Czym jest technika HDR.docx

(11 KB) Pobierz

Czym jest technika HDR? Technika HDR powstała przede wszystkim w celu fotografowania miejsc z bardzo kontrastowym oświetleniem. Jej początki sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku, a pierwsze sławne zdjęcie obiegające świat wykonane w tej technice przedstawiało… wybuch bomby atomowej (okładka magazynu Life).  

Technika HDR przydatna jest wówczas, kiedy normalnie wykonane zdjęcie byłoby niedoświetlone lub prześwietlone. Problem polega na tym, że aparat fotograficzny nie jest w stanie poprawnie zapisać zdjęcia, jeżeli występuje zbyt duża różnica pomiędzy ciemnymi a jasnymi fragmentami kadru. Rozpiętość tonalna pojedynczego zdjęcia może wynosić nie więcej jak około 6 jednostek EV. Warto też wspomnieć, że fotografia cyfrowa rejestruje tylko około 40% barw, jakie rozpoznaje ludzkie oko.

 

Rozwiązaniem problemu jest technika HDR (High Dynamic Range), co jest tłumaczone jako wysoki zakres tonalny. Pozwala na stworzenie zdjęcia o znacznie szerszej rozpiętości tonalnej. Fotografie wykonane tą techniką mają znacznie lepsze kolory; szerokość palety barw jest bliska temu, co potrafi zarejestrować ludzkie oko. Miejsca jasne są znacznie jaśniejsze, miejsca ciemne są naprawdę ciemne, w dodatku to, co normalnie byłoby niedoświetlone staje się doświetlone. Analogicznie miejsca prześwietlone będą sprawiały odpowiednio dobre wrażenie.

 

Reasumując, technika HDR jest przydatna wówczas, kiedy normalnie wykonane zdjęcie byłoby prześwietlone lub niedoświetlone, przy pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Także przy robieniu zdjęć pod światło lub miejsc, które światło odbijają, jak tafla jeziora. Także wtedy, kiedy po prostu chcesz uchwycić całą pełnię barw i kolorów. Tak jak miało to miejsce w przypadku fotografii wybuchu atomowego. Najbardziej efektownie wychodzą wschody i zachody słońca, zwłaszcza nad jeziorem czy morzem.

 

Fotografia HDR nie jest kosztowna ani trudna, jak może się wydawać. Wystarczy domowy aparat cyfrowy, pozwalający na pracę w trybie manualnym (M) lub umożliwiający ręczną korekcję ekspozycji, oraz jeden z wielu popularnych programów graficznych. Dobrze byłoby też zaopatrzyć się w statyw, aczkolwiek można poradzić sobie i bez niego.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin