PEDAGOGIKA SPECJALNA (WYKŁADY).doc

(183 KB) Pobierz
OLIGOFRENOPEDAGOGIKA

PEDAGOGIKA SPECJALNA

 

07.10.2010r.

v      Pedagogika specjalna – to nauka o nauczaniu i wychowaniu jednostek w jakikolwiek sposób odchylonych od normy rozwojowej (fizycznej, intelektualnej, psychicznej i społecznej).

 

v      Zadanie: organizacja: realizuje formy pomocy osobie niepełnosprawnej by ta, mimo utrudnionych warunków mogła urzeczywistnić się jako osoba i stała się niezależnie od swoich możliwości produktywnych członkiem społeczeństwa.

 

v      Zainteresowanie pedagogiki specjalnej jest jednocześnie osobowa, jak i społeczna sytuacja jednostki niepełnosprawnej.

 

v      Pedagogika specjalna podejmuje problemu osób chorych i niepełnosprawnych:

 

o        Dydaktyczno-wychowawcze                      jest to działanie wychowawcze, edukacyjne i

o        Społeczno-zawodowe                                 terapeutyczne – rewalidacja

 

 

v      Pedagogika specjalna jest nauką empiryczną, ponieważ bada, analizuje i porównuje prawidłowości oraz specyfikę rozwoju procesów psychofizycznych osób z odchyleniem od jakiejkolwiek normy rozwojowej.

Nauka teoretyczna, gdyż uogólnia uzyskane drogą empiryczną dane oraz wyprowadza teorie wyjaśniające wieloaspektowe przyczyny, charakter i konsekwencje niepełnosprawności.

Normatywny charakter pedagogiki specjalnej przejawia się zaś w formułowaniu celów leczniczych i pedagogicznych, sposobach oddziaływania na wychowanków oraz zasad, jakie powinny być uwzględnione na procesie wychowawczym.

 

v      W rozumieniu pedagogiki specjalnej jest nią jednostka, u której występują trudności w rozwoju, poznawaniu otaczającego świata i przystosowaniu się do środowiska społecznego.

 

v      Jednostka, która bez pomocy specjalnej nie może osiągnąć cele kształtowania i należytego stopnia samodzielności społecznej w konsekwencji oddziaływań, metod, środków stosowanych w odniesieniu do jednostek normalnych. (Sowa)

 

v      Niewydolność nerwowo-psychiczna, uszkodzenie narządów zmysłowych czy narządów ruchu (lub ich brak) nie pozwalają (jednostce) na bogate i wszechstronne przeżywane zjawisk dostępnych innym, utrudniają lub nie pozwalają na adekwatne twórcze ustosunkowanie są na prawach współpartnerstwa i równości z otoczeniem w równych zakresach życia społecznego  –> utrudniają życie codzienne. (Doroszewska)

 

 

v      Podmiotem zainteresowania pedagogiki specjalnej są osoby w każdym wieku, wymagający wychowania, terapii i nauczania.

 

v      Rozwój jednostek, którym się pomaga może być utrudniony lub ograniczony nieodwracalnie.

 

v      Podział jednostek odchylonych od normy (Doroszewska):

a)      Upośledzeniu umysłowo – o różnym stopniu nasilenia upośledzenia, o różnej etiologii oraz dynamice rozwoju.

b)      Głusi, ogłuchli całkowicie, z resztkami słuchu, niedosłyszący, posługujący się mową, głusi upośledzeni umysłowo w połączeniu z innymi niepełnosprawnościami ( tzn. upośledzenie sprzężone).

c)      Niewidomi i ociemniali całkowicie, z resztkami wzroku, niedowidzący, niewidomi, upośledzeni umysłowo z innymi upośledzeniami (tzn. nakładającymi się).

d)      Przewlekle chorzy: somatycznie, nerwowo, psychicznie.

e)      Niepełnosprawni w zakresie narządu ruchu.

f)       Jednostki z wadami wymowy.

g)      Społecznie niedostosowani o różnym nasileniu i rożnej etiologii wewnątrzpochodnej i zewnątrzpochodnej (środowiskowej).

 

14.10.2010r.

v      Fundamentem idei pedagogiki specjalnej jest teza, że każde poważniejsze odchylenie od normy nigdy nie jest częściowe.

 

v      Kryterium możliwości aktywnego włączania się jednostki niepełnosprawnej do życia społecznego (Doroszewski):

o  Jednostki, których odchylenie od normy ma charakter czasowy. Osoby przewlekle chore, nieprzystosowane społecznie oraz te osoby niepełnosprawne sensorycznie (głownie z uszkodzonym narzędziem ruchu), których uszkodzenie jest trwałe.

o  Jednostki niepełnosprawne sensorycznie. Jeśli ich możliwości intelektualne i przystosowawcze pozwolą po odpowiedniej rehabilitacji.

o  Jednostki niepełnosprawne, których niepełnosprawność charakteryzuje głęboki stopień i rodzaj.

 

v      Działania naprawcze pedagogiki specjalnej:

o  Jeśli w wypadku ograniczonego uszkodzenia nie można całkowicie go usunąć (domena medycyny), to przynajmniej zmniejszyć przyczyny, objawy, a zwłaszcza konsekwencje zaburzeń.

o  Jak najbardziej zmniejszyć lub usunąć dalsze konsekwencje tych nieprawidłowości:

a)      w zakresie wtórnych uszkodzeń

b)      w zakresie własnego stosunku danego osobnika do jego odchylenia

c)      pomoc w znalezieniu czynników kompensujących te braki

 

v      Cel pedagogiki specjalnej.

 

- przywrócenie jednostce w jakikolwiek sposób niepełnosprawnej możliwej do osiągnięcia normalności.

- cele pedagogiki specjalnej łączą się ściśle z celami pedagogiki ogólnej w kierunku pogłębiania, dynamizowania i wzbogacenia metod pracy poprzez tworzenie warunków:

a) budzących wewnętrzny dynamizm wychowanka

b) kształtujący poszukująco-badawczą postawę wychowanka

c) dążący do uaktywnienia go i usamodzielnienia

d) wprowadzających wychowanka w nurt otaczającego go świata

 

v      Zadania jakie spełnia pedagog specjalny:

o        Ze względu na rozpiętość wiekową wychowanków

o        Ze względu na rozpiętość i rodzaj odchyleń od normy

o        Ze względu na formy pracy

 

v      Związki pedagogiki specjalnej z innymi dziedzinami wiedzy.

- określone dyscypliny naukowe ściśle współdziałają z pedagogiką specjalną w każdym zakresie jej badań:

o        W poznawaniu danej jednostki, jego odchyleń od normy rozwojowej.

o        W planowaniu, organizowaniu i realizowaniu postępowania naprawczego z uwzględnieniem swoistości w zakresie reakcji danego osobnika na to oddziaływanie naprawcze.

o        W poznawaniu specyfiki środowiska otoczenia jednostki (pomagającego, hamującego lub niweczącego proces naprawczy).

o        W wyborze (i dostosowaniu) odpowiedniego wzorca, modelu pracy do możliwości danej jednostki odchylonej od normy rozwojowej i jego właściwości indywidualnych – zmienionych pod wpływem tych odchyleń. (Doroszewski)

 

REWALIDACJA

- dążenie do przywrócenia każdemu upośledzonemu człowiekowi warunków do możliwie największego wszechstronnego rozwoju.

- u podstaw rewalidacji lezy więc pojęcie zdrowia, człowieka zdrowego validus. Całkowita rewalidacja jest dostępna tylko w stosunku do dzieci przewlekle chorych (także nie we wszystkich przypadkach). W stosunku do pozostałych pojęcie rewalidacji należy rozumieć w znaczeniu przenośnym (M. Grzegorzewska)

- rewalidacja - rehabilitacja

 

REHABILITACJA

- to wszechstronne przywracanie do „normalnego” życia ludzi w jakiś sposób uszkodzonych.

- rehabilitacja: medyczna i ruchowa

 

v      Kierunki oddziaływań rewalidacyjnych w ujęciu M. Grzegorzewskiej:

- kompensacja badań

- korygowanie zaburzeń (korektura)

- usprawnianie

- dynamizm

 

Zasadniczym czynnikiem rewalidacji jest kompensacja.

 

KOMPENSACJA

- z znaczeniu pedagogicznym: wyrównanie braków opiekuńczo-wychowawczych i kulturowych środowiska życia dziecka w celu poprawienia stanu jego rozwoju. (Maciarz)

- złożony proces uzupełniania, wyrównywania braków oraz zastępowania deficytów rozwojowych, narządów i przystosowania się na innej możliwej drodze. Odtwarzanie czynności całego narządu ruchu, zmysłu lub poszczególnych jego części za pomocą środków zastępczych organizmu ludzkiego. (Dykcik)

- zastąpienie obiektywnie istniejących lub subiektywnie odczuwalnych braków w jednej dziedzinie działalności człowieka przez wzmożoną aktywność w innej. Może dotyczyć zmysłów np. braku słuchu, wzroku. Może być społeczna – chce zastąpić niepełnowartościowość fizyczną osiągnięcia w nauce. (Sowa)

 

Kompensację należy rozpatrywać (tak jak wszystkie czynności naprawcze) z punktu widzenia potrzeb danej jednostki: biologicznych, psychicznych i społecznych.

 

Postacie kompensacji:

- biologiczna automatyczne mechanizmy obronne organizmu.

- biologiczno-psychiczna – odbieranie informacji za pomocą zmysłów.

- psychospołeczna – przez zorganizowane grupy trzeba dać możliwość zaistnienia jednostce niedocenionej.

 

Nadkompensacja – osoba niepełnosprawna stara się zaprzeczyć swojej słabości, próbując wybić się w tej dziedzinie, w której jest najsłabsza.

 

 

28.10.2010r.

KOREKTURA

- usuwanie wad, likwidowanie nieprawidłowości, poprawianie stanu wyjściowego, ulepszanie stanu wyjściowego np. w zakresie widzenia, słyszenia itp. lub myślenia, zachowania się, działania. (Sowa)

- działanie mające na celu usunięcie lub zmniejszenia wady, błędu lub nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu jakiegoś przedmiotu, urządzenia czy organów ciała. (Maciarz)

 

v      Rola pedagoga specjalnego:

- motywowanie pacjenta przy ćwiczeniach korekcyjnych;

- podejmowanie działań korygujących przed pedagoga jest weryfikacja niedostatecznie adekwatnych wyobrażeń i pojęć niewidomych, głuchych czy osób niepełnosprawnych intelektualnie;

- korygowanie podstaw wychowanków, błędnych „obrazów świata”, „obrazu samego siebie”; korygowanie zaniżonych czy nadmiernie zawyżonych błędnych wyobrażeń.

 

v      Obowiązki pedagoga specjalnego: czynności terapeutyczno-wychowawcze o charakterze usprawniającym.

 

USPRAWNIANIE

- jako jedna z czynności rewalidacyjnych, jest to akcja usprawniania funkcji zaburzonych lub właśnie nie zaburzonych, które muszą te pierwsze kompensować.

- przeprowadzanie z osoba niepełnosprawną różnego rodzaju ćwiczeń w celu doskonalenia pewnych umiejętności, poruszania się na wózku inwalidzkim czy ćwiczeń mowy.

 

DYNAMIZOWANIE

- istotą dynamizującą jednostki jest stwarzanie warunków ułatwiających jednostce realizowanie potrzeb związanych  samorealizacją, do realizowania potrzeb o charakterze społecznym, intelektualnym, moralnym itp. potrzeb związanych z niezależnością swobody ruchów działania.

- polega na spowodowaniu, że jednostka niepełnosprawna aktywnie włącza się w proces rewalidacji (wychowawca ma zrobić wszystko) i przejmuje odpowiedzialność za siebie.

 

Głównym oddziaływanie procesów jest wychowanek (musi chcieć).

 

- wzmaganie aktywności jednostki niepełnosprawnej, jej inicjatywy, chęci usprawniania siły woli w przezwyciężaniu trudności, zapału do walki z ograniczeniami spowodowanymi upośledzeniem lub chorobą.

-dokonywanie jest poprzez uświadamianie jednostce zachowanych sprawności i dyspozycji, możliwości do osiągnięcia poprawy jej stanu zdrowia i sprawności oraz poprzez akceptowanie jej osobowości.

 

Ważnym elementem koncepcji dynamizowania jest autorewalidacja (każdy sam musi się włączyć w proces).

 

Pedagog specjalny nie pracuje DLA jednostki upośledzonej ale Z NIĄ.

 

18.11.2010r.

Zasady rewalidacji:

- Z. Akceptacji - dziecko upośledzone akceptowane nie jako "dziecko specjalne" ale jako dziecko, które obarczone jest większymi trudnościami rozwojowymi i z tego tytułu ma prawo do szczególnej opieki i pomocy. Społeczeństwo i instytucje mają wspierać jego rozwój i dostosowywać swoje wymagania do jego możliwości.
- Z. Pomocy - aktywizacja jego sił biologicznych, usamodzielnianie go, w przezwyciężaniu trudności rozwojowych, kształtowanie właściwej atmosfery i odpowiednich warunków wychowawczych w środowisku dziecka.
- Z. Indywidualizacji - dostosowanie treści kształcenia, metod, środków i organizacji nauczania do indywidualnych możliwości dziecka, z uwzględnieniem jego indywidualnego celu kształcenia.
- Z. Terapii pedagogicznej - wspieranie działań lekarza i współdziałanie z psychoterapeutą. Albo też prowadzenie terapii pedagogicznej równocześnie z inną formą leczenia.
- Z. Współpracy z rodzicami - uzgodnienie wspólnego działania: szkoły i domu. Duże znaczenie ma tu dobrze prowadzona pedagogizacja rodziców, która często przyczynia się do zmiany form postępowania rodziców z dziećmi, a przez to poprawne warunki rozwojowe.

 

Zasady rewalidacji:

a) z. wczesnego objęcia opieką i pomocą specjalną.

b) z. podejścia wielospecjalistycznego.

c) z. powiązania oceny z usprawiedliwieniem.

d) z. integracji.

 

v      Działy pedagogiki specjalnej. Z punktu widzenia organizacji szkolnictwa specjalnego w pedagogice specjalnej wyróżnia się:

o  Pedagogika specjalna kompensacyjna – leży u podstaw nauczania, wychowania i rewalidacji niewidomych raz niedowidzących, niesłyszących i niedosłyszących upośledzonych umysłowo i niepełnosprawnych umysłowo.

- redukcja przeszkód utrudniających rozwój osobowości (kompensacja)

o  Pedagogika specjalna resocjalizacyjna – obejmuje młodzież z zaburzeniami zachowania oraz młodzież, wobec której zastosowano środek wychowawczy lub poprawczy (wychowanków zakładów wychowawczych i poprawczych).

o  Pedagogika specjalna lecznicza(podtrzymująca) – realizuje swoje cele poprzez naukę dzieci i dorosłych umiejętności przetrwania krytycznych dla nich okresów życia czy długotrwałych okresów leczenia. Dotyczy osób przewlekle chorych.

Klasyczny podział pedagogiki specjalnej na subdyscypliny obejmujące teoretyczne i metodyczne zagadnienia związane z określoną grupą jednostek odchylonych od normy rozwojowej.

 

 

A)Pedagogika rewalidacyjna:

1) oligofrenopedagogika (dotyczy jednostek upośledzonych umysłowo)

2) surdopedagogika (zajmuje się jednostkami z uszkodzonym narządem słuchu)

3) tyflopedagogika (dotyczy jednostek z uszkodzonym narządem wzroku)

4) pedagogika terapeutyczna ( dotyczy jednostek przewlekle chorych, niepełnosprawnych lokomocyjnie)

B) Pedagogika resocjalizacyjna ( jednostki nieprzystosowane społecznie)

 

 

OLIGOFRENOPEDAGOGIKA

(  gr. oligos – mało, phern – umysł)

 

- to dział pedagogiki specjalnej zajmujący się nauczaniem i wychowaniem jednostek upośledzonych umysłowo. Często termin ten używany jest zamiennie z terminem „niedorozwój umysłowy” lub „niepełnosprawność intelektualna”.

 

1)      W diagnozie upośledzenia umysłowego znaczenie odgrywają dwa kryteria:

- poziom inteligencji

- poziom dojrzałości społecznej ( jaką rolę odgrywamy w społ.?; przez tę rolę jesteśmy oceniani; czy upośledzony jest świadomy swojej choroby?)

 

2)      Niepełnosprawność intelektualna to nie tylko problematyka strefy poznawczej, ale całej osobowości jednostki.

·         Do postawienia diagnozy upośledzenia umysłowego nie wystarcza badanie testowe inteligencji dziecka i określenie niskiego ilorazu inteligencji. Diagnoza powinna obejmować także przystosowawcze zachowanie jednostek.

·         Zachowanie przystosowawcze to efektywność lub stopień, w jakim jednostka realizuje wymogi niezależności osobistej i odpowiedzialności społecznej, oczekiwanej ze względu na wiek i środowisko (w jaki sposób się przystosowują akceptacja, obserwacja zachowań).

 

3)      Niepełnosprawność intelektualna (model biopsychiczny)

·         Stan niedostatecznej sprawności intelektualnej wskutek niedorozwoju lub uszkodzenie we wczesnym dzieciństwie tkanki mózgowej.

·         Istotny niższy, niż przeciętny ogólny poziom funkcjonowania intelektualnego ( o dwa odchylenia standardowe) występujący łącznie z upośledzeniem; powstały w okresie rozwojowym.

 

4)      Niedorozwój umysłowy, niesprawność  intelektualna, oligofrenia – to terminy używane zamiennie na określenia upośledzenia umysłowego.

·         Upośledzenie umysłowe to istotnie niższy od przeciętnego (co najmniej dwa odchylenia standardowe) poziom funkcjonowania intelektualnego o charakterze globalnym wraz z zaburzeniami...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin