8. Wykres Sankey’a
Przyjęto:
Qkoag.=30m3d
Qgosp.=150m3d
Qdez..=38,4m3d
Obliczenia:
Q=Qkoag.+Qd. pł+Qgosp.+Qdez.=30+4443,280+150+38,4=4661,680m3d
Q1=QT+Q=28000+4661,680=32661,680m3d
Q2=Q1-Qdez=32661,680-38,4=32623,280m3d
Q3=Q2+Qsp.I.f=32623,2680+213,319=32936,319m3d
Qos=1,5%∙Q3=0,015∙32936,319=494,045m3d
Q4=Q3+Qos=32936,319+494,045=33430,364m3d
Q5=Q4-Qkoag.=33430,364-30=33400,364m3d
9. Komora szybkiego mieszania
a) Dobór średnicy przewodu doprowadzającego
Dane:
Q5=33400,364m3d=386,578ls
Ilość przegród: np=4
Ilość ciągów technologicznych: nct=2
Q5obl=Q52=386,5782=192,789ls
Dobrano przewód :
Materiał: stal
Średnica: d=450mm
Prędkość przepływu: vp=1,08ms
Straty: i=0,3%
b) Średnica poszerzenia
Pole przekroju przewodu: F1=π∙d24=π∙45024=158962,5mm2=0,159m2
D=4∙2∙F1π=4∙2∙0,1593,14=0,637m
Przyjęto rurę o średnicy wewnętrznej DN 65 mm.
c) Odstępy między przegrodami
a∙D=F1→a=F1D=0,1590,65=0,245m
d) Straty ciśnienia na komorze szybkiego mieszania
Dd=1,44
↓
ξposzerz.=0,16
ξzwęż.=3
ξprzeg.=5,3
Δhk.szm=ξ∙v22∙g=(ξposzerz.+ξzwęż.+ξprzeg.)∙v22∙g=(0,16+3+4∙5,3)∙1,422∙9,81=2,434m
Straty ciśnienia na długości pomijamy ze względu na małą długość komory szybkiego mieszania.
10. Mechaniczna komora flokulacji
a) Objętość komory flokulacji
Laboratoryjny czas flokulacji: Tl=7min
T=3∙7=21min
Q4=33430,364m3d=1392,932m3h
Vkf=Q4∙Tz60=1392,932∙2160=487,526m3
Przyjęto dwuczęściowa komorę flokulacji.
Objętość jednej części:
Vkf.1=Vkf2=487,5262=243,763m3
b) Długość komory flokulacji L
Współczynnik doświadczalny: β=1,5
Głębokość wody w komorze: Hw=3,0m
Liczba osi mieszadeł: Z=2
Lkf≥β∙Z∙Hw=1,5∙2∙3,0=9m
Przyjęto długość L=9m.
c) Szerokość komory B
Bkf=Vkf.1L∙H=243,7639∙3,0=9,028m
d) Wymiary mieszadła łopatkowego
· Średnica ramy, wyposażonej w cztery wzajemnie prostopadłe łopatki:
Odległość łopatki od zwierciadła wody i dna komory: h=0,2m
Dr=H-2h=3,0-2∙0,2=2,6m
· Długość łopatki
Liczba mieszadeł w jednej części komory: n=6
Liczba mieszadeł w jednej osi: nz=3
Odległość między łopatkami oraz między ścianą i łopatką: p=0,25m
l=Bfk-n+1∙pn=9,045-6+1∙0,256=1,213m
· Szerokość łopatki
b=110∙l=110∙1,213=0,121m
e) Zapotrzebowanie mocy dla mieszadła
Liczba łopatek w jednej osi: M=24
Długość łopatki: l=1,213m
Stosunek prędkości względnych wody i łopat mieszadła: k=0,95
Prędkość obrotowa mieszadła:vm=0,08s-1
Gęstość wody: ρ=1000kgm3
· Współczynnik oporów hydraulicznych:
lb...
wesmi