Podstawy Radiologii.doc

(1182 KB) Pobierz
Technika badania, obraz prawidłowy i artefakty

37

 

 

Technika badania, obraz prawidłowy i artefakty.

 

Radiografia.

Od chwili odkrycia promieni X  do lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy upowszechniła się tomografia komputerowa (TK), radiografia czaszki była podstawową metodą diagnostyczną w rozpoznawaniu chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN) czaszki i twarzoczaszki.  Zdjęcia rentgenowskie czaszki wykonywane były zwykle jako pierwsze badanie radiologiczne u pacjentów z podejrzeniem patologii czaszki. Zdjęcia te, choć mało czułe przy wykrywaniu wczesnych zmian, dostarczały informacji pośrednich - o procesach wewnątrz-czaszkowych lub bezpośrednich -  o procesach dotyczących kości i umożliwiały selekcję chorych do dalszej, inwazyjnej diagnostyki.

Obecnie radiografia czaszki jest stosowana znacznie rzadziej niż poprzednio, zwykle w przypadku podejrzenia procesu zapalnego lub rozrostowego (pierwotnego lub wtórnego), obejmującego struktury kostne sklepienia czaszki lub twarzoczaszki, a także w wadach rozwojowych ( kraniostenozy), urazach twarzoczaszki oraz przy planowaniu zabiegów rekonstrukcyjnych. W wielu ośrodkach wykonuje się jeszcze zdjęcia zatok przynosowych i kości skroniowych, a także stawów skroniowo-żuchwowych.

Zdjęcia czaszki wykonywane są zwykle w projekcji tylno-przedniej i bocznej, a w przypadku urazów – także w półosiowej. W celu dokładniejszego przedstawienia określonej okolicy wykonuje się zdjęcia celowane - twarzoczaszki,  łuków jarzmowych, żuchwy, zdjęcia styczne kości pokrywy czaszki  itp.  Zdjęcia czaszki (ryc.1a,b) pozwalają  ocenić grubość i ciągłość kości pokrywy czaszki, utworzonych przez blaszkę wewnętrzną i zewnętrzną oraz śródkoście. Blaszka wewnętrzna wykazuje nieregularny zarys wskutek wpuklania się ziarnistości Pacchiona, wycisków palczastych , a także rowków naczyniowych ( t.oponowa środkowa, zatoka poprzeczna , esowata i klinowo-ciemieniowa). Grubość kości pokrywy czaszki nie powinna przekraczać 3-8mm, a w okolicy guzowatości potylicznej – 15mm. Na zdjęciach dobrze widoczne są także żyły śródkościa, żyły wypustowe, szwy kostne oraz zwapnienia wewnątrzczaszkowe.  Niektóre z nich występują fizjologicznie, jak np.: zwapnienia w szyszynce, splotach naczyniówkowych komór bocznych , sierpie mózgu  i więzadłach skalisto-klinowych. Inne są  objawem procesów patologicznych : zwapnienia miażdżycowe w syfonach tętnic szyjnych wewnętrznych , zwapnienia w obrębie opon na podstawie czaszki w przebiegu meningitis tuberculosa, w chorobach pasożytniczych, malformacjach naczyniowych, tętniakach, krwiakach pourazowych i nowotworach. Ogniska osteolizy lub osteosklerozy pojawiają się w obrębie kości czaszki w nowotworach pierwotnych, przerzutowch i w zapaleniach.

W odróżnieniu od zdjęć rentgenowskich czaszki, zdjęcia kręgosłupa szyjnego są w dalszym ciągu wykonywane jako postępowanie  diagnostyczne wstępne, zwłaszcza u chorych  z urazami tej okolicy , a także w zmianach zwyrodnieniowych i wadach. Odcinek szyjny kręgosłupa przedstawiany jest zazwyczaj w projekcji czołowej, bocznej i w skośnych ( ryc. 2a,b ).  Na zdjęciach ocenia się ciągłość stuktur kostnych w poszukiwaniu złamań oraz przemieszczenia kręgów względem siebie świadczące o uszkodzeniu więzadeł. Dla oceny niestabilności kręgosłupa wykonuje się  zdjęcia czynnościowe  w zgięciu i wyproście. U  chorych z objawami neurologicznymi badaniem z wyboru jest TK lub  MRI.

Klasyczne zdjęcia warstwowe ( tomograficzne ) tkanek miękkich szyi  zostały wyeliminowane przez badanie USG ,TK i MRI. Są one stosowane jeszcze w diagnostyce chorób krtani. Natomiast w przypadkach powikłanych wystąpieniem przetoki wykonuje się niekiedy zdjęcia tkanek miękkich szyi w połączeniu z podaniem środka cieniującego do przetoki, dla dokładnego uwidocznienia jej światła, przed planowanym zabiegiem operacyjnym (fistulografia).

Artefakty pojawiające się na zdjęciach rentgenowskich głowy i szyi są najczęściej wywołane mechanicznymi uszkodzeniami filmu. Jakość zdjęcia obniża znacznie nieostrość wywołana poruszaniem się chorego w trakcie ekspozycji, niesymetryczne ułożenie, a także przysłonięcie badanej okolicy przez inne części ciała chorego ( np. barki pacjenta przycieniają pogranicze szyjno-piersiowe na zdjęciu w projekcji bocznej uniemożliwiając jego ocenę).

 

Arteriografia

Badanie naczyń mózgowia po podaniu kontrastu do tętnicy szyjnej  pierwszy raz wykonano  w l929r. W latach 50-tych Seldinger wprowadził technikę polegającą  na podawaniu kontrastu do tętnic szyjnych lub kręgowych przez cewnik wprowadzony drogą nakłucia tętnicy udowej. Metoda ta ciągle udoskonalana przez stosowanie coraz lepszych cewników i mikrocewników, niejonowych  kontrastów,

a także nowoczesnej aparatury  ( DSA-digital subtraction angiography )  znajduje zastosowanie nie tylko jako badanie diagnostyczne, ale umożliwia także przeprowadzanie  interwencyjnych zabiegów leczniczych na naczyniach jak np. zamknięcie światła tętniaków, przetok  i malformacji tętniczo-żylnych. W takich przypadkach  zastępuje postępowanie operacyjne.

Dzięki upowszechnieniu nieinwazyjnych metod obrazowania  angiografię mózgową wykonuje się coraz rzadziej. Podstawowe wskazania do angiografii naczyń mózgowia to:

-          ustalenie źródła krwawienia podpajęczynówkowego i śródmózgowego,
dokładna lokalizacja tętniaka lub malformacji,

-          ocena towarzyszącego skurczu naczyń

-          ocena zmian pourazowych, miażdżycowych i zapalnych w naczyniach

-          w wybranych przypadkach - przedoperacyjna ocena unaczynienia nowotworów

-          ocena zmian w obrębie tętnic szyjnych i kręgowych

 

 

Ultrasonografia (USG)

USG wprowadzona na początku lat siedemdziesiątych, szybko upowszechniła się jako tania,  łatwo dostępna i pozbawiona ryzyka metoda diagnostyczna obrazująca przede wszystkim tkanki miękkie. Kości pokrywy czaszki stanowią przeszkodę dla fal ultradźwiękowych. Jednak u dzieci z niezarośniętym ciemiączkiem, a więc u noworodków i niemowląt  ultrasonografia OUN jest obecnie badaniem z wyboru. Dziecko nie wymaga specjalnego przygotowania,a wgląd

w obręb  mózgowia uzyskuje się  najczęściej przez ciemiączko przednie, po pokryciu skóry  żelem.  Badanie wykonuje się głowicą wachlarzową  (inaczej convex),

o częstotliwości 5MHz,  przedstawiając typowe przekroje mózgowia w płaszczyźnie czołowej , strzałkowej i skośnej ( ryc.3 ).

    Przezciemiączkowe badanie USG powinno być badaniem rutynowym

u każdego wcześniaka, którego masa ciała jest równa lub mniejsza niż 1500g,a wiek płodowy wynosi do 32 tygodni. U dzieci tych znacznie częściej występują krwawienia do OUN i  zmiany  niedokrwienne. U dzieci urodzonych o czasie  wskazaniem do badania  przezciemiączkowego USG jest masa ciała mniejsza od 2500g, niska punktacja w skali Apgar, przedwczesne odklejenie łożyska,  objawy neurologiczne,  wady czaszki  i  kręgosłupa  oraz cukrzyca matki . Artefakty utrudniające ocenę obrazu wynikają najczęściej z nieprawidłowego przyłożenia głowicy.

U dzieci do 6 miesiąca życia istnieje możliwość badania USG zawartości

kanału kręgowego poprzez nieskostniałe elementy kręgosłupa od strony grzbietowej   celem wykluczenia wad rozwojowych,  zmian pourazowych i nowotworów. Informacje uzyskane za pomocą USG często stanowią wstęp do dalszej diagnostyki. Należy podkreślić , że zarówno mózgowie jak i kanał kręgowy  mogą być obrazowane ultrasonograficznie u płodu już od  17-18 tygodnia ciąży. Podobnie, ocena taka możliwa jest także u dorosłych przez ubytki kostne np. pooperacyjne.

  USG jest obecnie podstawowym badaniem obrazowym tkanek miękkich szyi, a zwłaszcza tarczycy (ryc.4), przytarczyc, ślinianek , okolicy splotu ramiennego oraz  węzłów chłonnych. Umożliwia obrazowanie struktur w dowolnie wybranej płaszczyźnie, spełnia też rolę pomocniczą  jako metoda pozwalająca na precyzyjne sterowanie igłą w czasie biopsji. Jako badanie proste,  tanie i  łatwo dostępne,  nie wymagające specjalnego przygotowania,  może być wykonywane wielokrotnie przy monitorowaniu efektów leczenia zarówno zachowawczego, jak i operacyjnego. Chory w czasie badania leży na plecach i odginając głowę ku tyłowi , odsłania szyję. Do badania  stosuje się głowice liniowe i  typu  convex o częstotliwości 7,5mHz. Na obrazowanie narządów szyi składają się przekroje strzałkowe i  poprzeczne

oraz w dodatkowo wybranych płaszczyznach (ryc.   ).

 

  USG Dopplerowskie

Cennym uzupełnieniem badania USG jest obrazowanie naczyń szyjnych  oraz

wewnątrzczaszkowych  metodą dopplerowską umożliwiającą oprócz oceny morfologicznej pomiar prędkości  przepływu krwi.  Znajduje ono zastosowanie  szczególnie w diagnostyce zwężeń i skurczu naczyń, a także w przetokach tętniczo-żylnych i zatorowości mózgu oraz w śródoperacyjnym monitorowaniu przepływu. Naczynia szyjne są łatwo dostępne badaniu USG, natomiast tętnice wewnątrzczaszkowe bada się przez tzw.okna akustyczne w kościach czaszki,

wykorzystując na ogół :

            -    okno skroniowe dla oceny przepływu przez dystalny odcinek

                                tętnicy szyjnej wewnętrznej  oraz proksymalne odcinki

                                                              tętnicy  przedniej, środkowej i tylnej

-          okno potyliczne, w którym badać można przepływ w tętnicach

                                                                                kręgowych i podstawnej

-          okno oczodołowe dla oceny przepływu w tętnicy szyjnej wewnętrznej,

                                                                 ocznej i tętnicach przednich mózgu

USG tętnic szyjnych w odcinku zewnątrzczaszkowym z powodzeniem może zastąpić arteriografię przy kwalifikacji chorych do endarterektomii szyjnej. Trudności w ocenie przepływu mogą sprawiać naczynia o krętym przebiegu, a także odróżnienie pełnego zamknięcia nczynia od jego bardzo znacznego zwężenia. 

                 

Tomografia komputerowa (TK)

W 1971 roku wieloletnie wysiłki uczonych zmierzające do uzyskania bezpośredniego obrazu mózgowia zostały uwieńczone sukcesem. Pierwszy tomograf komputerowy do badań głowy został zainstalowany w Anglii, a wydarzenie to stało się kamieniem milowym w diagnostyce medycznej, a zwłaszcza w neuroradiologii , eliminując całkowicie  badnia inwazyjne, takie jak odma czaszkowa czy wentrikulografia. Pacjent nie wymaga przygotowania do badania TK. Jedynie

w przypadkach, gdy planowane jest dożylne podanie środka cieniującego, powinien pozostać na czczo przez 6 godzin. Badanie wykonuje się w ułożeniu na plecach uzyskując obrazy warstw w płaszczyżnie poprzecznej, równolegle do płaszczyzny oczodołowo-usznej lub przy znacznym odgięciu głowy ku tyłowi – w płaszczyźnie czołowej. Grubość warstwy badanej zależy od obrazowanej okolicy. Przysadka mózgowa, struktury oczodołu oraz ucha środkowego i wewnętrznego są przedstawiane  w warstwach grubości  od  1 do 3 mm, podczas gdy rutynowe badanie mózgowia obrazuje się w warstwach –  8 –10 mm. Pacjent w  trakcie  badania  powinien  pozostawać w całkowitym bezruchu. Z tego powodu chorzy pobudzeni ,  z utrudnionym kontaktem i dzieci do  pięciu lat wymagają znieczulenia ogólnego.

Obrazy TK wiernie przedstawiają szczegóły anatomiczne tkanki nerwowej,

struktur kostnych oraz tkanek miękkich (ryc.5a,b). Wykazują wysoką czułość  przy wykrywaniu zwapnień, krwi w przebiegu ostrych krwiaków i krwawienia pod- pajęczynówkowego. Dzięki  wysokiej  rozdzielczości  kontrastu  TK  pozwala

na różnicowanie tkanek miękkich nawet, jeśli tylko w niewielkim tylko stopniu różnią się współczynnikiem pochłaniania promieni X, tak jak np. istota biała i szara mózgowia.

     Przy podejrzeniu o proces rozrostowy,  zapalny lub niedokrwienny badanie wykonuje się dwuetapowo tzn. bez i po dożylnym podaniu jodowego środka

cieniującego. Mózgowie różni się od innych narządów występowaniem bariery

krew-mózg (BKM) , w fizjologicznych warunkach chroniącej tkankę nerwową przed działaniem niepożądanych czynników. Środek cieniujący natychmiast po  szybkim wstrzyknięciu (bolus)  wypełnia tętnice szyjne i mózgowe, nieco póżniej  ( 8-10 sec) uwidaczniają się naczynia grubości 2-3 mm. Wtedy też udaje się przedstawić tętniaki i malformacje tętniczo-żylne. Pochłanianie prawidłowej tkanki nerwowej po podaniu środka cieniującego wzrasta nieznacznie (ok.4jH).

Natomiast w obrębie struktur nie posiadających BKM  jak sierp, namiot, sploty naczyniówkowe i przysadka mózgowa obserwuje się znaczniejsze podwyższenie wartości współczynnika osłabienia promieniowania X. Urazy mechaniczne, termiczne, procesy niedokrwienne, zapalne i rozrostowe powodują uszkodzenie BKM. Wzmocnienie kontrastu występujące w ogniskach patologicznych powodowane jest zatem przenikaniem środka cieniującego przez uszkodzoną BKM  lub/i  nadmiernym unaczynieniem patologicznym.

    Tomografy komputerowe nowszych generacji  umożliwiają obrazowanie

z trójwymiarową rekonstrukcją obrazu  (3D) pozwalającą precyzyjnie zaplanować dostęp operacyjny  lub zabiegi rekonstrukcyjne. Systemy wykorzystujące spiralny ruch lampy wokół długiej osi  ciała pozwalają także na nieinwazyjne obrazowanie  naczyń mózgowia po dożylnym podaniu środka cieniującego (angioTK). Dalsze udoskonalenia techniczne aparatów TK  i oprogramowania  spowodowały skrócenie czasu badania do kilku sekund oraz  umożliwiły uzyskanie rekonstrukcji wewnętrznej powierzchni niektórych narządów pozwalając na wirtualną endoskopię zatok przynosowych, tchawicy itp.

  Podkreślając zalety TK w badaniu głowy i szyi, należy pamiętać

o ograniczeniach  tej metody. Artefakty występujące na granicy tkanki miękkiej

i kostnej  znacznie utrudniają  ocenę  tylnego dołu czaszki,  pnia mózgu. Obecność elementów  metalicznych ( ciała obce, klipsy chirurgiczne ) oraz  poruszanie się

pacjenta  w  trakcie  badania powodują powstanie obrazów niediagnostycznych.

Obrazy o ograniczonej wartości diagnostycznej otrzymuje się u pacjentów, którym nie można podać dożylnie środka cieniującego, ze względu na uczulenie na jod.

Zmiany patologiczne o współczynniku pochłaniania promieni X podobnym do tkanek otaczających mogą być nie uwidocznione i nie rozpoznane. Z kolei badanie TK kanału kręgowego i rdzenia wymaga  dokładnego określenia umiejscowienia  spodziewanych zmian na podstawie objawów neurologicznych, co bywa trudne i nie zawsze możliwe. Należy również pamiętać, że TK jest oparta na działaniu promieni X i wielokrotne wykonywanie badań przy monitorowaniu efektów leczenia , zwłaszcza u dzieci, zwiększa znacznie narażenie na  promieniowanie jonizujące.

 

Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI)

Znacznie szersze możliwości diagnostyczne OUN stwarza wprowadzone

w pierwszej połowie lat 80-tych badanie za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).  Pozwala ono uzyskać obrazy o wysokiej rozdzielczości kontrastu

i przestrzennej,  w kilku płaszczyznach, dzięki czemu możliwe jest bezpośrednie przedstawienie rdzenia, mózgowia nawet z jego najdrobniejszymi strukturami anatomicznymi (ryc. 6a,b,c), a także  zmian w istocie białej niewykrywalnych  innymi metodami diagnostycznymi. Badanie wykonuje się w kilku sekwencjach,

w czasie relaksacji T1-, PD-  i  T2-  zależnym umożliwiającym dokładniejszą charakterystykę tkanek i zmian patologicznych.

MRI wykazuje znaczną czułość przy wykrywaniu obecności elementów degradacji krwi, obecności płynu, a także płynącej krwi,  która staje się  żródłem naturalnego kontrastu. Ta ostatnia zaleta pozwala na obrazowanie naczyń

(ryc.   c) porównywalne do angiografii klasycznej , ale bez ryzyka powikłań i  bez podawania dożylnie środków kontrastujących (MRA). Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania do badania, poza przestrzeganiem  bezwzględnych

i względnych przeciwwskazań. Badanie odbywa się w ułożeniu na plecach i trwa  dłużej niż badanie TK. Z tego powodu chorzy  z utrudnionym kontaktem i małe dzieci  wymagają znieczulenia ogólnego lub sedacji. W przypadkach zmian zapalnych, niedokrwiennych i rozrostowych podawany jest dożylnie środek kontrastujący, będący pochodną  gadolinium.

Obraz MR może stać się niediagnostyczny w przypadku badania chorych nie

współpracujących  lub z ruchami mimowolnymi lub też wskutek obecności metalu

w obrębie okolicy badanej ( metalowe uzupełnienia uzębienia, klipsy chirurgiczne). Przyczyną artefaktów może być także przepływ w obrębie dużych naczyń

i wodociągu .

Rezonans magnetyczny to zajwisko o niezwykle dużym potencjale diagnostycznym, zwłaszcza w neuroradiologii . Obecnie to już nie tylko obrazowanie (MRI) i angiografia (MRA), ale także spektroskopia (MRS) pozwalająca na identyfikację in vivo związków chemicznych w obrębie tkanki nerwowej, odpowiedzialnych za metabolizm komórkowy,  stan błon komórkowych,  integrację neuronów oraz związków pojawiających się w stanach patologicznych. Badanie MRI

umożliwia  również  ocenę  procesu dyfuzji  cząsteczek wody, a  MRI z zasto- sowaniem środka kontrastującego pozwala mierzyć  regionalny przepływ krwi i jej objętości, niezwykle istotne  w terapii procesów niedokrwiennych.  Badanie MRI funkcjonalne (fMRI)  obrazuje aktywację  ośrodków mózgowia odpwiedzialnych za wykonywanie określonych czynności, co znacznie poszerza możliwości diagnostyczne w neurologii, psychiatrii i psychologii .

MRI staje się więc procedurą  mulitimodalną (mMRI) pozwalającą na wykonanie wielokierunkowej diagnostyki w trakcie jednego badania.

 

Diagnostyka izotopowa ośrodkowego układu nerwowego.

Diagnostyka izotopowa OUN  posiada duże znaczenie zwłaszcza przy ocenie

czynnościowej mózgowia. Obejmuje ona statyczną scyntygrafię OUN, której znaczenie w różnicowaniu  nowotworów i zmian niedokrwiennych znów stało się istotne po wprowadzeniu onkofilnego znacznika Tc99m-MIBI, a także scyntygrafię statyczną z zastosowaniem Tc-99m, o mniejszym obecnie znaczeniu, stosowaną  niekiedy w rozpoznawaniu przerzutów do OUN, ropni, śmierci mózgu itp. Scyntygrafia za pomocą Tc99-MIBI może być decydująca w różnicowaniu pomiędzy wznową procesu rozrostowego, a martwicą popromienną. Chory nie wymaga specjalnego przygotowania do badania izotopowego. Znacznik podaje się dożylnie, po czym badanie wykonuje się po 4 godzinach.

Niezwykle natomiast istotne  znaczenie w ocenie przepływu mózgowego ma angioscyntygrafia  mózgowa,  będąca  dynamicznym  badaniem  przepływu  krwi

w dużych i małych naczyniach oraz we włośniczkach i żyłach. Po wstrzyknięciu małej ilości wysoko aktywnego znacznika  rejestruje się za pomocą systemu komputerowego   jego   przechodzenie   przez   układ    naczyniowy   wykonując

w sekundowych odstępach czasu serię zdjęć. Celem badania jest określenie miejsca niedokrwienia co ułatwia  wybór dalszego leczenia. Wskazania do angioscyntygrafii mózgowej to przede wszystkim zwężenia naczyń, zatory i zakrzepy, malformacje naczyniowe, a także inne procesy upośledzające  przepływ  w  obrębie  OUN.  Angioscyntygrafia  jest  także  jedną z metod stwierdzających śmierć mózgu.

Badanie o większej rozdzielczości, z lepszą oceną ośrodków podkorowych to tomografia izotopowa (SPECT) stosowana w chorobach naczyniowych OUN, przemijających atakach  niedokrwiennych (TIA), demencjach,  niektórych  chorobach  psychicznych i  padaczce.  Umożliwia  różnicowanie  między  depresją

a  stanami  otępiennymi. Zaletą badania przepływu  mózgowego jest:

                                      * uwidocznienie ognisk niedokrwiennych niewidocznych

                                       w  badaniu   TK  i  MRI,  co  zdarza  się  w  niekompletnej

                                       martwicy  neuronalnej  i w małych zmianach

                                      * różnicowanie  charakteru demencji

W badaniach izotopowych stosuje się także testy farmakologiczne acetazolamidowy lub ketaminowy dla uwydatnienia niektórych zaburzeń krążenia.

        Wśród innych badań  izotopowych  należy  wymienić  także  mieloscyntygrafię  i  cysternografię , w których znacznik podaje się do przestrzeni podpajęczynówkowej w trakcie nakłucia lędżwiowego. Wskazaniem do cysternografii jest wodogłowie normotensyjne i płynotok w złamaniach podstawy czaszki.

W  ciągu  ostatniego  dwudziestolecia   postępowanie   diagnostyczne

w neuroradiologii uległo znacznej zmianie. Nowoczesne techniki obrazowania pozwalają obecnie nie tylko  na bezpośrednią ocenę morfologiczną OUN ale także na ocenę jego funkcji, przy zachowaniu komfortu i maksymalnego bezpieczeństwa  pacjenta w trakcie badania. Wciąż upowszechniają i rozwijają się nowe metody diagnostyczne, wśród których należy wymienić pozytronową tomografię emisyjną (PET).  Ta kosztowna i  jeszcze  mało dostępna  metoda, została  wprowadzona w drugiej połowie lat 70-tych, dzięki zastosowaniu znakowanych izotopami środków  jak glukoza czy aminokwasy, odzwierciedla aktywność metaboliczną tkanek. Jej możliwości badawcze OUN, podobnie jak MRS nie są jeszcze całkowicie  poznane. Wśród licznych badań diagnostycznych niejednokrotnie dopiero biopsja stereotaktyczna pozwale na ustalenie trafnego rozpoznania i wybór odpowiedniego, dalszego postępowania terapeutycznego.

 

Stany zagrożenia życia

 

Spośród licznych procesów patologicznych występujących w OUN niektóre ze względu na lokalizację w ważnych ośrodkach lub ( i ) na wzrost ciśnienia śródczaszkowego stwarzają zagrożenie życia i wymagają szybkiego postępowania diagnostycznego  i   terapeutycznego.  Zagrożenie  życia   występuje  najczęściej

w przebiegu a) urazów głowy, b) udarów mózgu  oraz  c) wzrostu ciśnienia śródczaszkowego z innych przyczyn. 

 

a)     Zmiany pourazowe

  Stosowana często w ocenie stanu pacjenta skala Glasgow punktująca  reakcję werbalną i motoryczną na określone bodźce  może być zawodna, zwłaszcza

u osób starszych i dzieci . Niejednokrotnie stanu chorego nie łączy się z odległym

w czasie urazem.

   Jedna z licznych klasyfikacji zmian pourazowych dzieli je na pierwotne

i wtórne.  Wśród zmian pierwotnych  należy wymienić:

             1.- złamania kości czaszki i obrażenia tkanek miękkich zewnątrz-

                                                                                                      czaszkowych

             2.- krwiaki zewnątrzmózgowe: nadtwardówkowe, podtwardówkowe,

                                                                        krwawienie odpajęczynówkowe

             3.- uszkodzenia wewnątrzmózgowe : rozsiane uszkodzenia aksonów,

                   uszkodzenie kory, uszkodzenie jąder podstawy, krwawienie wew-

                                                                                                    nątrzkomorowe

         Do zmian wtórnych zaliczamy :

                4.- wgłobienie

                5.- zmiany niedokrwienne

                6.- obrzęk

                7.- niedotlenienie

ad.1.   Uszkodzenia kości pokrywy czaszki w porównaniu z obrażeniami tkanki nerwowej  mają zwykle niewielkie znaczenie kliniczne. Uszkodzenie  mózgu może zdarzyć się bez złamania  kości pokrywy czaszki  i odwrotnie – złamaniu

kości pokrywy czaszki nie musi towarzyszyć uszkodzenie mózgu. U ok. 25-35 % pacjentów  z ciężkimi urazami OUN nie znajduje się obrażeń kości. Wśród złamań kości sklepienia wyróżnia się  złamania linijne ( częściej związane z współistnieniem krwiaka przymózgowego) (ryc.   ) i  złamania z wgnieceniem  (zwykle z towarzyszą-

cym uszkodzeniem tkanki nerwowej). Złamania mające znaczenie kliniczne to złamania z towarzyszącym pneumatocoele lub  z uszkodzeniem zatok opony twardej oraz uszkodzenia podstawy czaszki, powikłane płynotokiem.

   Na  uwagę  zasługują  także  coraz  częściej  obserwowane   urazy  głowy

w wyniku postrzałów z rozległymi obrażeniami tkanki nerwowej, licznymi złamaniami z wgnieceniem odłamów kostnych i obecnością ciał obcych.

   Badanie diagnostyczne, zwłaszcza u chorych w ciężkim stanie, mają ocenić

przede wszystkim obrażenia   tkanki nerwowej i ustalić wskazania do postępowania chirurgicznego. Toteż badaniem z wyboru w takich przypadkach jest TK umożliwiająca oprócz obrazowania mózgowia także uwidocznienie w tzw. oknie kostnym kości pokrywy i podstawy czaszki (ryc.   ).

 

ad.2.  Krwiaki nadtwardówkowe występują w 14% pacjentów z urazami mózgoczaszki, a najczęstszą ich przyczyną  jest uszkodzenie  w  przebiegu  złamania

t. oponowej środkowej lub zatok żylnych opony twardej. Wynaczyniona krew gromadzi się między blaszką  wewnętrzną  kości a oponą  twardą  i  tworzy  zbiornik

o charakterystycznym, dwuwypukłym kształcie. Umiejscowienie nadnamiotowe zdarza się znacznie częściej niż podnamiotowe, zwykle o cięższym przebiegu

i większej śmiertelności.

     Obraz TK  krwiaka  nadtwardówkowego  to  zewnątrzmózgowy obszar

o kształcie soczewki wypukłej przemieszczający korę i istote białą, o  wysokiej

gęstości odpowiadającej świeżej krwi (ryc.  ). Na obrazach MR krwiaki te wykazują izointensywny sygnał w czasie T1- zależnym i hiperintensywny  w czasie T2-zależnym. Odwarstwiona opona twarda jest widoczna w postaci wąskiego pasma o niskim sygnale pomiędzy mózgowiem i krwiakiem.

  Ostre krwiaki podtwardówkowe występujące  w 10-20% wszystkich zmian urazowych mózgoczaszki łączą się z wysoką, bo sięgającą 50-80% śmiertelnością. Powstają wskutek uszkodzenia żył mostkowych  lub ziarnistości pajęczynówki.

W zależności od czasu trwania dzielimy je na  ostre, podostre i przewlekłe.  Przybierają one charakterystyczny , półksiężycowaty kształt.  W TK  ostre krwiaki   wykazują wysoką lub rzadziej - mieszaną gęstość, a krwiaki podostre są  prawie izodensyjne  - o gęstości zbliżonej do kory mózgowia. Z tego też względu zwłaszcza, jeśli obustronne, mogą być trudno dostrzegalne...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin