Drzewo - mój przyjaciel.doc

(32 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 29.04.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Dbamy o naszą Ziemię

Temat dnia: Drzewo – mój przyjaciel

 

Cele operacyjne: dziecko:

- rozwiązuje zagadkę tematyczną,

- nazywa poszczególne elementy drzewa,

- potrafi wcielić się w rolę smutnego i wesołego drzewa,

- kształci umiejętność dłuższej wypowiedzi,

- dostrzega rolę drzew w życiu człowieka,

- uwrażliwia się na konieczność ochrony przyrody.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: taniec, śpiew, słuchanie, rozwiązywanie zagadki, drama, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, oglądanie ilustracji oraz plakatu, aktywność ruchowa, malowanie farbami.

 

- oparte na aktywności nauczyciela: taniec, śpiew, czytanie zagadki oraz treści plakatu, opowiadanie opowieści ruchowej, pokaz, instruktaż, zadawanie pytań, rozmowa, prowadzenie zabawy ruchowej (gra na tamburynie), nadzór nad wykonywaniem pracy plastycznej, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne: pląs „Podaj rękę partnerowi”, ilustracja wiosennego drzewa, opowieść ruchowa „Smutne drzewo”, plakat „Drzewo – mój przyjaciel”, tamburyno, kolorowe kartki
z konturem drzewa, farby: brązowa, zielona, pasta do zębów, pędzelki.

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie piosenką integracyjną „Podaj rękę partnerowi”

(wg „Tańce, pląsy i zabawy przy muzyce dla dzieci w wieku przedszkolnym”)

Podaj rękę partnerowi,                            - podajemy jedną rękę

Potem podaj drugą.                                          - podajemy drugą rękę osobie w parze

Zrób obrocik dookoła,                             - obrót dookoła w czterech krokach

Gdy muzyka brzmi.                                          - kłaniamy się partnerowi

Stań na baczność, tupnij nogą,

Wkoło pokręć głową.

Klaśnij w dłonie i w kolana.

Niech zabawa trwa!                                          - robimy ukłon w stronę partnera

 

Po każdym wykonaniu całej piosenki zmieniamy partnera.

 

2. Rozwiązanie zagadki tematycznej

Ma koronę, choć królem nie jest.

Pięknie szumi, gdy wiatr wieje.

W lecie chłodzi cię przyjemnie.

Zimą stoi nagie, ale nadal piękne.                            (drzewo)

 

3. Rozmowa na temat „Z czego składa się drzewo?”

Dzieci przyglądają się ilustracji wiosennego drzewa, nazywają poszczególne jego części: korzeń, pień, gałęzie, korona z listkami i kwiatami. Określają kolory poszczególnych elementów oraz ich umiejscowienie nad lub pod ziemią.

 

4. Opowieść ruchowa „Smutne drzewo”

Pewnego dnia maleńkie nasionko zaczyna rosnąć i wyrasta na wspaniałe drzewo. Drzewo jest bardzo szczęśliwe i lekko kołysze się pod wpływem wiatru. Ale pewnego dnia nadchodzi wielka zawierucha i wieje, wieje, wieje, aż powala drzewo na ziemię.

Przewrócone podnosi się i postanawia przenieść się tam, gdzie wiatr nie będzie taki silny. Zatem bardzo ostrożnie i bardzo powoli, i bardzo ciężko zaczyna się przesuwać.

Wkrótce znajduje się w nowym miejscu, ale jakże innym od tego, z którego przyszło. Jest to miejsce nieprzyjemne, brudne, nie słychać śpiewu ptaków, nie widać słońca, wszędzie pełno dymu i spalin – nie ma czym oddychać.

W takim miejscu spotyka inne drzewo. Różni się ono od niego – było bardzo smutne, suche, bez liści, z połamanymi gałęziami, pociętą korą.

Żal mu się zrobiło smutnego drzewa, więc wesołe drzewo postanowiło zabrać kolegę na swoje stare miejsce, z którego wichura już dawno odeszła. Spełniło się największe marzenie smutnego drzewa i odtąd już było szczęśliwe.

 

- Jak należy dbać o drzewa, by były szczęśliwe?

- Jak można nazwać człowieka, który niszczy drzewa?

- Co zawdzięczamy drzewom? (cień, chronią przed wiatrem, dom dla ptaków i owadów, oczyszczają powietrze, dają nam owoce, robi się z nich papier, ogrzewają domy, meble)

 

 

 

 

5. Prezentacja plakatu „Drzewo – mój przyjaciel” („Nauczycielka Przedszkola 2009, nr 36)

Pokaz plakatu wraz z podsumowaniem dotychczas zdobytych informacji. Nauczyciel odczytuje, co jeszcze zawdzięczamy drzewom. Przywieszenie plakatu na tablicy.

 

6. Zabawa ruchowa „Drzewa i listki”

Nauczyciel wybiera spośród dzieci kilka, które będą odgrywały rolę drzew. Pozostali uczestnicy zabawy są listkami. Podczas gry na tamburynie drzewa poruszają gałązkami na wietrze, a listki wirują wokół nich. Gdy muzyka cichnie – drzewa stoją nieruchomo, a listki przykucają pod wybranym drzewkiem.

 

7. Praca plastyczna „Wiosenne drzewo”

Dzieci otrzymują kolorowe kartki z narysowanym konturem drzewa. Brązową farbą malują pień oraz gałęzie, zieloną – listki. Natomiast za pomocą białej pasty do zębów malują kwiatki.

Gotowe prace nauczyciel przywiesza naokoło plakatu „Drzewo – mój przyjaciel”.   

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin