Najczęstsze choroby u dziecka.docx

(16 KB) Pobierz

Najczęstsze choroby u dziecka

zdrowie dziecka | choroby u dziecka | grypa | ospa | różyczka | świnka | angina | mononukleoza |

 

Dzieci chorują bardzo często dlatego wielu rodziców staje przed dylematem iść czy nie iść do lekarza. Należy pamiętać, że każda choroba z wysoką gorączką, wysypką, wymiotami, biegunką musi zostać zdiagnozowana przez lekarza.

 

[Najczęstsze choroby u dziecka]

 

Przeziębienie:

 

Wywołane jest przez różnego rodzaju wirusy.

Objawy: dreszcze, drapanie i ból gardła, kaszel, katar, łzawienie i zaczerwienienie spojówek, podwyższenie temperatury ciała. U dzieci często przeziębienie może rozpocząć się biegunką!

Droga zakażenia: powietrzno-kropelkowa, kontakt bezpośredni lub przedmioty wspólnego użytku

Okres wylęgania: od kilku godzin do kilku dni

Okres zaraźliwości: przez cały czas trwania objwów ostrej choroby Przeziębienia to nie GRYPA!

 

Grypa:

 

Wywołana jest przez wirusy typu A, B i C, niestety wirusy grypy bardzo szybko mutują (WHO stara się ustalać każdego roku skład szczepionek p/grypie w konkretnym sezonie zachorwań!!)

Objawy: dreszcze, bóle głowy, suchy kaszel, bół gardła, ból krtani i tchawicy, początkowo dość wysoka gorączka. Intensywne objawy trwają najczęściej kilka dni ,a następnie ich nasilenie się zmniejsza. Grypa trwa około tygodnia, ale przez dłuższy czas można odczuwać osłabienie, a kaszel może męczyć nawet przez trzy tygodnie.

Droga zakażenia: kropelkowo-powietrzna, kontakt bezpośredni.

Okres wylęgania: 1-3 dni

Okres zaraźliwości: pierwsze dni choroby

Bardziej charakterystyczne dla grypy niż przeziębiania jest to, że katar i ból gardła pojawia się później.

 

Gorączka trzydniowa, czyli trzydniówka

Na trzydniówkę najczęściej chorują dzieci między 6 miesiącem, a 4 rokiem życia.

Objawy: wysoka gorączka nawet do 39-40stopni C (UWAGA na drgawki!), a dopiero po trzech dniach gorączka spada i pojawia się głównie na tułowiu, bardzo delikatna, plamista lub plamisto-grudkowa wysypka, która szybko znika.

Droga zakażenia: jest nieustalona, najprawdopodobniej kropelkowa

Okres wylęgania: 7-10 dni

 

Ospa wietrzna:

 

Wywołana przez wirus-Varicella zoster, który pozostaje w organiźmie i po ustąpieniu objawów ospy, nie daje odporności na półpasiec.

Objawy: złe samopoczucie, podwyższona temperatura, ból głowy, biegunka. Po kilku dniach wysypka. Najpierw w postaci różowych plamek, potem grudek, a na koniec pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym z czerwoną obwódką; po niedługim czasie pęcherzyki pękaja, zasychają i tworzą się strupy. Wykwity najczęściej pojawiają się rzutami (2-5dni), na owłosionej skórze, twarzy, tułwiu, kończynach, w ustach , na spojówkach. Na ciele widoczne są "stare" i "nowe" wykwity. Kolejnym rzutom wysypki bardzo swędzącej towarzyszy gorączka.

Choroba trwa 2-3 tygodnie.

Droga zakażenia: kropelkowa, bezpośredni i pośredni kontakt z osobą chorą

OSPA WIETRZNA jest niebywale zaraźliwa!!!

Okres wylęgania: 10-21 dni (najczęściej od 13- 17dni)

Okres zaraźliwości: od 3 dni przed pojawieniem się wysypki i 6 dni do chwili jej ustapienia (tj.do momentu przyschnięcia wszystkich pęcherzyków)

 

Różyczka:

 

To choroba zakaźnia, która dotyka także dorosłych (szczególnie jest niebezpieczna, gdy zakazi się nią ciężarna w pierwszym trymestrze, gdyż wirus może przyczynić się do wad rozwojowych płodu)

Objawy: może przebiegać bezobjawowo, lub występuje: złe samopoczucie, ból i powiększenie węzłów chłonnych za uszami, na karku i potylicy, ból głowy, nieżyt spojówek, nosa i gardła, lekko powyższona temperatura.

Wysypka jest plamisto-grudkowa, przeważnie bladoróżowa, znika po 2-3 dniach, nie pozostawiając przebarwień

Droga zakażenia: kropelkowa, bezpośredni i pośredni kontakt z chorym.

Okres wylęgania: 14-21 dni (najczęściej 16-18dni)

Okres zaraźliwości: na 7 dni przed wystąpieniem wysypki i co najmniej 4 po jej pojawieniu się

 

Odra:

 

Zwykle wystepuje tylko u dzieci.

Objawy: 3-4 dni gorączka , suchy "szczekający" kaszel, zapalenie spojówek "oczy królicze" i katar. Następnie u ustach , po stronie policzków i podniebienia pokazują się białe plamki, gorączka szybko opada i znów szybko się podnosi nawet do 40stopni C, wraz z nią pojawia się wysypka w postaci ciemnoczerwonych grudek ("lampart"), zlewających się później ze sobą (bywają ceglastoczerwone), skóra jest przebarwiona przez 2-3 tygodnie.

Najpierw za uszami pojawiają się grudki, następnie na twarzy, szyji i kolejno tułów, ręce, nogi. Po 4-7dniach wysypka ustępuje w tej samej kolejności w jakiej się pojawiła. Zdarza się, że skóra się lekko łuszczy.

Im dziecko jest starsze, tym powikłania są częstsze. Należą do nich: zapalenie mózgu, zapalenie płuc i zapalenie ucha środkowego.

Droga zakażenia: kroplekowa, przez bezpośredni kontakt z wydzieliną z jamy ustnej chorego lub z jego moczem lub spojówki

Okres wylęgania: 8-13 dni od zakażenia do wystąpienia gorączki lub 9-14 dni od zakażenia do pojawienia się wysypki

Okres zarażliwości: 5 dni przed i 3 dni po wystąpieniu wysypki

 

Świnka (Nagminne zapalenie przyusznic)

 

Objawy: najczęściej powiększa się jedna lub obie ślinianki przyuszne, występuje silny ich ból. Potoczna nazwa dokładnie oddaje wygląd chorego.Pojawia się podwyższona temperatura, bóle głowy, w ustach od strony jamy ustnej można dostrzec zaczerwienione ujście przewodu ślinowego. Objawy nasilają się przez 2-3 dni i trwają około tygodnia, jednak nie dłużej niż 2. Niestety świnka często powoduje powikłania, szczególnie u dzieci starszych, młodzieży i dorosłych. Należą do nich: cukrzyca- po zapaleniu trzustki, bezpłodność męska- po zapaleniu jąder, bezpłodność kobiet- po zapaleniu jajników.

U ciężarnych zachorowanie może spowodować poronienie lub wady wrodzone płodu.

Droga zakażenia: kroplekowa (wirus znajduje się w ślinie) i przez bezpośredni kontakt z chorym

Okres wylęgania: 2-3 tygodnia, zwykle około 18 dni

Okres zaraźliwości: 2-6 dni przed wystapieniem objawów i do 9 dni od chwili ich pojawienia się.

Niemowlęta do 6-8 miesiąca życia chorują bardzo rzadko (chronią je jeszcze przeciwciała przekazane przez matkę)

 

Mononukleoza zakaźna

 

Czasem choroba występuje bezobjawowo, lub daje dziwne objawy przeziębienia.

Objawy: gwałtowny i długi wzrost temperatury(7-14 dni), ból szyji, zapalenie gradła, obrzęk powiek, powiększenie węzlów chłonnych szyjnych, sporadycznie pachowych, czy pachwinowych, powiększenie wątroby i śledziony, zdarza się, że wystąpi żółtaczka i wysypka

Droga zakażenia: kropelkowa, także przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, chorą lub bez objawów choroby, oraz drogą krwionośną i pokarmową

Okres wylęgania: od 2 -4 miesięcy, zdarza się, że dłużej

Okres zaraźliwości: osoby, które zachorowały, pozostają nosicielami do końca życia i mogą zarażać innych.

W Polsce mononukleoza jest zwana "chorobą pocałunków"

 

Angina i płonica (szkarlatyna):

 

Obie te choroby wywołują bakterie (!)

Objawy anginy: bardzo wysoka temperatura, ból i zaczerwienienie gardła, wyraźne, kremowożółte czopy lub naloty na migdałkach, powiększone węzły chłonne szyjne, język z białym nalotem, który cofa się po kilku dniach, a język robi się żywoczerwony (tzw."język malinowy")

Objawy plonicy: j.w., wymioty, ponadto wyraźna drobnoplamista wysypka, szczególnie w zgięciach i fałdach skórnych, co ważne NIE pojawia się wokół ust na dłoniach i stopach, pod pachami moża zauważyć liniową skórę. Potem może dość do płatowego złuszczania skóry dłoni i stóp po 2-3 tygdniach , gdy kończy się choroba.

Czas trwania obu chorób wynosi 6-8 dni, (nie licząc złuszczania skóry przy płonicy)

Droga zakażenia: kropelkowa, przez bezpośredni kontakt z chorym, ale czasem nosiciela bakterii lub przez zakażoną żywność (mleko i jego przetowry)

Okres wylęgania: około 3 dni (czasem do 12dni)

Okres zaraźliwości: chory nieleczony zaraża od 3 dnia choroby do 3 tygodni od wystąpienia objawów.

Objawy poddane terapii mogą być źródłem zakażenia do chwili zakończenia przyjmowania antybiotyku ,o ile antybiotyk jest skuteczny do 48h.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin