Hulda Regehr Clark - Kuracja życia - rozdział 08. Oddalenie starości.doc

(228 KB) Pobierz
8

38

 

Tekst książki został zeskanowany i dostosowany do prywatnych potrzeb autora tego pliku tekstowego. Nie jest to dokładna kopia ksiażki. Tekst przygotowany jest do czytania przez osoby ze słabszym wzrokiem lub przy pomocy programu Expressivo. Dlatego zamieniono ułamki na nazwy słowne, usunięto zdjęcia, rysunki, tabele oraz dokonano niewielkich modyfikacji stylu i interpunkcji. W odpowiednim miejscu podana jest strona książki, gdzie znajduje się nieumieszczony w tekście element. Wszystkie strony podane w tekście odnoszą się do stron w książce „Kuracja metodą dr Clark”.

 

Hulda Regehr Clark – Kuracja metodą dr Clark

 

 

8. Oddalanie starości

To prawda, że kiedyś musimy umrzeć. Dlaczego jednak ma to nastąpić przed osią­gnięciem górnej granicy długości życia? Jeśli wielu ludzi może dożyć 100 lat, może­my uznać ten wiek za górną granicę. Niektórzy naukowcy uważają, że naprawdę może ona sięgać 140 lat i wszyscy żyjemy krócej niż powinniśmy! To skrócenie jest wynikiem awarii pewnych narządów. Inne organy są uzależnione od uszkodzonego narządu i zaczynają również zawodzić. Kiedy uszkodzeniu ulega mózg, efektem jest zgon, czasem w ciągu kilku minut. Gdybyśmy wiedzieli, który organ się psuje, moglibyśmy go wspomóc i zapobiec załamaniu całego ustroju. Czasami można łatwo zauważyć, że któryś organ przesta­je funkcjonować prawidłowo. Nie potrafimy jednak ocenić, czy jest to początek poważnych problemów. Na przykład, przed zgonem może wystąpić utrata apetytu. Je­szcze wcześniej mogło nastąpić złamanie kości biodrowej. Przed złamaniem, z ko­lei, mogło dojść do zawrotów głowy, przed nimi problemów z ciśnieniem, a wcześniej epizodu z grypą lub zabiegu dentystycznego. Czasem wiemy, co zaczęło ten ciąg wypadków, najczęściej jednak jesteśmy tego nieświadomi. Od czegoś trzeba jednak zacząć, więc zacznijmy od zgadywania.

Dieta

Wiele starszych osób stosuje niewłaściwą dietę. Jej zmiana może wiele zdziałać, zwykłe odstawienie kawy, produktów bezkofeinowych, mrożonej herbaty oraz napo­jów gazowanych i przestawienie się na receptury opisane w tej książce, może umożliwić odstawienie niektórych lekarstw.

Na zachętę dobre są gorąca woda i gotowane mleko - wyborne z bitą śmietaną, miodem i cynamonem. To utrzyma ich z dala od rozpuszczalników, kwasu szcza­wiowego i kofeiny.

Starość wcale nie jest okresem, kiedy już się nie potrzebuje mleka. Właśnie wte­dy wzrasta utrata wapnia. Mleko zawiera organiczną formę wapnia związaną z kwa­sem mlekowym i ma tłuszcz wzmagający jego wchłanianie. Z tego powodu nie po­winno się pić mleka odtłuszczonego (nie mniej niż 2% tłuszczu). Tłuszcz jest niezbęd­ny do poprawy wchłaniania wapnia.

W podeszłym wieku nie jest bezpieczne nadmierne zażywanie wapnia w tablet­kach, które dostają się do jelit, zaburzając ich funkcje i poziom kwasowości. Żołą­dek nie ma kwasów potrzebnych do ich rozpuszczenia. W przypadku wapnia w ta­bletkach należy cały czas kontrolować dawki, co nie jest konieczne w przypadku wap­nia w naturalnej postaci, jako że większość starszych ludzi nie będzie w stanie wypić więcej niż szklankę mleka (250 mg wapnia) naraz.

Nie lekceważmy jednak osób, które twierdzą, że mleko wywołuje u nich gazy lub inne dolegliwości. W pierwszym stadium trawienia musi ono zostać „ścięte" przez sok żołądkowy. Jeśli soku jest za mało, mleko przechodzi do jelit niestrawione, po­wodując problemy.

Podawanie gorącego mleka ułatwia rozpoczęcie trawienia w żołądku. Serwowane na gorąco z cynamonem spełnia dwa zadania: wzmaga wydzielanie kwasu oraz in­suliny (cynamon). Podawane z miodem zawiera dodatkowe wartości odżywcze. Posi­łek powinien zawsze zawierać też coś kwaśnego do ścięcia mleka. Składnik nie musi być dodawany do samego mleka.

Do niektórych potraw można dodawać sok cytrynowy i ocet. Najpewniejszym spo­sobem jest rozpuszczenie 1 łyżki stołowej w szklance wody razem z łyżeczką mio­du. Daje to wodzie słodko-kwaśny posmak, poprawiając jej walory smakowe. Świe­ży sok z cytryny lub ocet i łatwy w użyciu dozownik z miodem powinny się zawsze znajdować na stole. Sproszkowana witamina C (ćwierć łyżeczki) jest innym przydat­nym kwasem w przypadku, kiedy dwa pierwsze nie wystarczą.

Zwyczaj dodawania cytryny i miodu może zapewnić starszym osobom lata zdro­wia. Dodatkowy kwas spożywany przy obiedzie i kolacji (rano, przy śniadaniu, żo­łądek sam dostarcza odpowiednią ilość kwasu) poprawia ogólne trawienie i pomaga rozpuścić wapń, magnez, żelazo, cynk, mangan i inne minerały zawarte w pożywieniu, czyniąc je łatwiej przyswajalnymi.

Używanie octu i miodu w wodzie do picia zaproponował w latach 60. słynny dr Jarvis w swojej książce Folk Medicine (Medycyna ludowa). Zalecał jabłkowy ocet win­ny ze względu na zawartość potasu. Wtedy ocet robiono z dobrych jabłek. Obecnie wszystkie zwykłe odmiany octu są skażone pleśniami. Patulin, toksyna pochodząca ze spleśniałych jabłek, została dokładnie zbadana przez naukowców. Skaża ona za­równo ocet, jak i soki oraz koncentraty jabłkowe. Nie sprawdziłam, czy patulin może być niwelowany przez witaminę C. Należy używać tylko białego, destylowanego octu, nawet jeśli brakuje mu potasu, aromatu i popularności. Do urozmaicenia smaku może posłużyć rozmaitość miodów - od lipowego poczynając, na spadziowym kończąc.

Jednak miód nie należy do idealnego pożywienia. Zazwyczaj zawiera sporysz  bardzo poważną toksynę. Aby ją zniwelować, wystarczy dodać do miodu wita­minę C zaraz po przyniesieniu słoika do domu. To daje czas na reakcję witaminy ze sporyszem przed konsumpcją.

Jeśli twój podopieczny nie toleruje mleka od lat, zacznijmy od napoju „winno-miodowego" lub cytrynowo-miodowego i wykażmy cierpliwość, aż zostanie zaak­ceptowany przez organizm. Potem można dodawać ćwierć szklanki mleka do codzien­nej diety (rano, do płatków zbożowych domowej roboty). Ilość należy zwiększać bar­dzo powoli i tylko, gdy pozwala na to żołądek. Mleko musi być oczywiście przegotowane. Jeśli mleko nie jest przegotowane, wzrasta ryzyko zakażenia bakteryjnego. Musi­my być pewni sterylności mleka. Gotuj je sam, najlepiej w niemetalowym, żarood­pornym naczyniu. Podgrzewaj, aż pojawią się bąbelki i zacznie wrzeć przez 10 sekund. Kożuch możesz usunąć. Następnie wystudź je i wstaw do lodówki.

Mleko w kartonach, które nie wymaga przechowywania w lodówce, zostało już poddane sterylizacji i jest bezpieczne.

Kiedy organizm, nawet zaawansowany wiekiem, znajdzie pożywne jedzenie niepowodujące kłopotów, chce go więcej. Nie jest to sprawa smaku czy przyzwyczajenia - chodzi o strawność i brak toksyczności.

Jeśli wypijemy trzy szklanki mleka (serwatki lub maślanki) dziennie i trzy szklan­ki wody, nie będzie już miejsca (i chęci) na zwykłą kawę i herbatę oraz inne szko­dliwe napoje.

Wszyscy musimy umrzeć od czegoś, ale nie musi to być wylew, atak serca czy rak. Wybierz to, co wydaje się najbardziej palącym problemem. Najczęstsze dole­gliwości, jakie nękają ludzi w podeszłym wieku, to zaburzenia świadomości, nietrzymanie moczu, niestrawność, cukrzyca, drżenie, osłabienie, marznięcie, wrażli­wość na hałas, utrata smaku, słuchu i powonienia, bezsenność, zaburzenia pracy serca i nerek.

Dotlenienie

Zaburzenia pracy mózgu objawiają się m.in. utratą pamięci, spadkiem komuni­katywności, demencją (używanie nieodpowiednich nazw, błędne nazywanie przedmiotów). Mózg nie otrzymuje dostatecznej ilości tlenu i pożywienia. Jego działanie przy­pomina kalkulator z wyczerpanymi bateriami: podaje błędne wyniki (bez informacji), niedotlenienie mózgu powoduje wyżej wymienione objawy. Można to łatwo potwierdzić, dostarczając tlen z respiratora - dzisiejszy sprzęt jest niedrogi i łatwy w obsłu­żę. Jeżeli starszy człowiek dobrze reaguje na kilka godzin dotlenienia, mamy niezbi­ty dowód na potwierdzenie naszej tezy.

Jak można dotlenić mózg ?

1.               Rozszerzyć naczynia krwionośne.

2.               Zwiększyć ciśnienie krwi w naczyniach.

3.               Podwyższyć poziom tlenu we wdychanym powietrzu - mniej dwutlenku węgla, dymu z papierosów i spalin samochodowych. To wszystko, łącznie z ulatnia­niem się gazu z domowej instalacji, konkuruje z tlenem.

4.               Zwiększyć wydajność dostawy tlenu do mózgu przez podwyższenie poziomu hemoglobiny. Lecz anemię i unormuj poziom żelaza.

5.               Podnieść nasycenie krwi tlenem i utrzymać niski poziom kwasowości w ustroju.

6.               Skorygować wolny i nieregularny puls.

 

Niacyna (kwas nikotynowy)

Podawanie kwasu nikotynowego rozszerza naczynia krwionośne. Stosuj to wcześnie rano, przed wstaniem. Trzymaj lek przy łóżku, używaj małych kapsułek lub tabletek i po­pijaj je wodą, nie powinna być zimna i zawierać żadnych dodatków (picie wody w ciągu kilku minut od przybrania pozycji siedzącej może w niedługim czasie sprowokować wypróżnienie). Tabletka niacyny (250 mg) z opóźnionym działaniem jest dobrym wyborem o niewielkich efektach ubocznych. Nawet wywołane przez niacynę zaczerwienienie twarzy i szyi nie jest uciążliwe i daje przyjemne uczucie ciepła na skórze. Przez podawanie gorących płynów lub kwa­sów (nawet witaminy C) wzmaga się zaczerwie­nienie, które zmniejszają napoje zimne. Rozsze­rzenie naczyń trwa kilka godzin. Niacynę moż­na podawać nawet kilka razy dziennie. Można swobodnie eksperymentować z daw­kowaniem kwasu nikotynowego - w tych ilo­ściach nie jest szkodliwy, ale wielkość tabletki nie powinna urastać do niewygodnych przy po­łykaniu rozmiarów. Nie przepoławiaj tabletek, gdyż ostre krawędzie mogą kaleczyć przełyk.

Owoce głogu są ziołem, które otwiera naczy­nia krwionośne, zwłaszcza prowadzące do serca. Stosując je obserwuj dokładnie ciśnienie krwi.  Pleśń, szczególnie sporysz, ma działanie przeciwne do niacyny - zwęża naczynia krwionośne zmniejszając dopływ tlenu. Niektóre produkty zbożowe oraz napoje alkoholowe mogą być zanieczyszczone sporyszem i alfatoksyną. Unikaj spożywania chleb­ków ryżowych, pumpernikla, krakersów, jak również wina, wódki czy koniaku. Dodaj do napojów alkoholowych witaminę C (jedną ósmą łyżeczki) po otwarciu butelki i odczekaj 10 minut. Zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu może prowadzić do udaru. Jeśli zauważysz zbliżający się przypływ demencji, spróbuj natychmiast zastosować tabletkę niacyny (100 mg, bez działania opóźnionego).

Udary, plamica i przejściowe ataki niedokrwienne (TIA14)

Czasami ludzie starsi mają świadomość początku zaburzeń pracy mózgu; mogą im się pojawiać przed oczami gwiazdy, dziwne kształty albo chwilowo tracą zdolność widzenia. Objawy te określa się jako przejściowe ataki niedokrwienne. Należy wte­dy natychmiast podać kolejno 100 mg niacyny, 1 g witaminy C i B complex.

Przyczyną tych zaburzeń jest skurcz naczyń krwionośnych w mózgu. Jeżeli spo­woduje on pęknięcie naczyń i niewielkie lokalne krwawienie, część tkanki mózgowej nie otrzyma normalnej dawki tlenu i substancji odżywczych - dojdzie do udaru.

Skurcze są przypuszczalnie wywoływane przez pleśnie w sorgo. W procesie produkcji syropu z sorgo gotowanie niszczy pleśń, ale jej toksyny (mikotoksyny) po­zostają. Inne syropy również mogą zawierać dodatek sorgo, jak również brązowy cukier. Zastosowanie witaminy C na szczęście niweluje skażenie toksyną. Dokładnie wymieszaj ćwierć łyżeczki sproszkowanej witaminy z każdym półkilogramowym opakowaniem cukru.

Plamica to czerwone plamy na rękach lub ramionach ludzi starszych. Mikoto­ksyny osłabiają naczynia krwionośne tak, że stają się kruche i mogą pękać.

Kiedy źródło pleśni, w przypadku plamicy lub przy zaburzeniach widzenia, nie jest znane, należałoby je wyśledzić. Przetestuj próbki śliny po spożyciu słodyczy. Zwracaj uwagę na substancje słodzące. Nie jedz ponownie produktów powodujących zaburzenia.

Ciśnienie krwi

Zwiększ ciśnienie, jeśli jest wyjściowo zbyt niskie. Ciśnienie tętnicze poniżej 110 może zapobiegać udarom, ale utrudnia życie. Niskie ciśnienie często wynika z obe­cności toksyn w pożywieniu, ale może je także powodować poważny niedobór soli w diecie. Kiedy kora nadnerczy nie gospodaruje solą we właściwy sposób, zbyt duża ilość sodu opuszcza ustrój wraz z moczem, obniżając poziom sodu we krwi, co pociąga za sobą spadek ciśnienia. Stosowanie ziołowej receptury na nerki usprawnia pracę kory nadnerczy. Zioła nerkowe (strona 414) podawane w połowie dawki (pół szklanki zamiast całej) można przyjmować codziennie przez 3 tygodnie. Po upływie tego czasu można je sto­sować w dowolnych ilościach. Dopilnuj, aby herbata ziołowa była ciągle jałowa, odgrzewając ją wielokrotnie. Starsi ludzie wydają się odczuwać poprawę po ziołach na nerki. Od czasu do czasu spróbuj innych wariantów: owoc cedru, jałowca, Ruscus aculeatus. Żadne z tych ziół nie przeszkadza terapii lekowej, ale mają one wy­raźne działanie moczopędne. Przygotuj się na to, że w ciągu kilku pierwszych nocy zwiększy się oddawanie moczu.

Kiedy ciśnienie skurczowe wzrośnie do 115 mm/Hg, kondycja umysłu znacznie się polepszy. Nie przekraczaj 120, ponieważ jest to granica ryzyka potencjalnego udaru, a dalsze podwyższenie ciśnienia nie daje widocznej poprawy sprawności umysłowej. Zmierz elektronicznie ciśnienie, używając jednak urządzenia wyposażonego w opa­skę na palec, a nie na ramię, gdyż może ona uszkodzić naczynia krwionośne. Zakup urządzenie nie wymagające żadnych regulacji i posiadające automatyczną kontrolę napięcia opaski.

Zanieczyszczenie powietrza

Popraw jakość powietrza. Sprawdź obecność tlenku i dwutlenku węgla, oparów z palników kuchenki gazowej, spalin z garażu lub pobliskiej ulicy, arsenu z pestycy­dów, PCV ze sztucznych firanek i dywanów, formaldehydu z nowych ubrań, freonu z lodówki, włókna szklanego i chloru z bieżącej wody. Niektóre z tych substancji wypierają tlen, inne są po prostu szkodliwe dla płuc i całego organizmu. Oczyść po­wietrze zgodnie z ogólnymi regułami oczyszczania środowiska (patrz Cztery sesje oczyszczające, strona 315).

W przypadku ludzi starszych należy zwracać uwagę na chlor w powietrzu. Woda z prysznica wypełnia powietrze chlorem, który rozprzestrzenia się po całym domu. Zwróć uwagę na to, czy twój starszy krewny wchodzi do łazienki w dobrej kondycji umysłowej, a wychodzi zdezorientowany. Nie zawsze wchłanianie chloru ma ten sam efekt. Polegaj na swoich obserwacjach. Przymocuj filtr węglowy z wymiennym wkła­dem do sitka prysznica. Dla własnej wygody określ żywotność wkła­du i zapisz datę wymiany.

Umycie rąk i twarzy w wodzie chlorowanej może wywołać epizod maniakalny u osób z depresją maniakalną, u osób starszych wystarczy to do wywołania zabu­rzeń psychicznych. Wybielacz chlorowy nie powinien być przechowywany pod zle­wem, lecz szczelnie zamknięty w plastikowej torbie w garażu. Nie należy go uży­wać w obecności osoby starszej i nigdy do prania jej bielizny. Używaj wybielaczy bezchlorowych.

Zawroty głowy mogą wywołać nawet świeże kwiaty, słoiki zapachowe i odświeżacze powietrza. Klimatyzatory pokojowe mogą mieć filtry z włókna szklanego! Powoduje to wypełnienie powietrza drobinami szkła, które zostają wdychane i wy­wołują tworzenie się cyst. Wymień filtr na arkusz gąbki, który można umyć. Nie stwierdziłam, aby filtry piankowe wydzielały formaldehyd.

Filtry pokojowe i dmuchawy nie są sposobem na oczyszczenie powietrza, ponie­waż rozdmuchując powietrze wraz z kurzem, zwiększają zjadliwość pozostałych to­ksyn i same mogą wydzielać szkodliwe opary. Lepiej usunąć źródła zanieczyszczeń. Używaj filtrów bez włókna szklanego przy piecach.

Postaraj się usunąć wszelkie zapachy, nawet jeśli domownicy je lubią. Nie są one naturalnym składnikiem powietrza. Płuca traktują je jak toksyny, które trzeba odkaszlnąć i usunąć angażując nerki i układ odpornościowy. Dotyczy to wody kolońskiej, chusteczek zapachowych, mydeł, szamponów czy przyborów do golenia. Jeśli z za­mkniętymi oczami możesz rozpoznać, że jesteś w łazience, powietrze nie jest dostatecznie czyste. Osoby, które muszą używać zapachów, powinny to robić na zewnątrz.

Anemia

Tlen jest przenoszony do mózgu za pomocą czerwonych krwinek. Ich kształt i rozmiary są dopasowane do większości cząsteczek tlenu. Krwinki czerwone mają kształt „klusek śląskich", co pozwala przyłączyć w...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin