Poradnik ogrodnika - Lato.docx

(16 KB) Pobierz

Latem jak co roku patrzymy jak nam pięknie rośnie oczywiście pod warunkiem, że wykonaliśmy wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wiosną i zadbaliśmy o prawidłowe nawożenie i ochronę naszych grządek, rabatów kwiatowych i upraw sadowniczych.

 

grządki warzywne
Nasza działka w lipcu nadal wymaga pielęgnacji. Wszystkie uprawy wciąż trzeba odchwaszczać, wzruszać międzyrzędzia, a w razie potrzeby nawadniać. Chwasty (niekwitnące) i różne resztki roślinne kompostujemy.
Kompost od czasu do czasu zlewamy wodą, gdyż tylko w warunkach wysokiej wilgotności szybciej przebiegają procesy fermentacyjne składowanej tam substancji organicznej. Jeśli trzeba, pryzmę kompostową przerzuca się.
W okresie suszy warzywnik wymaga optymalnego zaopatrzenia w wodę. W lipcu - w okresie intensywnego wzrostu - więcej wody potrzebują wszystkie warzywa korzeniowe, pory, fasola (w czasie kwitnienia i zawiązywania strąków), warzywa kapustne, ogórki i inne dyniowate, także pomidory. Starajmy się, aby warzywa dyniowate, pomidory, paprykę, oberżynę, podlewać wodą gromadzoną systematycznie w zbiorniku, będzie ona miała wyższą temperaturę niż woda prosto z wodociągu.
Nawożenia pogłównego wymagają warzywa korzeniowe i kapustne, pory uprawiane na zbiór jesienią. Dokarmia się też kukurydzę cukrową, ogórki, dynie, pomidory i paprykę.
U pomidorów, zwłaszcza wysoko rosnących, przy palikach oraz w tunelu - stale usuwamy pędy boczne. Obrywa się też dolne liście, aż do wysokości pierwszego owocującego grona. Silnie rosnące odmiany papryki trzeba przywiązywać do podpór, dokonuje się też cięcia zbędnych pędów.
Tunele foliowe i szklarnie trzeba intensywnie wietrzyć, a rośliny w nich systematycznie nawadniać i zasilać.
W lipcu zbieramy już obfite plony. Z początkiem miesiąca wycinamy ostatnie główki kapusty wczesnej i róże kalafiorów z gruntu odkrytego. Zbieramy stopniowo szpinak nowozelandzki, późniejsze odmiany grochu zielonego, strąki bobu, fasolkę szparagową. Dobra do zbioru jest już cebula z dymki, kiedy ma już do połowy zaschnięty szczypior. Wyrywamy do podsuszenia czosnek, splatając go w warkocze. Zaczyna na dobre plonować cukinia, patisony, kabaczki i inne dynie, np. makaronowa. Cukinia jest najlepsza niewyrośnięta (owoce o długości 15-20 cm). Ogórki gruntowe zbiera się teraz do spożycia bieżącego, np. na różne sałatki, ogórki "małosolne", a dopiero z późniejszych zbiorów przeznaczamy je na przetwory.
Wolne miejsca na działce po warzywach wczesnych warto jak najszybciej zagospodarować, siejąc lub sadząc poplony na zbiór jesienny. Należy pamiętać, aby wszystkie zagony były obficie podlane przed siewem nasion, czy sadzeniem rozsad.
 

Rabaty kwiatowe i rośliny ozdobne
Pełnia lata to czas wypoczynku, ale i nadal systematycznej pracy na działce. Na początku lipca wykopuje się jeszcze cebule późnych odmian tulipanów. Nie zostawiajmy ich na lato w ziemi, gdyż szczególnie w czasie wilgotnej pogody łatwo będą porażane przez fuzariozę. Od początku do połowy lipca wykopuje się także mocno zagęszczone narcyzy, kosaćce angielskie, ozdobne czosnki, które wymagają przesadzenia na miejsce stałe. Sadzi się je jednak dopiero jesienią, po letnim spoczynku w przewiewnym pomieszczeniu.
Latem wysiewa się rośliny dwuletnie. Jeżeli nie zrobiliśmy tego w czerwcu to koniecznie należy wykonać w lipcu. Nasiona wysiewa się do inspektu lub na rozsadnik. Po 3-4 tygodniach siewki pikuje się do inspektu lub na zagony. Na miejscu stałym posadzić można je jesienią lub wiosną. Wyjątek wśród roślin dwuletnich stanowi dziewanna (Verbascum), która nie lubi przesadzania, dlatego jej nasiona wysiewa się do razu w miejscu dalszej uprawy.
Przez całe lato wykonuje się na działce prace pielęgnacyjne - usuwanie przekwitających kwiatów, odchwaszczanie i podlewanie. Usuwanie przekwitających kwiatów pozwoli na uzyskanie dłuższego i obfitszego kwitnienia. Odchwaszczanie jest ważne nie tylko z punktu widzenia estetycznego. Chwasty konkurują bowiem z roślinami uprawnymi o wodę, składniki pokarmowe, światło oraz mogą być źródłem chorób lub siedliskiem szkodników. Warto zatem w uprawach wieloletnich - na rabatach bylinowych, pod krzewami ozdobnymi zastosować ściółkowanie, np. modną ostatnio przekompostowaną korą sosnową. Ściółka ograniczy nie tylko rozwój chwastów, ale także parowanie wody z gleby, dzięki czemu nie będzie konieczne częste nawadnianie.
W lipcu rozpoczynają już kwitnienie rośliny jednoroczne uprawiane z przeznaczeniem na suche bukiety, takie jak: kocanka (Helichrysum), suchlin (Helipterum), suchokwiat (Xeranthemum), lonas (Lonas), złociszek (Ammobium). W suchą pogodę należy je systematycznie ścinać. Po oczyszczeniu z liści wiąże się je w niewielkie pęczki i zawiesza kwiatami w dół w suchych, przewiewnych i ciemnych pomieszczeniach.
W lipcu rośliny balkonowe są już dość mocno rozrośnięte. Koniecznie trzeba je codziennie podlewać i systematycznie nawozić.
Także regularnej opieki wymaga trawnik - cotygodniowego koszenia oraz w tygodniu 2-3 krotnego podlewania i comiesięcznego dokarmiania.
W gorące letnie dni pamiętać także należy o uzupełnianiu wody w oczkach wodnych.
Od drugiej połowy lipca działkowcy kochający i rozmnażający róże powinni wykonać oczkowanie podkładek.
 

Drzewa owocowe i uprawy sadownicze
Lipiec to czas zbiorów. Zbieramy truskawki, poziomki, morele i czereśnie. Po nich przychodzi czas na zbiory wiśni, malin, porzeczek, agrestu i wczesne odmiany brzoskwiń. Pod koniec lica możemy zbierać już letnie odmiany jabłek

np. 'Oliwkę żółtą' (znaną pod nazwą Papierówka) i gruszek - 'Lipcówkę kolorową'. W końcu lipca dojrzewają owoce wczesnej, bardzo smacznej odmiany śliwy - 'Herman'. Większość odmian wczesnych roślin sadowniczych wymaga zbioru wielokrotnego, co 2-3 dni, zaczynając od owoców najbardziej wybarwionych i wyrośniętych. Nie zapominajmy podlewaniu roślin sadowniczych w okresie dojrzewania owoców. Unikniemy wtedy drobnienia owoców i słabszego plonowania.
Owoce jagodowe, pestkowe i wczesne odmiany jabłek i gruszek nie nadają się do długiego przechowywania. Jednak w chłodnej piwnicy owoce agrestu i porzeczki czy twardawe brzoskwinie można przetrzymać kilka dni, a jabłka i gruszki do 2 tygodni.
Czasami zbiory są bardzo obfite i konary pod ciężarem owoców łamią się i odrywają od pnia. Najbardziej kruche jest drewno grusz i śliw. Konieczne jest wtedy podpieranie obciążonych gałęzi.
Po zakończeniu zbiorów truskawek kosimy ich liście na wysokości 5-7 cm. Jest to zabieg typowo sanitarny, usuwamy bowiem stare liście będące źródłem chorób i szkodników. Oczyszczony z liści i ewentualnej ściółki zagon truskawek zasilamy nawozami mineralnymi i nawadniamy. Wpłynie to na silniejsze rozrastanie się roślin i obfitsze wyrastanie nowych liści. Jeżeli nasze truskawki mają już cztery lata, likwidujemy taki zagon i przygotowujemy stanowisko, gdzie posadzimy nowe truskawki w sierpniu. Musi to być inne miejsce np. po zbiorze wczesnego pora, czosnku sadzonego jesienią czy cebuli z dymki. U maliny, po zebraniu owoców wycinamy wszystkie pędy które już owocowały, a pędy tegoroczne przywiązujemy do podpór.
W lipcu, po zbiorze wiśni i czereśni, przystępujemy do cięcia drzew. Czereśnie tniemy bardzo umiarkowanie, ograniczając się do skrócenia wierzchołka i prześwietlania konarów. Intensywniejszego cięcia wymaga wiśnia, u której należy usunąć gałązki stare, nagie, pokładające się na sobie, zwisające, rosnące do środka korony. Większe rany po cięciu drzew smarujemy Funabenem 3. U jabłoni można rozpocząć w lipcu cięcie letnie odmian zbieranych w sierpniu. Cięcie to polega na usunięciu wilków i zbędnych długopędów, w celu lepszego dostępu światła do korony i tym samym intensywniejszego wybarwienia dojrzewających jabłek. Lipiec to również wycinanie nie owocujących pędów letnich tzw. pasierbów u winorośli. Na pędach owocujących winorośli pasierby wyłamujemy, a owocujące latorośle skracamy

nad 6-8 liściem powyżej ostatniego grona.
Przez cały lipiec kontynuujemy zwalczanie chwastów, podlewanie i dokarmianie roślin sadowniczych oraz wykonujemy konieczne zabiegi ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami.
Obserwujemy i zabezpieczamy przed chorobami i wyłamaniem przyjęte i rosnące zrazy po tegorocznym szczepieniu

-' kożuchówce'.


Metody i środki ochrony stosowane w sezonie letnim
Można żartobliwie powiedzieć, że w drugiej połowie czerwca oraz w lipcu najłatwiej się przekonać jakich zabiegów nie wykonano lub które z wykonanych okazały się nieskuteczne. Właśnie wtedy najłatwiej dostrzec liście brzoskwini zaatakowane przez kędzierzawość, opadające liście wiśni z objawami wskazującymi na wystąpienie drobnej plamistości czy owoce truskawki zaatakowane przez szarą pleśń. Wszystkim sprawcom wymienionych chorób można się było przeciwstawić, ale...znacznie wcześniej. A teraz to już przysłowiowa musztarda...
Podobnie rzecz się ma z najgroźniejszym szkodnikiem wiśni i czereśni - nasionnicą. W lipcu w owocach często znajdujemy larwy nasionnicy trześniówki, które po zakończeniu rozwoju i opuszczeniu owoców spadają na ziemię i zagrzebują się w jej wierzchniej warstwie. Jeżeli jest sucho i upalnie, a powierzchnia ziemi twarda i zaschnięta to duża część larw zginie na jej powierzchni. Jeżeli jednak opady deszczu rozmiękczą ziemię, to i larwom nasionnicy ułatwi to jej penetrację. Owoce czereśni i wiśni należy jak najszybciej zebrać tak aby wraz z nasionnicą nie pozostawały

na drzewie.
W ten sam sposób należy postępować z późnymi odmianami grochu w którego strąkach znajdują się na ogół liczne gąsienice pachówki strąkóweczki. Zdarza się nieraz, że większość strąków jest opanowana przez tego szkodnika. Gąsienice pachówki strąkóweczki po zakończeniu rozwoju wychodzą ze strąków i zagrzebują się w glebie, toteż także w tym przypadku powinniśmy przyspieszyć zbiór grochu i dokładnie przekopać ziemię po usunięciu roślin.
W drugiej połowie lipca rozpoczyna lot drugie pokolenie połyśnicy marchwianki - niewielkiej muchówki, której larwy drążą tunele w korzeniach marchwi. Połyśnicę możemy "zdezorientować" opryskując rośliny preparatem czosnkowym, lub też umieszczając Bioczos w glebie pomiędzy roślinami. Bardzo dobre rezultaty daje też wysiewanie dookoła grządek z marchwią bobu lub innych wysokich roślin, których obecność utrudnia lot połyśnicy i odnalezienie marchwi.
Pod koniec lipca następuje wylot drugiego pokolenia owocówki śliwkóweczki, szkodnika wyrządzającego w ostatnich latach poważne szkody na działkach. O obecności motyli najłatwiej przekonać się odławiając je do pułapek feromonowych. Szkodnika tego możemy wyłapywać zakładając w drugiej połowie sierpnia, na pniach drzew opaski z papieru falistego, pod którymi gromadzą się gąsienice owocówki. Opaski we wrześniu należy zdjąć i zniszczyć. Nadal nie znajduje zastosowania w Polsce metoda dezorientacji samców owocówek (przy wykorzystaniu feromonów) stosowana od szeregu lat np. w Niemczech.
W przypadku truskawek, bezpośrednio po zbiorze owoców należy usunąć ściółkę, a liście skosić, zwłaszcza jeżeli wcześniej zauważyliśmy deformacje spowodowane występowaniem roztocza truskawkowego. Liczebność roztocza truskawkowego wzrasta wraz z wiekiem roślin, toteż 4-letnie truskawki usuwamy, dokładnie przekopując glebę w miejscu w którym rosły. Pod usuwanymi roślinami mogą się znajdować małe, kremowobiałe, rogalikowato wygięte z brązową głową larwy opuchlaka truskawkowego, które należy zbierać. Jeżeli truskawki i poziomki zostały zaatakowane przez białą plamistość liści, to rośliny należy opryskać preparatem Topsin M 70 WP.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin