ROZPORZĄDZENIE MRRiB z dnia 2 lipca 2001 r. w sprawie klasyfikowania, kwalifikowania i porządkowania materiałów wyłączanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.doc

(175 KB) Pobierz

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA

z dnia 2 lipca 2001 r.

w sprawie klasyfikowania, kwalifikowania i porządkowania materiałów wyłączanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

(Dz.U. nr 74 z dnia 20 lipca 2001 r. poz. 796)

 

Na podstawie art. 40 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 i Nr 120, poz. 1268) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa szczegółowy sposób klasyfikowania i kwalifikowania materiałów przeznaczonych do wyłączenia z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a także sposób ich porządkowania i tryb wyłączania z zasobu, uwzględniając przydatność użytkową w zakresie geodezji i kartografii oraz posiadaną wartość historyczną.

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) klasyfikacji materiałów wyłączanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - należy przez to rozumieć podział tematyczny materiałów według grup asortymentowych, określonych odrębnymi przepisami,

2) kwalifikacji materiałów wyłączanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - należy przez to rozumieć odpowiednie kategorie archiwalne materiałów, o których mowa w § 3 i 4,

3) teczce - należy przez to rozumieć także zeszyt, oprawiony operat techniczny lub rejestr, tekę mapową, pudełko ze zbiorem komputerowych nośników informacji lub mikrofilmów. W przypadku gdy nośniki komputerowe dotyczą jednego tematu, mogą być zewidencjonowane jako jedna pozycja z zaznaczeniem liczby dyskietek lub innych nośników. Jeśli wystąpią nośniki wielotematyczne, należy odrębnie zewidencjonować każdy z nośników.

§ 3. Materiały wyłączane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego kwalifikuje się do następujących kategorii archiwalnych:

1) materiały archiwalne przechowywane wieczyście,

2) dokumentacja niearchiwalna podlegająca brakowaniu.

§ 4. 1. Kategorie archiwalne oznacza się następującymi symbolami:

1) symbolem "A" - materiały archiwalne,

2) symbolem "B" - dokumentacja niearchiwalna:

a) podlegająca brakowaniu, oznaczona symbolem "BC",

b) podlegająca ekspertyzie właściwego archiwum państwowego ze względu na szczególne znaczenie, treść i charakter, oznaczona symbolem "BE".

2. Dokumentacja, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b), w wyniku ekspertyzy może być przekwalifikowana z kategorii "B" do kategorii "A".

§ 5. Sposób klasyfikowania materiałów według grup asortymentowych i podział, w ramach grup, na zespoły tematyczne, a także sposób kwalifikowania według kategorii archiwalnych w podziale na zasób centralny, wojewódzki i powiatowy, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 6. Sposób przekazywania materiałów archiwalnych kategorii "A" wyłączonych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego do właściwego archiwum państwowego oraz sposób brakowania dokumentacji niearchiwalnej kategorii "B" regulują odrębne przepisy.

§ 7. 1. Materiały archiwalne państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zwane dalej "materiałami archiwalnymi", przed przekazaniem do właściwego archiwum państwowego podlegają uporządkowaniu.

2. Przez uporządkowanie materiałów archiwalnych rozumie się chronologiczne ułożenie dokumentów w teczkach według numerów ewidencyjnych nadanych przy przyjmowaniu materiałów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a w przypadku map wieloarkuszowych - usystematyzowanie według numerów arkuszy, ich opisanie, nadanie właściwego układu, sporządzenie ewidencji oraz techniczne zabezpieczenie.

3. Opisanie materiałów archiwalnych polega na umieszczeniu na każdej teczce:

1) nazwy jednostki organizacyjnej przekazującej materiały, u góry teczki,

2) symbolu klasyfikacji wpisanego w lewym górnym rogu,

3) symbolu kwalifikacji wpisanego w prawnym górnym rogu,

4) tytułu teczki,

5) rocznych dat krańcowych - najwcześniejszych i najpóźniejszych,

6) numeru teczki wynikającego z kolejności w spisie materiałów archiwalnych przekazywanych do archiwum państwowego, wpisanego w lewym dolnym rogu,

7) wykazu zawartości teczki, umieszczonego na wewnętrznej stronie teczki.

4. Nadanie materiałom archiwalnym właściwego układu polega na ułożeniu teczek zgodnie z kolejnością ustaloną w załączniku nr 1.

5. Materiały archiwalne zabezpiecza się technicznie przez:

1) umieszczenie ich w odpowiednich opakowaniach chroniących przed uszkodzeniem mechanicznym, chemicznym lub biologicznym,

2) opakowanie w paczki zaopatrzone w etykiety z nazwą jednostki organizacyjnej oraz numerami teczek.

6. Przed przekazaniem do archiwum państwowego materiały archiwalne ujmuje się w spisie materiałów archiwalnych przekazywanych do archiwum państwowego.

7. Wzór spisu materiałów archiwalnych przekazywanych do archiwum państwowego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 8. Materiały archiwalne sporządzone przy użyciu techniki cyfrowej przekazuje się do właściwego archiwum państwowego na nośnikach informatycznych gwarantujących niezmienność i trwałość zapisu, umożliwiających bezpośredni odczyt w archiwum państwowym, lub w formie wydruku wysokiej jakości gwarantującego wieczyste przechowywanie w archiwum państwowym.

§ 9. 1. Dokumentacja niearchiwalna, o której mowa w § 3 pkt 2, oznaczona symbolem "BE", ujmowana jest w spisie sporządzonym według wzoru, o którym mowa w § 7 ust. 7, który przekazuje się właściwemu archiwum państwowemu w celu wykonania ekspertyzy, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. b).

2. O wyniku ekspertyzy archiwum państwowe zawiadamia właściwego dysponenta państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w terminie 30 dni od daty doręczenia spisu.

§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Rozwoju Regionalnego i Budownictwa: J. Kropiwnicki


Załączniki do rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego
i Budownictwa z dnia 2 lipca 2001 r. (poz. 796)

Załącznik nr 1

KLASYFIKACJA I KWALIFIKACJA MATERIAŁÓW WYŁĄCZANYCH Z PAŃSTWOWEGO ZASOBU GEODEZYJNEGO I KARTOGRAFICZNEGO

KLASYFIKACJA

Podział materiałów według
grup asortymentowych na poszczególne zespoły tematyczne

KWALIFIKACJA

Kategoria archiwalna

UWAGI

zasób centralny

zasób wojewódzki

zasób powiatowy

Rodzaje materiałów przyporządkowane poszczególnym zespołom tematycznym

1. OSNOWY GEODEZYJNE

1.1. Katalogi i banki osnów geodezyjnych

1.1.1. podstawowych

A

BC

BC

katalogi punktów, matryce opisów topograficznych punktów, szkice sieci osnów poziomych i wysokościowych, zapis cyfrowy ww. danych

1.1.2. szczegółowych i pomiarowych stabilizowanych

 

 

BE

katalogi punktów, matryce opisów topograficznych punktów, szkice sieci osnów poziomych i wysokościowych, zapis cyfrowy ww. danych

1.2. Dokumenty geodezyjne zawierające zależności matematyczne

1.2.1. pomiędzy układami współrzędnych geodezyjnych o znaczeniu ogólnopaństwowym

A

 

 

operaty zawierające wzory redukcyjne, wartości zniekształceń odwzorowawczych, czy konwergencję południkową, współczynniki transformacji i in. lub nośniki magnetyczne zawierające ww. dane

1.2.2. pomiędzy państwowym układem współrzędnych a układami lokalnymi

 

 

A

operaty zawierające współczynniki transformacji, charakterystyki sieci i in. lub nośniki magnetyczne zawierające ww. dane

1.3. Dokumenty dotyczące pomiaru, obliczeń, przeglądów i konserwacji osnów geodezyjnych poziomowych i wysokościowych.

1.3.1 Podstawowych

1.3.2. Szczegółowych

 

 

BE

 

 

 

 

BC

sprawozdania techniczne, mapy z projektami osnów, robocze mapy przeglądowe, dzienniki niwelacji, dzienniki pomiarów kątów, kierunków, boków, arkusze pomiaru ekscentryczności, polowe opisy topograficzne itp.

1.4. Zasób przejściowy operatów dotyczących osnów poziomych i wysokościowych szczegółowych i pomiarowych

 

 

BC

sprawozdania techniczne, mapy z projektami osnów, robocze mapy przeglądowe, dzienniki niwelacji, dzienniki pomiarów kątów i boków, protokóły kontroli itp.

2. OSNOWY GRAWIMETRYCZNE I MAGNETYCZNE

2.1. Dokumenty kartograficzne dotyczące pomiarów

A

 

 

pierworysy map grawimetrycznych i magnetycznych, metryki map, szkice osnów grawimetrycznych i magnetycznych

2.2. Katalogi punktów osnów

A

 

 

katalogi (kartoteki) punktów, matryce opisów topograficznych lub komputerowe nośniki magnetyczne zawierające ww. dane

2.3. Dokumenty dotyczące pomiaru, obliczeń, przeglądów i konserwacji osnów

BE

 

 

operaty zawierające dzienniki pomiarowe, obliczenia, projekty sieci, sprawozdania techniczne, zestawienia wyników pomiarów, wyrównania i obliczenia

2.4. Zasób przejściowy operatów osnów

BC

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin