SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE 3 – 4 LATKÓW „ZABAWY ZIMOWE”
Temat kompleksowy: „W ten zimowy czas”.
Prowadząca: Aneta Dąbrowa.
Miejsce: Publiczne Przedszkole w Dobroniu.
Cele:
· ogólne - dostrzeganie w krajobrazie zmian związanych z zimą;
- wypowiadanie się na temat obrazka;
· operacyjne - klasyfikuje według kształtu;
- zna zabawy zimowe;
- potrafi bezpiecznie bawić się na śniegu i lodzie;
1. Zabawa integracyjna: „Przyjacielski uścisk”.
2. Opowieść nauczycielki pt. „Bawimy się na śniegu” (oglądanie ilustracji).
· Śnieg padał i padał od samego rana. Za oknem było bardzo biało. Dzieci postanowiły pójść na podwórko, aby wspólnie pobawić się na śniegu. Najpierw lepiły śnieżki i rzucały się nimi. Potem zaczęły lepić bałwana. Toczyły jedna kulę – największą, potem drugą i trzecią – najmniejszą. Ustawiły kule jedną na drugiej. Z kamyczków zrobiły bałwankowi oczy i guziki, a z marchewki – nos. Na głowę założyły mu kapelusz. Gdy bałwan był gotowy, dzieci stanęły wokół niego i zatańczyły. Potem jedne ciągnęły drugie na sankach, inne zjeżdżały z górki. Jeszcze inne przypięły do nóg narty, wzięły kijki i wchodziły na górkę, by potem z niej zjechać Gdy zaczął padać śnieg, chwytały w ręce płatki i przyglądały się im. Po takich zabawach poczuły się zmęczone i zabierając sanki i narty, wróciły do przedszkola.
3. Zabawa ruchowa przy piosence „Tak się zachmurzyło”.
4. „Płatki śniegu” – zabawa na spostrzegawczość, klasyfikowanie według kształtu.
· Na tablicy przygotowane są trzy chmurki. Na każdej chmurce znajduje się jeden płatek śniegowy (na każdej chmurce – inny kształt płatka}. Dzieci wybierają jeden płatek z koszyka i przyporządkowują go do odpowiedniej chmurki.
5. Zabawa ruchowa „Śnieżynki” przy muzyce, z wykorzystaniem lekkiego przezroczystego materiału.
· Dzieci „śnieżynki” chowają się pod materiałową chmurką. Dzieci trzymające „chmurkę” falują nią w rytm spokojnej muzyki. Na przerwę w muzyce „śnieżynki” wybiegają spod chmurki i ośnieżają las. Na dźwięk muzyki chowają się pod chmurkę. Zmiana miejsc.
· Nauczycielka tnie wcześniej białą bibułę na małe kawałeczki. Następnie dzieci rozkładają materiał na środku sali i układają na nim skrawki bibuły. Potem podnoszą materiał do góry, falują nim najpierw lekko, potem coraz mocniej, aż „płatki” znajdą się na ziemi.
6. Praca plastyczne „Magiczne zimowe obrazki”.
· Zamalowywanie przez dzieci niebieską farbą obrazka bałwanka narysowanego przez nauczycielkę, świeczką na kartonie.
ter231