Praca Dyplomowa INFORMATYKA INTERNET.doc

(357 KB) Pobierz
Rola i znaczenie Internetu w kreowaniu wizerunku firmy

              Rola i znaczenie Internetu w kreowaniu wizerunku firmy.

 

1. Wstęp – znaczenie Internetu w rozwoju firmy

2. Definicje Internetu

2.1. Internet na świecie

2.2. Internet w Polsce

2.3. Metody dostępu do Internetu

2.3.1. Modem + linia telefoniczna

2.3.2. SDI – Szybki Dostęp do Internetu (usługa TPSA)

2.3.3. Dostęp do Internetu w sieciach telewizji kablowej

2.3.4. Dostęp do Internetu w sieciach telewizji cyfrowej (Polsat, Cyfra+)

2.3.5. Dzierżawione łącze stałe

2.3.6. Dostęp do Internetu drogą radiową

3. Systemy identyfikacji w sieci

3.2. System nazw domenowych.

3.3. Adres URL.

4. Podstawowe usługi w Internecie

4.1. Poczta elektroniczna-e-mail

4.2. WWW – strony internetowe.

4.3. FTP – przesyłanie plików.

4.4. NEWS – dyskusje w Internecie

5. Dostawcy Internetu w Polsce.

6. Rola i znaczenie Internetu w kreowaniu

6.1. Wstęp – krótka charakterystyka.

6.2. Własna witryna internetowa

6.3. Proces tworzenia firmowej witryny internetowej

6.4. Rejestracja w serwisach wyszukiwawczych i katalogach

7. Reklama w Internecie.

8. Statystyka reklamy w Internecie

9. Promocja sprzedaży

9.1. Techniki promocji w Internecie.

10. Internet w firmie.

10.1. Rola Internetu w firmie.

10.2. Intranet

10.3. Elektroniczny obieg dokumentów.

10.4. System wspomagania sprzedaży (CRM)

11. Marketing w Internecie.

12. Handel elektroniczny e-commerce

12.1. Podstawowe sektory handlu elektronicznego

12.2. Zalety i wady handlu on-line dla klientów

12.3. Zalety i wady handlu on-line dla firm

12.4. Certyfikaty bezpieczeństwa – weryfikacja wiarygodności

13. Podsumowanie

14. Bibliografia

 

 

 

 

 

 

 

                  

 

 

 

 

 

                                                

 

 

 

1. Wstęp

 

 

Internet to zjawisko coraz bardziej powszechne w naszym otoczeniu i życiu codziennym. I chociaż początkowo wykorzystywany był głównie do celów naukowo-badawczych, w chwili obecnej stał się środkiem powszechnej komunikacji. Użytkownicy Internetu twierdzą jednoznacznie, iż  w obecnych czasach jest najbogatszym źródłem informacji i najtańszym środkiem komunikacji.  Wykorzystany umiejętnie w działalności przedsiębiorstwa może przynieść ogromne korzyści i przyczynić się do osiągnięcia sukcesu.

Jeżeli Internet pozwala w sposób bardziej efektywny prowadzić różnego typu działania, warto zapoznać się z nowymi technologiami powstałymi wraz z jego dynamicznym rozwojem. W pracy i w domu trudno obejść się bez komputera, który początkowo pełnił funkcję skomplikowanego narzędzia, służącego do gromadzenia i przetwarzania danych. Dzisiaj wiadomo, że dwa komputery posiadające możliwość wzajemnej komunikacji, stanowić mogą sieć komputerową. Jeśli owe komputery znajdują się w obrębie tego samego budynku lub kompleksu budynków,  to łączy je ze sobą tzw. lokalna sieć komputerowa – LAN ( Local Area Network). Jeśli znajdują się w odległości geograficznej, to mamy do czynienia z siecią rozległą - WAN (Wide Area Network).

Ogólnoświatowa sieć komputerowa to coraz bardziej popularny Internet. Zagadnienia z nim związane nie są już tylko domeną specjalistycznych czasopism przeznaczonych dla wąskiej grupy odbiorców. Wzmianki na temat różnych jego aspektów znaleźć można w codziennej prasie, programach telewizyjnych czy też audycjach radiowych. Celem pracy jest przedstawienie zasad działania i możliwości wykorzystania Internetu oraz technologii powstałych wraz z jego rozwojem. Dzięki funkcjonowaniu sieci możliwy stał się powszechny, tani dostęp do wszelkiego rodzaju informacji. Obok telewizji, radia i prasy, sieć stała się nowym medium reklamowym o charakterze interaktywnym.   

W ostatnich latach gwałtowny rozwój sieci Internet i usług w niej proponowanych śledzimy również w Polsce. Firma może podłączyć się do Internetu i za jego pomocą prowadzić działalność w sposób bardziej efektywny. Własne strony WWW zapewniają  bezpośredni, interaktywny kontakt z potencjalnym odbiorcą towarów i usług.  Specjalnie przygotowane strony WWW, pozwalają wykreować firmie swój wizerunek i zaznaczyć obecność nie tylko na rynku krajowym. W kreowaniu wizerunku firmy, Internet staje się narzędziem do przekazywania informacji o firmie przyszłym klientom. Ponieważ gwarantuje jednakowy dostęp do informacji wszystkim użytkownikom, odgrywa szczególna rolę w nawiązaniu nowych kontaktów handlowych. Każdy przedsiębiorca, który zrozumie jak ważnym czynnikiem jest informacja, doceni z pewnością rolę i znaczenie Internetu w rozwoju firmy. Oprócz korzyści, wykorzystanie Internetu stanowić może zagrożenie dla działalności firmy. Wraz z rozwojem nowych technologii pojawia się temat związany z zabezpieczeniem danych, gwarancją bezpieczeństwa transakcji i płatności oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.

Dlatego też na samym początku w każdym przedsiębiorstwie, które prowadzi działalność za pomocą sieci Internet, należy  opracować sposoby bezpieczeństwa sieciowego.

Bez wątpienia podstawową zaletą Internetu jest dostęp do źródła informacji o rynkach, konkurencji oraz panujących trendach i nowych technologiach. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Definicje Internetu

 

Pod pojęciem „INTERNET” powszechnie rozumie się ogólnoświatową sieć komputerową, złożoną z mniejszych sieci.

Zgodnie z przyjętą w 1995 r przez Federalną Radę d/s Sieci w USA definicją, termin „INTERNET” oznacza globalny system informacyjny, który:

-          jest logicznie połączony poprzez globalną jednorodną przestrzeń adresową opartą na protokole transmisji Internet Protocol lub jego rozszerzeniach;

-          jest w stanie zapewnić komunikację przy użyciu Transmission Control Protocol/Internet Protocol lub jego rozszerzeniach oraz (lub) innych protokołów zgodnych z Internet Protocol;

-          dostarcza, wykorzystuje lub udostępnia publicznie lub prywatnie usługi wyższego rzędu oparte na komunikacji i z nią związanej infrastrukturze.

Ta  definicja ma charakter techniczny.  Lecz Internet to nie tylko zbiór niezależnych sieci i połączonych ze sobą komputerów.

Kolejna z definicji, którą chcę przytoczyć podkreśla iż jest on:

-          Siecią sieci opartych na protokole TCP/IP

-          społecznością ludzi używających i rozwijających te sieci

-          zbiorem zasobów, do jakich można dotrzeć przy pomocy tych sieci.

W tej definicji połączono spojrzenia na Internet z trzech punktów widzenia: technicznego, społecznego i praktycznego. Takie spojrzenie zdecydowanie lepiej oddaje istotę Internetu, ponieważ jest on już traktowany jako coś oczywistego, będącego integralną częścią otaczającej nas rzeczywistości.

 

   

2.1. Historia Internetu na świecie

 

Początki Internetu sięgają lat 60-tych. Rozwój sieci zainicjowany został potrzebami militarnymi armii Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na wystrzelenie w 1957 r przez Związek Radziecki Sputnika, pierwszego sztucznego satelity Ziemi,  w ramach Departamentu Obrony USA powołano Agencję ARPA (Advanced Research Projects Agency – czyli Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych). Głównym jej zadaniem było opracowanie nowych technologii informacyjnych dla celów militarnych. W 1962 roku opublikowano raport amerykańskiego analityka  Paula Barana, w którym poruszono zagadnienia obrony wojskowych systemów komunikacji przed zmasowanym atakiem nuklearnym. System miał posiadać wiele niezależnych łączy pomiędzy dwoma dowolnymi punktami układu i mógłby funkcjonować nawet w wypadku zniszczenia znacznej liczby węzłów. W eksperymentalnej sieci finansowanej przez agencję ARPA postanowiono zastosować  model sieci przedstawiony w raporcie Paula Barana. Sieć tę nazwano później ARPANETEM. Poprzez ARPANET zespół profesora Kleinrocka logował się do komputera na Uniwersytecie Stanforda. Dane w sieci przesyłane były z wykorzystaniem protokołu NCP (Network Control Protocol). Informacja przesyłana siecią dzielona była na tzw. „pakiety”, z których każdy zawierał informacje o miejscu nadania i przeznaczenia informacji, przebytej drodze, wielkości. Pakietowanie informacji ma duży wpływ na szybkość przesyłu. W wypadku błędu transmisji wystarczy przesłać ponownie tylko uszkodzony pakiet, zamiast całej informacji. W 1971 roku pojawiła się nowa forma komunikacji:

e-mail  i tym sposobem sieć ARPANET pomimo przeznaczenia ściśle naukowego w pewnym sensie wymknęła się spod kontroli jej twórców. Powstały również pierwsze listy dyskusyjne. Najstarsza i najbardziej znana była SF-Lovers – lista dyskusyjna miłośników science fiction. Oprócz ARPANET-u rozwijały się inne niezależne sieci komputerowe. W 1972 roku na konferencji w Waszyngtonie powołano INWG – Inter Network Working Group, którego zadaniem było stworzenie wspólnego protokołu wymiany informacji pomiędzy różnymi sieciami. W 1977 roku odbył się pierwszy publiczny pokaz komunikacji pomiędzy sieciami ARPANET, Packet Radio Net i SATNET. Od tej pory wspólny protokół TCP (Transmition Control Protocol) staje się standardem komunikacji w „międzysieci”. Współczesny Internet staje się faktem. Dalszy rozwój Internetu to pojawienie się sieci CSNET, USENET, BIT-NET, NSFNET wykorzystujących wspólny protokół zwany obecnie TCP/IP.  W 1991 roku  Tim Berners-Lee, pracownik Instytutu CERN w Genewie publikuje pierwszą przeglądarkę zasobów internetowych. Wkrótce usługa www staje się najczęściej wykorzystywaną forma obecności w sieci. 

Kolejne lata to okres gwałtownej ekspansji Internetu. W 1993 roku Biały Dom oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych  tworzą swe strony w Webie. Robi to w następnym roku również Senat amerykański. Pojawia się również pierwszy bank internetowy – First Virtual. W 1995 roku trzy potężne amerykańskie firmy telekomunikacyjne : CompuServe, America Online, Prodigy, zaczynają oferować swoje usługi poprzez Internet. Obecnie najważniejszą i najszybciej rozwijającą się częścią Internetu jest zainicjowany przez Tima Berners-Lee World Wide Web.

 

.......ULUBIONE : internauci na świecie......................TABELE I WYKRESY

 

 

2.2. Historia Internetu w Polsce

 

W Polsce historia Internetu rozpoczyna się w 1990 roku, kiedy nasz kraj został oficjalnie przyłączony do międzynarodowej sieci komputerowej EARN. Pierwsze połączenie internetowe z zagranicą uruchomione zostało rok później. Początkowo Internet wiąże się z działalnością Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) W 1993 roku instytucja ta oferowała bezpłatny dostęp do sieci instytucjom naukowym i uczelniom. Dla innych instytucji świadczyła usługi komercyjne. Do roku 1995 NASK była praktycznie monopolistą w zakresie dostępu do Internetu. Pod względem rozwoju Internetu, Polska należy do czołówki krajów Europy Środkowej. Jednak w porównaniu do krajów Europy Zachodniej oraz Skandynawii czy USA, jesteśmy wciąż dużo mniej rozwinięci. Niekorzystnym czynnikiem, utrudniającym dynamiczny rozwój Internetu w naszym kraju jest dominacja Telekomunikacji Polskiej S.A. w zakresie podłączeń stałych i komutowanych oraz słabo rozwinięty rynek usług finansowych ( karty kredytowe, systemy płatności elektronicznej). Znikoma konkurencja w grupie dostawców internetowych (ISP) powoduje, iż usługi internetowe oferowane w Polsce nie są wysokiej jakości. Brak portali tematycznych, tzw. vortali hamuje  i ogranicza rynek reklamy internetowej. Ponieważ wzrasta świadomość istnienia Internetu, firmy internetowe łączą swoje siły, przeznaczając ogromne kwoty na rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Powstaje wiele nowych serwisów informacyjnych i portali.

 

INTERNAUCI W POLSCE...............wykresy tematyczne (wiek, płeć wykształcenie...)

 

 

 

3. Metody dostępu do Internetu

 

 

Liczba użytkowników Internetu w Polsce stale rośnie. Oferta krajowa stale poszerza rodzaj proponowanych usług w zakresie podłączenia do Internetu. Wybór  dostępu do sieci to kompromis pomiędzy potrzebami, a oferowaną ceną. Ważny jest cel jaki ma spełniać dla użytkownika Internet, czas spędzany w sieci a także możliwości finansowe samego użytkownika.

Dlatego też przed podłączeniem do sieci  decyzja musi być przemyślana, by nasz wybór okazał się trafiony w stosunku do zakładanych potrzeb.

Koszty dostępu do Internetu są różne. Wiele informacji o sposobach podłączenia, kosztach i szybkości transmisji można znaleźć w Sieci.

Oto niektóre rozwiązania proponowane w aktualnych ofertach.

 

3.1 Modem + linia telefoniczna

 

Aby posiadać dostęp do Internetu, niezbędny jest komputer klasy PC, modem oraz linia telefoniczna. Jest to usługa bardzo popularna wśród użytkowników indywidualnych, korzystających z Internetu w domu. Korzystanie z łącza komutowanego, czyli tradycyjnej linii telefonicznej oraz modemu charakteryzuje dostęp czasowy typu Dial-Up. Korzystanie z tego typu dostępu polega na dzwonieniu pod określony numer telefonu. Po uzyskaniu połączenia, komputer podłączony zostaje do Sieci. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu protokołu PPP (Point to Point Protocol), uzupełniającego protokół TCP/IP. Identyfikację w Internecie umożliwia nadanie komputerowi tzw. dynamicznego adresu IP. Zaletą podłączenia jest łatwość instalacji, wadą stosunkowo mała szybkość transmisji. Tego typu usługi oferuje między innymi TP S.A. od maja 1996 r. Po przyłączeniu komputera przez modem do zwykłej sieci i skonfigurowaniu połączenia należy zadzwonić pod ogólnopolski numer dostępowy 0-202122. W ten sposób uaktywniany jest dostęp do Sieci, ale korzystanie z tego numeru wymaga jednak wiele czasu i cierpliwości. Wadą połączenia jest powolna transmisja danych (do 28,8 kbit/s). Koszty użytkownika to jednorazowy wydatek związany z zakupem modemu oraz każdorazowo opłata za połączenie według obowiazującej taryfy lokalnej.

Połączenie modemowe można  polecić osobom, które rzadko korzystają z Internetu, głównie w celu prowadzenia korespondencji mailowej.

 

3.2. SDI – Szybki Dostęp do Internetu

 

Do małych firm oraz  osób pracujących bądź uczących  się, wykorzystujących Internet jako źródło wiedzy adresowana jest usługa oferowana przez TP S.A. – SDI (Stały Dostęp do Internetu). Jeżeli zdecydujemy o korzystaniu z usług SDI, niezbędne jest zainstalowanie terminala SDI. Urządzenie to przypomina wyglądem i spełnia podobne funkcje jak tradycyjny modem.  Terminal SDI jest wypożyczany przez TP S.A. na czas świadczenia usługi. Koszty usługi  to stała opłata abonamentowa niezależna od ilości czasu spędzonego w Internecie oraz jednorazowa opłata instalacyjna. Zaletą SDI jest stosunkowo wysoka prędkość transmisji, która maksymalnie wynosi 115 kbit/s, czyli ponad czterokrotnie jest większa niż w przypadku zwykłego modemu. Ponadto dla użytkownika ważne jest, że SDI nie blokuje linii telefonicznej w czasie korzystania z Internetu. Do łącza SDI można również podłączyć dodatkowe komputery, lecz wówczas spowoduje to spadek prędkości transmisji. Stały numer IP umożliwia małym firmom utrzymywanie własnego serwera www oraz serwera mailowego. Szczegółowe informacje dotyczące instalacji usługi SDI wraz z formularzem zgłoszeniowym można otrzymać w oddziałach TP S.A. Wszelkie informacje o usłudze dostepne są także na stronie internetowej: http://www.tpsa.pl/sdi. Znajduje się tam specjalny kwestionariusz, który można wypełnić i zgłosić zainteresowanie usługą SDI.

 

3.3 Dostęp do Internetu w sieciach telewizji kablowej

 

Dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci kablowej, odpowiednio przystosowanej do przenoszenia oprócz sygnału telewizyjnego także pakietów IP zalicza się do połączeń stałych. Nie wszystkie instalacje telewizyjnej sieci kablowej nadają się jednak do wykorzystania-starsze nie mają kanału zwrotnego (sygnał od użytkownika).

ASTER City Cable jako pierwsza w kraju stała się dostawcą szerokopasmowego dostępu do Internetu przez łącza telewizji kablowej. Szkielet nowoczesnej sieci kablowej to łącze światłowodowe w obrębie którego montuje się stację czołową, zawierającą specjalizowane urządzenie – rodzaj routera. Za pomocą tego urządzenia przekazywane są pakiety danych do i od użytkownika. Podobnie jak program telewizyjny, dane przenoszone są w ściśle określonym paśmie. Modem kablowy będący w posiadaniu użytkownika wyłapuje pakiety danych przeznaczone dla niego i przesyła do komputera  zaopatrzonego w odpowiednią kartę sieciową.  Modem kablowy, który odpowiedzialny jest również za przesyłanie danych od użytkownika w tzw. paśmie kanału  zwrotnego, otrzymuje użytkownik od operatora TV kablowej. Ponadto każdemu komputerowi przydzielany jest stały numer IP. Usługa ta dostępna jest na razie w niektórych rejonach Warszawy. Dzięki jednej instalacji możliwe jest korzystanie z telefonu, oglądanie telewizji i pobieranie plików z Sieci.  Dostępne są trzy rodzaje pakietów. Dwa pierwsze „Twój Dom” i  „Twój Świat”  (maksymalny transfer 128/32 kbps) przeznaczone są dla osób prywatnych, trzeci z nich „Twoja Firma” ( 256/64 kbps) głównie dla małych i średnich firm. W każdym pakiecie dodatkowo oferowane są konta na e-mail i strony WWW. Możliwe jest również dokupienie dodatkowych usług.

 

 

 

3.4 Dostęp stały

 

Dostęp stały może być realizowany na wiele sposobów: z wykorzystaniem technologii HIS, linii dzierżawionej ISDN, przez operatora telewizji kablowej, fal radiowych czy też łącza satelitarnego. Takie rozwiązania są przydatne dla użytkowników, którzy często korzystają z Sieci i potrzebują stabilnego i szybkiego połączenia z Internetem.

Dostęp do Internetu charakteryzuje się przydzieleniem stałego adresu IP dla podłączonego tak komputera i możliwością wykupienia nazwy domeny. Dzięki temu uzyskuje się stały adres sieciowy. Gwarantuje to zarówno odbiorcom indywidualnym jak również lokalnym sieciom komputerowym stały dostęp do wszystkich usług internetowych. HIS (Home Internet Solution) to urządzenie które powstało w 1977 roku, dzięki firmie Ericcson. W oparciu o ten system Telekomunikacja udostępniła usługę typu SDI. Usługa ta nie wymaga zmiany dotychczasowych numerów telefonicznych, czy też okablowania. Wykorzystuje się istniejącą sieć telefoniczna, a do gniazdka telefonicznego podłączane jest specjalne urządzenie – terminal HIS-NT, pozwalające na bezpośredni stały dostęp do Sieci. HIS-NT przypomina wyglądem modem telefoniczny i posiada dwa złącza : telefoniczne (POTS) i do komputera (RS-232). Użytkownik otrzymuje login, hasło oraz numer IP. Maksymalna szybkość transferu danych to 115,2 kbit,2/s (podczas korzystania z telefonu zmniejsza się do około 70 kbit/s).  Początkowo usługa ta była dostępna tylko w dużych aglomeracjach miejskich. W chwili obecnej osiągalna jest na terenie całego kraju.

 

3.5. ISDN

 

Siecią telefoniczną o dużej szybkości transmisji jest sieć cyfrowa z integracją usług ISDN (Integrated Services Digital Network). Podobnie jak w poprzednim przypadku wykorzystuje się istniejące linie telefoniczne, ale tylko tam gdzie działają centrale cyfrowe. ISDN umożliwia przesyłanie wysokiej jakości danych z dużą prędkością. Tego typu rozwiązanie preferowane jest głównie dla firm, gdy podłączonych jest kilka komputerów, a dane przesyłane są rzadko, ale intensywnie i w dużych ilościach. W standardowej usłudze ISDN przekaz danych cyfrowych odbywa się za pośrednictwem łącza 2B+D. Łącze zawiera dwa kanały B o gwarantowanej przepustowości w obu kierunkach (64 kbps każdy) oraz kanał D o przepustowości 16 kbps. Kanały B modą być wykorzystywane równocześnie (opłata zostaje wtedy podwojona), dzięki czemu uzyskuje się maksymalna przepustowość 128 kbps. Kanałem D przesyłane są informacje sygnalizacyjne.  Istnieje możliwość integracji usług. Oznacza to, że do jednej linii telefonicznej można podłączyć do 8 urządzeń, np. telefony cyfrowe, telefaksy, wideotelefony czy modemy. Szybki, gwarantowany transfer, szybkie nawiązanie połączenia, wysokie bezpieczeństwo przesyłanych danych i duża dostępność na terenie całego kraju, to zalety ISDN.

Wadą  jest wysoka cena instalacji i niezbędnego sprzętu – modemu ISDN, obowiązkowe opłaty abonamentowe i płatność za czas surfowania (podwójna, gdy wykorzystywane są dwa kanały B).

 

3.6 Dzierżawione łącze stałe

                                                                 

Jednym z najbardziej popularnych połączeń typu łącze stałe jest łącze dzierżawione, ale może to być specjalna sieć kablowa, światłowodowa czy łącze radiowe. Linia dzierżawiona to linia telefoniczna wynajęta od operatora telekomunikacyjnego na wyłączny użytek klienta (najczęściej firmy, przedsiębiorstwa). Linia ta łączy sieć klienta z urządzeniami, które zapewniają dostęp dostawcy usług internetowych. Podłączone komputery uzyskują własne adresy IP. Wyróżnić można dwa typy łączy: synchroniczne i asynchroniczne.

Łącze synchroniczne zapewnia transmisję danych o kilkanaście procent wyższą niż asynchroniczne. Stosowana technologia HDSL (High-bit-rate Digital Subscriber Line), to łącza typu full-duplex, w których szybkość przepływu danych w obu kierunkach jest taka sama.  Łącza te polecane są do podłączenia sieci lokalnej, a także dla użytkowników utrzymujących własne serwisy internetowe.

Łącza asynchroniczne natomiast wykorzystujące technologię ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) powodują, że prędkość transmisji danych do użytkownika jest większa niż od niego. Umożliwia to rozszerzenie pojemności dostępu kilkadziesiąt razy, bez rozbudowy infrastruktury okablowania.

Połączenie stałe przeznaczone jest głównie dla dużych firm. Jest ono kosztowne i zależy od rodzaju łącza. Łącze takie umożliwia podłączenie dowolnej liczby terminali do komputera bezpośrednio podłączonego do Sieci i zapewnia stały dostęp do Internetu.

Łącze gwarantuje dużą przepustowość, co pozwala na szybki transfer danych, średnio od 33,6 kbps do 2 Mbps. Im szybsze łącze ty wyższa opłata. Najczęściej stosowane są łącza 64 i 128 kbps. Firmy oferujące takie usługi to między innymi TP S.A., PDI (www.pdi.net.pl), Supermedia (www.supermedia.com.pl/dostepy). 

 

 

       

 

3.7 Dostęp do Internetu drogą radiową

 

Połączenie do Internetu drogą radiową stosowane jest w  przypadku, gdy dostęp kablowy jest niemożliwy, a niezbędne jest sprawne połączenie z Siecią. Do komputera podłączony zostaje modem radiowy, zamieniający dane radiowe na cyfrowe i odwrotnie. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym antenom szerokopasmowym, sygnały przenoszone są od i do komputera. Ograniczeniem jest zasięg ( do 25 km z anteną szerokopasmową i 50 km w transmisji punkt-punkt), obecność przeszkód w terenie (obszar górski) i wysokie koszty instalacji.

Warto również wspomnieć, iż na początku roku 2001 w wybranych rejonach Warszawy w ramach pilotażu TP S.A. wprowadziła nową usługę o nazwie Neostrada. Usługa ta w niedługim czasie obejmuje swym zasięgiem cały kraj. Neostrada (z łac.: nowa droga), to nowoczesna usługa polegająca na 5-40 krotnie szybszym połączeniu z Internetem, niż za pomocą tradycyjnego modemu. Dostęp szerokopasmowy oznacza w praktyce większą szybkość i nowe, niedostępne dotąd dla przeciętnego użytkownika Internetu możliwości (strony www z rozbudowaną grafiką i dźwiękiem, wideokonferencje, możliwość oglądania filmów video oraz słuchania muzyki z jakością CD wprost z Internetu – MP3). Dostęp szerokopasmowy to nowoczesna technologia ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line – asymetryczny cyfrowy dostęp abonencki). Do podłączenia Neostrady wykorzystuje się zwykłe łącze telefoniczne oraz dwa urządzenia instalowane u abonenta: splitter i specjalny modem. Linia telefoniczna doprowadzona jest do splittera, który z kolei łączy się oddzielnymi przewodami z telefonem i modemem.

TP S.A. gwarantuje maksymalną prędkość łącza na połączeniu od komputera abonenta do serwera umożliwiającego dostęp do Internetu.

 

 

 

4. Dostawcy Internetu w Polsce.

 

Dostęp do Internetu zapewniają profesjonalne fir...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin