KURS DECOUPAGE - doniczka.doc

(1821 KB) Pobierz
• DECOUPAGE- KROK PO KROKU

 

Kurs DECOUPAGE – KROK PO KROKU – autor „kasiaba1 - Kasia, mama Zuzi i Tymka”

  DECOUPAGE- KROK PO KROKU


To jest wątek z kursem Decoupage dla początkujących, dla innych większość tego co napisałam może wydać się irytująco oczywista :) wybaczcie.
Sposób w jaki to zrobiłam NIE jest jedyną możliwą drogą i zachęcam wszystkich do własnych poszukiwań.
Aby nie mnożyć tu postów założyłam na forum "Piękne ozdoby - własnoręcznie" wątek z uwagami.
 

Potrzebujemy:

1.To co chcemy ozdobić - dowolny przedmiot drewniany, ceramiczny, szklany, plastikowy itd. - nawet tkaninę, świecę, drzwi, ściany i meble w domu.

Czyli nada się prawie wszystko, a jeśli ta technika nam się spodoba wkrótce zyskamy nowe spojrzenie na kamień, starą blachę do ciasta i inne przedmioty które dawniej bez namysłu i żalu trafiłyby do śmieci

Uwaga- przedmioty z materiałów porowatych (np. gliny , surowego drewna) wchłaniają pierwszą warstwę farby.

Przedmioty gładkie (szkło, plastik) należy zmatować (papierem lub gąbką ścierną), a przynajmniej odtłuścić (wersja minimum- umycie płynem do naczyń)

Przedmioty lakierowane lub malowane (mebelki ;)) oczyścić ze starej farby, a przynajmniej zmatować.

 

2. To co chcemy nakleić, mogą to być np.

- papierowe serwetki (nowe zastosowanie banalnego przedmiotu codziennego użytku )- na zdj. na górze

- papier (wzorki wycięte z papieru były używane w klasycznej wersji decoupage)- na zdj. po prawej na dole

- wydruki dowolnych obrazków (tu mamy pole do popisu ! od własnych zdjęć przez dzieła sztuki do różnych wzorków kwiatowych- słowem "co dusza zapragnie")- na zdj. po lewej na dole

Uwaga - naklejanie wycinanek z papieru wymaga położenia większej ilości warstw lakieru, jeśli w efekcie końcowym chcemy uzyskać gładką powierzchnię (a chcemy, bo na tym polega decoupage- nie czuć granicy między naklejanką i nienaklejonym :))

 

3. Farby i kilka środków pomocniczych:

Farby akrylowe- najczęściej używane

zalety - schną szybko, można je dowolnie mieszać, są wodorozcieńczalne (na mokro!)- pędzle i inne rzeczy umyjemy łatwo, nie mają prawie zapachu- możemy pracować w domu.

Możemy używać:

- akryle artystyczne (na zdj. po lewej)

- akryle hobbystyczne (zwykle nieco tańsze od artystycznych) na zdj. w środku

- inne farby akrylowe np. emulsja akrylowa (na zdj. po prawej na górze - zielona w wiaderku i biała w słoiczku- resztki z malowania ścian)

puszka po prawej na dole- emalia akrylowa, stoją na niej farby plakatowe służące do barwienia.

Uwaga, aby uzyskać wymarzony kolor wszystkie wyżej wymienione farby możemy ze sobą mieszać, dodawać do nich pigmenty, barwić akrylami artystycznymi (mają intensywne kolory) lub temperami (plakatówkami)

Oprócz farb:

Środek do klejenia- specjalny środek do przyklejania serwetek, lub rozcieńczony klej Wikol, roztrzepane widelcem białko jaja, ewentualnie specjalny środek do przyklejania serwetek na tkaninach - Klej do serwetek w dwóch pojemnościach i medium do tkanin stoją po prawej na dole)

Pędzle- syntetyczne, lub naturalne (ja lubię dość sztywne), można tez nakładać farby gąbką

Lakier - ja używam akrylowego- (na zdj. po prawej na górze- w puszce i stojącym na niej słoiczku)- lakier może być matowy, satynowy lub błyszczący

Lakier pękający (ewentualnie)- (na zdj. w środku na dole)

 


  ja użyłam...
doniczki glinianej, serwetki papierowej, kilku pędzli, lakieru pękającego, środka do naklejania serwetek, jako koloru ciemniejszego- dwóch farb hobbystycznychółta i czerwona) z odrobinką akrylowej artystycznej (czarnej), jako koloru jaśniejszego- emalii akrylowej białej wymieszanej z odrobinką brązu, lakieru akrylowego satynowego.
 

  1. przygotowanie farby podkładowej
Do plastikowego naczynka nabrałam trzy kolory farb: żółtą, czerwoną (hobbystyczne matowe)i czarną (artystyczną), planowany kolor podkładu miał być dość ciemny, a farba wierzchnia jasna.
Farbę dokładnie wymieszałam, do uzyskania jednolitego koloru, jeśli nawet mamy gotową farbę, a jest ona dość rzadka, wymieszanie jej często jest niezbędne.


 

  2. malowanie podkładem
Doniczkę pomalowałam dokładnie podkładem, czasem niezbędne jest malowanie kilkakrotne, tu wystarczy jedna warstwa.
Podkład pod lakier pękajacy musi być suchy, dobrze jest pozostawic przedmiot na noc, lub jeśli nam się spieszy schnięcie można wspomóc np. suszarką do włosów.




 


  3. nakładanie lakieru pekającego
Tam gdzie chcemy uzyskac spękania przedmiot pokrywamy lakierem pękającym, ja pomalowałam calą doniczkę

Lakier pękajacy nakładamy suchym pędzlem, na dobrze wysuszoną powierzchnię, staramy się to robić w jednym kierunku i nie powtarzać malowania w jednym miejscu.




 


  4. przygotowanie serwetki
Wybrane motywy możemy wyrwać z serwetki, możemy też je wyciąć nożyczkami:




 


  5. przygotowanie serwetki cz.II
Wybór techniki przygotowania motywu zależy od nas- motywy wyrwane lepiej wtapiają się w tło, zrobimy to szybciej, jednak nie zawsze chcemy mieć kawałki tła wokół motywu, wtedy lepiej jest wyciąć nożyczkami.
Po wycięciu (wyrwaniu ) motywu serwetkę rozwarstwiamy, naklejamy tylko jedną, wierzchnią warstwę serwetki.

Ja wybrałam do naklejenia motyw wyrwany :)




 


  6. przygotowanie farby wierzchniej
Teraz pomalowałam doniczkę farbą akrylową w jaśniejszym kolorze. Kolor uzyskałam przez zmieszanie emalii akrylowej białej z odrobiną brązowe farby artystycznej, widac że farby różnią się konsystencją, ale dają się wymieszać.
Po dokładnym wymieszaniu - kolor kremowy




 


  7. malowanie farbą wierzchnią
Farbę nakładamy na doniczkę, pod wpływem wody zawartej w farbie lakier pękający zaczyna pękać i w pęknięciach ukazuje się spodnia , ciemna farba. Spękania pojawiają się bardzo szybko. Te moje wyszły ogromne.

Ja nakładałam farbę długimi pionowymi pociągnięciami- spękanie przybrało kierunek pionowy.

Bardzo ważne jest nienakładanie farby kilkakrotnie w danym miejscu (tzn. zdecydowane pociągnięcie pędzlem z farbą ,lub np. gąbką, poprawka drugi raz jest niemożliwa.

Użyłam lakieru pękającego, na który nakłada się farbę gdy jest on suchy, ale sa tez takie które wymagają położenia farby na mokrą powierzchnię (trzeba sprawdzic w instrukcji, lub wypróbować samemu)





 


  8. przyklejanie serwetki
Serwetkę przymierzamy do doniczki, ja do naklejenia serwetki wybrałam stronę, na której najbardziej podobały mi się pęknięcia :)
Jest kilka sposobów przyklejania serwetki, ja smaruję calą powierzchnię pod serwetką klejem do serwetek i pozostawiam na chwilkę do przeschnięcia, potem przykładam serwetkę i kierując się od środka na zewnątrz, dokładnie pokrywam ją klejem jeszcze raz.




 


  9. przyklejanie serwetki cz.II
W trakcie klejenia serwetkę wygładzamy pędzelkiem, możemy też palcami, po wyschnięciu- nawet żelazkiem :).
Uwaga- klej do serwetek (białko jaja, rozcieńczony wikol, lakier) bardzo dobrze przesiąka przez serwetkę, dlatego możliwe jest pominięcie smarowania środkiem klejącym pod serwetką, kiedy naklejamy papier lub wydruki musimy je posmarować klejem pod spodem.




 


  10. uzupełnianie tła
Po przyjrzeniu się doniczce zdecydowałam się nieco podmalowac tło wokół motywu i górną część doniczki, zrobiłam to bardzo rozcieńczoną farbą akrylową w kolorze brązowym.
Farbę delikatnie roztarłam wokół serwetki.




 


  11. lakierowanie
Gotową doniczkę dokładnie lakierujemy, ja użyłam lakieru akrylowego satynowego (ze sklepu budowlanego), możemy też użyć innego lakieru. Lakier akrylowy jest półprzejrzysty, w kolorze białym, konsystencji podobnej do białka jaja, po wyschnięciu robi się przezroczysty.

Uwaga- wyschnięcie lakieru nie jest równoznaczne z jego ostatecznym utwardzeniem (trwa to jakiś czas, u mnie ok. tygodnia)

Jeśli naklejamy papier konieczne jest więcej warstw lakieru (nawet 20 !) niz w przypadku serwetki. Ja polakierowałam trzy razy, każda następna warstwa po wyschnięciu poprzedniej.


 


  12. gotowe :)
Doniczka jest gotowa, moja będzie najprawdopodobniej kuchennym pojemnikiem na
różności :)
 

 


  WYJAŚNIAM CZĘSTE WĄTPLIWOŚCI...

Bardzo często pojawia się pytanie o farby akrylowe i lakier pękający :)
Wyjaśniam:
1- nieporozumienie co do nazwy
Technika decoupage to TYLKO naklejanie, użycie lakieru pękającego nie jest integralną częścią klasycznego decoupage, ja go użyłam ponieważ moim zdaniem z naklejankami dobrze się komponuje (krakelura??) i często idą w parze.
Równie dobrze mogłam doniczkę pomalować w dowolny sposób(gładko, z przecierkami czy cieniami).
2- nieporozumienie co do farb.
Często mnie ktoś pyta czym różni się "farba podkładowa" od "wierzchniej".
Odpowiadam - kolorem :)
Poważnie- chodzi tu o dwie farby akrylowe, muszą się róznić kolorkiem żeby było widać spękania, a to że jedna jest pod spodem a druga na wierzchu...
Nazwa "podkład" i "wierzchnia" to taka moja robocza nazwa :) (mogło być - "jedna" i "druga")
Reasumując- to po prostu dwa akryle nie różniące się istotnie jakościowo.
Pokazałam w kursie dwa sposoby mieszania aby unaocznić najczęściej używane sposoby pozyskania pożądanego koloru.
 

 

 

Udostępniony na forum serwisu gazeta.pl

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin