Ogród zgodnie z prawem.docx

(13 KB) Pobierz

Ogród zgodnie z prawem - KPB 102 lipiec 2005



Art-Presse

Nie ma w Polsce przepisów określających zasady zakładania ogrodów.

W rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajdziemy kilka wytycznych dotyczących zieleni przy budynkach wielorodzinnych oraz norm dotyczących ogrodzeń. Czasem gminy mają w tym zakresie własne preferencje dotyczące np. wysokości ogrodzenia, rodzaju materiałów budowlanych, których należy użyć do jego budowy. Niekiedy gmina może również określić maksymalną wysokość drzew i zalecane gatunki.

W przypadku braku przepisów, co dotyczy większości z nas, najlepiej uzgodnić z sąsiadem wszystkie rzeczy, które później mogłyby wpłynąć na dobrosąsiedzkie stosunki, i najlepiej zrobić to na piśmie.

Żywopłot

Nie ma przepisów, które nakazują zachowanie określonych odległości sadzenia roślin od granicy działki. Kodeks Cywilny (art.150) zezwala sąsiadowi na wycięcie gałęzi drzew i krzewów przechodzące na jego posesję. Wcześniej musi jednak zwrócić się do sąsiada z prośbą o wycięcie ich i wyznaczyć na tę czynność konkretny termin. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, może to zrobić sam.

Zgodnie z prawem nasz sąsiad może się poskarżyć, że żywopłot zacienia ponad przeciętną miarę jego posesję, co utrudnia korzystanie z nieruchomości i domagać się wycięcia roślin.

Opadające liście i kwiaty na sąsiednią posesję zwykle sądy oceniają jako nieszkodliwe, natomiast właściciel drzewa, które zanieczyszcza teren obok , może być zobowiązany do usunięcia tych zanieczyszczeń lub pokrycia kosztów sprzątania.

Drzewa owocowe

Owoce spadające na sąsiednią działkę mogą być zebrane i wykorzystane przez jej właściciela. Sąsiad nie może jednak sam zrywać owoców z drzewa rosnącego obok na posesji. Właściciel drzewa ma prawo zbierać owoce nawet w “przestrzeni powietrznej” sąsiada przy użyciu np. pojemnika na długiej rączce.

Oczko wodne

Oczka wodne budowane obok domów nie wymagają pozwolenia na budowę jeżeli ich powierzchnia nie przekracza 30 m kw. a jedynie zgłoszenia budowy w starostwie 30 dni przed planowaną budową. Na budowę stawu o powierzchni powyżej 30 m kw. należy posiadać pozwolenie na budowę.

Trawnik

Nie ma przepisu nakazującego sąsiadowi, który ma zachwaszczoną i porośniętą wysokimi trawami działkę jej odchwaszczenia, ze względu na sianie się niepożądanych roślin na pięknym trawniku obok. Tutaj można tylko dogadać się z sąsiadem.

Ogrodzenie

Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Zabronione jest umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów. Nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę ogrodzenia, a jedynie zgłoszenia właściwemu organowi budowy ogrodzenia od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych oraz o wysokości powyżej 2,20 m.

Bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki. Szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

Jeżeli ogrodzenie stoi na naszej działce my konserwujemy je z obydwu stron, jeśli zaś jest ustawione na granicy, musi być konserwowane przez obydwu sąsiadów.

Hałas i uciążliwe zapachy

Odgłosy wydawane przez kosiarki oraz nieprzyjemne zapachy np. z kompostownika lub grila często mogą się stać kością niezgody między sąsiadami. Nie można tu zastosować konkretnego przepisu, należy jednak pamiętać, że sąsiad może powołać się na art.144 Kodeksu Cywilnego: właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Dojścia i dojazdy

Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin