LILITH W ASTROLOGII - cierpienie,brud,miłośc.doc

(79 KB) Pobierz

LILITH W ASTROLOGII

Cierpienie, brud, miłość

Archetyp Lilith ściśle wiąże się z symboliką astrologiczną. Powszechnie przyjmuje się, że Lilith włada znakiem Koziorożca, a wywyższona jest w Skorpionie. Jest ona zatem ciemną, negatywną stroną Księżyca, ponieważ związana jest ze znakami, w których Księżyc znajduje się na wygnaniu (Koziorożec - Księżyc włada Rakiem) i w upadku (Skorpion - Księżyc wywyższony jest w Byku).

Dzięki wyznaczeniu Lilith w horoskopie możemy zajrzeć na dno duszy urodzonego, możemy również odkryć to, co jest najbardziej ukryte, ciemne i mroczne. Wyznaczając pozycję Czarnego Księżyca nie jest się obecnie prekursorem jakiś modernistycznych rozwiązań i poszukiwań astrologicznych, bowiem Lilith była znana już w astrologii babilońskiej i asyryjskiej, bardzo popularna była ona również w średniowieczu. Nie jest chyba żadnym zaskoczeniem, że ta ciemna energia, którą w owych czasach wypierano ze świadomości, cieszyła się w astrologii tak dużym zainteresowaniem. Zdaniem wielu kulturoznawców również i czasy współczesne nawiązują do wartości średniowiecznych, wyraża się to m.in. poprzez kult szlachetnego rycerza, szukania ideału etc. Najczęściej jednak potrzeba ideału projektowana jest na lansowane przez media i reklamę wizerunki „pięknych” kobiet i „walecznych” mężczyzn. Stajemy się coraz bardziej fanatyczni i dogmatyczni, a nasza tęsknota za duchowością wyraża się albo w działalności w podejrzanych sektach „duchowego rozwoju”, albo też oddajemy swoją cześć pieniądzu, konsumpcji i materii. Lilith zatem staje się zwierciadłem naszych „średniowiecznych” czasów. Pomijanie jej w interpretacji horoskopu uniemożliwia nie tylko uświadomienie sobie własnej ciemnej, grzesznej natury, lecz również pozbawia nas możliwości dostrzeżenia faktu współzależności z kulturą, w której wzrastamy, żyjemy i umieramy. Wiele można obecnie usłyszeć o zbliżającym się końcu świata, o Szatanie, który manipuluje ludzkim umysłem, czy wreszcie o Kali Judze, wieku ciemności, w którym żyjemy. Te fundamentalne lęki współczesnego człowieka znajdują swój wyraz w kosmicznej zasadzie, którą określa się jako Lilith.

W astrologii Lilith symbolizuje nie zintegrowaną animę, a więc żeński aspekt naszej psychiki, który leży poza progiem świadomości i który często stanowi źródło lęku, niepewności i cierpienia. Jako nie zintegrowana anima Lilith będzie miała inny wpływ w horoskopach kobiet, inaczej też będzie się manifestowała w horoskopie mężczyzn. Wydaje się jednak, iż jej wpływ wyraźniejszy jest przede wszystkim w kosmogramach kobiet. U mężczyzn Czarny Księżyc często ma odmienne znaczenie, może on bardziej symbolizować problemy w relacjach z kobietami, np. matką, żoną, kochanką, córką, przyjaciółką etc., niż wewnątrzpsychiczne kompleksy. Jakkolwiek wpływ Lilith często jest zaskakujący, działa poza progiem naszej świadomej percepcji, trudny jest zatem do jednoznacznego określenia, zarówno w horoskopach kobiet, jak i mężczyzn.

Lilith w horoskopie ukazuje naszą demoniczną naturę, grzeszny aspekt duszy. Jest ona często odpowiedzialna za złość, wściekłość, warunkuje skłonności do podstępu, dominacji i manipulacji. Symbolizuje ona zasadę niespełnionego życzenia. Położenie Lilith w horoskopie wskazuje na sferę, w której trudno przychodzi zaspokojenie swoich potrzeb emocjonalnych. Jest ona miejscem chłodu i wygnania. Często jednak to my sami nie utożsamiamy się ze swoją mroczną naturą, lecz konsekwentnie wypieramy ją ze świadomości. Dlatego wpływ Czarnego Księżyca można porównać do znaczenia piwnicznego dwunastego domu w horoskopie. Jest to bowiem miejsce w naszej psychice, którego jesteśmy najmniej świadomi, a także obszar podatny na podszepty nieświadomości. Często się również mówi, że dwunasty dom, podobnie jak i Lilith, jest sferą upadku i zniszczenia.

To, co wypieramy ze swojej świadomości, a czego źródłem najczęściej jest lęk przed konfrontacją z tą demoniczną stroną naszej duszy, zaczyna działać poza progiem świadomości, a przez to staje się niebezpieczne, lękotwórcze i stresogenne. Wszelkie wyparte treści zaczynają z ukrycia kontrolować nasze działania, nie mamy bowiem dostępu do mechanizmów, które rządzą tymi procesami, dlatego treści te składają się na kształtowanie neurotycznych zachowań, poczucia osamotnienia i głębokiego cierpienia. To właśnie Lilith jest odpowiedzialna za wszelkie neurozy, nerwice, a nawet choroby psychiczne lub też zjawiska zwane przez egzorcystów opętaniem. Znamienny jest fakt, że tranzytująca Lilith przez ascendent uwalnia z podświadomości najbardziej pierwotne lęki i atawistyczne zachowania. Okres, w którym tranzytujący Czarny Księżyc znajduje się na ascendencie, często pokrywa się z ważnym przełomem życiowym, jest się także bardziej podatnym na różne lęki, dlatego ważne jest, aby osoby sensytywne i podatne na sugestie unikały w tym czasie wszelkich kontaktów z nieznanym obszarem energetycznym, astralem, seansami spirytystycznymi itp.

Lilith wiąże się z brudem, a więc z wszystkimi nieczystościami, brakiem porządku i „czarnymi plamami” w psychice. Jest ona także siedliskiem wstrętu i niechęci. Przestajemy się identyfikować z tą częścią naszej psychiki, która symbolizowana jest przez Czarny Księżyc, ponieważ zostaje ona wyparta, a przez to obca i groźna. W konsekwencji odczuwamy poczucie niechęci wobec tej sfery, pogłębia się również nasz wstręt, osamotnienie i cierpienie. Dręczy nas także poczucie wyobcowania i wygnania, nie możemy bowiem w pełni doświadczać sfery, która reprezentowana jest przez Lilith. Obszar ten nabiera charakteru obcości i staje się źródłem wyparcia, niechęci i wstrętu. Trudno jest nam zaakceptować tę część nas samych i albo stanie się ona źródłem naszej obsesji, albo też poczucia obcości. Obsesje są szczególnie zauważane przy aspektach Czarnego Księżyca z Merkurym.

Lilith zawsze będzie się wiązać z cierpieniem i niespełnionym życzeniem. Czarny Księżyc jest też odpowiedzialny za ból, którego człowiek doświadcza. Gdy nie możemy zrealizować własnych pragnień, najczęściej odczuwamy cierpienie, z którym w różny sposób sobie radzimy. Jedną z przyjmowanych opcji w takich sytuacjach jest mechanizm racjonalizacji, który polega na „racjonalnym” wytłumaczeniu sobie bezwartościowości własnych pragnień. Innym efektem może być frustracja, a w następstwie tego doświadczanie bólu i cierpienia.

Istnieje także i inna, charakterystyczna dla oddziaływania Lilith reakcja, a mianowicie kompensacja. Gdy nie możemy zrealizować własnych pragnień, wówczas nie tylko uruchamiamy mechanizm racjonalizacji oraz odczuwamy frustrację, lecz także skłaniamy się ku kompensowaniu własnych życzeń, szukając substytutów pierwotnych pragnień. Takie rozwiązanie jednak nie jest satysfakcjonujące i wkrótce ponownie odczuwa się frustrację, której tak bardzo staraliśmy się uniknąć.

Położenie Lilith w horoskopie wskazuje właśnie na te życzenia, które najtrudniej jest spełnić, niejednokrotnie nawet przez całe życie nie mogą być one zrealizowane. Ból, który wówczas odczuwamy, staje się często przyczyną zemsty. Szukamy bowiem w swoim otoczeniu przyczyn własnych niepowodzeń. Najczęściej ofiarami zemsty padają nasi partnerzy. Ale niszcząca siła Lilith może się także manifestować w postaci autoagresji, poniżaniu siebie i konstruowaniu zaniżonej samooceny. Stąd już tylko krok do tworzenia „sadomasochistycznych” związków lub też takich relacji partnerskich, w których centralne miejsce zajmują dominacja, zemsta i agresja. Lilith najczęściej znajduje się wtedy w aspektach ze Słońcem, Marsem, Plutonem lub Juno.

Czarny Księżyc może również reprezentować niszczycielską miłość, u podłoża której leży egoizm oraz chęć całkowitego podporządkowania sobie partnera. Współczesny egoista zrzuca cały ciężar codziennego i rodzinnego życia na kobietę, stara się kontrolować jej życie, spotkania towarzyskie, aktywność społeczną. Egoizm kobiecy jest bardziej zawoalowany, ukochany ma należeć tylko do niej, powinien wytężyć całą twórczość dla niej, złożyć samego siebie na ołtarzu miłości. Jego praca naukowa, zainteresowania, przeszłość, zawód - mogą stać się przedmiotem zazdrości. Wirtuoz skrzypiec Niccolo Paganini uległ pokusie zaborczej i niszczącej miłości. Jego wybranka zniewoliła go do tego stopnia, że nie grał on przez dwa lata. Cieszyła się nawet z tego, jeśli Paganini, przebywając z nią, zapominał ćwiczyć, co więcej, artysta ten nie mógł grać, gdy mieszkał ze swoją ukochaną. Niccolo Paganini miał w swoim horoskopie Lilith w kwinkunksie do Słońca oraz w trygonie do Marsa, Neptuna oraz Plutona - władcy Słońca, zaś władca Lilith, Merkury, znajdował się w Skorpionie w kwadraturze do Juno! Jego problemy, a także niezwykły geniusz i temperament twórczy symbolizowane były również przez koniunkcję Neptuna, Marsa i Wenus w Wadze w kwadraturze do Urana i Księżyca.

 

Lilith i problemy seksualne

Destruktywny wpływ Lilith widoczny jest również w problemach seksualnych. Najczęściej ma to miejsce wówczas, jeśli Czarny Księżyc tworzy w horoskopie aspekty z Wenus lub Plutonem albo też gdy znajduje się w piątym bądź ósmym domu. Patologie seksualne, które symbolizowane są przez Lilith, mogą manifestować się w różnej postaci; dotyczy to w szczególności obsesji seksualnych, a więc erotomania i nimfomania; dewiacji seksualnych, takich jak: współżycie grupowe, masochizm, sadyzm, fetyszyzm; nerwic seksualnych, u podłoża których leży poczucie winy za dopuszczenie się „zabronionego” seksu, np. seksu przedmałżeńskiego. Lilith jest także odpowiedzialna za brutalność i agresję w seksie, dlatego może ona reprezentować gwałt oraz przemoc erotyczną. Niejednokrotnie także wskazuje na brak dojrzałości seksualnej oraz całą gamę prymitywnych zachowań erotycznych.

Masochistyczny rys osobowości, który może być sygnalizowany przez położenie Lilith w horoskopie urodzeniowym, charakteryzuje się nadmiernym poczuciem niższości, znikomości, irracjonalną samokrytyką, nadmiernym uleganiem w miejscu pracy, w środowisku, czy wreszcie szukaniem cierpienia, aby „narazić się na karę”. Przemoc rodziców wobec dzieci ma również związki z archetypem Lilith. Niektórzy psychiatrzy sądzą, że bicie w okresie dzieciństwa może wywołać poprzez przekrwienie miednicy wzwód, a nawet ejakulację. To skojarzenie ma tendencję do powtarzania zgodnie z prawem pierwszych połączeń. Z kolei według Zygmunta Freuda masochizm jest wytworem instynktu śmierci. W astrologii symbolizowane jest to przez Lilith, Plutona, Skorpiona oraz ósmy dom. Erich Fromm upatruje genezę masochizmu w poczuciu samotności i braku osobistego znaczenia. Przerażona jednostka szuka czegoś albo kogoś, do kogo mogłaby się przywiązać, niezdolna jest bowiem dłużej być swoim własnym, indywidualnym „ja”, desperacko usiłuje więc pozbyć się go i poczuć się znowu bezpieczna, a masochizm jest jedną z dróg wiodących do tego celu.

Według opinii wielu psychologów, sadyzm jest cechą występującą u wszystkich ludzi, ale w bardzo różnych formach. Każdy z nas ma przecież w swoim horoskopie urodzeniowym Lilith i zajmuje ona w nim, podobnie zresztą jak inne obiekty, niepowtarzalną pozycję. Sadyzm może się manifestować na kilka sposobów: uzależnianie innych od siebie, pragnienie posiadania absolutnej władzy nad innymi, wykorzystywanie innych. Te zachowania odzwierciedlają połączenie archetypowych zasad Koziorożca i Skorpiona, które wyraża kosmiczna zasada Lilith. Ale sadyzm to także zadawanie bólu innym oraz oglądanie ich cierpienia, które staje się dla sadysty przedmiotem satysfakcji i podniecenia. Jako genezę zachowań sadystycznych wymienia się najczęściej: kompensację poczucia małowartościowości, niemożność znoszenia samotności, niepowodzenia seksualne etc. Warto zwrócić uwagę, że przyczynami sadyzmu są jednocześnie zachowania symbolizowane przez Lilith.

W horoskopach mężczyzn Lilith w połączeniu z Księżycem lub Ceres może także sygnalizować skłonności homoseksualne, niekoniecznie jednak muszą być one w pełni uświadamiane. Współczesne standardy seksuologii nie dopatrują się w zachowaniach homoseksualnych patologii ani dewiacji, a jedynie odstępstwo od powszechnie przyjętych norm obyczajowych. Niemniej wiele osób dotkniętych tą skłonnością w podświadomości ukrywa swój ból, którego źródłem jest przygnębiające poczucie inności oraz odrzucenia. Trudno jest znaleźć jednoznaczne przyczyny powstawania homoseksualizmu, wiadomo jednak, że częściej występuje on u mężczyzn niż kobiet. Taka prawidłowość pozwoliła psychologom przypuszczać, że genezę tych skłonności najłatwiej jest odnaleźć analizując relacje, jakie zachodzą pomiędzy matką a synem. Matki homoseksualistów są najczęściej nadopiekuńcze, zaborcze i przygniatające swoją osobowością psychikę syna. Kontrolują one niemalże każdą sferę jego aktywności, a syn zaczyna patrzeć na świat przez pryzmat własnej matki. Tak dalece się z nią utożsamia, iż przyjmuje za własną nawet jej orientację seksualną. Rola ojca w takich rodzinach jest najczęściej znikoma, może być on nieobecny lub też zbyt agresywny i chłodny emocjonalnie, aby z miłością i szczerością otworzyć się przed synem, wtajemniczając go jednocześnie w arkana „zdrowej” męskości. W ten sposób młody mężczyzna zdradzony przez swego ojca, jak pisze Wojciech Eichelberger, szuka miłości drugiego mężczyzny. W astrologii to właśnie Księżyc i Ceres personifikują matkę, a gdy łączy je jakiś dowolny aspekt z Lilith, wówczas istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu skłonności. Niemniej, oczywiście nie w każdym horoskopie aspekty te muszą świadczyć o jawnym bądź ukrytym homoseksualizmie. Zaborczość i nadopiekuńczość matki często staje się bowiem przyczyną i innych problemów. Silny związek matki z synem utrudnia mężczyznom rozpoczęcie dojrzałego życia partnerskiego, występuje też lęk przed kobietami, a nawet rezygnacja z życia seksualnego. Również i te patologie sygnalizowane są przez obecność w horoskopie aspektów Lilith z Księżycem lub Ceres.

Do zaburzeń seksualnych u mężczyzn należą także nerwice płciowe i lęki, które obejmują impotencję oraz zaburzenia wytrysku. Uwarunkowane są one najczęściej psychicznymi barierami lub urazami, których podłożem jest lęk przed kobietą stawiającą zbyt wysokie wymagania (Lilith), albo też praktykowanie seksu jako próby sprawdzenia własnej męskości. Atmosfera egzaminu podczas zbliżenia nie sprzyja ani intymności, ani miłości, nie pozwala też osiągnąć pełnej dojrzałości psychoseksualnej. W horoskopach mężczyzn problemy te sygnalizowane mogą być przez położenie Lilith w piątym bądź ósmym domu, aspektach z Marsem, Pallas lub Wenus.

W patologii seksualnej bardzo charakterystyczny jest również niepokój przed współżyciem. W przypadku kobiet, jedną z przyczyn odczuwania niepokoju jest lęk przed zajściem w ciążę. Obawa niekiedy może być tak duża, że w następstwie tego rozwija się oziębłość płciowa. Niepokój narasta również u kobiet, które przerywają ciążę, ponieważ nierzadko dołącza się wówczas poczucie winy oraz konflikt wewnętrzny. Niepokój jest fundamentem, na którym rozwijają się różne zaburzenia, m.in. nerwice seksualne i niektóre perwersje. Również i za te problemy odpowiedzialna jest Lilith, zwłaszcza jeśli tworzy ona w horoskopie urodzeniowym aspekty z Wenus lub Marsem, względnie Słońcem i Księżycem.

 

Lilith i macierzyństwo

Lilith jest także związana z patologiami macierzyństwa. Matka rodząc dziecko daje go światu jako cząstkę samej siebie. Dziecko, stanowiąc pierwotnie jedność z ciałem matki, przez długi czas po urodzeniu pozostaje od tego ciała bezpośrednio zależne. Ten biologiczny węzeł wytwarza szereg cech więzi psychicznej pomiędzy matką i dzieckiem, która stanowi podstawę miłości macierzyńskiej. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy ta bezwarunkowa miłość macierzyńska przybiera wypaczone formy; w horoskopach kobiet symbolizowane jest to często przez położenie Lilith oraz jej aspekty z Księżycem, np. koniunkcja lub opozycja, albo z Ceres. Mitologiczna Lilith jest przeciwieństwem kosmicznej zasady Księżyca jako ucieleśnienia płodności i życia. Bogini Lilith dusi niemowlęta, a gdy nie może tego zrobić, zabija własne dzieci. Również w horoskopie symbolizuje ona różne wypaczenia w macierzyństwie, do których zaliczyć można z jednej strony zupełny brak zainteresowania matki własnym dzieckiem, z drugiej zaś nadmierną opiekuńczość.

Czarny Księżyc może być także odpowiedzialny za aborcję, lęk przed posiadaniem dzieci, wszelkie problemy ginekologiczne uniemożliwiające zajście w ciążę, poronienia, porzucenie dziecka lub kradzież dziecka, symbolizować może również pigułkę antykoncepcyjną - kościół katolicki określa ją jako narzędzie i wymysł Szatana (Lilith). Ponadto Kościół stanowczo przeciwstawia się aborcji nie tylko dlatego, że może być ona zabójstwem, lecz także i dlatego, iż jest ona świadectwem grzechu seksualnego. Kościół naucza przecież, że każdy stosunek płciowy, który nie ma na celu prokreacji, jest grzeszny. Jane Hurst w swojej książce pt. Historia aborcji w Kościele Katolickim zauważa, iż świadomie dokonana aborcja dowodzi tego, że partnerzy seksualni nie połączyli się z zamiarem prokreacji. Z tej przyczyny aborcję zawsze należy uznawać za czyn naganny. Stanowisko Kościoła w kwestii stosunków seksualnych jest głównym powodem potępienia aborcji, oczywiście obok argumentu, że ludzkie życie jest świętością od momentu poczęcia. Kosmiczna zasada Lilith odzwierciedla tutaj problematykę tych trudnych i kontrowersyjnych zagadnień.



Lilith a patologie wychowawcze

Czarny Księżyc związany jest także z różnymi patologiami wychowawczymi, a w tym przede wszystkim z przemocą oraz brutalnością rodziców wobec własnych dzieci. Agresja rodzicielska jest zaprzeczeniem macierzyństwa i ojcostwa, a ich skutki pozostawiają niewyobrażalnie głębokie i traumatyczne ślady w psychice dziecka. Psychopatyczni rodzice wymyślają kary własnym dzieciom, które często pozostają nieadekwatne do czynów popełnionych przez wychowanków. Kary te mogą mieć charakter zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Patologie wychowawcze są szczególnie obecne wówczas, jeśli Lilith znajduje się w aspektach do Księżyca lub Ceres oraz gdy znajduje się ona w czwartym domu. Rodzice z takimi konfiguracjami mogą uważać, że jedynie siła fizyczna jest w stanie wzbudzić w dziecku autorytet, a tym samym osiągnąć zamierzony efekt. Wyrazistą cechą tych rodziców jest brak kontroli nad swymi odruchami. Bardzo często pochodzą oni ze środowisk, gdzie przemoc zajmowała centralne miejsce w codziennym życiu. Wielu tyranów ma również problemy z alkoholem lub narkotykami. Oprócz rodzica bijącego swe dzieci i wprowadzającego terror w rodzinie, należy również wymienić tzw. tyrana pasywnego. Chociaż nie bierze on czynnego udziału w przemocy fizycznej wobec dzieci, to jednak zezwala swym brakiem ingerencji na panujące status quo.

Charakterystyczny dla Lilith jest także model wychowania odrzucającego. Chociaż dzieci posiadają dużą swobodę, to jednak rodzice traktują je z niechęcią, a nawet wrogością, a wzmocnienia negatywne (kary) dominują nad pozytywnymi (nagrodami). Wychowawcy praktycznie nie interesują się dziećmi, robią wszystko, aby się ich pozbyć. Mały człowiek nie ma zaspokojonych potrzeb uczuciowych, „choruje” na brak miłości. Konsekwencje tych nierzadko dramatycznych doświadczeń odnaleźć można w tak bardzo charakterystycznym dla Lilith poczuciu odrzucenia i wygnania.

Do innych patologii wychowawczych, które mogą być symbolizowane przez położenie Lilith w horoskopie urodzeniowym, należy autokratyzm rygorystyczny. Z badań wynika, że ta forma wychowawcza znacznie częściej występuje u ojców niż matek. Przejawia się ona w obojętności uczuciowej w stosunku do dzieci, a także potrzebą ich całkowitej kontroli, a bezwzględny rygor i ostre karanie jest postrzegane przez dzieci jako odrzucenie. Rygoryści nie liczą się z uczuciami i potrzebami wychowanka, lecz podporządkowują je własnym interesom. Atmosfera domowa kojarzy się z wojskiem, gdzie liczą się tylko rozkazy i ślepe posłuszeństwo. Wszelka odmienność i przejawy własnej aktywności są łamane, nierzadko przy pomocy siły. Dziecko rygorysty jest nieufne, zamknięte na świat i ludzi, posiada też bardzo niską samoocenę. W momencie gdy nikt za nie nie decyduje, staje się ono bezradne i zagubione. Nie przejawia też własnej inicjatywy, twórczości, może być za to pełne agresji i przemocy. Trzeba podkreślić, że autokratyzm rygorystyczny symbolizowany w astrologii jest nie tylko przez Lilith, lecz także przez archetyp Koziorożca oraz konfiguracje Saturna.

Najbardziej skrajną formą patologii wychowawczej jest autokratyzm prymitywny, gdzie fundamentalne miejsce zajmuje brutalność rodziców, a kary i znęcanie się nad dzieckiem, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, stanowią jedyną formę interwencji pedagogicznej. W ekstremalnych przypadkach zrozpaczone i doprowadzone do skrajności dzieci takich wychowawców popełniają samobójstwo. Fakt ten odzwierciedlony może być przez położenie w horoskopie Lilith, Marsa, Plutona czy Skorpiona.



Feminizm i Lilith

Postać Lilith ma także wiele związków z ruchem feministycznym. W tradycji żydowskiej to właśnie Lilith była pierwszą kobietą, która pragnęła emancypacji. Tak dalece nie mogła znieść braku równouprawnienia, że postanowiła opuścić Raj i zorganizować sobie życie zgodnie z własną potrzebą niezależności. Czarny Księżyc może zatem reprezentować bunt kobiet przeciwko uciemiężeniu oraz brak posłuszeństwa wobec patriarchalnych norm obyczajowych. Ann Snitow w swoim artykule pt. Feminizm i macierzyństwo zauważa, że lata 1963-1975 można nazwać okresem „demonicznej” literatury feministycznej. W publikacjach ukazujących się w tym czasie odnajdujemy wiele kwestii dotyczących macierzyństwa i wychowywania dzieci. Feministki tych lat gloryfikowały obrzydzenie wobec ciała kobiety ciężarnej, a ciąża kojarzona była nawet z barbarzyństwem. Postawa ta miała powstrzymać morderczą nadprodukcję dzieci, która przyczyniała się do niepotrzebnego zaludniania planety. Na szczęście poglądy te przestały już być aktualne.

Lilith w marzeniach sennych

Doświadczenia z kosmiczną zasadą Lilith mają również miejsce podczas snów. Można się przekonać, że Czarny Księżyc manifestuje się w każdym horoskopie inaczej. Nie zawsze stanowi on przyczynę jakiś zewnętrznych zdarzeń, częściej bowiem ukazuje się on w naszych fantazjach, lękach, marzeniach lub właśnie snach. Mitologiczna Lilith nawiedzała mężczyzn podczas ich sennych podróży i zsyłała im pełne lubieżności sny erotyczne. Dlatego Czarny Księżyc w horoskopie może także symbolizować wszelkie sny, których treści związane są z nie zaspokojonym popędem płciowym oraz z nie zrealizowanymi fantazjami erotycznymi. Sny o charakterze seksualnym mogą być jednak przyjemne i niekoniecznie muszą się wiązać z przykrymi doznaniami, wtedy jednak symbolizowane są one przez połączenie energii Wenus, Marsa i Neptuna, a nie kosmiczną zasadę Lilith. Czarny Księżyc związany jest bowiem z tymi snami, które ukazują naszą mroczną, perwersyjną seksualność, której boimy się urzeczywistnić lub nawet której nie jesteśmy świadomi.

Roberto Sicuteri w swojej książce pt. Lilith, la Luna Nera opisuje bardzo charakterystyczny dla archetypu Lilith sen:

Piękna, zmysłowa i pełna chęci kobieta pokonuje mnie w moim łóżku, chce wniknąć we mnie, a ja odczuwam przeszywający strach i obawę, ponieważ w niej ukrywa się wielkie niebezpieczeństwo dla mojej duszy. Lecz moje siły opuszczają mnie, a to gorące dzikie ciało, włada moim, kładzie się na mnie tak, że nie jestem w stanie wykonać żadnego ruchu i przykuwa mnie swoim ciężarem. Krzyczę, lecz mój głos zawodzi mnie, płaczę i szlocham, jednak bezskutecznie.

Sny o świecie podziemny, w którym czujemy, że zostaliśmy do niego wtrąceni również związane są z Lilith. W snach tych najczęściej towarzyszy nam poczucie lęku, grozy i niesamowitości. Anita von Raffay jest przekonana, że pojawiają się one po to, by nami wstrząsnąć, usunąć skrzepy duszy, zapowiadają też potrzebę cierpień prowadzących do wewnętrznej przemiany. W tego rodzaju marzeniach sennych dusza spotyka najgłębsze i najbardziej ukryte cierpienie, znajdujemy w nich związek z otchłanią naszego wnętrza. Ta nieuchronność snów o świecie podziemny budzi w nas uczucia, jakich doznajemy w obliczu śmierci, dlatego mogą być one symbolizowane zarówno przez tranzyty Lilith, jak i Plutona.

Symbolika Czarnego Księżyca związana jest także z koszmarami sennymi. W przeszłości słowo „koszmar” odnosiło się do przerażających snów wywoływanych przez nocne demony i duchy. Uważano, że ofiarami owych nieprzyjemnych istot padają szczególnie dzieci, mitologiczna Lilith zaś była bardzo niebezpieczna właśnie dla śpiących dzieci. Wielu ekspertów dopatruje się w koszmarach projekcji lęku i poczucia niepokoju, mających źródło w dzieciństwie lub wywołanych przez frustrację z życia codziennego – tzw. koszmary pourazowe. W pierwszym przypadku symbolizowane jest to przez urodzeniową pozycję Lilith, w drugim zaś przez aktualne jej tranzyty w połączeniu z cyklami innych planet – sam tranzyt Lilith niekoniecznie musi się wiązać z frustracją i urazami.

Ponadto, psychiatra Ernest Hartmann zasugerował, że w szczególności kobiety są bardziej skłonne „przyznać się” do koszmarów niż mężczyźni. Wiązać się to może z faktem, iż Lilith w horoskopach kobiet jest z reguły bardziej świadomą częścią ich psychiki. Hartmann uważa również, że ludzie chronicznie przeżywający koszmary mają tendencje do chorób psychicznych, są oni bowiem wyposażeni w kruchą, otwartą i wrażliwą osobowość o cienkich granicach. Osoby te tworzą grupę szczególnie podatną na schizofrenię. Również Lilith nieobce są stany psychotyczne, nerwice oraz wszelkie psychozy, które jednak w horoskopie niekoniecznie muszą być czytelnie i jednoznacznie zaznaczone.



Lilith i grzech

W horoskopie Czarny Księżyc reprezentuje naszą mroczną, grzeszną naturę. Staje się on przyczyną zła, które wyrządzamy innym lub też zła, którego sami doświadczamy. Jest on również siedliskiem grzechu, lubieżności oraz tych treści, które są niewygodne dla naszej świadomości i dobrym o sobie mniemaniu, dlatego konsekwentnie wypieramy te treści i później trudno jest nam zrozumieć poglądy Kościoła mówiące o tym, że człowiek zaledwie w ciągu jednego dnia grzeszy siedemdziesiąt siedem razy.

Lilith jest naszym grzechem, jest ciemną stroną naszej osobowości, która kusi, wabi, lecz której jednocześnie się boimy. Gdy jednak uda nam się zaprosić Lilith do naszego świadomego życia, staje się ona źródłem bólu, cierpienia i poczucia winy. Czarny Księżyc jest punktem, w którym skupiają się promienie i moce „piekielne”, w astrologii ezoterycznej może być on traktowany jako rezerwuar negatywnej karmy, którą przynieśliśmy z poprzedniego wcielenia, bądź też którą wypracowaliśmy w obecnej inkarnacji. Choć Lilith może być natchnieniem dla artystów, to jednak przeciętny człowiek nie potrafi sobie z nią konstruktywnie poradzić. Lilith nie posiada pozytywnego aspektu, ona nie może dobrze działać, nie można również sublimować czy transformować jej wpływu, tak jak ma to miejsce w przypadku energii Plutona. Lilith jest poza zasięgiem naszej manipulacji, to nie my nią kierujemy, lecz to ona nas ubezwłasnowolnia.

Osoby z silną pozycją Lilith, jak np. w koniunkcji z ascendentem czy Słońcem, znajdują się w kleszczach tej demonicznej manifestacji. Wpływ Lilith odczuwa się jako czynnik pozostający poza naszą kontrolą, jako coś nieuchronnego, los, fatum, karma. Jej znaczenie w horoskopie wiąże się z tym, co pozostaje całkowicie niezależne od naszej woli. Reprezentuje ona potężną energię kosmiczną i choć nie jesteśmy jej całkowicie świadomi, determinuje ona nasze działania i motywy postępowania. Najczęściej „zmusza” nas do grzechu, łamania tabu, porzucenia swojego partnera lub wyrządzania mu krzywdy, albo też kontrolowania jego życia w postaci sadystycznych zachowań.



Lilith i cierpienie

Włoska astrolog Lianella Livaldi-Laun uważa, że Czarny Księżyc konfrontuje nas z cierpieniem i bólem, który zakorzeniony jest w naszej psychice, a któremu rzadko pozwalamy ujrzeć światło dzienne. Ta kosmiczna zasada reprezentuje nasz ból egzystencjalny, naszą tułaczkę po ziemi w bezskutecznym poszukiwaniu szczęścia i Raju. Odzwierciedla ona stan każdego człowieka, który z jednej strony tęskni za możliwością doświadczenia kosmicznej przynależności, z drugiej zaś odczuwa permanentne poczucie odrzucenia, wygnania i kosmicznej samotności. Człowiek uświadamia sobie, że życie na planecie Ziemi byłoby piękniejsze, gdyby nie zamieszkali na niej ludzie. Wiemy też, że Ziemia bez człowieka doskonale da sobie radę, my zaś nie jesteśmy jej potrzebni, aby ona istniała. Jednak do naszej egzystencji potrzebujemy mieszkać na naszej ukochanej błękitnej planecie, choć cała przyroda zachowuje się tak, jakby nas nie było. Doświadczamy takiej obcości, jakbyśmy nie pochodzili z tego świata, jakbyśmy nie należeli do żadnego miejsca w kosmosie, jakbyśmy opuścili coś, co było kiedyś naszym prawdziwym domem. Lilith staje się więc symbolem tej odwiecznej Pratęsknoty, która wymyka się jakimkolwiek werbalnym określeniom, a która, odkąd istnieje ludzkość, należy do najbardziej frapujących, fascynujących i niepokojących stanów ducha.



Lilith w sztuce

Pełna wdzięku i powabu postać Lilith była również inspiracją dla wielu artystów. Jestem przekonany, że pozycja Lilith w horoskopie niekoniecznie musi oznaczać tylko i wyłącznie złą karmę czy rozmaite mroki duszy, może ona także stać się swoistym natchnieniem dla bardzo wielu artystów.

Alfred de Vigny (w horoskopie ma Lilith w trzecim domu) pisze o Lilith jako o duchu nocy, kochanicy Adama, rywalce i nieprzyjaciółce Ewy i jej dzieci. Victor Hugo dostrzega w niej najstarszą córkę Szatana, czarną duszę świata, dziką i wieczną czerń nocy, która reprezentuje najstraszniejsze fatum. Warto wspomnieć, że w horoskopie urodzeniowym Victora Hugo Lilith znajduje się w Lwie, znaku twórczej kreacji, w dokładnej koniunkcji z Medium Coeli. Anatole France poświęcił Lilith swoją nowelę pt. Thais, w której opisuje losy skruszonej nierządnicy z Egiptu. A. France ma w swoim horoskopie Lilith w kwadraturze do Neptuna. Dante G. Rossetti (Lilith koniunkcja MC w kwadraturze do Księżyca i Chirona) w książce pt. La Fille de Lilith opowiada o jej zemście na Adamie i Ewie. Również Johann W. Goethe poświęca jej miejsce w opisie Nocy Walpurgii. W jego horoskopie Lilith znajduje się w Pannie, w koniunkcji ze Słońcem i Medium Coeli. Postać Lilith pojawia się także w twórczości George’a Bernarda Shawa w dziele pt. Back to Methuselah. Również i on w swoim horoskopie ma aktywną Lilith, znajduje się ona bowiem w znaku Wagi – ucieleśnienia artyzmu, w piątym domu odpowiedzialnym za twórczość oraz w sekstylu do Słońca i Wenus, tworzy ona także opozycję z Jowiszem znajdującym się w jedenastym domu. Lilith jako Sabine/Lily pojawiła się też w The Skin of Our Teeth Thorntona Wildera (Lilith koniunkcja Merkury/Wenus). Opera Lulu również powstała w wyniku inspiracji mitem o Lilith. Jej autor, Alban Bergs ma swoim horoskopie Lilith w koniunkcji z Księżycem. Ponadto, George MacDonald w książce Lilith przedstawia wierny opis tego archetypu, na co z pewnością wpłynął fakt, że Lilith w jego horoskopie znajduje się w Rybach w sekstylu do Neptuna. Anais Nin (Lilith w koniunkcji z IC i kwadraturze na Marsa w pierwszym) nadała imię Lilith swojej bohaterce erotycznej powieści pt. Delta of Venus. Stephen Kings, który ma swoim horoskopie Lilith w opozycji do Marsa, poświęcił jej jedną ze swoich powieści pt. She. Archetyp ciemnej i demonicznej Lilith obecny jest również w mrocznej poetyckiej twórczości Charlesa Baudelaire’a. W jego horoskopie Lilith znajduje się w Wadze w opozycji do Wenus, Jowisza i Chirona w ósmym domu. Malarz Otto Dix przedstawia na swoich obrazach groteskowe wizerunki dziwek. Jego Lilith znajduje się w koniunkcji z ascendentem. Królowa Nocy z Zaczarowanego fletu Mozarta, która walczy przeciwko Sarastro ucieleśnia Czarny Księżyc w horoskopie kompozytora, znajduje się on bowiem w kwadraturze do Wenus. Vincento Bellini napisał powieść pt. Norma, w której główna bohaterka zdecydowała się zabić swoje dzieci, aby zemścić się na niewierności własnego męża. V. Bellini ma w swoim horoskopie Lilith w Lwie na szczycie ósmego domu w trygonie do Merkurego. W horoskopie Giacomo Pucciniego Lilith stoi w trzecim domu w koniunkcji z Merkurym i opozycji na Księżyc w Raku. Jego opera Turandot opowiada o księżniczce, która z zimną krwią skazuje królewiczów na śmierć, bowiem nie byli oni w stanie odgadnąć jej trzech zagadek. Główna bohaterka opery Salomé Richarda Straussa ma biblijny charakter i może być bliska Lilith. R. Strauss ma w swoim horoskopie Lilith w kwadraturze do Merkurego, a interesujący jest również fakt, iż na przełomie 1904 i 1905 roku, kiedy Strauss tworzył Salomé, tranzytująca Lilith znajdowała się w koniunkcji z Medium Coeli i kwadraturze do urodzeniowej pozycji Słońca. Azucena, główna postać opery Troubadour Guiseppe Verdiego (Lilith w midpunkcie Słońce/Wenus) kradnie syna Grafa, aby spalić go w zemście za to, iż on okrzyknął jej matkę czarownicą i później skazał na śmierć. W swoim obłędzie Azucena rzuca w ogień własne dziecko, zamiast syna Grafa. Opera ta powstała w 1852 roku, kiedy tranzytująca Lilith znajdowała się w koniunkcji z urodzeniową pozycją Księżyca w horoskopie Verdiego.

Ciemne strony Lilith zostają wyrażone tutaj w bardzo aktywnej wyobraźni artystów, tak więc pozycja Lilith w horoskopach twórczych ludzi niekoniecznie musi manifestować swoją demoniczną stronę. Artyści bowiem potrafią transformować tę potężną, aczkolwiek nie zawsze uświadamianą energię na twórcze obszary. Jej wpływ nie musi być w ich przypadku tak bolesny, jak u innych ludzi, którzy zazwyczaj obawiają się Lilith i tłumią ją, a przez to pozwalają jej manipulować własną duszą.

Podsumowanie

Reasumując, można powiedzieć, że Lilith jest archetypem niszczącego aspektu matki, reprezentuje przeciwne wartości niż Księżyc, symbolizuje także choroby psychiczne, całą sferą instynktowną człowieka oraz brak posłuszeństwa. Reprezentuje ona ten typ kobiecości, który moglibyśmy określić jako ladacznica lub czarownica. Mieści się tu również archetyp Marii Magdaleny. Lilith, jako podstawowa zasada, związana jest z cielesnością, zmysłowością, złem, destrukcją, a nawet śmiercią.

Na poziomie społecznym wiąże się ona z egoizmem, gniewem, buntem, samowolą, bezprawiem, pasożytnictwem społecznym, przemocą wobec dzieci, ateizmem, emigracją, bezrobociem, bezdomnością, slumsami, sutenerstwem, prostytucją, pornografią, przemocą, gwałtem, zemstą, morderstwem. W związkach międzyludzkich wpływ Lilith uwidacznia się poprzez zdradę, potrzebę dominacji i egoizm.

W astrologii medycznej Czarny Księżyc odpowiedzialny jest za wszelkie choroby ginekologiczne, ciążę pozamaciczną, lęk przed posiadaniem dzieci, syfilis, psychozę poporodową, erotomanię, oziębłość seksualną, impotencję, nerwicę.

W mitologii reprezentować ją może potwór, demon i lucyfer. Lilith związana jest także ze spirytualnymi praktykami, do których należą: egzorcyzmy, pogrzeb, czarna msza, bliski jej będzie także satanizm, wampiryzm energetyczny, voo doo, składanie ofiar ze zwierząt i ludzi.

Lilith jest naszym cieniem, jest ona ukrytą warstwą naszej psychiki, dlatego tak trudno w otwarty sposób rozmawiać z klientem o jego mrocznych stronach duszy, zwłaszcza, że oczekuje on po analizie horoskopu przede wszystkim wsparcia. Interpretując Lilith w horoskopie należy być bardzo delikatnym i subtelnym. Przede wszystkim jednak należy uświadomić sobie swoją własną Lilith i jej przesłanie pochodzące z piekielnych stron kosmosu. Nikt z nas nie jest wolny od grzechu, a im bardziej będziemy świadomi tego faktu, tym łatwiej przyjdzie nam interpretowanie Lilith w horoskopach innych ludzi.



 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin