – pacjent, odnosi się także do etyki wyk badań naukowy

32. Wym organy Okręgowej Izby Lekarsk i schara 1 z nich:

okręgowy zjazd lekarzy, okręgowa rada lekarska, okręgowa komisja rewizyjna, okręgowy sąd lekarski, okręgowy rzecznik odpowiedzial zawodowej

Okręgowy zjazd lekarzyjestnajwyższą władzą okręgowejizby lekarskiej. W zjeździe uczestniczą członkowie okręgowych izb lekarskich poprzez swoich delegatów, a także z głosem doradczym nie będący delegatami członkowie ustępujących organów okręgowej izby lekarskiej. Okręgowa rada  lekarska  co roku zwołuje okręgowy zjazd  lekarzy, a co 4 lata zjazd sprawozda- wyborczy .Nadzwyczajn okręgowy zjazd lekarzy zwołuje okręgowa rada lekarska : z własnej inicjatywy, na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej

Okręgowa rada lekarskawybiera spośród swoich członków prezydium, które stanowią przewodniczący oraz wybrani przez radę jego zastępcy, sekretarz, skarbnik i członkowie. Okręgowa rada lekarska kieruje działalnością izby w okresie pomiędzy okręgowymi zjazdami lekarzy a w szczególności:prowadzi okręgowy rejestr lekarzy-wykonuje uchwały okręgowego zjazdu lekarzy-sporządza sprawozdania z wykonania budżetu

Okręgowa komisja rewizyjna – kontroluje działalność finansową i gospodarczą izby-przedstawia sprawozdania z działalności kontrolnej okręgowemu zjazdowi lekarzy-występuje z wnioskiem o udzielenie absolutoriu okręgowej radzie lekarskiej

Okręgowy Sąd lekarski :rozpatruje sprawy z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy oraz sprawuje sądownictwo polubowne-łada roczne i kadencyjne sprawozdan okręgowe zjazdowi lekarzy

Okręgowy rzeczn odp zawodowej- prowadzi postępowa w sprawach odpowiedzialn zawodowej lekarzy

33.W org Naczelnej izby lekarsk i sch 1 z nich

Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Komisja Rewizyjna, Naczelny Sąd Lekarski, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej

Naczelna Rada Lekarskaw skład jej wchodzą: Prezes NRL,i członkowie wybrani przez Krajowy Zjaz Lekarzy oraz przewodniczący okręgowych rad lekarskich. Naczelna rada lekarska wybiera spośród swoichczłonków Prezydium. Prezydium stanowią prezes oraz wybraniprzez radę wiceprezesi, sekretarz, skarbnik i członkowie

Naczelna Komisja Rewizyjna –

kontroluje finansową i gospodarcz działalność Naczelnej Izby Lekarskiej-przedstaw sprawozdan z działalnośc kontrolnej Krajowemu Zjazdowi Lekarzy-sprawuje nadzór  nad działalnością okręgowych komisji rewizyjnych-zgłasza wnios...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin