8 ust 2 3.docx

(25 KB) Pobierz

Justyna Obczyńska              Część C3



Opis i analiza umiejętności dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami

 

§ 8 ust. 2 pkt. 3

Opis i analiza umiejętności dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.

 

 

Zawód nauczyciela to stałe doskonalenie swojej pracy. Wśród wielu obowiązków wpisanych w zawód nauczyciela jest umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem
z innymi. Nauczyciel z wieloletnim stażem pracy w szkole, posiadający ogromną wiedzę i doświadczenie powinien przekazać swoje umiejętności innym pracownikom szkoły. To świadczy o otwartości i prawdziwym powołaniu – nauczać, uczyć, pomagać innym - nie tylko dzieciom, ale i młodszym koleżankom i kolegom.

Wymiana informacji, a w szczególności wiedzy i doświadczenia jest podstawą właściwego funkcjonowania organizacji szkoły, w tym ustawicznego podnoszenia jakości pracy szkoły. Przekazywane doświadczenie w pracy edukacyjno-wychowawczej umożliwia identyfikację poszczególnych nauczycieli ze środowiskiem szkolnym i lokalnym oraz sprzyja integracji grona pedagogicznego.

§   Sprawowanie opieki nad przebiegiem praktyk studenckich.

              Każdy z nas przygotowując się do zawodu nauczyciela musiał przebrnąć przez praktyki studenckie. W okresie stażu byłam opiekunem czterech praktyk studentów Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach:

- studentki III roku (1 - 30.09.2007, praktyka czynna, 45 lekcji informatyki);

- studenta II roku (10 - 30.09.2008, praktyka bierna, 30 lekcji informatyki);

- studentki III roku (1 - 30.09.2009, praktyka bierna, 45 lekcji informatyki);

- studentki III roku (1 - 30.05.2010, praktyka czynna, 45 lekcji informatyki).

              Moim zadaniem było wprowadzenie studentów w zakres pracy dydaktyczno-wychowawczej, zapoznanie z zadaniami szkoły. Współpracę zawsze rozpoczynałam od przedstawienia praktykantom dokumentów i aktów prawnych regulujących pracę nauczyciela. Pomagałam również w przygotowywaniu konspektów lekcji oraz doborze metody ich przeprowadzenia. W czasie tych praktyk omawialiśmy każdą lekcję zarówno prowadzoną przez studenta jak i przeze mnie.

              Efekty:

              Praktyki studenckie wspomagają nauczanie metodyki przedmiotu poprzez zapoznanie studenta ze specyfiką przedmiotu. Praktykanci nauczyli się stosowania metod aktywizujących na lekcjach informatyki, poznali pracę nauczyciela. Zostali zaznajomieni z dokumentacją szkolną.

 

§     Przygotowanie i przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli z podstaw obsługi komputera i edytora tekstu.

Ponieważ większość dokumentacji szkolnej jest tworzona w tej chwili komputerowo
i spore grono koleżanek bardzo często prosiło mnie o pomoc przy sformatowaniu tekstu czy tabeli, postanowiłam przeprowadzić szkolenie dla nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Odbywało się we wrześniu 2009 roku i było prowadzone z podziałem na grupy, tak, aby jedna osoba pracowała przy komputerze. Szkolenie zostało podzielone na dwie części: operacje na plikach i folderach oraz obsługa edytora tekstu. Każdy z nauczycieli otrzymał opracowane przeze mnie materiały "ABC komputera dla nauczyciela" zawierające również zbiór zadań praktycznych do samodzielnego ćwiczenia nabytych umiejętności.

              Efekty:

              Nauczyciele poznali podstawy działania systemu operacyjnego i sposób logowania się do domeny. Mieli możliwość udoskonalenia swoich umiejętności poprawnego i sprawnego formatowania tekstu i tworzenia tabel.

 

§                 Przeprowadzenie prezentacji dla metodyków w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach.

              W kwietniu 2009 roku otrzymałam maila od metodyka matematyki, informatyki i techniki z zaproszeniem dla chętnego nauczyciela z Dąbrowy Górniczej, który mógłby opowiedzieć przed grupą doradców metodycznych matematyki z naszego województwa o ciekawym przedsięwzięciu realizowanym przez niego w swojej szkole. Było to spotkanie doradców metodycznych z wojewódzkim konsultantem i koordynatorem matematyki w WOM.

              Zdecydowałam się przedstawić swoje doświadczenia w korelacji matematyki z językiem angielskim. Przygotowałam referat "Zachęcić do nauki... a może konkurs Mat-Ang, czyli matematyka w języku angielskim" oraz prezentację multimedialną. Podczas spotkania
z metodykami przedstawiłam jak niezmiernie ważną w dzisiejszych czasach umiejętnością jest znajomość języka angielskiego. Otwiera ona przed młodymi ludźmi nowe możliwości i stwarza lepsze perspektywy. Niestety często nie wystarcza sama znajomość potocznego języka, trzeba również zgłębić język techniczny, finansowy, a nawet matematyczny. W prezentacji przedstawiłam między innymi stworzony przez siebie matematyczny słowniczek polsko - angielski oraz przykładowe zadania matematyczne w języku angielskim. Każdy z moich słuchaczy otrzymał ode mnie broszurę z moim referatem oraz płytę CD z prezentacją, słowniczkiem i zbiorkiem zadań mojego autorstwa.

              Efekty:

              Ta forma prezentacji była dla mnie bardzo ważnym doświadczeniem. Nabyłam nowe umiejętności prezentacyjne, nauczyłam się przełamywania tremy w wystąpieniach przed szeroką publicznością.

 

§   Prowadzenie lekcji otwartych dla nauczycieli.

Zespół przedmiotowy planuje lekcje otwarte dając szansę prezentacji swoich umiejętności każdemu nauczycielowi. Współuczestniczę nie tylko w obserwacji zajęć, ale także pomagam przy opracowaniu konspektu, doboru metod aktywizujących oraz przygotowaniu warsztatu pracy ucznia i nauczyciela. W każdym roku stażu prowadziłam lekcję otwartą dla nauczycieli naszej szkoły.

Na szczególną uwagę zasługują zajęcia prowadzone metodami aktywizującymi:

-        „Zastosowania komputera” – lekcja informatyki prowadzona w klasie IV, podczas której uczniowie poznawali zastosowania komputera w życiu codziennym jak również w sytuacjach dla nich nietypowych metodą burzy mózgów.

-        "Moja klasa" – lekcja informatyki prowadzona w klasie szóstej podczas której uczniowie prezentowali swoje prace wykonane w programie Power Point podsumowujące projekt długoterminowy.

-        „Jaka to figura geometryczna?” – lekcja matematyki w klasie V prowadzona metodą dramy. Celem lekcji było wykorzystanie poznanych wiadomości dotyczących własności figur geometrycznych. Uczniowie losowali figurę geometryczną, następnie po krótkim czasie na przygotowanie mieli przedstawić jej własności nie używając nazwy. Pozostali uczniowie zgadywali jaką figurę uczeń prezentuje.

-        „Zastosowanie równań do rozwiązywania zadań z treścią”- lekcja prowadzona w klasie VI metodą stolików eksperckich. Uczniowie danej grupy rozwiązywali zadanie następnie każdy z członków grupy dołączał do innej grupy i jako ekspert od danego zadania dzielił się wiedzą zdobytą w swojej grupie.

              Efekty:

              Efektem prowadzonych zajęć otwartych dla zainteresowanych nauczycieli była samorealizacja i analiza własnych kompetencji. Podczas dzielenia się własnym warsztatem pracy pogłębiałam umiejętności i doświadczenia oraz podwyższałam jakość funkcjonowania szkoły.

 

§     Przygotowywanie i przeprowadzanie szkoleń w ramach zespołu przedmiotowego.

              Dynamiczne zmiany w wielu dziedzinach życia i  przede wszystkim natłok informacji spowodował, że tradycyjne metody nauczania i wychowania są niewystarczające. Chcąc nadążyć za zmianami i osiągać cele, trzeba sięgać po metody niekonwencjonalne, które pozwolą wykorzystać możliwości każdego ucznia. Szczególnie istotne jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w sferze poznawania świata poprzez korzystanie z zasobów wirtualnej sieci.

              Wychodząc na przeciw tym potrzebom przeprowadziłam w ramach zespołu przedmiotowego nauczycieli następujące szkolenia:

-   Wykorzystanie metod multimedialnych na lekcjach;

-   Jak sobie radzić ze stresem?;

-   Wykorzystanie Internetu w pracy nauczyciela;

-   Uczeń zdolny a utalentowany;

-   Wpływ Internetu na psychikę dziecka;

-   O zagrożeniach dzieci w Internecie.

              Efekty:

              Uświadomienie nauczycielom, że korzystanie z komputera może prowadzić do uzależnień lub stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa dziecka. Przekazanie skutecznych metod przeciwdziałania agresji, głównie słownej, znieważeniom, pornografii. Podkreślenie wagi wprowadzania nowoczesnych metod prowadzenia lekcji i poszukiwania metod wspierających uczniów zdolnych oraz umiejętności odkrywania talentów.

§   Publikowanie scenariuszy lekcji oraz kart pracy, wzbogacanie szkolnego banku konspektów.

Poszukując różnorodnych sposobów dzielenia się wiedzą i doświadczeniem nauczyciela
i wychowawcy postanowiłam publikować własne materiały dydaktyczne, które mogą poszerzyć wiedzę i umiejętności ucznia oraz wzbogacić warsztat pracy nauczyciela. Moje materiały zamieszczałam głównie na stronie szkoły, choć co ciekawsze, takie jak scenariusz i regulamin konkursu "Mat-Ang, czyli matematyka po angielsku" zamieściłam na ogólnopolskim portalu literka.pl. Konkurs ten cieszył się dużą popularnością wśród uczniów oraz nauczycieli dąbrowskich szkół dlatego postanowiłam opublikować go dla szerszego grona odbiorców. Scenariusz zawiera regulamin oraz matematyczne zadania o różnym stopniu trudności napisane w języku angielskim wraz z tłumaczeniem. Publikacja ta jest gotowym materiałem konkursowym.

Opublikowałam również swój referat "Zachęcić do nauki...a może konkurs Mat-Ang, czyli matematyka po angielsku" oraz materiały szkoleniowe "ABC komputera dla nauczyciela" na portalu profesor.pl.

              Efekty:

              Moja praca i ciągłe doskonalenie warsztatu pracy z uczniem oraz poszukiwanie nowoczesnych form aktywizujących służy innym nauczycielom, może być wskazówką jak uatrakcyjnić przekaz wiedzy.

 

4

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin