Moje pierwsze akwarium.doc

(113 KB) Pobierz
Moje pierwsze akwarium

Moje pierwsze akwarium

RODZAJE AKWARIÓW (moje propozycje)

Robert Ginglas


Ten artykuł jest kontynuacja cyklu poświęconego zakładaniu akwarium. Pczątek tego cyklu znajduje się w innym miejscu Serwisu Akwarystycznego

Akwarium wielogatunkowe

Akwarium towarzyskie fot. - Stanisław Lis

AKWARIUM TOWARZYSKIE

Co to jest akwarium towarzyskie?
Akwarium (zwane także ogólnym), którego podstawowym wymogiem jest jego dekoracyjność, a nie w miarę dokładne odtworzenie środowiska, to jest właśnie akwarium towarzyskie. Zakładając takie akwarium dobieramy ryby, rośliny oraz różnego rodzaju elementy kierując się tylko wymogami dekoracyjnymi. Oczywiście przy doborze ryb i roślin pamiętamy o względnie podobnych wymaganiach pod względem temperatury, oświetlenia, odczynu i twardości wody.
Ryby powinny być zbliżone do siebie wielkością, usposobieniem, preferencjami pokarmowymi itp. Oczywiście nie dobieramy z sobą ryb drapieżnych, agresywnych z innymi spokojnymi itp.
Rośliny praktycznie dobieramy kierując się ich wyglądem ale też zbliżonymi wymaganiami życiowymi.
Podstawową zasadą jest by nie przeładowywać akwarium rybami. Nie zarybiajmy akwarium rybami "jak popadnie". Zbiornik może pomieścić ograniczoną ilość ryb w stosunku do pojemności. Przyjmuje się od 3 10 litrów wody na jedną rybę - w zależności od wielkości ryb. Lepiej jest posiadać 2, 3 gatunki ryb po kilka, kilkanaście sztuk z gatunku niż kilkanaście gatunków po jednej , dwie sztuce.. Roślin praktycznie nigdy nie jest za dużo, należy jednak zostawić wolna przestrzeń rybom do pływania i kierować się zasadą: rośliny wyższe sadzimy z tyłu, niższe z przodu.
Pięknym przykładem takiego zbiornika jest "akwarium holenderskie", o którym napiszemy w jednym z następnych wydań.

AKWARIUM ŚRODOWISKOWE

Akwarium środowiskowe zwane także regionalnym, to akwarium, które w miarę dokładnie odzwierciedla, pod względem obsady ryb i roślin, środowisko, z którego w naturze pochodzą. Takie zbiorniki posiadają akwaryści bardziej doświadczeni i posiadający znaczną wiedzę o potrzebach ryb i roślin. Oczywiście praktycznie nigdy w tak małych jak nasze zbiornikach nie uda się stworzyć środowiska idealnego zgodnego z naturalnym, ale się staramy. Sporo w nim na pewno będzie naszej fantazji czy wyobrażenia o środowisku. Ważne jednak by ryby i rośliny czuły się w nim dobrze.
Po odtworzeniu w takim zbiorniku środowiska w miarę zbliżonego do naturalnego, staramy się jak najmniej ingerować. pozostawiając zbiornik w stanie prawie, że dzikim". Sprawdzamy oczywiście i utrzymujemy stałe parametry wody (skład, temperaturę itp.), no i oczywiście dokarmiamy ryby.
W takim zbiorniku, o prawie naturalnych warunkach środowiska, możemy prowadzić obserwacje, mając nadzieję, że tak zachowują się ryby w naturze.

AKWARIUM GATUNKOWE

To akwarium, w którym trzymamy ryby z jednego tylko gatunku. Stwarzamy rybom danego gatunku możliwie jak najbardziej zbliżone warunki w jakich przebywają w naturze, ale eliminujemy im naturalne zagrożenia. W takich zbiornikach można stosunkowo łatwo obserwować zwyczaje ryb a także doprowadzać do ich rozmnażania. Zbiorniki takie mają najczęściej tacy hodowcy, którzy zafascynowani tylko jednym gatunkiem ryb, chcą poznać tajemnice rozrodu, zachowanie się poszczególnych osobników lub tacy, którzy chcą rozmnażać ryby w dużych ilościach.

Oczywiście przytoczony tu podział, jest podziałem dość ogólnym i niepełnym. Można by wymienić także zbiorniki hodowlane, czy dla narybku i wiele jeszcze innych w zależności od przeznaczenia, ale my ograniczymy się tylko do tych rodzajów.

Przykładowy dobór ryb i roślin w awkarium towarzyskim

Ryby z rodziny kąsaczowatych: np. neon innesa, bystrzyk czerwony, żałobniczka (czarna tetra), ukośnik wspaniały, a także kilka kirysków lub glonojadów w celach sanitarnych.
Rośliny: tył akwarium: wywłócznik, Echinodorus horizontalis, moczarka, środek: Synnema triflorum (nadwódka) i boki (nieco niższe) Alternanthera sp., Echinodorus sp

 

Moje pierwsze akwarium - część 2

Jak samemu zbudować zbiornik

Robert Ginglas


Część I "Rodzaje akwariów" została zamieszczona w poprzednim numerze

Najlepiej chyba kupić zbiornik w sklepie już gotowy. Jednak dla majsterkowiczów i dla hobbystów podam kilka praktycznych rad, które ułatwią budowę zbiornika.
Do budowy zbiornika potrzebujemy :

·         odpowiedniej grubości szyby ( uwaga dla jednego zbiornika mogą być różnej grubości szyby patrz tabelka poniżej)

·         klej do szyb - pytać w sklepie czy nadaje się do klejenia szyb !!! najlepiej ze względów estetycznych, bezbarwny, ale są też mleczne i czarne.

·         grubszą i dość wytrzymałą gumkę może być do bielizny.

Grubość szyby dobieramy z tabelki. Najgrubsza powinna być na dno, (nie ze względów wytrzymałościowych ale raczej naprężeń, które wynikają z nierówności płyty na której stoi zbiornik) oraz szyba przednia i tylna.
Decydując się na wymiary zbiornika najczęściej odnosimy się do wymiarów dna, następnie określamy szerokość zbiornika i jego wysokość.

Tabela grubości szyb w stosunku do powierzchni szyby**

Rozmiary cm

30

40

50

60

70

80

90

100/110

120/130

140/150

30

2,8

3,3

3,8

4,1

4,2

4,4

4,6

6,3

6,9

9,1

40

3,4

4,3

5,1

5,6

6,0

6,3

6,5

6,9

7,1

9,2

50

4,4

5,1

5,8

6,5

7,2

7,7

8,2

8,7

9,1

11,1

60

-

6,0

6,5

7,5

8,5

9,3

9,7

10,7

11,4

11,7

70

-

6,6

7,3

8,2

9,0

10,0

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin