telemetria.docx

(245 KB) Pobierz

Telemetria rolnictwo precyzyjne, zdalny monitoring maszyn rolniczych

Topcon

1.       CEL, IDEA

Celem rozwiązań technologicznych jakie wprowadzane są dzięki telemetrii jest maksymalizacja użyteczności maszyn w czasie. Pozwala to obniżyć koszty użytkowania maszyn, pozyskać wiele interesujących nas danych, które są zbierane podczas pracy maszyny, oraz bezpośrednio przyczynić się do zwiększenia efektywności prowadzonych prac polowych, jednocześnie zachowując maksymalną precyzję jaką daje system pozycjonowania GPS

2.       CHARAKTERYSTYKA INNOWACJI

Innowacyjność rozwiązań z zakresu telemetrii opiera się głównie na zbieraniu informacji takich jak: czas pracy maszyn, awarie, pokonane trasy, stan wykonywania czynności oraz wiele innych danych specyficznych dla określonych prac polowych. System ten wprowadza najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne dla dzisiejszego rolnictwa precyzyjnego. Oferuje szeroką gamę rozwiązań do automatycznego - precyzyjnego prowadzenia maszyn, a zarazem wszystkie możliwe opcje jakie niesie ze sobą system pozycjonowania.

3.       RYNKOWA PRZYDATNOŚĆ

System telemetryczny pomiaru i analizy danych wykonywanych prac polowych jest szczególnie przydatny w średnio i wielkoobszarowych gospodarstwach rolniczych prowadzących intensywny typ gospodarowania. Może on być również z powodzeniem stosowany w przedsiębiorstwach usługowych specjalizujących się w wykonywaniu specyficznych prac polowych.

Obecnie w Polsce z produktów tego typu skorzystało ponad 1000 gospodarstw. NA całym świecie jest ich dużo więcej i ich liczba ciągle rośnie.

4.       SZCZEGÓŁOWA CHARAKTERYSTYKA



System precyzyjnego pozycjonowania oraz zdalnego monitoring maszyn rolniczych opiera się na działaniu tzw. Przekaźników oraz kontrolerów. W każdym urządzeniu pracującym w gospodarstwie zamontowany jest przekaźnik. Zbiera on informacje specyficzne dla każdego rodzaju pracy polowej. Informacje pobierane są dzięki sieci czujników zamontowanych w urządzeniu na bieżąco rejestrujących parametry wykonywanej pracy polowej. Każdy przekaźnik zawiera w sobie odbiornik GPS który pozwala szczegółowo określić jego pozycję, prędkość, przebyty dystans. Wszystkie te dane po zebraniu dzięki sieci telekomunikacyjnej trafiają do głównego serwera a stamtąd  do głównego komputera w gospodarstwie. Dzięki specjalnemu oprogramowani wszystkie trafiające tu informacje są przetwarzane i analizowane. W przyszłości stają się pomocne w opracowywaniu planów zasiewów, kolejności zbiorów oraz map glebowych, map pokryci ITP.

 

Technologia TOPCON jako pierwsza na świecie wprowadza układ: Paradigm G3. Połączenie możliwości odbiornika AGI-3 i Paradigm G3, pozwala na odbiór sygnałów z wszystkich dostępnych sygnałów satelitarnych dziś i w najbliższej przyszłości.

Prosty system śledzenia mapy pokrycia jaki dysponuje rolnik, pozwala na korektę ewentualnych nakładek i mijaków. Jest to doskonałe narzędzie, które pozwala na planowanie prac polowych, wyliczanie ilości używanego środka i wybór najbardziej efektywnego stylu jazdy. Czytelne wskazania ekranowe, zawierające wyraźne mapy pokrycia, zapewniają realizacje prac, wymagających najwyższy poziom dokładności.

 

Przykładowy schemat działania systemu Topcon:

Kombajn zbożowy wyposażony jest w szereg czujników na bieżąco monitorujących pracę kombajnu. Są to m.in.:

- czujnik szerokości koszenia

- ilości zbieranego ziarna w danym miejscu

- wilgotności ziarna

- zużytego paliwa

- przebytej drogi oraz wiele innych.

Po wysłaniu tych danych na główny komputer, program analizujący jest w stanie określić tempo pracy, przybliżony czas jej zakończenia, ilość zboża jaka orientacyjnie jeszcze pozostanie do zebrania. Dzięki temu rolnik wie ile jeszcze zboża musi odebrać i przetransportować do gospodarstwa. Program jest w stanie określić wydajność kombajnu a tym samym podać koszty związane z daną pracą polową. Na podstawie czujnika wilgotności ziarna w pewnym stopniu można określić które rejony użytku rolnego są bardziej podatne na podsychanie, pozwoli to na stworzenie map glebowych pomocnych w planowaniu siewu, oprysków środkami ochrony roślin, cz też nawożeniu. W następnym cyklu produkcyjnym dzięki tym mapom rolnik będzie mógł precyzyjnie dobrać ilość ziarna do wysiewu itp.

5.       WZROST UŻYTECZNOŚCI

 

Dzięki zastosowaniu tego systemu znacznie obniżą się koszty użytkowania maszyn rolniczych o około 20%. System Topcon pozwoli na wczesne wykrywanie usterek oraz ewentualną szybką ich eliminację. Pozwoli on również dokładnie i efektywniej gospodarować uzyskując lepsze rezultaty od innych a więc oznacza to bycie bardziej konkurencyjnym.

6.       MOŻLIWOŚCI WDROŻENIA , OPŁACALNOŚĆ

Opłacalność z zastosowania tego typu rozwiązań jest bardzo duża. Po pierwsze dokładniejsze pozycjonowanie pozwala zaoszczędzić czas, zmniejszyć koszty obsługi i utrzymania maszyn.

Bariery wdrożenie systemu do gospodarstwa mogą wystąpić a ich nasilenie będzie uzależnione w największym stopniu od zaawansowania technologicznego już posiadanego sprzętu rolniczego. Im bardziej zaawansowany pojazd, maszyna tym integracja systemu topcon w gospodarstwie będzie bardziej pełna i kompleksowa. I to chyba jest jedyne ograniczenie stosowania tego systemu.

7.       WYMAIR

System topcon posiada wymiar światowy, rolnicy na całym świecie korzystają z zaawansowanych rozwiązań technologicznych.

 

 

 

Źródło:

·         http://www.agrisystem.pl/rolnictwo_precyzyjne_agrisystem_systemy_i_doradztwo_dla_rolnictwa_oferta.php

·         http://www.topconpa.com/products

Zgłoś jeśli naruszono regulamin