Scenariusz. Literatura inspiracją twórczą działań dziecka.doc

(24 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

„ Literatura inspiracją twórczych działań dziecka „


 

 Cele : Dziecko

- potrafi skupić uwagę na słuchanym tekście

- analizuje wiersz

- czyta ze zrozumieniem tekst

- rozwiązuje zagadki

- tworzy opowiadanie zainspirowane literaturą

- wyraża swoje emocje w formie plastycznej

- kreśli znaki w rytm słyszanej muzyki wg zasady koła zintegrowanego ruchu

 Przebieg :

1.    Słuchanie wiersza pt.” Zielony wiersz „ J. Ratajczaka

 - kim chciał być bohater wiersza

- w jakiej porze roku rosło drzewo z wiersza                                           

- wyobraź sobie że jesteś wiosennym drzewem                           

-  czyim jesteś domem ? Co czujesz ?

- czego pragniesz najbardziej?

- kiedy myślę o wiosennym drzewie widzę……….      ( swobodne wypowiedzi dzieci )

 

2. Zabawa ruchowa przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej w formie opowieści snutej przez nauczyciela pt.” Rośnie drzewo „

 

3.Rozwiązywanie zagadek ,podanie nazwy drzewa rozwiązania zagadki , praca w 3 zespołach . Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem .

Zagadka nr 1 : wysokie , ma drobne listeczki ,ma czerwone               

                        owoce , lubią je ptaki . ( jarzębina )

Zagadka nr 2 : wysokie , kłuje , pachnące ,lubi święta ( świerk ) 

         Zagadka nr 3 : wysokie , ma duże liście , lubi wodę , lubi ptaki,

                                 ma brązowe kuleczki ( kasztanowiec )

 

4. Zagadka w pudełku . Dzieci podają różne propozycje tego co znajduje się w pudełku , oglądanie zgromadzonych materiałów .Tworzenie na dywanie drzewa z przygotowanych materiałów ,    kompozycja własna dzieci .

5 . Tworzenie opowiadania o wiosennym drzewie rozpoczętego przez nauczyciela , nagrywanie wypowiedzi dzieci.

   Pewnego dnia w lesie wyrosło drzewo .

6. Malowanie pastelami  w dwu odcieniach zieleni oburącz , w rytm słuchanej muzyki ,spirali różnej wielkości wg . koła zintegrowanego ruchu ,na arkuszach szarego papieru w grupach po 4 dzieci , każde z jednej strony stołu na którym leży papier do rysowania.

Wycinanie chmurek wg. pomysłów dzieci , doklejanie chmurek części korony drzewa do pnia wyciętego z szarego papieru .

Oglądanie powstałych prac .

7 . Zakończenie : Dorysowanie do pnia drzewa pastelami jego mieszkańców . Sprzątanie sali.

 

 

Literatura

Dorota Dziamska „Edukacja przez ruch , fale , spirale , jodełki , zygzaki „  

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin