Negocjacje_Grycz.doc

(50 KB) Pobierz
ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

 

 

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

I SPORTOWYCH

 

 

PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

 

Imię i nazwisko

Klasa

Data inicjacji

Data prezentacji

Anita Białkowska

Aneta Bujnowska

Jakub Titaniec

     III H

 

    10.11.2009r.

16.11.2009r.

Temat lekcji: Negocjacje

 

Koordynator: Dariusz Grycz

Temat zadania: Negocjacje

Negocjacje - to dwustronny proces komunikowania się, którego celem jest osiągnięcie porozumienia, gdy przynajmniej jedna strona nie zgadza się z daną opinią lub z danym rozwiązaniem sytuacji. Negocjacje to sposób porozumienia się w celu rozwiązania konfliktu oraz dojścia do porozumienia obydwu stron, proces wzajemnego poszukiwania takiego rozwiązania które satysfakcjonowałoby zaangażowane w konflikt strony.

 

Cechy dobrego negocjatora:

    * odwaga, by zdobyć więcej informacji,

    * cierpliwość,

    * śmiałość,  

    * uczciwość, 

    * umiejętność słuchania (koncentracji, zrozumienia, notowania,

oddzielenia faktów od interpretacji),

    *  skłonność do życia w niepewności,  

    * duch współzawodnictwa – dobrzy negocjatorzy zawsze pragną

zwycięstwa w negocjacjach,  

    * brak silnej potrzeby bycia lubianym, 

    * empatia – zdolność widzenia sytuacji z perspektywy różnych

osób,

    * asertywność – czyli stanowczość w egzekwowaniu swoich praw, 

    * wewnątrzsterowność – poczucie wewnętrznej kontroli

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyróżnić można pięć głównych stylów negocjowania:

·         Dominacja - cechuje ją dążenie do zrealizowania własnych celów, zamiarów, interesów kosztem niezaspokojenia potrzeb drugiej strony. Ten typ negocjacji preferuje tego partnera, który jest silniejszy, mającego skłonności do rywalizacji. Jest w stosunku do przeciwnika nieufny, podejrzliwy, agresywny, stawia wygórowane żądania, wymusza liczne ustępstwa, odrzuca większość propozycji. Jednocześnie szuka słabych stron u przeciwnika, by je później wykorzystać, maskuje prawdziwe cele i intencje, ukrywa ważne informacje.

·         Dostosowywanie się - jest przeciwieństwem dominacji. Świadomie rezygnuje się z zaspokojenia własnych potrzeb po to, by zrealizować interesy drugiej strony i utrzymać z nią dobre stosunki. Negocjatorzy preferujący ten styl w stosunku do partnera są uprzejmi, taktowni, nie okazują przewagi, są gotowi do ustępstw, ufają drugiej stronie, akceptują jej wszystkie propozycje, ulegają presji.

·         Unikanie - zwane inaczej wycofywaniem się, izolacją, obojętnością, albo ucieczką, oparte jest na założeniu, że koszty ewentualnego udziału w procesie rozwiązywania konfliktu byłyby większe od korzyści, jakie dawałoby osiągnięcie porozumienia. W ten sposób nie podejmuje się żadnych aktywnych działań i liczy się na samoistne wygaśnięcie konfliktu. Unikanie powoduje, że straty ponoszą obydwie strony. Często wyniszczają się nawzajem, upokarzają. Styl ten stosowany jest zazwyczaj podczas wszelkich sporów o charakterze ambicjonalnym.

·         Kompromis - opiera się on na założeniu, że każda ze stron częściowo korzysta i częściowo traci, jeśli chodzi o realizację swoich interesów. Jest on ugodą, będącą mechanicznym wypośrodkowaniem różnic między ostatecznymi stanowiskami, niż starannie wypracowanym rozwiązaniem, umożliwiającym realizację uzasadnionych interesów obu stron.

·         Integratywne negocjacje - stwarza on szansę zwycięstwa obu układającym się stronom. Wymaga jednak znajomości i praktycznego wykorzystania podczas prowadzenia rozmów kilku zasad, które stanowią fundament tego stylu, a mianowicie:

                  - oddziel ludzi od problemu,

                  - skoncentruj się na interesach, a nie na stanowiskach,

                  - opracuj możliwości korzystne dla obu stron,

                  - upieraj się przy stosowaniu obiektywnych kryteriów.

 

 

RODZAJE NEGOCJACJI:

 

W zależności od podejścia, wzajemnego traktowania się stron w procesie negocjacyjnym można dokonać       podziału na:

 

Ø       Negocjacje twarde - charakteryzują się stawianiem drugiej stronie zdecydowanych i konkretnych wymagań; partner w negocjacjach twardych traktowany jest jako przeciwnik. Uczestnicy cechują się nieustępliwością, posługują się różnymi rodzajami nacisku i dążą do maksymalizacji korzyści kosztem drugiej strony. Specyficzne dla tego rodzaju negocjacji jest wywieranie presji na przeciwniku oraz zdecydowane unikanie wszelkich kompromisów.

 

 

Ø       Negocjacje miękkie -   charakteryzują się tym że uczestnicy dążą do porozumienia, starają się unikać walki i poszukują razem rozwiązania możliwego do przyjęcia przez każdą ze stron, nawet za cenę potencjalnych strat.

 

Ø       Negocjacje rzeczowe- charakteryzują sie tym ze obydwie strony wspólnie rozwiązują problem, koncentrują się na osiągnięciu stanowiska w pełni zadowalający każdą ze stron.

 

 

Bibliografia:

 

http://negocjacje.genialne.info/style_negocjacji.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Negocjacje

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin