towrzenie i stosowanie prawa2.rtf

(48 KB) Pobierz

 

 

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych

 

I.              Radca prawny              1

1)              Istota zawodu radcy prawnego              1

2)              Pozycja prawna radcy prawnego              2

3)              Uprawnienia do wykonywania zawodu              2

4)              Pozycja zawodowa radcy prawnego              3

II.              Aplikacja radcowska              6

III.              Samorząd radców prawnych              7

1)              Istota samorządu radców prawnych              7

2)              Organy okręgowe              9

3)              Organy krajowe              10

IV.              Odpowiedzialność dyscyplinarna              12

 

 

.                       Radca prawny

 

)          Istota zawodu radcy prawnego

 

Tytuł zawodowy „radca prawny” podlega ochronie prawnej.

 

Zawód radcy prawnego polega na udzielaniu pomocy prawnej, świadczonej w celu ochrony prawnej interesów podmiotów, na rzecz których jest wykonywana. Podmioty te to:

-              podmioty gospodarcze

-              jednostki organizacyjne (organ państwowy lub samorządowy, osoba prawna, organizacja społeczna i polityczna, inne podmioty nie posiadające osobowości prawnej)

-              osoby fizyczne.

 

Wyłączenia – radca prawny nie może świadczyć pomocy prawnej w sprawach rodzinnych, opiekuńczych i karnych, ale są wyjątki od tych wyłączeń:

-              w sprawach karnych – rp. może być-              pełnomocnikiem oskarżyciela posiłkowego i powoda cywilnego, jeżeli są to instytucje państwowe lub społeczne lub przedsiębiorcy,

-              w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe – rp może być-              pełnomocnikiem interwenienta i podmiotu pociągniętego do odpowiedzialności posiłkowej.

 

Świadczenie pomocy prawnej (formy) polega w szczególności na:

-              udzielaniu porad prawnych

-              sporządzaniu opinii prawnych

-              opracowywaniu projektów aktów prawnych

-              występowaniu przed sądami i urzędami.

Prawo do udzielania opinii prawnych mają oprócz radców także posiadający wyższe wykształcenie prawnicze nauczyciele akademiccy oraz pracownicy organów państwowych i samorządowych w ramach wykonywania przez nich obowiązków pracowniczych.

 

Pomoc prawna to w szczególności:

-              udzielanie porad i konsultacji prawnych

-              udzielanie opinii prawnych

-              zastępstwo prawne i procesowe

 

)          Pozycja prawna radcy prawnego

 

Tajemnica zawodowa – radca prawny jest zobowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej; obowiązek tej nie może być ograniczony w czasie; rp nie może być zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę.

 

Staranność – rp jest zobowiązany do wykonywania zawodu ze starannością wynikającą z wiedzy prawniczej oraz zasad etyki radcy prawnego.

 

Ochrona prawna – podczas wykonywania czynności zawodowych i w związku z nimi rp korzysta z ochrony prawnej przysługującej sędziemu i prokuratorowi,

 

Wolność słowa – rp przy wykonywaniu czynności zawodowych korzysta z wolności słowa i pisma w granicach określonych przepisami prawa i rzeczową potrzebą; nadużycie tej wolności stanowiące ściganą z oskarżenia prywatnego zniewagę lub zniesławienie strony lub jej pełnomocnika, świadka, biegłego lub tłumacza podlega wyłącznie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

 

)          Uprawnienia do wykonywania zawodu

 

Radcą prawnym może być tylko osoba spełniająca wymagania określone ustawą o radcach prawnych.

 

Prawo do wykonywania zawodu przysługuje od chwili dokonania wpisu na listę radców prawnych (dokonywanego na wniosek zainteresowanego przez radę okręgowej izby radców prawnych właściwej dla jego miejsca zamieszkania, na podstawie uchwały rady) i złożenia ślubowania. Na listę może być wpisany ten, kto:

1) ukończył uniwersyteckie studia prawnicze w Polsce i uzyskał tytuł magistra prawa lub zagraniczne uniwersyteckie studia prawnicze uznane w Polsce za równorzędne oraz włada językiem polskim w mowie i piśmie,

2)              korzysta w pełni z praw publicznych,

3)               ma pełną zdolność do czynności prawnych,

4) jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego,

5) odbył aplikację radcowską i złożył egzamin radcowski (tego wymogu nie stosuje się do profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych jak i osób, które co najmniej przez trzy lata zajmowały stanowisko sędziego, prokuratora albo wykonywały zawód notariusza lub adwokata, którzy stanowiska te, tytuły i uprawnienia uzyskali na zasadach określonych w przepisach prawa).

 

Od wymogu odbycia aplikacji (ale nie złożenia egzaminu) Krajowa Rada Radców Prawnych może zwolnić, na zasadzie wzajemności, obywatela państwa Unii Europejskiej, jeżeli ukończył on zagraniczne uniwersyteckie studia prawnicze uznane w Polsce za równorzędne oraz włada językiem polskim w mowie i piśmie, spełnia przesłanki wymienione w art. 24 ust. 1 pkt 3-5, jest wpisany na listę adwokatów w państwie Unii Europejskiej i wykonywał zawód adwokata lub radcy prawnego. Obywatel państwa Unii Europejskiej zdaje egzamin w okręgowej izbie radców prawnych wyznaczonej przez Krajową Radę Radców Prawnych.

Na listę nie mogą być wpisane oraz zawodu radcy prawnego nie mogą wykonywać osoby, które wykonują zawód sędziego, prokuratora, notariusza, komornika, asesora sądowego, prokuratorskiego i notarialnego bądź odbywają aplikację sądową, prokuratorską lub notarialną.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin