hakerzy.rtf

(666 KB) Pobierz

HAKERZY

 

KEVIN MITNICK - znany pod pseudonimem "Condor", najsłynniejszy kraker świata. "Karierę" rozpoczął jako phreaker. Udało mu się włamać do najbardziej strzeżonych serwerów, w tym do komputerów wojskowych, korporacji finansowych, dużych firm. Już jako nastolatek włamał się się do Dowództwa Północnoamerykańskiej Obrony Lotniczej. Popełnił jeden błąd: włamał się do komputera Shimomury. Wielokrotnie był leczony z uzależnienia komputerowego, obecnie odsiaduje wyrok za liczne straty spowodowane swoją działalnością.

 

TSUTOMU SHIMOMURA - były haker, obecnie światowej klasy ekspert bezpieczeństwa komputerowego w finansowanym przez rząd centrum komputerowym w San Diego oraz konsultant FBI i amerykańskich wojsk lotniczych. To on namierzył Mitnicka. Kevin Mitnick ukradł z komputera Shimomury setki plików i programów, m.in. takie, których używa się do łamania kodów bezpieczeństwa komputerów i telefonów komórkowych. Shimomura i Mitnick spotkali się po raz pierwszy na sali sądowej w Raleigh w Północnej Karolinie. Mitnick popatrzyl na Shimomure i powiedzial "Cześć Tsutomu, respektuje twoje umiejetnosci", na co Shimomura symbolicznie uklonil glowe.

 

JOHN DRAPER - pseudonim Capitan Crunch - praojciec wszystkich hakerów. To on odkrył, że gwizdek dołączony do chrupek umożliwia darmowe połączenia teloniczne. Gwizdki dołączone do chrupek Captain Crunch wydawały dźwięki o częstotliwości 2600 Hz, która była używana przez centrale telefoniczne do przełączania rozmów. Draper wraz z dwoma kolegami skonstruował "blue box" (niebieska skrzynka), która służyła do generowania dźwięków oszukujących centrale i umożliwiających darmowe połączenia. Capitan Crunch był jednym z pierwszych hakerów skazanych na karę pozbawienia wolności. Przedstawionym mu zarzutem było nadużywanie systemu telekomunikacyjnego. Proces publicznie przedstawił umiejętności Drapera, co uczyniło go sławnym.

 

ROBERT TAPPMAN MORRIS - napisał program, mający na celu ukazanie wykrytych błędów w zabezpieczeniach systemu 4 BSD UNIX. Program, po „wpuszczeniu” w sieć miał wykazać możliwość uzyskania dostępu do dowolnego innego komputera i np. zainfekowania go wirusem. „Czerw” (ang. worm), jak nazwano później program Morrisa, miał mniej niż 100 linii kodu. A jednak Robert pisząc ten program popełnił drobny błąd, który kosztował go bardzo wiele. Zainfekowanych zostało ponad 6000 komputerów klasy Sun 3 i VAX. Straty w każdej lokalizacji sięgały nierzadko 50 tys. USD, a łączne oceniono je na ok. 10 mln USD.

 

KEVIN POULSEN - Idący w ślady Mitnicka Poulsen zasłynął z niewiarygodnego czynu: przejął kontrolę nad systemem telefonicznym Pacific Blue. Pewnego razu przejmując linie stacji radiowych "wygrał" między innymi dwa Porsche i wycieczkę na Hawaje. Zrobił tak, żeby to właśnie jego telefon wygrał. Włamywał się do różnych serwerów, a najczęściej do tych, które zawierają informacje dotyczące obrony narodowej. Poulsen był określany jako „24-godzinny haker”. W dzień pracował jako asystent programisty, włamując się w celu przetestowania bezpieczeństwa systemów Pentagonu. W nocy szalał na własną rękę. Podsłuchiwał prywatne rozmowy aktorek, włamywał się do komputerów wojskowych, podglądał akta procesu FBI przeciwko Ferdynandowi Marcosowi (byłemu prezydentowi Filipin). A następnego dnia rano znowu robił praktycznie to samo, tylko legalnie i za duże pieniądze. Pięć lat spędził w więzieniu. Wyszedł na wolność w 1996 roku.

 

SUSAN THUNDER - Najbardziej znana hackerka ukrywająca się pod pseudonimem Susan Thunder. Lubowała się we włamaniach do komputerów wojskowych. Miała dość oryginalny sposób zdobywania haseł. Po prostu szła do łóżka z osobami, które mogłyby takie hasła posiadać a następnie przeszukiwała ich ubrania.

 

 

 

WŁADIMIR LEWIN - Rosjanin, w 1994 przelał 11 mln.dolarów z siedziby Citibanku w Nowym Jorku na fikcyjne konta w Finlandi i Izraelu. W ten sposób pobił swój swoisty rekord.

 

 

 

RICHARD STALLMAN - w 1971 pracownik Laboratorium Sztucznej Inteligencji w MIT. Za wkład w dziedzinę oprogramowania otrzymał nagrodę McArthur Genius w wysokoci 250 tysięcy dolarów. Założył Fundację Darmowego Software'u dla systemu UNIX.

 

 

 

Dennis Ritchie i Ken Thompson - Programiści Bell Labs. Byli kluczowymi ogniwami w łańcuchu powstania UNIX'a oraz języka programowania C.

 

 

 

 

 

JUSTIN TANNER PETERSON - znany też jako Agent Steal. Ponad solidarnośc zawodową stawiał profity, toteż złapany nie wahał się wyjawić nazwiska swego kolegi Poulsena. Następnie pracował jako tajniak dla FBI do momentu, gdy nie udało mu się obronić przed krakowaniem transmisji danych kodowanej systemem 6-cyfrowym.

 

EHUD TENENBAUM - pseudonim Analyzer - ma 19 lat i pochodzi z Izraela. Należy do gupy Enforces, która specjalizuje się we włamaniach do rządowych serwerów. Ten wybitnie uzdolniony w branży komputerowej osiemnastolatek jest częściowym dyslektykiem. Co prawda nie wygląda na kujona , ale interesuje się naukami ścisłymi i większość wolnego czasu spędza przy komputerze. Ehud zajmuje się hakingiem od 3 lat. Twierdzi, że ma dostęp do ponad 1000 serwerów. Większość włamań kończyła się na uzyskaniu dostępu - nie interesowała go nigdy zawartość hakowanych wojskowych serwerów, wybierał je jedynie dlatego, bo były dobrze chronione, wobec czego stanowiły dla niego wyzwanie.

 

ANTHONY ZBOLARSKY - Dwudziestoletni Francuz polskiego pochodzenia. Odsiaduje wyrok za nielegalne rozprowadzanie Nitendo, Z !więzienia! złamał kody blokujące dostęp do zasobów General Motors, Uniroyal, a także włamał sie do komputeru pentagon. W systemach tych przedstawiał sie jako rezydent francuskiego wywiadu.

 

CHRIS LAMPRECHT - Kiedy dowiedział się, że spędzi w więzieniu 5 lat, a przez następne trzy nie wolno mu będzie korzystać z komputera z modemem, Chris rozpłakał się: "Komputery to moje życie, nie mogę bez nich przetrwać"

 

EDWARD AUSTIN SINGH - Program jego autorstwa umożliwiał "przechwytywanie" haseł użytkowników, udajac terminal systemowy i proszac o wprowadzenie identyfikatora oraz hasła. Pozyskane hasła pozwoliły mu na penetrację systemów Prime, stosowanych w wielu instytucjach wojskowych, akademickich nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w USA.

 

NICHOLAS WHITELEY - W Wielkiej Brytanii pierwszego hakera aresztowano w 1998 r. Był to Nicholas Whiteley, który stał się praktycznie ofiarą nowego systemu prawnego.

 

PAUL BARAN - pracował w Rand Corporation. Jest prawdopodobnie najgenialniejszym hakerem. Można powiedzieć, że hakował internet przed jego powstaniem. Był inspiracją dla wielu innych ludzi, którzy głównie udoskonalali jego pomysły.

 

LINUS TORVALDS - w 1991 roku napisał oparty na UNIX'ie system operacyjny Linux wolny od praw autorskich i rozpowszechniany za darmo w internecie. Linux jest chyba jedynym systemem napisanym przez programistów, którzy nigdy siebie na wzajem nie widzieli.

 

EUGENE SPAFFORD - profesor nauk komputerowych Uniwersytetu w Purdue. Współpracował przy tworzeniu COPS ( Computer Oracle Password and Security System) - półautomatycznego systemu zabezpieczania sieci.

 

DAN FARMER - pracował wraz ze Spaffordem nad COPS jeszcze na Uniwersytecie Carnegie Mellon raz z CERT'em (Compter Emergency Response Team). Sławę przyniosło mu opracowanie programu SATAN (System Administrator Tolol for Analyzing Network) do analizy sieci w poszukiwaniu luk w systemie bezpieczeństwa.

 

WIETSE VENEMA - wywodzi się z Uniwersytetu Technologii w Eindhoven. Jest współautorem SATAN'a oraz TCP Wrappera (jeden z popularniejszych programów ochronnych).

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin