Szanujmy drzewa - 4-latki.doc

(29 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Szanujmy drzewa” – praca z historyjką obrazkową.

 

Cele:

·         kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych

·         uwrażliwianie dzieci na konieczność ochrony przyrody

·         rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego

·         doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej

·         doskonalenie umiejętności budowania wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym

Metody:

·         czynne:

- metoda kierowania własną działalnością dziecka

- zadań stawianych dziecku

·         słowne:

- rozmowa

·         percepcyjne:

- obserwacji (historyjka obrazkowa)

Formy:

·         zbiorowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

              Historyjka obrazkowa, fragmenty opowiadania W. Kozłowskiego „Drzewko”, pojemniczek z zieloną farbą, duża kartka z namalowanym drzewem

Przebieg zajęć:

1. „Jestem drzewem – zabawa ruchowa. Dzieci maszerują po obwodzie koła. Na jedno klaśnięcie wyciągają ramiona do góry i maszerują na palcach (drzewa pną się do słońca), zaś na dwa klaśnięcia poruszają w górze rękami (gałęzie poruszają się na wietrze).

2. „Dlaczego drzewko uschło?” – praca z historyjką obrazkową. Nauczycielka czyta dzieciom fragment opowiadania pt. „Drzewko”.

Kolejność obrazków:

·         1. Dzieci sadzą drzewko.

·         2. Chłopiec obrywa liście z drzewka.

·         3. Dziewczynka rzuca piłkę, która łamie drzewko.

·         4. Koza odgryza gałązkę.

·         5. Dzieci smucą się na widok uschniętego drzewka.

Nauczycielka omawia pierwszy i drugi obrazek, zaś o omówienie kolejnych prosi dzieci. Następnie wspólnie zastanawiają się, co sprawiło, że drzewko uschło.

3. „Sadzimy drzewa” – zabawa naśladowcza. Nauczycielka pokazuje ruchem kolejne czynności przy sadzeniu drzewa, a dzieci naśladują je. Potem odgadują, jakie to były czynności.

4. „Człowiek, który niszczy drzewa to…”. Dzieci podają słowa określające ludzi, którzy niszczą drzewa.

5. „Mali przyjaciele drzew” – uroczysta obietnica. Dzieci podnoszą jedną rękę do góry i powtarzają za nauczycielką tekst przysięgi:

 

Obiecuję być przyjacielem drzew.

Będę o nie dbał

i nie pozwolę nikomu ich niszczyć

 

Następnie dzieci podchodzą kolejno do stolika, na którym leży duża kartka z namalowanym drzewem i pojemniczek z farbą

 

                                                                                   

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin