Sprawozdanie z laboratorium z fizyki i biofizyki
Ćwiczenie nr 7
Temat ćwiczenia: Wyznaczanie ogniskowej soczewek za pomocą ławy optycznej.
Data wykonania ćwiczenia: 11. 03. 2008 r.
Sekcja nr 8 w składzie:
1. Andrzej Michalski
2. Robert Jała
3. Piotr Apczyński
Data oddania sprawozdania:
Ocena:
I Wstęp teoretyczny.
Soczewka to bryła z przezroczystego materiały, ograniczona dwiema powierzchniami, z których co najmniej jedna nie jest płaska.
Oś optyczna to prosta przechodząca przez środki krzywizn elementów układu optycznego pokrywająca się z osią symetrii tych elementów.
Ognisko soczewki to teoretyczny punkt, w którym przecinają się równoległe do osi optycznej promienie świetlne po przejściu przez układ optyczny.
Ogniskowa soczewki to odległość ogniska od powierzchni środkowej.
Odległość x przedmiotu i odległość y obrazu od soczewki oraz ogniskowa f soczewki spełniają następujący związek:
Równanie soczewki opisuje związek ogniskowej soczewki z promieniami krzywizny R1 i R2 oraz współczynnikiem załamania n materiału soczewki względem otoczenia środowiska:
Powiększenie liniowe to stosunek wymiarów obrazu optycznego przedmiotu wytworzonego w układzie optycznym do rozmiarów rzeczywistych danego przedmiotu.
W przypadku układu składającego się z 2 cienkich soczewek o ogniskowej f1 i f2, oddalonych od siebie o d, ogniskowa f ma postać:
.
II Wykonanie ćwiczenia.
W celu wykonania ćwiczenia posłużono się ławą optyczną (stalowa szyna o długości 1,5 m, zaopatrzona w milimetrową skalę), której schemat przedstawiono poniżej:
W ćwiczeniu należało wyznaczyć ogniskową soczewki następującymi metodami:
a) Z pomiaru odległości przedmiotu i obrazu od soczewki
Przesuwamy wzdłuż ławy podstawkę z soczewką zbierającą, szukając położenia w którym obraz powstały na ekranie, będzie najbardziej ostry (bez względu na to czy będzie on powiększony bądź pomniejszony). Zapisujemy wartości odległości przedmiotu od soczewki - a oraz obrazu od soczewki - b. Trzykrotnie powtarzamy pomiar i wyliczamy w ten sposób średnie wartości a i b. Otrzymane dane pomiarowe podstawiamy do wzorów, aby otrzymać wartość ogniskowej.
b) Wyznaczanie ogniskowej f z wielkości powiększonego obrazu
Przesuwamy wzdłuż ławy soczewkę. Ustawiamy takie położenie, aby powstały obraz był ostry. Odczytujemy odległość b - obrazu od soczewki, po czym mierzymy wielkość L obrazu oraz wielkość l przedmiotu. Podstawiamy do wzoru i obliczamy odległość f.
c) Metoda Bessela
Mierzymy odległość przedmiotu od ekranu - e. Szukamy położenia soczewki, w którym na ekranie pojawi się obraz powiększony a1. Zapisujemy tę wartość na postawie średniej z kilku ustawień. Odnajdujemy położenie, przy którym powstały obraz będzie pomniejszony - a2. Różnica odległości a1 i a2 pozwala nam obliczyć wartość d. Po podstawieniu do wzoru wyliczamy ogniskową soczewki f.
III Tabele obserwacji
a)
SOCZEWKA ZBIERAJĄCA
odl. przedmiotu [cm] a
odl obrazu [cm] b
odl. ogniskowa [cm]
9,3
42,7
7,64
12
20
7,50
10
32
7,62
średnia
10,43
31,57
7,84
b)
odl. obrazu [cm] b
wielkość obrazu [cm] L
wielkość przedm. [cm] l
f
43
5
1
7,17
c)
odl. przedmiotu od ekranu [cm]
przesunięcie soczewki [cm]
52
34,2
7,37
Analiza błędów:
= 0,06
f = 7,84 0,06 [cm]
= 0,07
f = 7,17 0,07 [cm]
= 0,007
...
gandziaa92