praca - moje wymarzone przedszkole.doc

(33 KB) Pobierz
Marzena Nikiel

Marzena Nikiel

Gr. 2, I rok mgr ZEWiWP

 

 

 

 

Moje wymarzone przedszkole

 

 

              Każdy rodzic prędzej lub później będzie musiał się zastanowić nad tym do jakiego przedszkola wysłać swoją małą pociechę. Wybór nie jest wcale łatwy. Nawet przedszkola oferują już różne „kierunki” – przedszkola językowe, muzyczne, plastyczne. Ja jako młoda matka ciągle stoję przed tym wyborem. Wyborem, który jest bardzo ważny dla mojego dziecka i dla mnie. Przedszkole ma być miejscem zabawy mojego dziecka, ale i również miejscem gdzie ma się ono rozwijać. A mnie ma dać ono komfort tego, że moje dziecko jest pod dobrą opieką, że jest bezpieczne i miło spędza czas. Wymarzone przedszkole dla mojego dziecka to przede wszystkim – odpowiedni nauczyciele, odpowiedni budynek i jego wyposażenie oraz stosowanie odpowiednich metod kształcenia i wychowywania.

              Moje wymarzone przedszkole to przede wszystkim duże przestronne sale, kolorowe ściany i meble oraz miejsce dla każdego dziecka w zależności od tego co będzie chciało ono robić. Ideałem jest dla mnie podzielenie sali, w której znajdują się dzieci na dwie części. Część przeznaczoną tylko i wyłącznie do zabawy i część do wykonywania zadań i prac, czyli tzw. nauki. W części do zabawy ściany mogłyby być niebiesko – żółte pokryte postaciami z bajek. Kolorowe meble powinny być zapełnione zabawkami, zarówno tymi dla chłopców jak i tymi dla dziewczynek. Powinny się tutaj znaleźć również zabawki pełniące funkcje edukacyjne, takie z których mogłyby dzieci korzystać same. Powinno stać tu kilka stolików – do rysowania, do grania i oglądania książek. W tej części powinna znaleźć się również duża biblioteczka z bajkami z całego świata oraz ogromna kanapa lub kąt z dużą ilością poduszek, po to aby można było odpocząć po wyczerpującej zabawie. Część druga sali to stoliki, krzesełka, duża tablica oraz gazetka do przywieszania prac dzieci. Na sali powinien znajdować się również sprzęt RTV – telewizor, DVD, rzutnik. Niekoniecznie do oglądania bajek (choć to też) ale do oglądania np. filmów przyrodniczych. Wymarzone przedszkole powinno być również doskonale wyposażone pod względem dydaktycznym (powinno posiadać wszystkie pomoce naukowe jakie tylko będą mu potrzebne) bez zamartwiania się o środki finansowe. Zaplecze takie powinno również zawierać środki potrzebne do wykonywania rożnych zadań – np. farby, plasteliny, bibuły, brystole, kleje, bloki rysunkowe, nożyczki i wszystko to co sprawia, że dzieci mogą się świetnie bawić.

              Oczywistym jest dla mnie również to, że przedszkole powinno posiadać własny ogródek z placem zabaw, na którym dzieci spędzałyby jak najwięcej czasu. Najlepiej aby plac zabaw był podzielony na dwie części dla dzieci starszych i młodszych, ze specjalną powierzchnią zapobiegającą wypadkom.  Ważnym elementem dla mnie byłyby również posiłki – zdrowe, urozmaicone, takie które dzieci zajadałyby ze smakiem, a nie z przymusu. Dużo owoców, ale i również jakieś smakołyki od czasu do czasu. Istotne jest również dla mnie ilość dzieci przypadająca na jednego opiekuna. W moim wymarzonym przedszkolu byłaby to grupa do 15 dzieci na jednego opiekuna.

              Ważne są dla mnie również sprawy związane z bezpieczeństwem, dobrym rozwiązaniem byłby wideofon jak również i monitoring otoczenia przedszkola. Do tego odpowiednie procedury odbioru dzieci z przedszkola. Aby nikt nie był zdziwiony gdy po dziecko przyjdzie babcia, a opiekunowie nie zostaną o tym poinformowani.

              W moim wymarzonym przedszkolu powinno pracować również odpowiednie grono nauczycieli – wychowawców. Taki nauczyciel musi być nie tylko odpowiedzialny, ale także powinien być osobą ciepłą. Taką osobą, która nie tylko będzie potrafiła od dzieci wyegzekwować pewne rzeczy ale także będzie się potrafiła z dziećmi bawić i przytulić wtedy gdy coś się stanie lub po prostu komuś będzie smutno. Osoba taka musi znać rozwój i potrzeby małego dziecka, musi poznać jego zainteresowania i zdolności. Kierować tak pracą, aby stwarzać odpowiednie warunki dla rozwoju twórczego każdego dziecka. Powinien potrafić w sposób zrozumiały przekazać dzieciom wiedzę i zachęcać je do podejmowania nowych działań.

              Oprócz wychowawców i opiekunów, potrzebna jest również kadra dodatkowa – taka jak lekarz, pielęgniarka, psycholog i logopeda. Daje ona poczucie bezpieczeństwa – w razie wypadku nasze dziecko będzie pod opieką specjalistów. Psycholog i logopeda dają bezpieczeństwo prawidłowego rozwoju naszego dziecka i szybkiej reakcji w razie jakichkolwiek problemów. 

              W moim wymarzonym przedszkolu odbywałyby się również zajęcia dodatkowe. Na pewno z muzyki, plastyki, języków obcych. Wszystko to połączone z zabawa, która jest jedną z najciekawszych metod. Odbywałby się również różnego rodzaju wyjazdy, nie tylko sporadyczne  wyjazdy do kina czy do teatru, ale systematyczne wyjazdy na basen czy też na lekcje jazdy konnej. Chciałabym również aby w moim wymarzonym przedszkolu było kółko teatralne oraz kółko taneczne. Tak aby każde dziecko mogło realizować się w tym czym czuje się najlepiej, w tym co je najbardziej interesuje.

              Ponieważ w przedszkolu dzieci spędzają nawet do 9 godzin dziennie, chciałabym aby panowała w nim domowa atmosfera, aby było przyjaźnie i wesoło. Chciałabym aby w moim wymarzonym przedszkolu były przyjmowane nie tylko dzieci, które chodziłyby na określoną liczbę godzin, ale również dzieci, które przychodziłyby na dwie lub trzy godziny na jakieś konkretne zajęcia dodatkowe lub wtedy gdy ich rodzice pracują na różne zmiany i po prostu mijają się.

Chciałabym również aby w moim przedszkolu były prowadzone zajęcia z edukacji międzykulturowej. Żeby dzieci mogły poznać inne kultury, nie tylko naszą polską. Takie zajęcia mogłyby się opierać na zapraszaniu różnych ludzi. Ważne byłoby dla mnie również poznanie przez dzieci kultury własnego regionu, czyli ich własnej małej ojczyzny.

Metody wychowania i  kształcenia są również bardzo ważne. W moim idealnym przedszkolu byłyby to metody Marii Montessori. Ponieważ dzieci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności poprzez własną aktywność, same mogą wybrać miejsce, czas i rodzaj wykonywanej pracy, uczą się współpracować w cichych zajęciach indywidualnych i grupowych, uczą się społecznych reguł w grupach zróżnicowanych wiekowo, każde dziecko pracuje według własnego tempa i możliwości, podejmując działania, do których jest już gotowe. Istotną częścią tej pedagogiki jest również oryginalny zestaw pomocy dydaktycznych, który możemy podzielić na pięć części – materiał do ćwiczeń z praktycznego życia, materiał sensoryczny, materiał do nauki języka, kultury, matematyki i innych dziedzin wiedzy, materiały artystyczne i materiały religijne. Te materiały dydaktyczne mają następujące cechy – są proste i precyzyjnie wykonane, uwzględniają zasady stopniowania trudności, dostosowane do potrzeb rozwojowych dziecka, są logicznie spójne w ciągi tematyczne i umożliwiają samodzielną kontrolę błędów. Uważam, że ta właśnie pedagogika była by najlepsza dla mojego przedszkola.

Wszyscy marzymy o idealnym przedszkolu dla naszego dziecka, nie zawsze udaje nam się je znaleźć. A jeśli już nam się uda to nieraz cena nas rodziców przeraża i ubolewamy nad tym, że nie stać nas na najlepszą opiekę dla naszej pociechy. Nad tym czy gdzieś istnieje idealne przedszkole zastanawiać by się można długo. Na pewno cechy, które wymieniłam w swojej pracy mogłyby stać się swoistym dekalogiem, dla przedszkoli publicznych i wytycznymi podczas tworzenia nowych przedszkoli prywatnych. Ale myślę, że tak naprawdę najważniejsze są trzy rzeczy – aby nasze dziecko chodziło do przedszkola z radością i chęcią, aby jego opiekun był osobą odpowiedzialną i twórczą oraz abyśmy my rodzice byli spokojni o bezpieczeństwo naszego dziecka.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin