KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Mój kolega” – rysowanie kredkami świecowymi i flamastrami.
Cele:
· doskonalenie umiejętności posługiwania się flamastrami ze zwróceniem uwagi na estetykę pracy
· zachęcanie do odzwierciedlania wiedzy i spostrzeżeń w pracy plastycznej
· rozwijanie wrażliwości kolorystycznej
· kształtowanie umiejętności zwracania uwagi na charakterystyczne części ciała i proporcje
· dostrzeganie charakterystycznych cech wyglądu kolegów i koleżanek
· nabywanie umiejętności obdarzania uwagą drugiej osoby
· skracanie czasu reakcji na sygnały i polecenia
Metody:
· metoda zadań inspirujących
· czynne:
- metoda kierowania własną działalnością dzieci
- metoda zadań stawianych dzieciom
- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności
· słowne:
- polecenia
- objaśnienie
- zagadki słowne – opisywanie wyglądu zewnętrznego dzieci
Formy:
· zbiorowa
· zespołowa (zabawy w parach)
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
Magnetofon, płyta CD z nagraniem („W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz), kredki świecowe, flamastry, kartki.
Przebieg zajęć:
1. „Całe ciało tańczy” – zabawa ruchowa na powitanie.
Nauczycielka wydaje odpowiednie polecenie i włącza muzykę.
· tańczy tylko głowa
· tańczą tylko ręce
· tańczą tylko palce u rąk
· tańczy tylko brzuch
· tańczą tylko nogi
· tańczy całe ciało
2. „Zgadnij o kim mówię” – odgadywanie po opisie wyglądu o kim mowa. Nauczycielka opisuje jedno z dzieci (kolor włosów, fryzura, szczegóły ubioru), a zadaniem dzieci jest odgadnięcie o kim mowa. Następnie dzieci opisują wygląd kolegi lub koleżanki, a pozostałe odgadują.
3. „Znajdź swoją parę” – zabawa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci dobierają się w pary. Gdy gra muzyka dzieci rozłączają się i swobodnie poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce łączą się z powrotem w pary.
4. „Wskocz do koła” – zabawa dydaktyczna.
Dzieci ustawiają się w kole. Nauczycielka podaje określone zdania, a dzieci, których te stwierdzenia dotyczą wskakują do kręgu.
Wskocz do koła jeśli:
· masz dziś kucyki
· masz niebieską bluzkę
· jesteś dziś w spodniach
· jesteś w sukience
· masz ciemne włosy
· masz dziś warkocze
5. „Witamy się” – zabawa w parach.
Dzieci dobierają się w pary (tak, jak poprzednio). Gdy gra muzyka tańczą w parach, na przerwę w muzyce witają się określoną częścią ciała:
· witają się dłonie
· witają się kolana
· witają się łokcie
· witają się plecy
· witają się stopy
6. „Mój kolega” – rysowanie kredkami świecowymi lub flamastrami na kartkach.
Dzieci dobierają się w pary (tak, jak poprzednio) i siadają przy stolikach naprzeciw siebie. Ich zadaniem jest narysowanie siebie nawzajem przy użyciu kredek świecowych lub flamastrów.
7. Zakończenie zajęć – zabawa „Listonosz”.
Dzieci, chodząc naokoło stolików oglądają prace kolegów i koleżanek. Mówią, która z prac najbardziej im się podoba i dlaczego. Następnie siadają w kole. Jedno z dzieci wchodzi do środka koła i zostaje listonoszem. Zabawa przebiega następująco:
- Puk, puk!
- Kto tam?
- Listonosz.
- Co przynosisz?
- Przynoszę listy.
- Jaki kolor mają znaczki?
- …
- Szukaj go!
Dziecko ze środka koła wybiera dziecko, które ma na sobie część garderoby w wymienionym kolorze i zabawa toczy się dalej.
nicho87