Depresja u dzieci i młodzieży.doc

(61 KB) Pobierz

 

Depresja u dzieci i młodzieży


 

Objawy dziecięcej depresji:

- # jest notorycznie smutne, ma poczucie beznadziejności;
- nie cieszą go rzeczy, czynności (nawet spotkania z przyjaciółmi), które wcześniej lubiło;
- często wydaje się poruszone (wzburzone), pobudzone, drażliwe, nerwowe;
- często też uskarża się na bóle głowy, żołądka oraz opuszcza zajęcia w # lub szkole (ma też gorsze wyniki w nauce);
- # może sprawiać wrażenie znudzonego albo pozbawionego energii (niska motywacja), często ma problemy z koncentracją uwagi;
- jest niezdecydowane, zapominalskie;
- jego samoocena jest niska, występuje poczucie winy;
- powszechnymi objawami depresji u # i młodzieży są zmiany zwyczajów dot. snu i jedzenia;
- mogą występować myśli samobójcze, dot. śmierci (niezwykłe zaabsorbowanie śmiercią, umieraniem), uzależnienie od narkotyków i/lub alkoholu;
- # mogą się angażować w ryzykowne przedsięwzięcia, mieć skłonność do wypadków, zranień;
- depresja bywa powiązana z fobiami, panicznym lękiem.

 

Przyczyny depresji:


1. Dominujące przyczyny biologiczne

              Pierwsza linia badań, która obejmuje przyczyny depresji w przeważającej mierze biologiczne, omówi tzw. przyczyny genetyczne i inne, w których uczestniczy Centralny System Nerwowy (CSN).

1.1. Przyczyny genetyczne

              U osób chorujących na depresję można zaobserwować różnicę aktywizacji pomiędzy prawą i lewą korą przedczołową (Davidson, 1998). Studia badawcze w zakresie EEG pokazują, iż lewa przednia okolica kory mózgowej odpowiedzialna jest za pozytywne emocje i pamięć, natomiast półkula prawa jest zaangażowana w negatywne odczucia. W sytuacji gdy osoba ma biologiczną predyspozycję do depresji, czyli uwarunkowania genetyczne, zauważa się większą aktywację fal alfa w prawym płacie czołowym. Jest także dowiedzione, że lewa półkula połączona jest z nastawieniem motywacyjnym, natomiast prawa z tzw. wycofanymi zachowaniami. W sytuacji gdy lewa przednia część mózgu pozostaje pod wpływem fal alfa, można zaobserwować u osoby cierpiącej na depresję negatywne nastawienie do podejmowania jakichkolwiek działań, a ponadto deficyt w postrzeganiu pozytywnych doznań (Henriques, Davidson, 1991).

              Jednym z pierwszych wyjaśnień etiologicznych depresji jest niewątpliwie czynnik genetyczny, jednakże nie są jeszcze znane odpowiedzi na wiele z pojawiających się pytań, m.in. na pytanie o mechanizm jej przenoszenia.

 

1.2. Przyczyny związane z CSN

              Skoro nie jest jeszcze jasny udział mózgu w tzw. zachowaniach normalnych człowieka, to tym bardziej nie można opisać jego udziału w patologiach takich jak depresja dziecięca. Jednakże badacze kładą nacisk na zasadność przebadania relacji przyczynowych pod różnymi kątami:

- konsekwencje niektórych zaburzeń dla zdrowego do tej pory CSN;

- zaburzenia czy wrodzone dysfunkcje CSN jako przyczyny pewnych zaburzeń psychopatologicznych;

- inne syndromy zachowania psychopatologicznego, które związane są z niedorozwojem pewnych struktur mózgu.

 

2. Doświadczenie życiowe - inna przyczyna depresji

 

              Niektóre doświadczenia życiowe mają cechy patogenne i powodują zaburzenia w procesie dojrzewania osoby. Doświadczenia te można podzielić na dwa typy (choć mają wiele wspólnego): doświadczenia o charakterze indywidualnym i doświadczenia o etiopatologii społecznej i kontekstowej.

 

2.1. Doświadczenia indywidualne

              Doświadczenia indywidualne, szczególnie te o charakterze emocjonalnym (separacja, pozbawienie czegoś, utrata etc.) mają wielkie znaczenie destabilizujące. Mają one swoje konsekwencje w postaci zaburzeń psychosomatycznych, a konkretnie w postaci depresji i neuroz. Kiedy takie doświadczenia wypełniają przestrzeń dziecka czy nastolatka, mówimy o tzw. life events (doświadczeniach życiowych). W niedawnych badaniach potwierdziło się znaczenie, jakie mogą mieć niektóre z tych życiowych doświadczeń dla osób małoletnich. Mogą one mieć silny charakter stresujący, konsekwencje w postaci strachu, depresji, zaburzeń zachowania etc.

 

2.2. Doświadczenia pochodzenia społecznego

              Tak w ogólności nazywa się przyczyny społeczne, które wywołują zaburzenia psychopatologiczne, a konkretnie depresje dziecięce. Okolicznością fundamentalną, która je wywołuje, jest interakcja, doświadczenie współuczestnictwa i funkcjonalna zależność od środowiska, jak ma to miejsce głównie w rodzinie, szkole i na ulicy.

Duża częstotliwość czy powtarzanie się frustrujących doświadczeń, które kumulują się w strachu towarzyszącym zwykle tym wydarzeniom, może doprowadzić dziecko do zachowań depresyjnych, spotęgowanych przez sytuację bezradności i bezbronności, która je otacza.

 

a)              Rodzina jest jednym z doświadczeń kontekstowych, które w najwyższym stopniu decyduje o konfliktach powstałych w otoczeniu dziecka. Dzieje się to przez wpływ, jaki wywiera na jego postępowanie i przez całą sieć stosunków, które tworzą się na jej łonie. Potwierdza to badanie G. Nissena (1991), który w gronie 100 dzieci depresyjnych w wieku poniżej sześciu lat doszukał się jednej trzeciej z problemami emocjonalnymi spowodowanymi oddaleniem od rodziny w okresie dłuższym niż sześć miesięcy. Prawdą jest, że typ rodziny, w którym żyje dziecko, warunkuje również jego interakcje i konsekwencje względem niego samego. Zgodnie ze sposobem zorganizowania czy strukturą wewnętrzną rodziny mówi się o różnorodnym ewentualnym ryzyku dla młodszych dzieci: sytuacja adopcji, dzieci samotnych matek, dziecko matki zmarłej przy porodzie, jedynak, nieobecność ojca, źle prowadzący si...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin