09. Wprowadzenie do darów duchowych.docx

(15 KB) Pobierz

9. Wprowadzenie do darów duchowych

 

 

Jaka jest natura darów duchowych?

 

Jaka jest różnica między talentami a darami duchowymi?

 

Skąd pochodzą dary duchowe? (1 Kor 12,8).

 

Gdzie przebywa Duch Święty? (1 Kor 6,19).

 

Jaki jest cel darów duchowych? (1Pt 4,11)

 

W kontekście spotkań kościoła: Służy zbudowaniu (1 Kor 14,26).

 

W kontekście ewangelizacji: Wnoszą rzeczywistość Boga w życie ludzi i potwierdzają Ewangelię Królestwa (Dz 8, 4-8.12).

 

Wierzę, że dary duchowe są bardziej dynamiczne niż statyczne. Rozumiem przez to, że przejawiają się w różnych okresach i przy różnych okazjach. Paweł stwierdza, że „ w każdym różnie przejawia się Duch ku wspólnemu pożytkowi (1 Kor 12,7), a następnie przechodzi do opisu, jak to wygląda na spotkaniu (1 Kor 12,8-10). Jego rady w celu utrzymania porządku ujawniają spontaniczny charakter darów duchowych (1 Kor 14,26-33).

 

W jaki sposób objawia się Duch Święty?

Duch Święty objawia się poprzez różne dary w zależności od potrzeb i sytuacji. Jezus przedstawia to w Ewangelii Mateusza 10:19 „ A gdy was wydadzą, nie troszczcie się, jak i co macie mówić; albowiem będzie wam dane w tej godzinie, co macie mówić. W taki właśnie sposób Piotr, stojąc przed Sanhedrynem po uzdrowieniu chromego (Dz 4,8-12), otrzymał „słowo mądrości” (bg) przez Ducha

Świętego (1 Kor 12,8). Jednym z efektów tej manifestacji było to, że ludzie dziwili się (Dz 4:13).

 

Apostoł Paweł rozróżnia: dary, służbę/posługi i sposoby działania:

Używając powyższego tekstu jako klucza interpretacyjnego lepiej zrozumiemy 1 List do Koryntian 12 rozdział. Paweł zaczyna mówiąc o darach, które są spontanicznymi przejawami Ducha u wierzących (w. 8-11). Następnie używa metafory ciała, która reprezentuje służby/posługi powoływane w organizmie (w. 12-26). A potem mówi o ogólnej działalności, gdzie miesza dary i służby/posługi razem (w. 27-30).

 

Rola > Dary > Służby/Posługi > Stanowiska/Urzędy

Czytając różne fragmenty Nowego Testamentu, możemy zidentyfikować role, które mieli pełnić wszyscy uczniowie. Każda z tych ról ma odpowiednie dary. To podczas spełniania naszych ról (aktów służby), manifestują się dary. Przez dalsze ich wykonywanie, niektóre z nich mogą rozwinąć się w służby.

 

Bądźcie miłosierni (Łk 6,36)                          Dar miłosierdzia (Rz 12,8)

Miejcie wiarę w Boga (Mk 11,22)                  Dar wiary (1 Kor 12,9),

Sługa wszystkich (Mk 9,35)                           Dar posługiwania (Rz 12,7)

Dawajcie, a będzie wam dane (Łk 6,38)        Dar dawania (Rz 12,8)

Módlcie się jedni za drugich,

abyście byli uzdrowieni (Jak 5,16)                  Dary uzdrawiania (1 Kor 12,9)

 

Efezjan 4:11 wymienia pięć konkretnych stanowisk/urzędów: „I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami,” Nie są one czymś do czego się dochodzi. Paweł stwierdza, że są to dary Chrystusa, które dał kościołowi. „Wstąpiwszy na wysokość, Powiódł za sobą jeńców i ludzi darami obdarzył.” (Ef 4:8) W tym przypadku słowo „dary” po grecku to „doma”. W 1 Koryntian 12:4 greckie słowo dla „dary” to „charyzma”. Głównym

celem darów „doma” jest „przygotować świętych do dzieła posługiwania, do budowania Ciała Chrystusowego”. (Ef 4,12).

 

Jak praktycznie wygląda przygotowanie świętych przez każdy z tych stanowisk/urzędów?

 

Apostołowie –

 

Prorocy –

 

Ewangeliści –

 

Pastorzy –

 

Nauczyciele –

 

 

 

Często zadawane pytania

 

Czyż Biblia nie naucza, że Duch rozdziela dary „każdemu poszczególnie, jak chce? (1 Kor 12,11).

Choć to prawda, prawdą jest też to, że Pismo zachęca wierzących do usilnego starania się o większe dary łaski (1 Kor 12,31).

W rzeczywistości, Paweł dwukrotnie w swoich listach do Koryntian zachęca wierzących, by szczerze pragnęli darów duchowych. Myślę, że nie przez przypadek, Paweł umieścił rozdział o miłości (1 Kor 13) pomiędzy radami o pragnieniu darów duchowych (1 Kor 12:31; 1 Kor 14:1). Miłość do Boga i bliźniego jest podstawą sprawnego funkcjonowania darów duchowych.

 

Czy mogę zaangażować się w uzdrawianie, jeżeli nie posiadam daru uzdrawiania?

Paweł zadaje pytanie: „Czy wszyscy mają dary uzdrawiania?” (1 Kor 12,30). Oczywiście, że nie. „Czy wszyscy [są] prorokami?” (1 Kor 12,29). Ponownie odpowiedzią jest, nie. Jednak Paweł stwierdza w 1 Koryntian 14,1 „dążcie do miłości, starajcie się też usilnie o dary duchowe, a najbardziej o to, aby prorokować”. W zrozumieniu Pawła, nie koniecznie będziesz prorokiem, czy posiadać służbę proroczą, ale każdy wierzący może prorokować dzięki dynamicznej pracy Ducha Świętego (1 Kor 14,30.31). Paweł zachęca nas do „pragnienia” [zēloō = płonąć z żarliwością] daru prorokowania, ze względu na silny wpływ jaki ma on zarówno na niewierzących jak i wierzących, (1 Kor 14,24.25.31.39). Wróćmy do pytania: „Czy wszyscy mają dary uzdrawiania?”. Nie, ale wszyscy wierzący mogą doświadczyć różnych „darów uzdrawiania” przez dynamiczne działanie Ducha.

 

Czasami przyjmujemy, że Duch Święty automatycznie daje nam wszystko, czego potrzebujemy. Ale tak nie jest. Dar języków był doświadczany przez wierzących w Koryncie, ale Paweł radził im, by modlili się o dar interpretacji, aby zbudować innych (1 Kor 14,13). Nie proszenie o dary nie jest oznaką pokory, ale głupoty. Ujawnia tylko to, że preferujemy samodzielność. Jezus zapewnia nas, że nasz Ojciec w niebie pragnie dawać dobre dary dla tych, którzy Go proszą (Mat 7,11).

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin