KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO- KOMPENSACYJNYCH
DLA DZIECKA Z DYSLEKSJĄ
Temat: Ćwiczenia utrwalające małą ”m” i wielka literę „M”
I Ćwiczenia usprawniające funkcje słuchowe
a) odtwarzanie układu podanego przez nauczyciela- klaszczącego w dłonie, przez ułożenie odpowiedniej ilości klocków.
np. 3 klaśnięcia = I I I (trzy ustawione klocki)
II Ćwiczenia usprawniające funkcje wzrokowe: pamięć wzrokowa, umiejętność porównywania.
a) rozpoznawania obrazków (Nauczyciel siedzi naprzeciwko dziecka. Pokazuje mu przez krótką chwilę obrazek, potem go chowa. Uczeń ma powiedzieć, co widział na obrazku. Jeśli nie wie, to terapeuta jeszcze raz pokazuje mu kartonik. Jeżeli w zajęciach bierze udział więcej dzieci, to każde dziecko rozpoznaje inny obrazek.
Przykładowe obrazki ok. 10 (w zależnosci od ilości dzieci)
b) Na koniec nauczycielka wykłada wszystkie obrazki i prosi o wskazanie tych,
które rozpoczywają się na literę m.
c) znalezienie i wskazanie 6 różnic między obrazkami pozornie identycznymi
III Ćwiczenia z zakresu orientacji czasowo-przestrzennej
a) zabawa w chowanego –szukamy przedmiotu do schowania na literę m: np. miś, miseczka, motyl, mikrofon itd. następnie jedno dziecko wychodzi z klasy, pozostałe dzieci (lub nauczycielka) chowają przedmiot, kiedy dziecko wejdzie naprowadzamy je mówiąc idź: prosto, w prawo, w lewo, na przód.
b) dziecko rysuje według wskazówek nauczyciela: prosto, w prawo, w lewo
IV Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej, koncentracji uwagi i ćwiczenia usprawniające precyzję reki
a) rozróżnianie małej litery m z ciągu liter:
abjimejmdhymbdomsgomdydhmdbudmcisbmfduegm
b) rozróżnianie dużej litery M z ciągu liter:
GDTMGDUSMCGROLKMNDYIKMNDYTUMDSWKMCYUK
Zabawa ruchowa dzieci zamieniają się w motylki fruwają po łące, na znak nauczyciela(klaśniecie) przystają na łące, oglądają kwiaty (przykucniecie).
c) Zadanie dziecka polega na znalezieniu takiej samej litery, jaka jest przedstawiona na dużym kartoniku.
d)
e) Dziecko otrzymuje od terapeuty planszę z literami oraz pojedyncze kartoniki. Jego zadanie polega na nakryciu miejsc na planszy odpowiednim kartonikiem.
V Ćwiczenia w pisaniu i czytaniu
a) uzupełnienie wyrazów brakującą literą dużą M, bądź małą m:
otyl cho ik albork ko in kos os
VI Elementy reedukacji psychomotorycznej
a) słuchanie muzyki relaksacyjnej (spokojna, odprężająca)
leżenie na plecach- rozluźnianie mięśni
Cel:
Utrwalanie znajomości wielkich i małych liter, ćwiczenie pamięci wzrokowej, usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
A
m
N
g
G
l
P
n
L
a
M
p
Przebieg:
Nauczyciel daje dziecku wydrukowaną kartkę z wyżej napisanymi literami wielkimi i małymi. Zadaniem dziecka jest znalezienie dużej litery M a następnie małej m oraz ich połączenie (dobranie litery wielkiej do małej).
Kształtowanie umiejętności ujmowania zależności między całością litery i jej elementami składowymi, usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Liczba uczestników:
dowolna
Pomoce:
Kartoniki ze wzorami liter oraz kartoniki z takimi samymi pociętymi literami.
Najpierw dziecko układa dowolną literę z części, obserwując taką samą literę niepociętą. Potem dziecko układa dowolną literę bez wzoru. Należy układać z dzieckiem te litery, z którymi ma kłopoty w czytaniu i pisaniu.
Dane GUS:
· liczba rozwodów:
rok 2000: 43 tys.
rok 2001: 45 tys.
rok 2002: 45 tys.
rok 2003: 49 tys.
rok 2004: 56 tys.
rok 2005: 67,6 tys.
rok 2006: 71,9 tys.
rok 2007: 66,6 tys. (26,8% liczby nowo zawartych małżeństw)
· przyczyny rozwodów w 2004 r.
niezgodność charakterów: 32%
zdrada: 24%
alkohol: 23%
naganny stosunek do członków rodziny: 9%
problemy finansowe: 9%
inne: 3%
mjaskul