Scenariusze - seplenienie.doc

(49 KB) Pobierz

PRZYKŁADOWE KOSPEKTY ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

PDF

Drukuj

Email

 

Wpisał: Anna Ciosk   

25.02.2008.

Pierwszy konspekt dotyczy chłopca w wieku 6 lat, chodzącego do klasy „0”. Diagnoza logopedyczna brzmiała: seplenienie międzyzębowe wielorakie (trzy szeregi + t d n), zaburzona kinestezja artykulacyjna w zakresie r-l, zaburzony słuch fonematyczny. Wcześniejsze zajęcia poświęcone były kształceniu słuchu fonematycznego, ćwiczeniom usprawniającym motorykę warg i języka oraz pionizacji języka. Poniższy konspekt przedstawia pierwsze zajęcia z wprowadzenia głoski „s”.

Scenariusz zajęć logopedycznych I

 

Temat : Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny. Wprowadzenia głoski "s".

 

Cel główny :

·         Ćwiczenia usprawniające motorykę warg i języka oraz pionizację języka

·         prawidłowe ułożenie warg i języka przy wymowie głoski "s"

 

 

 

Cele szczegółowe : 

·         ćwiczenia oddechowe na ukierunkowanie strumienia powietrza;

·         ćwiczenia słuchu fonematycznego poprzez wyszukiwanie głoski "s" oraz różnicowanie prawidłowej i nieprawidłowej realizacji tej głoski;

·         ćwiczenia poprawnej wymowy głoski "s" w sylabach;

·         ćwiczenia analizatora wzrokowego;

 

 

 

 

 

 

Forma : indywidualna

 

Metody :

·         ćwiczenia narządów artykulacyjnych;

·         ćwiczenia oddechowe;

·         ćwiczenia słuchu fonematycznego;

·         ćwiczenia analizatora wzrokowego;

 

 

 

 

 

Środki dydaktyczne : lustro, kartka papieru, nutella, wiatraczek, waciki, lizak logopedyczny z literką "s", obrazki, pudełko, koraliki, karta pracy z sylabami, "Układamy wzorce wymowy" J. Falany - Kozłowskiej

 

PRZEBIEG  ZAJĘĆ

  1. Ćwiczenia usprawniające motorykę warg i języka.
    a)    ćwiczenia mięśni orężnych ust
    -uśmiech – dziubek (zęby ściśnięte, wargi odsłonięte);
    - uśmiech –dziubek (zęby ściśnięte, wargi zasłonięte);
    - przesadne wymawianie par samogłosek: u-i, u-e, a-e, o-i, o-e.

    b)    ćwiczenia języka – do pionizacji
    - zlizywanie nutelli z wałka dziąsłowego;
    -malowanie podniebienia: przesuwanie czubka języka po podniebieniu od górnych zębów do tyłu;
    - trzymanie języka na wałku dziąsłowym (logopeda liczy do 20);
    -połykanie śliny z językiem na wałku dziąsłowym przy otwartych ustach).

    c)    ćwiczenia języka- do głosek syczących
    -liczenie czubkiem języka dolnych zębów po wewnętrznej stronie;
    -sufit – podłoga: język do góry za zęby i na dół za zęby.
  2. Ćwiczenia oddechowe (ukierunkowanie strumienia powietrza)     
    - dmuchanie na wiatraczek (jak najdłużej na jednym wdechu);
    - dmuchanie na wacik w stronę lustra ( delikatnie i długo);
    - zdmuchiwanie wacika z dłoni.
  3. Ćwiczenia pionizacji języka – wypowiadanie głoski „l” z samogłoskami w izolacji
        i w sylabach (pomocą są litery z „Układamy wzorce wymowy”)
       
        a-l      l-a     a-l-a      l-a-l        la     al.   ala        lal
        o-l      l-o     o-l-o      l-o-l        lo     ol    olo        lol
        u-l      l-u     u-l-u      l-u-l        lu     ul    ulu        lul
        e-l      l-e     e-l-e      l-e-l        le     el    ele        lel
        y-l      l-y      y-l-y       l-y-l        ly     yl     yly        lyl
  4. Ćwiczenia słuchowe

    a)    Wyszukiwanie obrazków, w których w nazwach ukryta jest głoska “s”. Logopeda         
          wypowiada nazwę, a dziecko ma reagować na usłyszaną w wyrazie głoskę „s” poprzez
          uniesienie lizaka z literą „s”.
    b)    Określanie miejsca głoski „s” w tych nazwach.
    c)    Wysłuchiwanie prawidłowo i międzyzębowo wymawianej głoski „s”
          (przy prawidłowej wymowie dziecko ma wrzucić koralik do pudełka).
  5. Wprowadzenie do prawidłowej wymowy głoski „s”.
       Logopeda tłumaczy jak mają być ułożone język, wargi i usta przy wymowie tej głoski.
       Zabawa w „żmijkę”.
  6. Ćwiczenia w prawidłowej wymowie głoski „s” w izolacji  („Układamy
        wzorce wymowy”).
     
        s-a     a-s     a-s-a      s-a-s
        s-o     o-s    o-s-o       s-o-s
         s-u    u-s    u-s-u       s-u-s
         s-e     e-s    e-s-e      s-e-s
         s-y     y-s     y-s-y       s-y-s

7.      Ćwiczenia analizatora wzrokowego i wymowy „s” w sylabach – karta pracy z sylabami
  ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin