Kaktusy - instrukcja hodowli.doc

(47 KB) Pobierz
Trichocereus Pachanoi i Trichocereus Peruvianus, bo o nich mowa, w przeciwieństwie do większości kaktusów, rosną bardzo szybko

Trichocereus Pachanoi i Trichocereus Peruvianus – Instrukcja Hodowlii

Trichocereus Pachanoi i Trichocereus Peruvianus rosną dość szybko w porównaniu z innymi kaktusami, jednak potrzebne im jest bogate podłoże i odpowiedni poziom nawodnienia.

Rośliny te są dość odporne na trudne warunki (poza mrozem), jednak podobnie jak w naturalnych warunkach rosną one najszybciej przy dużej ilości światła oraz wody.

Paradoksalnie jednak, najwięcej użytecznych alkaloidów roślina wytwarza podczas „głodówki”, gdyż wykorzystuje je ona jako mechanizm obronny – czasami taka „głodówka” trwa nawet cały sezon.

Aby osiągnąć jak najszybsze tempo wzrostu należy się skupić na paru ważnych zasadach:

·         Światło
Jest to prawdopodobnie najważniejszy element, gdyż intensywny wzrost następuje właśnie w okresie letnim, czyli okresie największego nasłonecznienia.
W naturalnych warunkach kaktus może rosnąć nawet do 50 cm/rok, jednak w rejonie europy wschodniej, przy takiej ilości słonecznych dni wzrost ten będzie w okolicach 20cm/rok.
Można oczywiście naświetlać roślinę sztucznie, jednak należy uważać, aby uniknąć zbytniego nasłonecznienia – roślina powinna mieć kolor ciemno zielony, jeżeli kolor ten ulega rozjaśnieniu to oznaka, że roślina otrzymuje zbyt dużą dawkę światła.

·         Ziemia
Generalnie najlepszą opcją jest wybranie standardowej ziemi do kaktusów.
W zależności w jakich warunkach będzie hodowany kaktus można też wybrać żwir (mniejsze szansa zainfekowania grzybnią, ale gorszy wzrost) albo czarnoziem (na odwrót)
Dodatkowo, można używać nawozów. Można przeglądać wszystkie dostępne nawozy i szukać takich, które mają najniższą zawartość azotu, ale równie dobrze, jak nie lepiej, pójść do sklepu ogrodniczego i poprosić o dobry nawóz do kaktusów. Podczas głodówki nawóz nie jest potrzebny.
 

·         Donice
W tej kwestii ważniejsza jest szerokość niż głębokość, oczywiście w ramach rozsądku. Na dnie donicy koniecznie muszą być dziurki.
 

·         Woda
Wbrew pozorom kaktusa trzeba dość często podlewać, najprostszą metodą jest włożenie patyka w donicę (tak, aby nie uszkodzić korzeni) i sprawdzić czy przykleja się do niego ziemia, jeżeli nie to znaczy ze czas roślinę podlać. Kaktusa należy podlewać mniej więcej raz na tydzień.
W okresie „głodówki” jednak można kaktusa nie podlewać nawet przez parę miesięcy, pomoże to roślinie wykształcić system korzeniowy.

W naszych warunkach, ze względu na chłodny klimat, niestety hodowanie kaktusa w ogródkach nie jest polecane, a przesadzanie kaktusa podczas każdej zmiany temperatury może się dla rośliny źle skończyć.

Życzymy sukcesów w hodowaniu waszego kaktusa!
 

  ETHNOSHOP.PL

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin