Zbliza_sie_wiosna.doc

(46 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia otwartego

Scenariusz zajęcia otwartego

dla nauczycieli stażystów i kontraktowych.

 

Data: 03-04-2006 r.

Grupa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: „Zbliża się wiosna”

Temat zajęcia: „Szukamy wiosny”

Cele ogólne:

Ø     poznanie ćwiczeń z kinezjologii edukacyjnej

Ø     wspomaganie psychofizycznego rozwoju dziecka

Ø     kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy i współdziałania w grupie

Cele operacyjne – dzieci potrafią:

Ø   wykonać ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej, na miarę swoich możliwości psychoruchowych

Ø   słuchać opowiadania nauczycielki

Ø   słuchać wypowiedzi innych dzieci

Ø   określić cechy nowej pory roku – wiosny

Ø   odczuwać radość z wykonanego ćwiczenia grafomotorycznego

Ø  współdziałać w grupie

Metody:

Ø   słowna

Ø   oglądowa

Ø   praktycznego działania

Ø   elementy metody kinezjologii edukacyjnej

Ø   elementy metody ruchu rozwijającego

Formy pracy:

Ø    z całą grupą

Ø    praca w grupach

Ø    praca indywidualna

Środki dydaktyczne: magnetofon; płyta z nagranymi głosami

                       ptaków; frotka dla każdego dziecka; karta pracy

                       dla każdego dziecka; kredki

 

Przebieg zajęcia:       

 

I.                   Powitanie gości.

II.               Zabawa integracyjna „Powitania”.   

                    Dzieci stoją w parach naprzeciw siebie:

v    powitanie czołami

v    powitanie nosem

v    powitanie brzuszkami

v    powitanie kolanami

v    prawa ręka wita się z prawą ręką

v    lewa ręka wita się z lewą ręką

v    prawa ręka wita się z nosem

v    lewa ręka wita się z nosem

III.             Prezentacja piosenki:

„Wiosno , wiosenko, gdzie jesteś ……..”

                          Rozmowa z dziećmi po wykonaniu piosenki:

·        „o jakiej porze roku była ta piosenka?”

·        „czy wiosna już do nas zawitała?”

·        „czy pamiętacie, po czym można poznać, że mamy już wiosnę”

    IV.   Ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej w/g P. Dennisona.

             „Chciałabym zaprosić was dzisiaj na wiosenną wycieczkę

               na łąkę. Ale najpierw  wykonamy  kilka  ćwiczeń,  które

               pomogą nam dobrze się na niej bawić”.

·        picie wody

·        ruchy naprzemienne: prawa ręka spotyka się z       prawą ręką, lewa ręka spotyka się z lewą ręką, rowerek w leżeniu na podłodze, krzyżowanie wyprostowanych ramion

·        kapturek myśliciela – kciukiem i palcem wskazującym masujemy małżowinę uszną, od góry do dołu

·        energetyczne ziewanie – masując policzki (staw żuchwowo-skroniowy), otwieramy usta i głęboko ziewamy

V.               Opowieść ruchowa.

Ø    „Jeszcze raz zapraszam was na wycieczkę, na łąkę. Wsiadamy więc do naszego pociągu i ruszamy za miasto”.

                    Pociąg   jedzie   po   śladzie  ułożonej  na  dywanie

              „leniwej ósemki”.

Ø    „Dojechaliśmy, wysiadamy z pociągu i udajemy się na łąkę”.

Ø    „A oto nasza łąka. Zobaczcie, jaka jest piękna. Jakie tu świeże powietrze, jak cudownie pachnie”.

                      Oddychanie   przeponowe:   głęboki   wdech,   powolny

                wydech: dłonie na dolnej części brzucha.

Ø     „Na łące rosną kwiatki. Zobaczmy jakie. Kwiaty wyrastają z nasionek. Słoneczko mocno na nie grzeje, deszczyk pada i kwiatki powoli, powoli rosną”.

                    Dzieci  siadają  na  piętach,  pochylają głowy,  następnie

                 podnoszą się powoli; prostują i podnoszą ręce do góry.

Ø     „Spróbujmy na łące odnaleźć jakieś owady. O, leci pszczółka. Czy wiecie, jakie odgłosy wydają pszczółki”.

                           Dzieci-pszczółki     fruwają,     naśladują     odgłosy 

                 pszczółek – bzz.

Ø     „Czy słyszycie, jak na naszej łące śpiewają ptaki? Posłuchajcie”….

                         Dzieci słuchają śpiewu ptaków z płyty CD.

Ø     „Trochę zmęczyliśmy się spacerem po łące. Chwileczkę odpoczniemy”.

                          Dzieci kładą się na plecach na dywanie.

Ø     „Poobserwujemy troszkę chmurki. Mają takie piękne kształty. Spróbujcie jedną ręką narysować w powietrzu małą chmurkę. Potem drugą ręką. A teraz narysujemy chmurkę dwoma rękami naraz”.

                          Dzieci rysują oburącz.

Ø     „Niestety musimy wracać już do przedszkola. Za chwilę wsiądziemy do pociągu, ale przedtem pospacerujcie sobie po naszej łączce, poobserwujcie owady i kwiatki. Może nazbieracie troszkę kwiatków?”.

                          Swobodny spacer dzieci.

Ø     „Już musimy wracać. Wsiadamy do pociągu”.

                          Pociąg znowu jedzie po śladzie „leniwej ósemki”.

VI.            Praca przy stolikach.

              Na   stolikach   leżą   karty   pracy   z   narysowanymi

           motylami podobnymi do „leniwych ósemek”.

                      Dzieci mają oburącz pokolorować motylka.

VII.          Oglądanie prac dzieci.

Podziękowanie za udział w zajęciu.

Pożegnanie gości.

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin