PGL wykład 9.02.doc

(25 KB) Pobierz

Las- odnawialny zasób przyrody, powstający i rozwijający się w wyniku procesu lasotwórczego. Wykształca się jako kompleks bioekologiczny, w którym roślinność swoista dla danego regionu biogeograficznego wyróżniająca się wybitnym ilościowym udziałem zwarcie rosnących drzew i odpowiedni świat zwierzęcy, klimat lokalny, stosunki wodne oraz gleby związane są ze sobą wzajemnymi wpływami i współzależnościami.

 

Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,1 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi)- drzewami i krzewami oraz runem leśnym- lub przejściowo jej pozbawiony:

a.            Przeznaczony do produkcji leśnej lub

b.            Stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego lub

c.            Wpisany do rejestru zabytków

 

W LZ (las o pow. <0,1 ha) potrzeba zgody na wycinkę każdego drzewa. W lesie nie potrzeba zgody na wycinkę każdego drzewa.

 

Lasem jest grunt związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystanie dla potrzeby gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

 

Lesistość w 2010 w PL: 29,2% = 9121,4 tys. ha

Pozyskiwanie drewna 35467 m3 = 0,89 m3/osoba

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin